Trajtimi i sinusit akut, metodat dhe droga


Pacienti është rekomanduar regjim shtrati, nëse sëmundja është e shoqëruar me ethe. Painkillers përshkruara dhe antipyretics: analginum amidopirina e 0.25 g 2-3 herë në ditë 1 tabletë droga sulfanilamidnye dhe acid acetilsalicilik (0.5 g) të kafeinë (0.05 g) 2-3 herë në ditë 1 tabletë. Nëse vëreni dhimbje të mprehta të dehjes dhe shkarkimin e rëndë hundës, në mënyrë efektive destinacion / m penicilinë çdo 3-4 orë për 5-7 ditë, nganjëherë në kombinim me streptomicinet (0.25 g, 2 herë një ditë) dhe përgatitjet sulfanilamide ( sulfadimezin dhe të tjerët. 0.5 g 4-5 herë në ditë).


Trajtimi lokal duhet të drejtohen për aktivitete që promovojnë rezorbimit e infiltrimit ekzistuese të mukozës dhe rrjedhjen e lëngjeve nga sinuseve. Për të lehtësuar rrjedhjen e shkarkimit dhe të reduktuar ënjtje e mukozës së sinuseve paranazale në hyrje dalje të përcaktuara për të investuar në pasazhet e hundës garzë swabs ngjyhet në drogë vasoconstrictor: otryvyn, halazolin 3% ephedrine zgjidhje disa herë në ditë në kalimin e mesme hundës ose smearing.

Vasoconstrictor bie shumë shpejt të marrë në pasazhet e hundës përgjatë kalimit të ulët hundës, dhe me një inflamacion të sinuseve paranazale, duhet të ndikojë në drogës në mukozën e mesme dhe të sipërme sidewall pasazh hundës. Për ta bërë këtë, përdorni metodën e propozuar nga FA Ivanov: Pacienti derdhje 10 pika të zgjidhje 2.3% e ephedrine në një lugë çaji, pasi ajo siguron veprim vasoconstrictor për një kohë të gjatë, dhe të shtrirë në shpinë të tij, duhet të hedhin kokën prapa dhe pak në anën Mënyra e sëmurë dhe e vë pika në zgavrën e hundës prekur. Duke qenë në këtë pozicion për 2-3 minuta, ju duhet të mbyllni hundën e gjysmë të shëndetshme gisht dhe të bëjë disa vydyhan fortë dhe vdyhan përgjysmë sëmurë; pastaj ka pritur edhe 5 minuta, ju mund të merrni deri. Një pjesë e vogël e lëngshme derdhur në hundë, nasopharynx gjasa të bien përmes gojës, pacienti në një kohë, pa shikuar lart, mund të marrë një shami dhe të nxjerr atë. Këto procedura të bërë 3-4 herë në ditë; nëse natën vë rëndë hundë ose të grumbulluar një shumë pështymë, ajo mund të përsëritet përsëri gjatë natës. Nga këto procedura ngushtuar më tej prizë sinus Mukoza shkak të ënjtje, zgjerimin, dhe në disa pacientë mund të shihet direkt nga kalimi mesme hundës rrjedh qelb.

Pas fazës së përfundimit të inflamacionit akut purulent e fizioterapisë rekomanduar (SOLLUX, dritë blu). Ata kanë nevojë të përsëritet disa herë në ditë për 10 - 15 minuta, me kusht që intensiteti rrezatimi duhet të jetë i tillë që të sigurojë një ndjenjë të këndshme e ngrohtësi. Efekt të dukshëm japin rryma diadynamic (5 deri 8 Procedura, 10 minuta çdo ditë), UHF-terapi (8 deri në 10 seanca, 10 minuta çdo ditë për 10 ditë). Ju duhet të dalë në drogë hundë vasoconstrictor para procedurës termike në mënyrë që të ishte rrjedha e lirë e sekrecioneve nga sinuseve. Gjithashtu, përdorni procedurën e diatermi (8-10 seancat e 15-20 minuta), e cila i jep një efekt të mirë dhe të çon në normalizimin përflakur, cipë thickened mukozës sinus sëmurë.

Nëse procesi i shërimit është vonuar dhe ka mjaft qelb në mungesë të progresit në trajtimin, ju duhet të caktojë birë sinus dhe Lavage ndjekur nga administrata e saj Streptomicina (250,000 IU) ose penicilinë (300 000-500 000 IU), ose një kombinim i tyre. Trajtimi i shpejtë është shpesh pas lirimin e lëngjeve sinus. Metoda më efektive është konsideruar krijimin e shpuese tub plastik në sinuseve zgavër përmes të cilit larja kryhet kortikosteroidet sinus dhe antibiotikët (një përzierje në zgjidhje) brenda një jave.

Abscesi (abscesi) orbitë, meningjit, abscesi intracranial, sepsa është një indikacion për kirurgji.