Kist ovarian - Simptomet, Diagnoza dhe Trajtimi


Gjithkush e di, edhe në periudhën e paralindjes, ka një tab në vezore e vajzave mbi 2 milionë follicles - flluska të vogla të cilat do të vazhdojnë gjatë ovulacionit del nga veza. Por 10 -13 vjeç numri i follicles zvogëlohet dhe arrin deri në 300 mijë. Dhe para menopauzës dhe mbetjet e tyre mjaft pak.

Përmbajtje

 • Çfarë është kist ovarian?
 • Klasifikimi i sëmundjeve
 • Trajtimi i sëmundjeve
 • Pyetjet më të shpeshta

Jo të gjitha ciklet janë të ovulimit në jetën e një gruaje, që çdo muaj pushim nga gjëndër dhe vezë, nganjëherë ndryshimet hormonale të çojë në faktin se "flluskë" dhe jo thyer dhe nuk rritet me kalimin e kohës, duke formuar kist ovarian. Nga njëra anë nën kushte të tilla mund të rezultojnë çrregullime menstruale ciklit hormonale, nga ana tjetër, rezultate të mundshme katastrofike - këputje e kist, kërcënuese klinikë zhvillimi "abdomen akut" dhe gjakderdhje abdominale me një rezultat negativ.


Pra, çdo muaj nën veprimin e hormoneve të trupit të femrës është një rritjen dhe zhvillimin e follicles në vezore, kur ajo arrin një madhësi të caktuar, pastaj nën ndikimin e hormoneve të tjera që ruptures dominuese flluskë dhe veza vjen nga ajo, është gati për mbarësimit. Kjo fazë është quajtur ciklin menstrual - folikulare.

Kur gjëndër veza e lanë, ajo shkon në tubin fallopian "për një datë" me spermë. Një vend në gjëndër që lëshuar vezë, korpus luteum është formuar, e cila mori emrin e tij për shkak të pigment të verdhë dhe ngjyra përkatëse. Kohëzgjatja e jetës së tij në vezore mesatarisht 10-14 ditë, në qoftë se shtatzënia nuk ka ndodhur dhe, në qoftë se ka ndodhur, atëherë rolin kryesor - për të zhvilluar progesterone për të mbështetur shtatzëninë përpara formimit të placentës, e cila është përafërsisht 16 javë mund të funksionojë në mënyrë të pavarur, pa mbështetje shtesë hormonal për korpus luteum . Në mungesë të shtatzënisë, endometrium dhe vjen refuzuar menstruacioneve, vezore dhe në ndërkohë, një gjëndër të ri dhe të ciklit në mënyrë të vazhdueshme nga ana e ciklit. Kjo është normale!

Dhe çfarë ndodh në patologji? Dhe çfarë është kist ovarian?

Formimi kist ovarian është e vendosur në indet ovarian në një flluskë e përmbajtjes (të lëngshme ose elemente të ngurta, në varësi të natyrës së origjinës së saj) që vizualisht rrit kësaj flluske disa herë në krahasim me gjëndër normale. Kjo shkakton simptomat e caktuara të cysts ovarian:

 • Çrregullime menstruale
 • Dhimbje barku ose karakter dhemb tërheq në anën e formuar nga cysts që mund të përkeqësohet pas ushtrimit ose marrëdhënie seksuale
 • Ndonjëherë klinikë "abdomen akut", i shoqëruar nga nauze ose të vjella
 • Ndonjëherë gjakderdhje nga trakti gjenital
 • Me cysts të mëdha - një rritje të volumit të barkut

Por është e mundur dhe në prezencë të cysts asimptomatik në femra, duke funksionale (cysts fiziologjike) dhe plotësisht të pavarur nga një reduktim mundshme.

Cili është shkaku i cysts në vezore?

 • Çekuilibër hormonal
 • Sëmundjet inflamatore dhe infektive të organeve pelvike
 • Trajtimi konservativ i tumoreve malinje të gjirit
 • Droga stimulues të përdorur në trajtimin e infertilitetit
 • Varësia Nikotina (rreziku i cysts funksionale dyshe)
 • Çrregullime të lindura në tab dhe diferencimi i indeve

Komplikimet që mund të ndodhë në prani të cysts:

 1. Ozlokachestvlenye kist me kalimin në kancer.
 2. Këmbët rrotullim kist apo një hendek që të çon në peritonit.
 3. Steriliteti.

