Trajtimi i sinusit në gratë shtatzëna, mënyra të ndryshme


Në trajtimin e sinusit kërkon një sërë masash për të rivendosur kullimit në sinus nofullës dhe shtypin infeksionin e qelizave.

Zhvillon kundër sinusit shtatzënisë, krijon rrezik të konsiderueshëm jo vetëm për shëndetin e nënave, por edhe të fëmijës. Për këtë arsye, kur simptomat e para të sëmundjes sa më shpejt të jetë e mundur është e rëndësishme për të parë një mjek për të diagnostikuar dhe trajtimin e kësaj sëmundjeje. Sa i përket zhvillimit të fetusit gjatë tremujorit të parë të shtatzënisë është një nga më të rrezikshme. Kjo është koha kur fëmija është i vendosur të gjitha sistemet vitale dhe organet.


Për trajtimin e sinusit në shtatzëni duhet të trajtohen me kujdes. Një nga trajtimet kryesore është një birë, ajo është përshkruar zakonisht për gratë shtatzëna. Baza e kësaj procedure është si vijon: gjilpërë speciale steril shpuar sinuset paranazale. Hapi i ardhshëm gjiri qelb me një shiringë, dhe derdhi në sinus veçantë zgjidhje dezinfektues mjekësore. Menjëherë pas procedurës pacienti ndihet bërë lehtësim të konsiderueshme, janë dhimbje koke, hundë fillon të marrë frymë, presioni në sinuseve ul.

Kur caktimin ilaçe dhe droga, ne duhet të kujtojmë se shumë prej tyre janë të kundërindikuar gjatë shtatzënisë, sepse trajtimi shpesh në bazë të procedurave lokale, i cili është manipulimi i sipërpërmendur. Futur në medikamente sinus duhet të jetë jo vetëm i sigurt për gratë shtatzëna, por edhe për fetusin. Një nga këto barna janë, për shembull, Myramistin.

Për të lehtësuar disa simptoma të tilla si ënjtje e mukusit dhe hapjen e sinus prizë efikas në përdorimin e pika hundës dhe sprays, të cilat përfshijnë agjentët vasoconstrictor (p.sh. farmazolin, nazyvyn, dlyanos, otilin, etj). Por këto barna për nebezvredny shtatzënë. Kur situata nuk do të lejojë metoda të tjera (kjo ndodh në raste shumë të rralla), mund të lejojë mjeku trajtimin për të përdorur një vasoconstrictor. Por, gratë shtatzëna duhet të zgjidhni droga të tilla janë të lejuara në zbatimin e foshnjave. Procedurat Kryerja futje pikë-pikë rekomandohet jo më shumë se dy ose tri herë.

Në trajtimin e sinusit reagime pozitive marrë Sinupret drogës. Veprimi i saj është i bazuar në dobësim të sinuseve përmbajtjes. Ajo është prodhuar në dy forma: tableta dhe pika. Pacientët shtatzëna përshtatshme për opsionin e dytë, për shkak se ajo përmbante pika të alkoolit.

Terapia me antibiotikë është përdorur shpesh për të trajtuar sinusit. Antibiotikët më të zakonshme në rastin tonë: tsefalosproiny 3 breza, augmentin, Azithromycin. Kur shtatzënisë në raste të rralla mund të caktojë një antibiotik. Atë emër - Spiramycin.

Siç e dini, gjatë shtatzënisë, sidomos në fazat e hershme, të aplikojnë antibiotik padëshirueshme. Prandaj drejtuar në një procedurë tjetër shumë të efektshme. Thelbi i kësaj procedure është futja e antiseptics dhe antibiotikëve në veprim lokal haymorovi sinus direkt. Përveç kësaj, duhet të zbatohet në mënyrë aktive larjen sinuset dhe zgavrën e hundës zgjidhje të ndryshme: bimor, kripë, antiseptik. Përveç kësaj, përdorimi i mundshëm i atë sinuseve hedh lëng përmbajtjes dhe antibiotikët aktuale si aerosols. Së bashku me antibiotikë pritjen e parashikuar dhe antihistamines, të cilat gjithashtu ndihmojnë për të reduktuar ënjtje e mukozës.

Nuk është një tjetër procedurë e lejuar gjatë shtatzanisë, me përjashtim të një birë - të përdorin metodën e lëngshme Zhvendosja - larë sinuset nofullës. Në gjuhën bisedor, kjo metodë është quajtur "krisur". Arsyeja është tipar i procedurës në të cilën pacienti duhet të marrë një pozicion horizontal (shtrirë në anën e pasme) në shtrat në mënyrë që koka ishte vendosur vetëm nën bust. Në këtë pozicion të pacientit, mjeku mbush në një vrimë hunde zgjidhje antiseptik (nganjëherë me shtimin e antibiotikëve), dhe e dyta në një kohë, duke përdorur një instrument të veçantë thithur lëngshme me qelb, pacienti duhet në këtë kohë thonë "Ku-Ku-Ku-Ku .. . ". Nga zhurma e krijuar në hundës zgavër presion negativ dhe nuk i jep lëngjeve të depërtojnë në fyt apo mushkëritë. Gjatë kësaj procedure ju mund kategorikisht frymë, si pleh organik të lëngshme mund të merrni në traktin respirator. Për shkak të presionit negativ formuar në zgavrën e hundës, sinuset evakuuar nga zgjidhja plehu dhe sinus lan drogës, duke lëvizur me shpejtësi nëpër zgavrën e hundës. Inflamacion shërohet, si rezultat i pastrimit sinuset.