Cryotherapy për shëndetin dhe bukurinë


Efekti pozitiv i trajtimeve të rregullta ftohtë është parë nga njerëzimi UZHK aq të gjatë të lindur në botën e forcim në ujë të ftohtë, vraponte për sport në të ftohtë, derdhje pas dush, fërkim dëborë dhe më shumë. Duke vënë në dukje të promovuar shëndetin dhe rritjen e vitalitetit të tifozëve trajnim të tillë, mjekësia tradicionale ka adoptuar një metodë të re nën emrin e cryotherapy.

Përmbajtje

 • Ajo është e njohur për të gjithë
 • Si e bën metodën në mjekësi
 • Instituti i bukuri në aleancë me të ftohtë
 • Aspektet negative

Më shumë gjasa nuk njihen me lexuesit afat menjëherë lidhin këtë fjalë me ngrirjen dhe nitrogjen të lëngët. Nuk ka asnjë gabim, por në realitet kjo fizioterapi drejtim kap sa më shumë fusha dhe zbatuar shumë mënyra. E di saktësisht se koncepti nënkupton Cryotherapy.


Ajo është e njohur për të gjithë

Emri i metodologjisë dhe procedurave do të thotë në të vërtetë "terapi të ftohtë". Ky seksion merret me fizioterapi, si shërimin e trupit si një e tërë, dhe trajtimin e sëmundjeve të veçanta. Syri cryotherapy përgjithshme dhe vendore; ndikimi i parë i mjedisit ftohtë nënshtruar shumë të sipërfaqes së trupit të njeriut, i dyti - vetëm një pjesë e tokës së saj.

Të ftohtë substancën e zgjedhur dhe gjendjen e tij fizike. Ata mund të jenë me ujë akull apo të ftohtë, dëborë artificiale, droga (kloroetil, alkoolit), gazit të lëngshëm azotit dhe përzierje e saj me ajër, ajër jashtëzakonisht të akullt.

Varësisht nga parametrat tuaj, dhe Agjenti vendosur procedurën e trajtimit.


Në jetën e strategjisë kryoterapevtycheskoho të vetëdijshëm nga fëmijëria. Apliko për bruises ftohtë, me dhimbje koke shami të lagur dhe të vënë ujë të ftohtë mbi ballin, për të mbushur një shishe me ujë të nxehtë dërgoi akull për të ndaluar gjakderdhje të hundës ... ai thjesht fillon metodat tona!

Temperatura e lëkurës reduktohet artificiale zero ose edhe vlerë pak negativ. Si një afat të shkurtër - 1.5 deri 5 minuta (në disa raste vetëm disa sekonda), procedura nuk është i rrezikshëm në drejtim të ngrirja lëkurës ose organeve të brendshme hipotermi.

Së pari, ne do të flasim për çfarë saktësisht përbën një Cryotherapy të përgjithshëm në formën e tanishme.

Si e bën metodën në mjekësi

Në spital, klinikë ose sallon të veçantë cryochamber caktuar (një tjetër kryobasseyn emrin dhe cryosauna). Ajo mund të jetë pozitë vertikale apo horizontale, dmth pacienti mund të qëndrojë në atë si këmbë shtrirë ose ulur.

Kur trupi i pacientit vendosur brenda njësisë, në hapësirën e brendshme shërbyer ulët rrjedhë. Temperatura e saj nganjëherë arrin të shënojë - 180 C, por varg luhatje është shumë e gjerë. Fund termometrin dhe ulja e temperaturës gradient filluar mjeku.

Ftohje të mprehtë jashtëm është stresi i rëndësishëm për të trupit. Ajo mund të krahasohet me shumë efekt zgjeruar e një dush të ftohtë.
Një reagim të ftohtë përfshin "programin mbijetesë" forcat e brendshme të grupuara. Stimulimi i fortë i një numri të madh të receptorëve termike shkakton lirimin e endorphins, përmirëson disponimin, zvogëlon ndjeshmërinë dhimbje. Rritja aftësinë për t'iu përshtatur ndryshimeve të papritura në temperaturë.

Trajnimi ftohtë rritur imunitetin e përgjithshëm, të përshpejtojë proceset riparimin e indeve, të ngadalësojë dhe të ndaluar formimin e edemë për shkak të qarkullimit më aktive të gjakut.

Cryotherapy mund të aplikohet edhe për të aktivizuar aktivitetin mendor. Sistemi nervor qendror reagon ndaj lëkurës ftohjes rritje të fuqishme të eksitim.

Poeti gjerman Friedrich Schiller vuri në dukje se ajo vepronte shumë më mirë në qoftë se dip këmbët e tij në një dush akull. Kështu, puna e tij është pasuruar nga shumë veprave për shkak të të ftohtit.

