Pika në hundë me sinusit, këshilla trajtim


Para se të marrë në konsideratë pika për trajtimin e sinusit, është e nevojshme për të gjetur se çfarë është - sinusit, pse ndodh, shenjat dhe simptomat e shfaqjes së tij.

Sinusit - është inflamacion i mukozës së nofullës ose inflamacion nofullës sinus që ndodh kur depërtimin e baktereve dhe viruseve, kërpudhave, Klamidia, Haemophilus influenzae, Mycoplasma, infeksionet coccal dhe sëmundjeve alergjike si rezultat. Sëmundjet e sinusit nofullës fillon kur Mukoza bëhet sinus përflakur nofull, kur ajo fillon ënjtje, e cila mbulon hapjen mes zgavrën e hundës dhe sinus nofullës. Në këtë kohë në mukozë përflakur sinus grumbullohet në të cilat bakteret fillojnë të shumohen, duke shkaktuar shfaqjen e qelb.


Gjithashtu, shfaqja e sinusit mund të shkaktohet shtrembërim e mur ndarës hundës, e cila pengon rrjedhjen e lëngjeve. Sinuziti mund të zhvillohet në rinitit alergjike dhe nealerhichnyh, kur bën snorkeling, dhe pirja e duhanit dhe mungesa e vitaminave në trup më shpesh shfaqet nxitësit e sinusit.

Në fëmijët e vegjël, shkaku i sinusit mund të shërbejë adenoids që lehtësojnë kalimin e ndryshimeve ajrit në zgavrën e hundës, duke çuar në depërtimit të mikroorganizmave në sinus haymorovi.

Sinusit akut mund të zhvillohet pas fruthit, fruth i keq, gripit dhe sëmundjeve të tjera infektive. Gjithashtu, kjo sëmundje mund të ndodhë pas inflamacion të dhëmbëve. Faktorë të tjerë që provokojnë inflamacion të sinuseve nofullës janë në imunitetin hipotermi dobësuar.

Sinusit akut është shumë e shpejtë dhe në qoftë se ajo nuk do të fillojë të shërohet, të bëhet kronike. Kjo kontribuon në trashje e mukozën e sinuseve nofullës dhe shtrembërim mur ndarës i hundës në shitore më të ngushta, dhe ngushtimi ajo çon në stagnim e mukozës dhe purulent shkarkimi në gjirin shumë. Sinusit kronik është shumë e vështirë për të trajtuar. Karakteristikat kryesore të saj - kjo është mjaft e një rinitit të gjatë, paraqitja kongjestion i hundës konstante e dhimbje koke dhe dhimbje në bazat sy. Këto simptome mund të rritet me të keq, por hunda mund të marr frymë, ndërsa shtrirë.

Veçanërisht simptoma të rënda të sinusit kronik është ënjtje të qepallave në mëngjes, dhe zhvillimi i konjuktivit (pezmatimi i mukozës së syve), dhe kjo sugjeron se inflamacion i murit të orbitës filloi. Rrezikshme sinusit komplikimet e saj. Dhe rreziku i tij kryesor është se sinus nofull është shumë afër syve dhe trurit dhe shkarkimin purulent grumbullohen në mukozën e sinuseve nofullës mund të merrni në gjak, dhe me atë të trurit që mund të provokojnë pezmatim nervi i nervore trigeminal ose meningjiti.

Për të parandaluar këtë, ju keni për të përfunduar diagnozën dhe për të filluar trajtimin e sinusit. Nëse kjo aplikohet për mjekun Ent, i cili do të bëjë një rishikim të plotë të sinuseve, sidomos nofull, dhe të emërojë të kompjuterit, tomography magnetike rezonantnoy, provim X-ray, sinuset ultratinguj hundës, dhe pas të gjitha hulumtimet të, duke vendosur diagnozë të saktë dhe shkalla e inflamacionit të sinuseve nofull, të përshkruajnë trajtim efektiv.

Ju mund ta trajtoni sinusit me antibiotik, por ju mund të lani sinus nofull e zgjidhjes qelb me antibiotikë, që ka bërë atë një birë. Por së pari, për të zgjeruar vrimë në mur ndarës hundës, vasoconstrictor hundë bie futur si nazyvyn, dlyanos, naftizin, otilin, halazolin, ephedrine. Këto pika janë të rëndësishme në trajtimin e sinusit, si dhe ngushtimin e enëve dhe në këtë mënyrë të lehtësojë ënjtje e mukozës si në zgavrën e hundës dhe sinuseve nofullës. Largimi i edemë ndihmon të kalojë hapjen e hapur të gjerë në mes të sinus nofullës dhe mur ndarës nazale, mukusit dhe qelb, ndërsa larg, ënjtje ul, procesin e shërimit fillon. Por mos harroni se hunda bie dhe halazolin naftizin mund të aplikojnë për 5 ditë, si ata janë të varur, për shkak të këtij fakti, mjekët rekomandojnë këto pika futur në fillim, por pas 5-6 minuta - bie me antibiotikë. Pika të antibiotikëve - ilaç perfekte për të parandaluar formimin e qelb në sinusin nofullës. Për shkak të faktit se përqendrimi i antibiotikëve në pika, edhe pse i vogël, por trajtimi i sinusit efekt terapeutik ata japin të mirë dhe nuk ndikojnë në gjendjen e organizmit në tërësi. Hundës bie përmban antibiotikët është izofra dhe Polideksa që shumë mirë të vrasin florës bakteriale, duke ndaluar të gjitha proceset inflamatore në sinuseve nofullës dhe duke i dhënë personit për të marrë frymë lirisht dhe të shpëtoj e sinusit.

Veç kësaj, për trajtimin e sinusit përdorur pika sinoforte përmbajnë një ekstrakt i tubers dhe tsyklomena lëng lyophilizate dhe ujë i distiluar, si një tretës. Këto pika të nxitur sekrecionet e sekrecioneve mukozës, dhe kjo kontribuon në një rrjedhje më të mirë të mukusit nga sinuseve nofullës në zgavrën e hundës. Efekti terapeutik bukur me hundë bie neoneks me një tsyklomena ekstrakt, rinofluimutsil, Sinupret. Pika ekstrakt tsyklomena me trajtim të veçantë për sinusit. Ata rrisin mbrojtje kundër viruseve në sinus nofullës, për qëllim për të mbrojtur trupin gjatë infeksionet virale nuk kanë një efekt Addictive, kështu që ju mund t'i përdorë ato për një kohë të gjatë.

Sinupret bie ne perberjen qe permban Verbena barishte dhe lëpjetë, lule moshuar dhe aguliçe, rrënjë Gentian, si dhe përbërjes së tyre janë lactose, sucrose, sorbitol, shurup glukoze, karbonat kalciumi, dekstrin, vaj kastori, acid stearik, dioksid titaniumi, gomallak, talk. Për shkak të përbërjes së tij, këto pika japin një efekt të mrekullueshëm terapeutike, sidomos në sinusit akut, dhe nuk krijon varësi.

Këto pika të ndihmojë kurë sinusit. Përjashtimet e vetme janë naftizin dhe suparstin që shkaktojnë varësisë të shpejtë. Prandaj është e rekomandueshme që të përdorin pikat bazuar në materialet bimore natyrore, këto përfshijnë pika të ekstrakt tsyklomena, Sinupret, rinofluimutsil, neoneks.