Sa shpejt kuruar një kullojnë hundët në shtëpi


Me fillimin e vjeshtës jashtë gjetjes së ftohtë, por në vend të kësaj ladybugs janë shi gjithnjë e më të bezdisshëm. Pas kthimit në shtëpi, apo këmbët e lagësht ngriu, duke pritur për autobusin, dhe tani hundë nuk është frymë dhe ju nuk mund ta hap pa shkelën shami. Sigurisht, undead! Ky artikull përmban këshilla interesante dhe të dobishme se si të shpejt kuruar një kullojnë hundët në shtëpi.

Përmbajtje

  • Çfarë është rinitit?
  • Parandalimi i parë
  • Trajtimi i undead
  • Rinitit kronike

Çfarë është rinitit?


Ajo që kemi përdorur për të thirrur një kullojnë hundët, një ilaç të quajtur rinitit - inflamacion mukozën e hundës. Rinitit mund të shfaqen vetëm apo të jetë një simptomë e SARS, gripi ose sëmundje të tjera infektive. Patogjene mund të jetë bakteret, të tilla si streptokok, ose viruseve. Rinitit Zhvillimi kontribuon në hipotermi dhe ulur imunitetin. Ashtu si çdo sëmundje tjetër, hundë i lëngshëm ka një mekanizëm të zhvillimit dhe të zhvillohet në disa faza.

Në fillim të shtohet mukoze sëmundje, thahet dhe e kuqe. Ne mendojmë se hunda frymëmarrja bëhet e vështirë. Ënjtje tej zvogëlon pak dhe fillon përzgjedhjen fshehurazi transparente aktiv - kjo quhet rhinorrhea, me thatësi dhe vështirësi kalon frymëmarrjes.

Nëse nuk rinitit patrajtuar në këtë fazë, shkarkimi ndryshon ngjyrën përmes refuzimit të mukozës, qelb mund të duket. Pasi sëmundja fillon të shkojë në rënie - reduktuar inflamacion, reduktuar sasinë e shkarkimit dhe shërim ndodh.

Parandalimi i parë

Sigurisht, çdo gjë kurë, ajo është më e lehtë për të parandaluar. Rinitit Parandalimi synon, së pari, më kryesorja, për të forcuar imunitetin.

Ajo mund të jetë aq metodat e vjetra të testuar, si kalitje, derdhje ujë të ftohtë, fle me një dritare të hapur, dhe vitaminë ose marrja e drogës që stimulojnë sistemin imunitar. Për shembull, duke marrë supë Echinacea, acid Askorbik dhe zinkut përdorimin e drogës interferon.

Është e nevojshme për të reduktuar qëndrimin në zonat shumë të nxehtë, shpesh kalojnë kohën jashtë, rregullisht hedh në dhomë. Është e rëndësishme për të mbajtur një nivel konstant të lagështisë së ndërtesës që nuk thatë mukozën e hundës. Në luftën kundër apartament thatësi asistentë të shkëlqyer do të humidifiers, në qoftë se të blej atë në këtë kohë është e vështirë - bankat organizoni shtëpinë me ujë ose vë në bateri leckë të lagur.

Kur hipotermi rekomandohet këmbët poparyty, të marrë një dush të nxehtë me vaj esencial të eukalipt, dëllinjë apo bredh. Ju mund të ngrohtë e hundës kripë tryezë sinus ose hikërror. Për këtë prokalyte drithëra ose kripë në një tigan të thatë, i hedh në një qese apo një peshqir hollë pambuku, vënë në hundë dhe pohriyte. Nxehtësia duhet të jetë e këndshme dhe jo e nxehtë.

Trajtimi i undead

Në qoftë se ajo dështoi për të parandaluar dhe, pavarësisht nga përpjekjet më të mira, ju ende merrni të sëmurë, të hequr qafe një të ftohtë në shtëpi do të ndihmojë disa masa të thjeshta. Së pari, është e nevojshme për të matur temperaturën në qoftë se ajo u rrit - pjesa tjetër e nevojshme krevat dhe pritjes droga antipiretik.


Nëse nuk ka të ftohtë - problemi kryesor, pastaj të fillojë për të pastruar zgavrën e hundës. Ndihmojë për ta bërë një larje të thjeshtë. Për të larë hundën me një të ftohtë, ka shumë droga farmaceutike. Këto janë sprays veçanta ujin e detit apo kanaçe me fiziologjik zgjidhje klorur natriumi. I ashtuquajturi dush hundës.

Në shtëpi, zgjidhja shpëlarje përgatitur si më poshtë: deri në 1 litër ujë të vakët për të shtuar 2 lugë (rreth 9hrammov) kripë dhe një rënie të jodit. Shpëlaj me një gjilpërë apo shiringë pa gjilpërë. Për të duhet të pastër hundë nga ky rregullim duhet të përkulem përpara, kreu tilted në anën, në vrimë hunde e sipërme të hyjnë shpirtrat dhe të marr frymë përmes gojës. Procedura përsëritet 3-4 herë në ditë deri në ndërprerjen e plotë të simptomave. Kundërindikimet manipulim i tillë ka.