Indikacionet dhe aplikimi i cryotherapy

Procedura është e themeluar mirë si një metodë ndihmëse e trajtimit. Ajo është përdorur për një luftë të suksesshme kundër sëmundjet e mëposhtme:

 • sëmundjet respiratore

Dinamika pozitive është vërejtur në bronkit zgjatur apo kronik. Shërim dhe astma në pikat mes sulmeve, duke siguruar vazhdoi periudhe asimptomatike.

 • çrregullime nervore

Këto përfshijnë pagjumësi, lodhje dhe lodhje nervor, sindromi i lodhjes kronike, migraines dhe dhimbje koke te vazhdueshme, marramendje, gjendje e sëmurë.

 • Problemet e shëndetit mendor

Nuk është dëshmi e përmirësimit të pacientëve me varësisë nga alkooli, droga. Sidomos tregon Cryotherapy përgjithshme për të lehtësuar simptomat e tërheqjes.

 • sëmundjet e lëkurës

Ftohje intensive efektive në trajtimin e neurodermatitis, psoriasis, ekzemë, puçrra fytyre, seborrhea me vaj.

 • sëmundjet e shpinë dhe nyje

Në marrjen e shpëtoj nga simptomat e artritit, osteoarthritis, sëmundje degjenerative disk, osteoporozën shpesh luan një rol të rëndësishëm ftohtë.

 • sëmundjet sistemike

Metodologjia e parë gjë është projektuar për trajtimin e artritit reumatoid dhe lupus.

 • alergji
 • problemet e imunitetit (rezistencës Reduced SARS, gripi, fyt i lënduar rifillimi shpeshta, etj)

Dhimbje në cryotherapy për një periudhë të shkurtër (pa përdorimin e analgesics) thjeshton në masë të madhe vuajtjet e pacientëve gjatë periudhës së rehabilitimit pas operacionit dhe lëndime të rënda.

Instituti i bukuri në aleancë me të ftohtë

Këtu ne do të përqëndrohet në procedurat lokale. Ata janë bërë duke përdorur pajisje të veçanta ose të aplikoni përbërës aktiv në një zonë të hapur të trupit. Cryotherapy me zakonore lëngshme azotit për cosmetologists. Në mjekësi kozmetike, kjo metodë e largon formimin e padëshiruar e lëkurës (ajo quhet cryodestruction). Në mënyrë të ngjashme zbutjen plagët. Njohur të lëkurës des parandalimin mosha - Fytyra cryomassage dhe qafë, të përfundojë ftohtë pengon formimin e rrudhave.

Empress Catherine II ishte i famshëm për vite për rroba të verës dhe personi elasticitet. Çdo mëngjes ajo nuk është rritur ende nga shtrati i tij, rubbed në lëkurën e ballit dhe faqet e para-gatuar copë akulli.

Personi Cryotherapy apo fusha të tjera të lëkurës të zonës së trupit nën flokëve - një nga metodat e provuara në plastike dhe kirurgji kozmetike, duke përfshirë transplant flokësh dhe indet.

Criosauna përdorur për humbje peshe. Për shkak se kostot e energjisë janë të kalorive humbur, rrit normën e metabolizmit në indet. Sesione të dobishme të përcaktuara në gjendjen e nënlëkurës yndyrë, të ndihmojë të luftuar celulitin.


Aspektet negative

Në lidhje me daljen e gjerë e shërbimeve të tilla si cryosauna komente janë diametralisht të kundërta - nga entuziast të zemëruar. Së pari, ajo është sigurisht mjaft i shtrenjtë dhe i gjatë të trajtimeve. Për rezultate të dukshme nganjëherë kanë nevojë për më shumë se një muaj vizituar Cryosaunas.

Pastaj, të gjithë i kushtoj vëmendje të contraindications, dhe pastaj ka efekte anësore. Në asnjë rast nuk duhet të vijë në kriokabiny gjatë sëmundjet infektive, me ethe, me një ndjenjë të ethe, tuberkulozi, kushtet e rënda kronike apo dështimit të zemrës.

Ajo duhet të kujtojmë: hypersensitivity individuale të ftohtë mund të anulojë të gjitha përfitimet e trajtimit. Ju nuk mund të lënë mënjanë mënjanë dhe karakteristikat e lëkurës që njerëzit e tjerë të tolerojë acar thatë ndryshe, dhe mund të jetë lëkurë, melkotochechnaya skuqje, përçarje e capillaries.

Vetëm një mjek duhet të japë pëlqimin për procedurën e emërimit të saj! Unë vetëm mund të kryejnë një punëtor profesional shëndetësor. Rreziku nga ngrirja në shkelje të rregullave të sigurisë - një arsye për të kontrolluar nëse kualifikimet e kërkuara profesionale.