Trajtimi i sinusit në fëmijët, teknikat themelore dhe parandalimin e


Shkaqet e shpeshta të sinusit në fëmijët është shfaqja e gripit, rinitit akut, fruth i keq, fruthit dhe sëmundjeve të tjera infektive, dhe inflamacion përmes katër rrënjët e dhëmbëve të sipërm posteriore.

Inflamacion akut përsëritet ndodh sinusit kronik, rinitit kronike dhe më shpesh me inflamacion të zgjatur kohëzgjatjen e sinuseve nofullës. Roli i sigurtë luajtur nga ngushtësia lindur e pasazhe hundës dhe lakim e mur ndarës hundës. Kronike ngadaltë nga fillimi ka proces odontogenic. Atje forma alergjike dhe vasomotor e sëmundjes, e shoqëruar në të njëjtën kohë me të njëjtat simptoma në zgavrën e hundës. Kursi dhe simptomat varet nga shkatërrimi dhe nuk janë të ndryshme nga simptomat në të rriturit.


Ankesa kryesore e pacientit është shkarkimin e bollshme hundës me forma exudative e sinusit. Dalja e sekrecioneve nga sinuseve është i kufizuar dhe rhinorrhea pothuajse atje. Nga pacientët morën ankesa për fryma e keqe, kollitje mëngjes numri të madh të pështymë, fytin e thatë. Shpesh ka dhimbje koke dhe çrregullime të sistemit nervor (sosredotachivaemost keq, lodhje). Gjatë mprehje vërejtur ënjtje faqet dhe ënjtje të qepallave. Ndonjëherë ka të çara dhe thith lëkurës në frontin e hundë.

Në fëmijët, sëmundja është shpesh trajtohet me sukses me konvencionale emërimin terapi të drogës, i cili zgjedh të konsultoheni me një mjek. Shpëlarje sinuset (asnjë birë) është bërë obligim vetëm me qelb të bollshme apo sindromi i rëndë dhimbje.

Kaloni si terapi lazer për të rritur efektin e veprimit të drogës dhe për të eleminuar efektet e inflamacionit. Ndonjëherë ajo është e këshillueshme për të kombinuar trajtimit me akupunkturë (p.sh., të rënda). Në fëmijët kursi i plotë i trajtimit varet nga ashpërsia e sinusit dhe zgjat një deri në dy javë.

Parimi i trajtimit të sinusit kronik në fëmijët e njëjtë si në të rriturit. Rrallë normë vazhdon në 3 javë. Parandalimin proces ndarjet - rekomandim kryesor në trajtimin e sinusit kronike.