Pinching simptomat kryesore sciatic nervore dhe strategjinë e trajtimit


Sciatic nervore - nervore më i madh dhe i fuqishëm trupi ynë është pjesë e një pleksus sakrale. Në fushën e arsimit është një gjerësi grup prej 1 cm.

Përmbajtje

 • Humbja e sciatic nervore
 • Foto klinik i nervit shiatik
 • Taktika e trajtimit

Zona e innervation nervore shtrihet në një pjesë të madhe muskujt gluteal grup, muskujt hip dhe këmbët, dhe degët e saj zgjoj fundin këmbë, duke arritur majat e gishtave.

Humbja e sciatic nervore


Në varësi të patogjenezën, humbja e sciatic nervore mund të jenë të ndryshme, e cila është veçanërisht e rëndësishme në zgjedhjen e strategjisë së trajtimit optimale. Në një rast të veçantë, agjenti kryesor dominuese në klinikë ky kusht është dhimbje.

Ka dhimbje sipërfaqësore dhe dizesticheskuyu trunkalnuyu. Pryzdavlenni fundit shënoi rrënjët spina, duke rezultuar në ekspozimin e tunelit ishemike nevropati. Në një nga kushtet e mëposhtme vuaj sciatic nervore. Në compression shpesh e gjejnë ngurtësim të dhimbshme, duke çuar në një hapësira stenozë theksuar kockave-ligament-muskulare.

Shpesh konsiderohet si pika e fillimit të nervit shiatik, i njohur me termin "nervit shiatik".

Dhimbje të nervit shiatik është dhimbje, e lokalizuar përgjatë rrjedhës së sciatic nervore. Shfaqja e tij është për shkak të ngjeshjes së kurrizore nivelit rrënjët mesit-sakrale shpinë.

Sipas studimeve statistikore, sëmundje tipike e të moshuarit. Në disa raste zhvillon gjatë shtatzënisë, duke rezultuar zhvendoset qendra e gravitetit dhe në rritje ngarkesën pabarabartë në shpinë.

Shkaqet dhe faktorët e rrezikut

 • Diskale disk;
 • Lëndime të shtyllës kurrizore;
 • Dehje infektive: si pasojë e sëmundjeve infektive (tuberkulozi, tifoja, influenca, fruth i keq, malaria, sepsë, sifilizi) dhe helmimit të përgjithshme të trupit (metalet e rënda, produktet zëvendësuese alkool e çrregullimeve metabolike në përdhes, diabet);
 • Hipotermia (një faktor i madh rreziku);
 • Osteophytes vertebral (si pasojë e osteokondroza, osteoarthritis vertebral, spondylosis)
 • Spondylolystez (zhvendosja e pozicionit relativ të rruaza sipërme dhe të poshtme);
 • Tumoret e shtyllës kurrizore (të mira - dhe tumoret malinje të intramedullary dhe ekstramedulare tumoreve vertebrale, metastases e tumoreve malinje në rruaza dhe disqe).

Foto klinik i nervit shiatik dhe compression sciatic nervore

Prania e simptomave te nje nervore hequr në fytyrë dhe ishias në një pacient shpreh sindroma e dhimbjes.

Kjo dhimbje është një shkak i madh i vuajtjes dhe të reduktuar cilësinë e jetës për pacientët. Ajo është e shpeshtë në natyrë, zakonisht lokalizuyuchys nga njëra anë (djathtas - / dorë të majtë).


Në kohën e sulmit - si thikë, të djegur dhe të qitjes, shtrirë një rajon gluteal, fossa popliteal, grabbing mbrapa e këmbë të ulët dhe këmbë, duke arritur majat e gishtave. Mund të kombinohet me dhimbje prapa. Dhimbja dhemb pacientët dhe në kushte të paqes dhe në tendosje të vogël (fryma, kollitjes, qesh, lëviz trupin, këmbët).

Më shumë vëmendje të theksuar një çrregullim neurologjik:

 • Shkelja e lëkurës të lëkurës ndjeshmëri shin (me përjashtim sipërfaqen e brendshme) dhe këmbë, si një ndjenjë të "zvarritje", ndjesi shpimi gjilpërash, mpirje, të ftohtë apo të djegur;
 • Atrofi të muskujve kofshë dhe këmbë të ulët (dobësi e muskujve, të qenët i përgjumur, rënie në masë të muskujve);
 • Tipike antalhichna se pacientët marrin dhimbje në kohën e sulmit, për të reduktuar simptomat dhimbje, ndërsa gradualisht duke ndryshuar tonin e muskujve dhe gjymtyrët;
 • Çrregullime të lëvizjes (abuzimi Bending gju, nyjeve kyçin e këmbës dhe nyje të këmbës);
 • Çrregullime vegjetative-degjeneruese - hedh lëng dhe thatësi e lëkurës, ndryshimi në ngjyrë të zbehtë ose ngjyrë të kuqe (për shkak të crregullime te nivelit microcirculatory ton enëve të gjakut), rrit djersitje, hedh lëng dhe thonjtë i brishtë mbi këpucë me majë;
 • Reflex çrregullim - letargji apo mungon Akilit refleks, ulur ose refleks mungon gju, ulur ose mungon refleks shputës, simptomat pozitive të tensionit (Lasseha dhe Bonit), sindromi pozitive kryq - e dhimbjes kur kontrolluar simptomat e tensionit dhe anën contralateral;
 • Fenomeni i osteoporozën (femurit, këmbës dhe këmbë) në rast të radiculopathy rëndë lumbosacral.

Opsionet diagnostike

Për të qartësuar etiologjinë dhe mekanizmin e gjendjes primar patologjike, metodë e thjeshtë dhe gjerësisht në dispozicion të diagnozës është ekzaminimi radiologjik i shtyllën kurrizore. Ju lejon të ndjekur ndryshimet rruaza dhe disqe intervertebral, duke shkaktuar ngulfatja apo dhimbje të nervit shiatik.

Computer-tomografike studimi - për të riprodhuar imazhe tre-dimensionale e shpinë dhe rruaza studim të diferencuara strukturën për shkurtime shtresa.

Rezonancë magnetike të imazhit - visualizes strukturën e disqe intervertebral, palcës kurrizore dhe membranat e tij, për të sqaruar statusin myahkotkanoy strukturat përreth.
Elektroneyromiohrafiya - i kryer për të vlerësuar bllok përçueshmëri, kur shprehu shkelje të ndjeshmërisë dhe varg e levizjes.

Taktika e trajtimit

Qasjet në trajtimin e dhimbje të nervit shiatik dhe i hequr në fytyrë nervore sciatic kryesisht përcaktuar shkakun e sëmundjes. Veprimet prioritare duhet të synojnë për të zvogëluar dhe lehtësimin e dhimbjeve.


Që në fazën e diagnozës, të kryer anestezion bllokadën dhe drogë nonsteroidal anti-inflamator. Megjithatë, ajo do të të japë një efekt të përkohshëm. Vetëm gjithëpërfshirës mjekësore, fiziofunktsionalnoho, hardware dhe ndikimi manipuluese përcaktimin e shkaqeve të sëmundjes mund të sjellë rezultate.

Terapia e barnave

 • painkillers dhe NSAIDs gojë ose me injeksion intramuskular - / në një bllokadë (perberesi kryesor aktiv - Analgin, DIKLOFENAK, Meloxicam), vitaminë 'B'; Bllokada novokaina (sindromi kur ka shprehur dhimbje);
 • salves aktuale dhe ointments ngacmues (bazuar në speca fruta, helmet bletët dhe gjarpërinjtë, terpentinë, kamfor);

Fizioterapi

 • UHF
 • magnet
 • ultratingull
 • electrophoresis dhe phonophoresis e drogës
 • Banjot parafyno-ozokerit

Akupunkturë

Baza e kësaj metode - për të arritur analgjezik dhe efekt anti-inflamator, duke rritur microcirculation lokal, rritjen vetitë mbrojtëse dhe rigjeneruese e indeve duke stimuluar pikat bioactive.

Në hala hollë të hyrë në lëkurën e materialit bioinertnosti (çelik inox, argjend, ari, etj) Kohëzgjatja e përgjithshme e trajtimit deri në 3 muaj.

Chiropractic

Chiropractic ka praktikisht nuk ka contraindications, sjell efekt simptomatike. Mekanizmi kryesor i trajtimit vuaj sciatic nervore ka për qëllim eliminimin e vrull dhe mbaresa nervore lirimin e compression mekanike, duke përmirësuar microcirculation lokale të zonës së prekur.

Ndërsa seanca chiropractic me zhvendosjen e rruaza mbulohen pozicionin e tyre normale, përmirëson funksionin e disqe intervertebral amortizimit.

Ushtrime terapeutike

Gjatë mprehje tregon pjesën tjetër krevat, kufizim të rreptë të aktivitetit fizik. Më pas, pacientët të fillojnë të dosed ushtrime fizike projektuar individualisht komplekse.

Trajtim spa

 • Aplikimi i baltë terapeutik;
 • banjot bimor dhe kripë;
 • hirudotherapy dhe Apitherapy.

Kursi i trajtimit duhet të kryhet nën mbikëqyrjen e mjeku për studimin e dinamikës së ndryshimeve të pacientit bërë rregullime në planin e trajtimit, masave parandaluese për parandalimin e recurrences.