Metodat kryesore diagnostike:

 • Rishikimi Gjinekologjike rregullt i gjinekologu
 • Ultratingull
 • MRI dhe CT
 • Cysts ovarian laparoscopy jo vetëm mund të diagnostikojnë atë, por të mbajë trajtimin e saj
 • Shtatzënia hCG Test në gjak ose për të përjashtuar shtatzëni ektopike
 • Gjaku në CA -125 dhe JO 4 (oncomarker kancerit ovarian)

Klasifikimi i sëmundjeve

Cysts në vezore janë funksionale dhe organike. Grupi i parë përfshin ato cysts që ndodhin gjatë vezores normale të punës. Ata janë formuar në përgjigje të anomalive të vogla hormonale e vezoreve, dhe tenton të vetë-reduktimit dhe janë të përkohshme. Këto përfshijnë - cysts folikulare, Korpus luteum cist, cysts tekalyuteinovye.


Cysts organike mund të ekzistojnë në inde ovarian vazhdueshme dhe të kërkojnë trajtim kirurgjik (dermoid, endometrioid, hemorragjike, i lëngshëm, mutsynoznaya, tumoret epiteliale). Le të diskutuar disa prej tyre më në detaje.

Kist folikulare është një edukim i hollë i harmonishëm në indet e vezoreve 2-7 cm në diametër, i mbushur me të lëngshme. Shkaku i këtyre cysts është se nuk ka asnjë ndërprerje në periudhën e tyre të pjekurisë gjatë ovulacionit. Zakonisht ata janë të njëanshme dhe nuk kanë manifestime klinike, mund të ruhen për 2 muaj dhe pastaj të shpërndajë të tyre.

Corpus luteum Ovarian kist duket si edhe arsimin e rrumbullakuar në indet e vezoreve me një muret e dendura 2 deri në 7 cm në diametër, sipërfaqja e brendshme, e cila ka një pigment të verdhë, me një përmbajtje të lehta të lëngshme. Ka në vezore në fazën e dytë të ciklit të rritjes për shkak të Luteal 3 cm dhe jo të përshtatshme për regres për dy javët e ardhshme. Ata mund klinikisht manifestohet si dhimbje dhe çrregullime të ciklit shtojca.

Kist ovarian Endometrioid është një formacion në indet e vezoreve të mbushur me përmbajtje "çokollatë", duke rezultuar në yayichnykovuyu marrjen e indeve endometrial. Ajo mund të arrijë një diametër prej disa dhjetra centimetra dhe në dy vezore. Shoqëruar spaykovymprotsesom në legen, duke çuar në zhvillimin e infertilitetit. Trajtimi është kirurgjik.

Kist ovarian Dermoid është formimi i vezores në një shumëllojshmëri të indeve lidhës embrionale dhe mikrobet mund të përfshijnë dhëmbët, flokët, thonjtë, yndyrë. Në madhësi, ajo në përgjithësi nuk është i madh, por mund të arrijnë deri në 15 cm. Kërkojnë trajtim kirurgjik.

Paraovaryalnaya kist ovarian ndodh në tubat fallopiane ligamenteve në formën e një hollë-mur rrumbullakosura madhësive arsimit nga disa në 20 cm. Ajo është formuar nga epoophoron. Ajo mund të compress fshikëzës, duke shkaktuar urinim.

Trajtimi i cysts ovarian

Taktikat dhe metodë e trajtimit varet nga natyra, përmasat dhe komplikime të cilat ajo udhëhoqi. Dhe sens të përbashkët si kundër gruas, si shumë gra mësuar të diagnozës së tij, besojnë se, thonë - do të zgjidhë vetë! Pra, ndoshta një të ri "nasmokchetsya" si arsye për paraqitjen e tij nuk është vendosur dhe rrezikun e komplikimeve dhe nga ajo në të ardhmen shumë të mëdha! Vetë vetëm ose në "gjysheve" Marijuana - papërshtatshme!


Trajtimi i kist ovarian pa kirurgji - është e mundur! Nëse kjo është funksional dhe nuk ka asnjë manifestim klinik.

