Red furçë - Metodat e përdorimit, komente dhe contraindications


E pasur me tokën ruse dhuratat tona të mira. Duke e bërë për një zbulim të ri, ne nuk do të lodhem për të pyes veten dhe të admirojnë bujaria e natyrës nënë. Kjo njohje e re: bar emri i thjeshtë i furçë të Kuq. Ajo që është interesante kjo "fitozolushka" dhe pse personi e saj modeste e mbuluar me mister?

Përmbajtje

 • Përfitimet furçë Kuq
 • Gratë pse është vlerësuar
 • Supë dhe infuzion
 • Çfarë mund dhe nuk mund

Nëse ka një mister, atëherë - në kërkim grua. Ky postulat është gjithmonë e drejtë. Red furçë zbatimin e tyre gjendet kryesisht gratë në shoqëri. Shpesh i referuar si "bar grave."


Përfitimet furçë Kuq

Kjo bimë barishtore nuk është një emër, të cilat ne do të kthehen më vonë. Tani unë dua të emrit që menjëherë të shënojë cilësitë shëruese të bimëve dhe se si Red furçë të respektuar nga populli. Dhe ai e quajti xhensen siberian. Përfitimet e shtyllës kurrizore nuk kanë nevojë për të të treguar askujt.

Ajo ka bar malore dhe një tjetër epitetin nderuar shkencës - endemik. Një specie e rrallë që është gjetur vetëm në një rajon, i cili është një mjedis i qëndrimit të përhershëm. Jashtë impiantit ajo jeton. Furçë të kuqe është endemik Altai. Buds e tij të ndritshme zbukuron është shpatet e larta shkëmbore të maleve siberian. Më kurrë nuk takohen e saj në planetin tonë.

Shamanët diturit e Altai dhe herbalists me përvojë të njohur me këtë shërimin endemike. Ata kanë shekuj më parë e përdorur atë për të trajtuar njerëzit nga plagët dhe sëmundje. Sot shkencërisht provuar se furçë të kuqe -

 • Nuk janë mjete të shkëlqyera imunostimulues;
 • Ajo ka aktiv anti-inflamator, antibacterial dhe antifungal pronat;
 • Shpejt rikthen ton në pacientët e dobësuar pas operacioneve të rënda;
 • Jep trupin në luftimin e sëmundjeve të rënda, duke përfshirë edhe kancerin;
 • Eliminon problemet e sistemit urogjenital;
 • Aktive ndihmon në trajtimin e leukimi dhe epilepsia;
 • Spazma vaskulare (sidomos në tru), stabilizon presionin e gjakut;
 • Perfectly provuar "përshpejtues" shërimit fraktura dhe mjekun tronditje.

Por specializim kryesore furçë kuqe është trajtimi i sëmundjeve të grave, sidomos të lidhura me çrregullime hormonale. Dhe kjo është femra respektuar sepse kjo barishte ka aftësi të jashtëzakonshme përtëritje.

Gratë pse është vlerësuar

Borovushka, rigon, bari Hog, bari Gratë - është sinonim emrat e njohur për ne "fitosibiryachki." Shënim emrat e të gjitha grave, të ngrohtë, i dashur. Megjithatë, në qoftë se ju e quani farmaci një prej tyre për të blerë barëra, atëherë ju nuk mund të kuptoni. Dhe jo për shkak se ajo nuk është në dispozicion.

Shkencërisht bimore saktë quhet Rodyola ftohtë (Rhodiola quadrifida). Shumë afër saj mbi pronat e njohur më mirë Rhodiola Rosea (Rosea Rhodiola). Kjo është një bimë shumëvjeçare përfshirë në Librin e Kuq të Federatës Ruse dhe është nën mbrojtjen e shtetit. Zona e banimit është disi më e gjerë. Në Altai Rhodiola Rosea jeton në Krasnoyarsk, Tuva dhe rajonin Magadan.

Përbërja e barit furçë të Kuq është një hormon natyral natyrisht. Pronat e saj medicinale janë të nevojshme sidomos në fushën e shëndetit të grave. Në mjekësinë popullore, ajo në mënyrë aktive dhe me sukses të përdoret për të trajtuar:

 • Gjirit;
 • Fibroids dhe fibroids mitrës;
 • Erozioni i qafës;
 • Tumoret ndryshme (mitrës, gjirit, etj) ..

Qëndrueshme rezultat pozitiv e bën përdorimin e bimëve gjatë menopauzës, ditë e dhimbshme dhe të parregullta kritike femra.

Furçë Excellent kuqe provohet në trajtimin e endometriozes. Kjo sëmundje e pakëndshme krijon probleme shumë gra. Me të dobishme elementët gjurmë dhe bimore hormonet bari për hormonal normal reduktuar ndjeshëm ose Endometrioza edhe eliminohet, ngjitet zgjidhur.

Efekt të dukshëm në kohën e trajtimit me infuzion japin douching furçë Kuq. Kursi zgjat 1 - 2 javë, procedura kryhet 2 herë në ditë, që zgjat 15 minuta. Zgjidhja është për të që të gatuaj e thjeshtë: një 0,5 litër lugë çaji me ujë të valë e tretësirë ​​e holluar barit.

Supë dhe infuzion

Një lugë çaji tretësirë ​​mund të zëvendësohet filxhan supë. Tani të shohim se si të përgatitur këto potions. Ata do të duhet bimë rrënjë. Në formë ajo i ngjan një furçë që ka një ngjyrë të kuqërremtë-kafe. Ndoshta këtu qëndron shpjegimin e emrit të uzinës. Farmacitë shpesh shesin tërë natyrore rrënjë të thata.

