Trajtimi i sinusit në dush, mund, pro dhe kundra


Sinusit - është një nga sëmundjet më të pakëndshme. Mukozës, të cilat ishin inflamacion nofull sinus, të japë një shumë të ngushtë. Si për të kuruar sinusit - është çështja e interesit për shumë. Nuk janë mjete njerëzit dhe është mjekim. Nëse ju prekni trajtimin e njerëzve e sinusit, është ndoshta më e këndshme. Kjo Bath.

Nëse ju mendoni për banjot tifozët, të marrë kohë dhe të kalojnë procedurat e disa të thjeshta. Ju do të shihni se pas disa seancave të para do të jetë shumë më mirë. Dhe në qoftë se me avull të nxehtë ju nuk më pëlqen, ju mund të përpiqet për të shkuar në banjë disa herë për këmbët. Nga rruga, mos harroni në lidhje me pije të shëndetshme, TEAS, ointments dhe fitoaplikatsiyi. Duke vizituar banjot duhet të përdorë atë për ta.


Supë dhe trajtimin e sinusit kronik. Likuid është përgatitur derdhur mbi dhe furrë në mënyrë që të inhalacion e çiftit terapeutik.

Në sinuseve përflakur janë palë të mirë të nënës dhe njerkës dhe livando. Nevoja për të marrë një periudhë prej 1 lugë gjelle çdo barishte, pour përzierje filxhan ujë të vluar, kuzhinier për 10 minuta në një banjë me ujë, pastaj tendosje dhe holluar në 3 litra ujë nga lëngshme. Kjo supë derdhur mbi gurë. Nëse ju nuk keni kohë për të gatuar supë mund të jetë ndezur të paktën kamenku vetëm vënë këto barëra.

Në vend të nënës dhe njerkës dhe livando mund të përdoret në mënyrë të barabartë të dobishme bimëve të tjera. Për shembull, 10 gram kamomil, Hypericum dhe 15 g 10 g lule të thata. Një tjetër recetë - 5 g plyuschevydnoy Boudreau, 10 gram yarrow. Ose, ju mund të vzyat10 l lemongrass, nenexhik 10 g, të njëjtën gjethe delli dhe balsam limon. Dhe atëherë ju keni nevojë për të kryer një trajtim si sugjeruar më sipër.

Kur sinusit është e dobishme për të pirë infuzion e Wort Shën Gjonit dhe yarrow. Për përgatitjen e tij duhet të marrë çdo lloj bimësie në 20 gram përzierje dhe i hedh ujë të ftohtë. Pas, që të qëndrojë për 2 orë dhe vihet në zjarr; kuzhinier me kapak të mbyllur. Atëherë tenxhere supë e gatshme hiqni nga të nxehtit dhe zakutuyut në një batanije për 2 orë. Pastaj infuzion i përgatitur duhet të thahet dhe ngrij. Përdorni ajo duhet të jetë në banjë për 3 orë.

Kur ndihma sinusit dhe vajra. Ju do të duhet 200 g rrëshirë bredh, 50 gram vaj ulliri qepë të mesme në formë grimcuar dhe shtoni 15 g të sulfatit të bakrit. Rezulton vaj përdoret pas vizitës banjot për të lyej mukozën e hundës.

Fillimisht, sinusit, ju mund të përpiquni të bëni fitoaplikatsiyi. Ata kanë dezinfektimin pronat, të ndaluar gjakun, lehtësimin inflamacion, dilates enët e gjakut. Më poshtë janë receta më efektive fitoaplikatsiyi.

Merrni 4 pjesë të barit horsetail, 3 pjesë trumzë barishte, dëllinjë 4 pjesë, 3 pjesë të largojnë gjethe dhe lule, 5 pjesët e lule të thata kënetë bari, tërfili bari 2 pjesë, 3 pjesë të lë thupër, 6 pjesë gjethet e zezë rrush pa fara, 5 pjesë Kamomil herbs 3 e barishte pelin. Kjo përzierje tërësisht.

Rezultuar përzierje për 30-40 minuta mbushur me ujë të nxehtë. Infuzion të bashkohen përmes një kullesë, e cila është e vendosur në shërbim 4 shtresa të napë, të cilat mbeten dhe bimëve. Nevoja për të shtrydh lëngshme tepërt. Kjo formë e aplikimit mund të jenë të përgatitur në shtëpi, dhe në dush të ngrohtë atë deri në temperaturën e kërkuar (35-42 gradë Celsius). Kjo kërkesë është mbivendosur mbi tubave nofull rajon dhe hundë. Pozita e pacientit - shtrirë në raft, ndërsa fytyra e pacientit të mbuluar me një peshqir. Kohëzgjatja applique 10-15 minuta. Pas një procedure të ngjashme për të dalë me avull dhe të pushojnë për të paktën 2-3 orë, mundësisht të shkoni në shtrat.

Ju mund të përdorni një tjetër koleksion barishte në vend të mësipërme (të përdorur të njëjtin model). Grupi i parë i 3 skypetrovydnoho lëpushkë barishte, 3 pjesë tërfili ëmbël bimeve medicinale, 5 pjesët e lule të thata kënetë bar, 3 pjesë të horsetail barit, Lungwort bar 5 pjesë, 4 pjesë barishte Mallow, herbs kamomil 5 pjesë, 5 pjesë të lule kumak, 4 copë lë ferrë, 5 pjesë lë ferrë.

Nuk është një caveat: trajtimi i sinusit në dush fitoaplikatsiyi nevojë për të planifikuar për muajt e ngrohtë. Pas procedura nuk është i rekomanduar njeri mbiftohem, është më mirë për të shkuar në shtrat. Kohëzgjatja e trajtimit të sinusit kjo metodë është rreth 10-15 trajtime, të cilat bartin një nevojë mesatarisht çdo 2-3 ditë, duke u fokusuar në shëndetin e tyre.