Qafës Kist - Simptomet, diagnostikimin dhe trajtimin metodat


Edhe një herë dua të them në lidhje me rëndësinë e vizitave të rregullta në gjinekologu. Që nga shumë sëmundje gjinekologjike janë asimptomatike dhe vetëm kur një grua fillon të ndjehen siklet.

Përmbajtje

  • Një anatomi e vogël
  • Kistoobrazovanie
  • Simptomet e cysts qafës së mitrës
  • Trajtimi i cysts qafës së mitrës

Kështu, cysts qafës së mitrës në fazat e para të shfaqjes ose si jo të sigurt në vetvete dhe vetëm kur shihet gjinekolog mundësuar veten për të zbuluar. Në shikim të parë padëmshëm "krijim", por kur ju lidheni ndezjen agresive klinikës ekzemë cysts manifestuar, nganjëherë kërkojnë kirurgji! Le të shohim se çfarë është një cist simptomat qafës së mitrës e natyrshme dhe si ta trajtojmë atë.


Një anatomi e vogël

Qafën e mitrës është vaginës tuba trupi lidhet me mitër. Brenda këtij "kanali" i veshur me epitelit cilindrik, i cili është gjëndra nabotovyh të veçanta që të fshehtë një sekret të veçantë. Ky sekret shkatërron bakteret, nga ana tjetër, në varësi të fazën e ciklit, duke ndryshuar konsistencën e saj. Pra, në mes të ciklit (në ovulacionit) sekret të bëhen transparente dhe të lëngshme, i cili promovon depërtimin e spermës në mitër dhe tubat fallopiane, ku fertilizimi ndodh më tej.

Në ditët e tjera të ciklit menstrual, sekrecionet qafës më të trashë, e cila mbron të mitrës nga marrja e spermës dhe mikroorganizmave në zgavrën e saj. Ja se si natyra e mençur!

Jashtë mitrës është i mbuluar nga epiteli shtresuar squamous, të paaftë për të prodhuar sekretin këtu është zona e kryqëzimin midis cilindrike dhe epitelit të sheshtë - në - e quajtur ndryshe zona transformimi. Këtu nuk mund të ketë procese të ndryshme patologjike.

Kistoobrazovanie

Kështu, është patologji e mundur që ndodh në qafën e mitrës lidhur direkt me aftësinë e dy evoluojnë ndryshme epiteli. Kjo ndodh kur qelizat janë epiteli kolone në sipërfaqe të qafës së mitrës, ku norma duhet të jetë qeliza squamous dhe anasjelltas - qelizat jashtë merrni brenda kanalit të qafës së mitrës. Dhe kur epiteli celular, bie mbi sipërfaqen e mitrës vazhdon të prodhojë një sekret, por në mjedisin acid të vaginës nuk mund të përballen me funksionin e tij e tij jashtë dhe clogs një leje.

Në fund të fundit, kemi të bëjmë me një kist formuar nabotovyh, si hekuri që prodhohen sekretin u thirr - nabotovyh. Cysts Nabotovyh (. Lat Ovuli naboti), kanë të njëjtin emër - cysts mbajtjes së mitrës. Ata mund të jenë të dy të vetme dhe shumëfishtë, në shumën arrin deri në 2 cm dhe mund të jetë jo më shumë se 1 mm. Kështu, në qoftë se ekzaminimi mjeku gjinekologjik përdorur një colposcope sheh cysts endocervical në qafën e mitrës, ajo mund të sugjerojnë praninë e inflamacionit kronik në qafës së mitrës dhe të rekomandojë vlerësim dhe trajtim të mëtejshëm.

Shkaqet më të shpeshta të cysts në qafën e mitrës është inflamacion i qafës së mitrës kanali (cervicitin) dhe inflamacion të vaginës (colpites). Megjithatë, është vërtetuar se prania e erozionit qafës së mitrës nabotovyh mëtejshëm çon në formimin e cysts.


Shumica e cysts formë në gratë e moshës 35-45 vjeç, kryesisht tashmë në lindje, por mban formimin e cysts në vajzave të reja, për shkak më shumë gjasa për një ndikim hormonal i estrogjenit në sasi të madhe të sekretimit nabotovyh gjëndër.

Në 90% të rasteve nabotovyh cysts ndodhë në gratë pas lindjes, si pasojë e shërimit aktive dhe shërimin e mitrës.

Simptomet e cysts qafës së mitrës

Cysts para qafës së mitrës ose si vetë nuk e tregojnë, simptomat mund të mos jetë. Vetëm me ekzemë cysts mund të duket tërheq natyra e dhimbjes në bark, i shoqëruar nga shkarkimi bollëk të pakëndshme kur zbrazjes përmbajtjen e kist.

Kur ka cysts të shumta qafës së mitrës dhe të mëdha, nuk mund të jetë një mbyllje e lumenin e tendosje të qafës së mitrës dhe qafës së mitrës, dhe kjo nga ana tjetër mund të çojë në faktor shterpësi mekanike. Në situata të tilla, trajtimi i cysts eliminon problemin lidhur me pamundësinë për të konceptoj.