Kështu, trajtimi kryesor i cysts ovarian:

 • Trajtimi konservativ. Duke përdorur kontraceptive të kombinuara me gojë, në qoftë se diametri i kist nuk i kalon 6 cm grave të moshës riprodhuese. Trajtimit për 2 - 3 muaj gjatë ultrazërit dinamike. Kur dështimi - trajtim kirurgjik. Përdorni anti-inflamator, zgjidhjen, terapi antispasmodic.
 • Trajtimi kirurgjik. Aktualisht përdorur teknikat e kirurgjisë laparoskopike, e cila minimizon dëme të indeve të shëndetshme dhe të përshpejtojnë procesin e shërimit dhe rehabilitimit. Gjatë gjinekologë operacion të përpiqet në masën e mundur të mbajë një inde të shëndetshme ovarian - një burim i oocytes dhe të ardhmen ovaryalnoho gratë rezervë.
 • Ndoshta e njëjta aspirata e përmbajtjes kist, e ndjekur nga citologjike nën kontrollin e ultrazërit.

Pyetjet më të shpeshta

A është e mundur për të trajtuar mjete cysts ovarian popullore?

Përgjigja ime është kategorike - jo! Një mjek kompetent do të ju përshkruaj vështirë se bar - murivky në diagnozën kist ovarian, dhe keni mësuar e diagnozës me ultratinguj, nuk mund të dallojnë pastërtinë e tumorit, kështu që ju mund të merrni si pasojë e kancerit të avancuar fazë! Problemet hormonale - trajtuar me hormone, dhe ndoshta për të qetësuar veten, përveç me mjetet juridike homeopatik!

Çfarë ndodh nëse cysts ovarian gjetur gjatë shtatzënisë?

Sigurisht, zbulimin e cysts gjatë madhësisë shtatzënisë, i cili kërkon më shumë se 3 cm diferencimin dhe mbikëqyrjen, marrjen e gjakut për shënuesve tumor. Terapi hormon nuk prodhohet ne menyre natyrore. Për përmasave të mëdha e kist dhe rritjen e saj progresive e kirurgjisë kryhen pas 16 javëve të shtatzënisë.

Në praktikë ishte një rast ku një shtatzënë 17 javë Madhësia periudhë kist ishte 30 javë dhe mjeku nuk të përgjigjet, duke menduar se kjo është një fryt i madh për burrin e saj si "jo të vogla", në fund të fundit, ishte operuar në - një kystoma beninje! Lindja e fëmijës në kohë! Kid shëndetshme!

Mund kist ovarian diagnostikuar në vajzat - gabim adoleshentëve apo ky mjek?

Në vajzat, në bazë të literaturës më shpesh teratomas, granuloma, rrallë - siromy dhe fibromë ovarian. Në 80% të rasteve të cysts ovarian në vajzat - mirë, dhe 20% - mund të jetë kursi i keq. Kështu që metodat moderne të diagnostikimit - Gabimet eliminuar në diagnozën - kist ovarian.

A mund të luajnë sportive kur cysts ovarian?

Nuk rekomandohet, sepse edhe një cist të vogël mund të thyej në kapsulë të saj, të vendosura në anije kalon nga - të çojë në gjakderdhje intraperitoneal.

A mund të ketë marrëdhënie seksuale me cysts ovarian?

Shumë shpesh cysts funksionale, sidomos në mes të ciklit të gjatë ovulacionit, kur marrëdhënia që çon në zhvillimin e apopleksi - këputje ovarian. Rasti për ju! Rreziku është, ajo është si një lojë të "ruletë ruse", - ndoshta goditje mbi!

Sa e rrezikshme cysts hendek?

Rreziku është se përmbajtja e kist jashtë në zgavrën e barkut, ndërsa kjo mund të jetë e qelb, gjak, përmbajtja endometrioid. Për këtë arsye zhvillimi i peritonit, gjakderdhje, ndotje endometrioid heterotopias bark, progresion ngjitës sëmundjes. Dhe më e rëndësishmja - një kërcënim për jetën!

Cila është kostoja e cysts ovarian laparoscopy? Ky është një operacion i kushtueshëm?

Vlera e përafërt e transaksionit - në Moskë - nga $ 800 në $ 3000 në Jekaterinburg - nga $ 300 në $ 1500, në Shën Petersburg, në mesatare, dy herë më e lirë në Moskë.

Kur shtatzënia është e mundur pas heqjes cysts?

Çdo rast është individuale, por ju mund të planifikoni një shtatzëni pas një mesatare prej tre - kater muaj pas operacionit, pasi indet e vezoreve rimëkëmbet plotësisht.