Hapi i ardhshëm në trajtimin e të ftohtë në shtëpi - duke u shpëtoj prej kësaj ndjenjë të plotësi. Për ta bërë këtë, përdorni mjetet juridike si bimor, të tilla si mente, vaj esencial të eukalipt apo kamfor, dhe rënie të veçantë. Për shembull, zgjidhja ksilometazolina, oksimetazolin, këto barna kanë një efekt lokal vasoconstrictor, ata në mënyrë efektive të eliminuar ënjtje dhe lehtësimin e mbingarkesës hundës. Pas injektimit efekt mund të zgjasë 6 deri në 12 orë. Efektiviteti i drogave është mjaft i lartë, por administrata kronike që mund të jetë problematike, kështu që përdorimi i vasoconstrictor hundës nuk duhet të jetë më shumë se 7-10 ditë.


Mjetet juridike bimor për të ftohtë të përbashkët nuk kanë efekte të tilla anësore dhe e mirë që ato të mund të përdoren në fëmijët, gratë shtatzëna (shënim, në trajtimin e rinitit në gratë shtatzëna ka shumë nuanca, më shumë këtu) ose fëmijë në gji. Një mjet efektiv për të përbashkët të ftohtë - inhalimi i vajrave thelbësore. Do ta mbajë atë mjaft e lehtë - në një tenxhere me ujë të valë, shtoni disa pika vaj karamele mente, eukalipt, bredh dhe kamfuri.

Lean mbi tenxhere dhe të marr frymë, e mbuluar me një peshqir. Gjithashtu për të lehtësuar frymëmarrjen, ju mund të përdorni një pajisje të veçantë - nebulizer. Thithja me ujë mineral plotësisht i pafajshëm dhe i bëjnë ato shumë më të lehtë - mjaft nebulizer derdh ujë, veshin një maskë dhe të shtypni butonin. Kohët e fundit etiketat popullore të veçantë në rroba nga të ftohtit me vajra esenciale. Ato janë veçanërisht të mira për përdorim në fëmijët e vegjël gjatë natës.


Dhe së fundi, faza e fundit në trajtimin e ftohtë në shtëpi - një mukozës hidratues. Ka vajra ideale varrosje bimore, të tilla si të nxehtë të lulediellit temperaturë dhome, kajsi ose buckthorn detit. Nëse vuani nga alergji, është më mirë që të mos abuzojnë vajra, dhe për të blerë llak farmaci me Panthenol.

Rinitit kronike

Hundë të shpeshta lëngshëm me një kurs të gjatë mund të konsiderohet si një kronike (rinitit vasomotor). Simptomat janë të ngjeshur konstante, e cila rrit në pozicion të prirur, shumë të shumta, shpesh purulent, shkarkimin nazale, ndjenjë e plotësi, shkelja e të nuhaturit, hedhjen veshët, dhimbje koke, dhimbje të syve ndonjëherë.

Pra, si për të kuruar rinitit kronike shumë më të vështirë se sa akute, ajo është e rekomanduar që të konsultoheni me një specialist mund të emërohet fizioterapi apo edhe kirurgji.


Në shtëpi është e mundur që të përdorin të gjitha mjetet për të trajtuar rinitit akut dhe varrosje zgjidhje astringent - pika hundë bazuar në colloidal argjendi - kollarhol, protargol; pika e veprimit antimicrobial, të tilla si fenilefrine apo framitsetin. Një efekt të mirë në rinitit kronike japin mjete popullore të tilla si këmbët e ngrohtë në ujë me pluhur mustardë, varrosje lëng aloe dhe Kalanchoe, hedhjen në vrimat e hundës me një shtupë pambuku ngjyhet në mjaltë ose Propolisi përzier me vaj.

Ajo gjithashtu mund të ndihmojë për të përdorur agjentë natyrore anti-inflamator. I ashtuquajturi paqëndrueshme - qepë dhe hudhër. Bury lëng qepë, në kundërshtim me besimin popullor, hundë nuk është e nevojshme - ajo mund të shkaktojë djegie të mukozës dhe të marrë frymë e avujve mbi qepë integruar do të jetë shumë i dobishëm. E para pas inhalimi i sigurt për të mbyllë sytë tuaj. Fëmijët mund të bëjë një gjerdan të hudhër. Për këtë nanyzhit peeled karafil në një fije dhe varet në qafën e fëmijës në mënyrën e rruaza.

Dhe kjo nuk është e gjitha, mënyra për të që kanë të bëjnë me një shumë të undead, me kryesore u takuam, dhe tani ne nuk jemi të frikësuar nga undead. Gjëja kryesore për të kujtuar në lidhje me parandalimin dhe gjithmonë i referohen specialistët nëse simptomat nuk bien më shumë se 5 ditë. Të qëndrojnë të shëndetshme!