Megjithatë, më shpesh cysts qafës së mitrës nuk e mërzit gruan. Ishte vetëm gjatë ekzaminimeve profilaktike gjinekologu mund ta shohin veten ose duke përdorur një colposcope cist nabotovyh në qafën e saj. Ajo është visualized si beleso - rritje të verdhë mbi epiteli sipërfaqësor, qëndrueshmëri dendur. Në mënyrë të ngjashme, gjatë ultrazërit mjeku mund të shohim projektimin ekran në anehohennye qafës së mitrës (të zezë me të imazhit ultratingull - të mbushur me përmbajtje të lëngët) rrumbullakuar edukimin me konturet e qarta të qetë.

Në diagnozën e cysts, ose më mirë, në përcaktimin e natyrës së shfaqjes së tij është një kulture e zbulimin e organizmave patogjene dhe onkotsitolohicheskoe studimi për të sunduar nga e kancerit predispozitë për të qelizave të kancerit të qafës së mitrës.

Nga cysts zakonisht shikojnë në qoftë se ata kanë madhësive të mëdha. Duhet kryer një studim për praninë e organizmave patogjene, i pasuar nga trajtimi të përshtatshëm dhe terapi anti-inflamator. Nëse gjinekolog e sheh cist i madh apo infeksion tenton të acarohet dhe, nën "nuk tërheq" dhe të fillojnë për të trajtuar cysts menjëherë.

Trajtimi i cysts qafës së mitrës

Nëse ju gjeni jo njësi përmasave të mëdha furçë, trajtimi zakonisht nuk kryhet. Në rast të cysts të shumta mitrës ose trajton ata të acarohet pa dështojnë.

Trajtimi i cysts qafës së mitrës mbajtjes bërë kirurgjike vetëm me shoqërues vaginë sanitare.

Ka disa metoda të hequr cysts qafën e mitrës:

  • Heqjen Laser i cysts
  • Prerje Radiowave - më optimale dhe zakonisht metoda e përdorur ka provuar të jetë më pak traumatike në lidhje me indet. Të kryer këtë procedurë duke përdorur aparatin Fotek ose Surhytron. Me sensorë jo-kontakt ndikojnë në rajonin e cysts në qafën e mitrës nën ndikimin e valëve të radios frekuencë të lartë rritje koagulimit saj dhe avullimit. Rubtsov mbetet në pëlhurë, kështu që kjo metodë e cysts trajtim mbajtjes e mitrës nuk është për lindje të vajzave.
  • Cryodestruction - duke përdorur azotit të lëngshëm, për shkak të temperaturave të ulëta në indet e mitrës, është shkatërrimi i kist. Ky manipulim është kryer mbi një bazë pacient i jashtëm menjëherë pas menstruacioneve. Treguar në atë cysts të vendosura thellë në qafën e mitrës.
  • Diathermocoagulation - ky lloj trajtimi është tani përdoret vështirë, metoda të vjetëruara. Metoda konsiston në faktin që lartë frekuenca vepron në indin cervikal, duke shkaktuar nekrozë e saj. Pas disa kohë në këtë vend formuar një kore (kore), e cila gradualisht shqyer larg dhe zëvendësuar me një vend të indeve mbresë që më tej në punë ndikon në elasticitetin dhe hapjen e qafës së mitrës.

Megjithatë, përdoret rrallë, por një tjetër, trajtim më pak traumatike për cysts -

Metoda kimike (solkovahyn). Përdoret në vajzat e reja që nuk kanë lindur. Kur cysts të shumta të vogla të thellë dhe pa qafë. Nën ndikimin e drogës, pjesë e së cilës përfshin acid është shkatërrimi i cysts, mbresë është formuar, dhe mukozës restauruar.

Kundërindikimet për të gjitha këto metoda është prania e inflamacionit në organet legenit apo vaginës, si dhe shtatzënia.

Përveç kësaj të gjitha unë dua të përfundojë - cysts qafës së mitrës nuk janë të rrezikshme, nëse kur ata zbulojnë dhe, së bashku me gjinekologun shikojnë ata! Dhe kjo duhet të shkoni rregullisht për emërimin e tij. Mjeku do të zgjedhë të drejtën strategji trajtimi cist në rast të zbulimit. Por ajo duhet të mbahet mend - cysts qafës së mitrës shpesh një shenjë e infeksionit kronik (përjashtuar natyra hormonal të origjinës së tyre), kështu që ju duhet të i kushtoj vëmendje në parandalimin e sëmundjeve infektive të organeve pelvike, dhe të gjithë trupin si një e tërë.

Mos harroni se trupi juaj është unik dhe i afrohemi çdo problem dhe sëmundjet janë si individ si "receta e përgjithshme nga gjyshet" për të trajtuar cysts duhet të shtyhet larg dhe në çdo rast jo për të vetë-mjekoj! Shëndeti për ju dhe familjen tuaj!