Çmimi rreth 200-250 rubla. 100 gr.

Një zierje e rrënjët e brushave të Kuq

Çfarë ju nevojitet: 300 ml ujë dhe 1 lugë gjelle rrënjë të thata (grimcuar).
Vendi rrënjët në një tas me një kapak, të mbuluar me ujë dhe vlim për rreth 10 minuta. Atëherë le të krijoj supë për një orë nën kapuç, mund dhe më shumë. Si rezultat, drita do të vlim 1 filxhan supë, të cilat duhet të thahet para përdorimit. Ajo duhet të marrë 3 herë në ditë për 1/3 filxhan të mund të me një lugë mjaltë. Më të mirë për rreth gjysmë ore para ngrënies.

Për trajtim zgjat një muaj e gjysmë do të duhet rreth 100 gram rrënjë. Çështjet e të gjitha këtyre grave dhe sëmundja do të tërhiqen. Rritja rezistencën e trupit ndaj viruseve dhe baktereve do rinovimin organet dhe indet.

Tretësirë ​​e furçë të Kuq

Merrni një shishe vodka (0,5 litra), 50 gram rrënjë të thata. Plotësoni furçë Red sorokohradusnoy dhe për të hequr lëngun në një vend të errët për një muaj. Periodikisht anije duhet të lëkunden.

Merrni një barishte e madhe astringent me një erë të këndshme dhe ngjyra e verë të kuqe. Kjo pije rritur ju duhet të pini pikoj (mos merrni kryer larg!), 30-40 pika në një gotë me ujë.

Sistemi i rekrutimit është e njëjtë si në supë, gjysmë ore para ushqimit, tri herë në ditë. Pini derisa infuzion është përfunduar, ajo është rreth 30 ditë. Pas përfundimit të kursit është e nevojshme për të marrë një pushim për të paktën 2 javë. Ju pastaj mund të kryejë një kurs të dytë të trajtimit apo shërim.

Çfarë mund dhe nuk mund

Forcuar dhe zgjeruar ndikimin kurative në Red brushat pritjen e saj në kombinim me të bimëve të tjera mjekësore. Kush janë miqtë tanë travushka? Këto janë:

 • Rhodiola Rosea;
 • Lemongrass;
 • Devil;
 • Eleutherococcus;
 • Aralyya;
 • Rrënjë të bardhë cinquefoil.

Kjo adaptogens natyrore që në mënyrë të konsiderueshme të përshpejtojë shërimin hormonal, nëse "puna" me furçë të Kuq.

Në praktikë gjinekologjike përkryer provuar varg furçë të kuqe dhe upland mitrës. Ata shpesh bashkohet Wintergreen kruhlolystnaya. Ky kompleks i fuqishëm e bimëve lufton tumor, ka një efekt pozitiv në funksionimin e sistemit urinar.

Kombinuar Përdorimi i këtyre ilaçeve natyrore është e lejuar vetëm një skemë të caktuar, trajtimi zakonisht përbëhet nga katër faza.
Por me tërfili, solodkoy, HOPS, durnishnik dhe disa bimëve të tjera Rhodiola ftohtë nuk është i rekomanduar. Ndalohet rreptësisht përdorimin e saj në kombinim me hormonet farmaceutike (p.sh. kontraceptivëve).

Ka ende disa contraindications për përdorimin e brushave Red:

 • Produkt individual intolerancën;
 • Agjitacion psikotike;
 • Shtatzënisë dhe laktacionit;
 • Presionin e lartë të gjakut;
 • Ditë kritike;
 • Shtetet febrile sëmundje.

Historia e barit mrekullueshëm siberian nuk do të ketë komente të plota e furçë të Kuq. Së pari, një ilaç fjalë. Ajo është mjaft besnik dhe madje edhe qëndrim pozitiv ndaj drogës phytohormonal. Por, para se ata të bëjnë kërkime të nevojshme për të përdorur trupin hormonal dhe të bëjnë të sigurt se çfarë ju me të vërtetë nevojë për trajtim.

Ndikimi në njerëz "furçë siberian" është e madhe. Se ajo është përdorur në mënyrë efektive dhe të vërtetë "pastruar" trupin nga sëmundja, më mirë të konsultoheni me një specialist në zbatim të tij.

Shumë gra borxh këtë lumturi simpatik bari i mëmësisë, shumë gra të gjejnë shëndetin dhe shpëtoj manifestimet e dhimbshme e menopauzës dhe Sëmundjet të tjera tipike femërore. Por ka një tjetër shtesë nxitës për këtë temë zonjë. Këtu janë kjo përmbledhje e shpjegon: "Vajzat, mos harroni të ndajnë zierje furçë Kuq me burrat! Unë pashë infertilitetit saj (meqë ra fjala, të ndihmojë, prisni një të dytë). Ajo doli se shëndeti i burrave është edhe ajo që ne kemi nevojë. Ndoshta sepse ne të gjithë ka ndodhur? ".

Por a keni menduar për kuptimin e shprehjes "shëndetit siberian"? Nuk është rastësi që në këtë rajon, si njerëz të shëndetshëm, energjik dhe emocionalisht bujare. Ata nxjerrin vitalitetin e tyre nga toka e tyre amtare dhe furnizuesit e tij janë bimë - furçë Kuq si edhe.