Si për të kuruar kërpudhat gozhdë në këmbët e tij


Onihomikoza - Nail sëmundjet dermatologjike natyrën infektive, e karakterizuar nga etiologji fungale dhe ndodh në rreth një të katërtën e popullsisë.

Përmbajtje

 • Shpërndarja e Onihomikoza
 • Manifestimet klinike dhe klasifikimi i Onihomikoza
 • Trajtimi i drogës Onihomikoza
 • Metodat tradicionale të trajtimit të Onihomikoza
 • Parandalimi i Onihomikoza

Sipas statistikave, më shpesh kërpudhat toenails grup mbresëlënëse e njerëzve që duan për të udhëhequr një jetë të shëndetshme dhe të jetës dhe, për këtë arsye, të marrë pjesë në sporte të ndryshme të komunitetit dhe objekteve rekreative.


Shpërndarja e Onihomikoza

Ashtu si çdo sëmundje tjetër të shkaktuara nga mikrobet përhapur kërpudhat gozhdë është shkaktuar nga ndikimi i konsiderueshëm i faktorëve klimatike, sociale dhe moshës.

 1. Klimë. Mjedisi më i favorshëm për zhvillimin e sëmundjeve të shënuar nga në klimat e ftohtë, sepse temperaturat e ulëta të detyruar banorët të veshin këpucë të ngurta dhe opsione të ngushta. Jo më pak aktive kërpudhat që shumëzohet dhe në tropik, të ndihmuar nga normat e larta të lagështia dhe temperatura.
 2. Moshë. Studimet kanë treguar se gjasat e infektimit dhe agjentë aktivë të rritet zhvillimore në grupmoshën më të vjetër, për shkak të ngadalësimit vijues në pjatë gozhdë dhe krevat gozhdë çrregullime trofike.
 3. Pajisje profesionaleb. Sipas punësim, lezionet kryesisht vërehet në individë të cilët janë nën ndikimin e ndotjes tepërt të gazit dhe temperaturat e larta. Përveç kësaj, personeli i rrezikut të lidhura angazhuar në zonën e shërbimit të institucioneve shëndetësore dhe sportive.
 4. Sëmundje bazë. Onihomikoza ndodh si një diagnozë shoqërues të pamjaftueshmërisë deje, trashje, shteti i mungesës së imunitetit.

Manifestimet klinike dhe klasifikimi i Onihomikoza

Në mjekësinë moderne, e konsiderojnë dy klasifikime themelore të lezioneve fungale gozhdë.

Sistemi rus

 1. Forma hypertrophic. Pjatë gozhdë trashet, nëpërmjet zhvillimit të hyperkeratosis, bëhet e shurdhër, i nënshtrohen tendosje. Visual inspektimit tregon disa nga buzë zazubrynky lirë. Kur toenails kërpudhat, të vini re disa pacientë kur ecin dhimbshme.
 2. Forma Normotroficheskaya. Pjatë formë spote apo grupe brenda, ngjyra e të cilave mund të ndryshojnë nga të bardhë në të verdhë. Kjo mbetet plotësisht shkëlqejë pandryshuar dhe trashësia e gozhdë.
 3. Forma Oniholiticheskiy. Ajo karakterizohet nga pjatë e shpejtë ndarjes nga shtrati gozhdë, i shoqëruar nga formimi hiperkeratoticheskih shtresave në obnazhyvshyhsya fusha.

Sistemit të Jashtme

 1. Forma skajor-lateral. Për një kohë të gjatë patologji manifestohet si një humbje rajonale, e cila festohet si formimin e vija të bardha dhe të pjatës gradual identifikimit. Në fazën përfundimtare të procesit të çon në distrofi gozhdë.
 2. Forma e bardhë sipërfaqësore. Në rul pasme njollat ​​formuar bardha janë duke lëvizur në zonën e jashtme kufitare.
 3. Forma proksimal. Ajo ndryshon nga lloji i mëparshëm i ndryshimeve ngjyra infeksionit, duke ruajtur zhvillimin e karakterit.

Asnjë nga simptomat e toenails kërpudhat mund unike të specifikojë natyrën e sëmundjes, dhe për këtë arsye të saktë lezione diagnostikimin do të shpenzojë dyshe studimet kulturore apo provë që vlen për diagnostifikim ADN-së.

Trajtimi i drogës Onihomikoza

Në dermatologji klasike të dalluar skemë trajtimi lokal, sistematike dhe kirurgjikale gozhdë kërpudhat.

Në drogës lokale terapi të aplikuara direkt në zonën e prekur, e cila në një farë mase zvogëlon gjasat e kontaktit me komponentet aktive të agjentëve infektivë. Praktika ka gjetur se përcaktimi përdorim i ditës në mënyrë efektive vetëm në rastet e infeksionit sipërfaqësor skajor-lateral dhe të bardhë.

Për të lehtësuar simptomat e pakëndshme të toenails kërpudhat keratolytycheskye aplikoni krem, ndërsa trajtimi është kryer duke zbatuar antifunhalnyh mjete. Përbërës aktiv i manikyrin e thonjve antifungal është amorolfin dhe tsyklopiroks karakterizohet spektër fungistatic të gjerë veprimi, por efektive vetëm në rast të humbjes jo më shumë se 3 pjatë gozhdë, me 50% të sipërfaqes së infeksionit.

Duhet të theksohet se kursi i terapisë me ndihmën e veprimit lokal merr të paktën gjashtë muaj në lezione në duart dhe thonjtë për rreth një vit në trajtimin e kërpudhat gozhdë në këmbët e tij.

Zhvillimi i brezave të rinj të drogës antimiokotike rritur ndjeshëm efikasitetin e sistemit qark, sidomos në rastin e plotë pllaka gozhdë humbje. Elementet themelore të trajtimit në këtë rast janë mjetet allilaminovoe grupet, të tilla si Terbinafine.

Këto Perberje karakterizohen nga efikasitetin maksimale në lidhje me dematomitsetam mbajtur rohovomushari tyre përqendrim të paktën 30 javë dhe kanë ndërveprimin ulëta drogës. Droga antifungal seri polish alliliminovoho janë miratuar për përdorim në pacientët pediatrik të vjetër se 2 vjet.

Qëllimi azoleve lejueshme vetëm nën aciditetit normal dhe pa diabet. Më upotrebytelnostyu këtij grupi gëzon Irunin nga kërpudhat gozhdë.
Trajtimi kirurgjik i Onihomikoza përdorur si një metodë radikale në infeksione të rregullta periodike për disa vite dhe është mbajtur në lidhje me terapi orale.

Metodat tradicionale të trajtimit të Onihomikoza

Ndjenja mosbesim të qëndrueshme të barnave farmaceutike, shumë pacientë preferojnë të trajtuar mjete popullore kërpudhat gozhdë. Mjekësi jo-klasike ofron një shumëllojshmëri të recetave për shkatërrimin e infeksionit, komponentët kryesorë që veprojnë kërpudhat çaj, Propolisi, jod, bimë medicinale.

 1. Bëni një përzierje prej 80 g trumzë dhe gotë me ujë të zier, filtruar përmes një orë. Zakonshëm, ngjyhet në infuzion, dredha-dredha gishtin gjatë javës dy herë në ditë.

 2. Pulp kërpudha çaj infused vendosë mbi zonën e prekur, të mbuluar me letër varaku, të përfundojë dhe për të mbajtur gjatë natës. Përsëriteni derisa gozhdë infektuar nuk zhduket.

 3. Mix doza të barabarta me lëng hudhër, tretësirë ​​e jodit, esenca uthull dhe Nitrofunhin. Perberja rezultuar aplikuar tek këmbëve para-steaming.

 4. Në gjysmë litër ujë të shtoni 40 gram lule të jargavan dhe Calendula, lisi leh 60 g, 20 g celandine. Përzierje përdoret për këmbët larje.

 5. Në baza ditore për të imponuar një kompresë me shtimin e Propolisi. Trajtim të vazhdojë të rritet gozhdë.

Në forma të avancuara të toenails kërpudhat mjekësisë tradicionale rekomandon paketat përballoj tavolinë për 3 ditë.

Parandalimi i Onihomikoza

Sipas statistikave, numri më i lartë i infeksioneve ndodh në një ndërtesë, në kundërshtim me standardet e njohura të higjienës personale. Me zbulimin e infeksionit duhet të marrë hapat e nevojshëm për të lagur përpunimin vendet publike. Dëshiruar banja dezinfektimit dhe pads me një zgjidhje të zbardhet.

Rezultate të mira japin trajtimit këmbët Hexamine ose talk dhe aplikimin e Retinol Palmitate. Është e rëndësishme për të paguar zgjedhjen e duhur heqjen e këpucë, një ndryshim të rregullt të çorape, duke përdorur pantofla individuale kur vizitojnë institucionet publike.

Pavarësisht nga thjeshtësia në dukje të trajtimit, vendimi se si të trajtojnë kërpudhat gozhdë duhet të bëhen vetëm nga specialistët, pas hulumtimit të duhur dhe reagimet e mundshme të gjetura alergjike. Për të përdorur lejohen vetëm përgatitjet pavarura lokale, të tilla si ointments ose kërpudhat gozhdë nga thonjtë, dhe mungesën e rezultateve gjatë diktatit muaj ndryshojë skemën terapeutik dhe qëllimin e testeve të përsëritura.


Rifillimi infeksionet, e përsëritur çdo vit shërbyer tregues për metodat radikale kirurgjike.