Trajtimi i kollë e thatë në të rriturit dhe fëmijët, mjekësinë tradicionale dhe mjetet juridike popullore


Suksesi i trajtimit të çdo sëmundjeje dhe eliminojnë simptomat e saj kryesisht varet nga diagnoza e saktë. Kollitjes mund të jetë një shenjë e kaq shumë sëmundjeve. Ai sjell një shumë probleme dhe shqetësim të pronarit. Në mënyrë efektive për të kuruar këtë simptomë, ju duhet të kuptoj se çfarë e shkaktoi atë, çfarë lloj kollë tek njerëzit. Pas trajtimit të kollë të thatë ndryshon nga terapia me lagështi.

Përmbajtje

 • Çfarë është një kollë? Pikëpamjet dhe arsyet e tij
 • Pse nuk kemi trajtuar kollë e thatë
 • Parimet themelore të terapisë
 • Trajtimi i kollë e thatë gjatë shtatzënisë
 • Si për të trajtuar kollë e thatë në një fëmijë


Çfarë është një kollë? Pikëpamjet dhe arsyet e tij

Kollë - është një akt kompleks refleks, reagim mbrojtës për qëllim largimin e mukusit udhë ajrore, trupave të huaja dhe përmbajtje të tjera patologjike (qelb, mukusit, gjak, pluhur).

Në mënyrë tipike, kollë është një simptomë:

 • respirator affection (astma, bronkiti, pneumonia, kanceri i mushkerive, tuberkulozin, pleurit);
 • probleme të zemrës (e dështimit të zemrës);
 • Sëmundjet Ent (faringjit, laringjit, tracheitis);
 • nënshkruajë SARS (gripit, parainfluenza, infeksion adenovirus, rynovyrus, RS-infeksionit);
 • fëmijërisë sëmundjet ngjitëse (fruthit, rubeolës, dhenve, shytat, dhe të tjerët.);
 • inhalimi i gazrave toksike dhe kimikateve të pluhurit;
 • në sëmundje të sistemit nervor (neurogjenik);
 • si reagim i trupit ndaj alergeneve thithur - kollë alergjike;
 • kollitjes sëmundje shoqëruese esophageal zbaticë.

Llojet e mëposhtme të kollës klasifikimit:

 1. Thatë dhe i lagësht. Thatë ose joproduktiv - nuk shoqërohet me formimin e mukusit. Shoqëruar shpesh me SARS, pezmatim i fytit, faringjit, bronkit apo fazat fillestare të tracheitis.
 2. Lagësht apo produktive - shoqëruar me formimin dhe lirimin sasi të ndryshme të gëlbazë dhe karakterin. Kjo është simptomë kryesore e pneumoni dhe bronkit.
 3. Akute (zgjasin deri në 3 javë) dhe kronike (më shumë se 21 ditë janë të shqetësuar).
 4. Periodike dhe të përhershme.

Pse nuk kemi trajtuar kollë e thatë?

Nëse kolla vazhdon për një kohë të gjatë, është e nevojshme për të trajtuar, sepse ajo është shumë e dhimbshme për personin. Ky lloj i kollë refleks është shkaktuar nuk pështymë (kollitjes që vjen me lehtësi), dhe stimulimi i receptorëve kollë ajrore.

Në disa sëmundje (p.sh., tracheitis, bronkit), në fillim të procesit pështymë inflamatore nuk ka formuar ende dhe ende nuk ka asgjë otkashlyvatsya, ndërkohë që kushtet e tjera patologjike (pezmatim i fytit, faringjit, pleurit), pështymë në përgjithësi nuk i formuar për shkak kollitjes sjell lehtësim në vend të vetëm vuajtje. Në raste të tilla, trajtimi i kollë leh thatë është e nevojshme.

Përveç kësaj nadsadnyy dhe refleks vazhdueshme kollë mund të çojë në komplikacione të rënda. Ndërsa një rritje të konsiderueshme në presion në indet e mushkërive zgavrën e kraharorit nuk mund të mbijetojë dhe të thyer, duke çuar në zhvillimin e pneumatoraks (depërtimit të ajrit në zgavrën pleural), goditi ajrit në mediastinum apo nën lëkurë me zhvillimin e emfizemë nënlëkurës. Thjesht kuruar kollë e thatë se pasojat e saj të mundshme.

Parimet themelore të terapisë

Për të zgjedhur ilaçe kollë, mos harroni një pikë e rëndësishme: nëse sëmundja është i shoqëruar me prodhimin e mukusit në të ardhmen, ose pacienti do të vuajë vetëm një kollë e thatë.

Në rastin e parë duke përdorur medikamente që kontribuojnë në formimin, razzhizhzheniyu dhe pështymë otkashlyvanyyu:

 • Acetylcysteine ​​(Fluimutsil, ACC, Mukoneks, Mukobene);
 • Ekstrakt i alte (Mukaltyn, Alteyka);
 • Ambroksol (Lazolvan, Ambrosan, Flavamed, Ferveks kollë);
 • Bromhexine (Flehamin, SOLVIN);
 • Detyra gjoks;
 • Karbotsistein (Mukosol, Flyuditek);
 • Rrënjë jamball;
 • Gjethet e eukalipt, gjethe delli.

Nëse sëmundja është shoqëruar vetëm kollë e thatë, atëherë përdorni drogë antitussive. Ata janë të ndarë në qendrore dhe periferike, në varësi të pikës së aplikimit.

Droga qendrore antitussive bllokojnë qendrën kollë në palcë oblongata. Ata janë shumë të efektshme, por përdoret rrallë për shkak të rrezikut të qendrës së frymëmarrjes depresionit në zhvillimin e trurit të varësisë drogës, mosfunksionim të organeve pelvike dhe efekteve të tjera anësore. Ky grup Codeine trajtojnë.

Agjentët qendrore antitussive kryer veprimet e tyre me anë të efektit selektive në nivelin e qendrës kollë, ato nuk pengojnë në qendër të frymëmarrjes, pilula gjumi nuk kanë asnjë efekt. Ata gjithashtu kanë një efekt anestetik lokal - Ulja excitability e receptorëve periferike kollë.

Më të përdorur gjerësisht droga të tilla:

 • Butamirat (Synekod, Panatus Forte);
 • Hlautsyn (glauvent);
 • Dextromethorphan (Stopeks);
 • Okseladin;
 • Prenoksdiazin.

Por ne duhet të jetë e qartë se për të kuruar kollë e thatë duhet të përshkruajnë një mjek pas një analize të plotë dhe studimi i agjentëve të mirat dhe të këqijat e emërimit antitussive.

Trajtimi i kollë e thatë gjatë shtatzënisë

Me çdo grua gjatë shtatzënisë mund të ndodhë me probleme të tilla si kollë e thatë, e cila është veçanërisht e rrezikshme në tremujorin e parë të shtatzënisë. Çfarë mund të bëhet për të lehtësuar gjendjen e gruas dhe të mos dëmtojnë shëndetin e fëmijës së palindur?

Në rast të sëmundjes, të jetë i sigurt që të konsultoheni me mjekun, ajo mund të përcaktojë se pse ju kollë dhe të përshkruajnë trajtim të padëmshme ilaçe bimor ose metoda të tjera.

Nuk është një metodat disi e rrezikshme e terapisë në kollë shtatzënë që nuk do të dëmtojë ose nënën shtatzënë apo fëmijën e saj.

Përgatitjet

Nëse ju merrni sëmurë në një tremujorin dhe janë të shqetësuar në lidhje me kollë e vazhdueshme e thatë, ajo mund të marrë shurupe tilla medicinale të cilat nuk janë të kundërindikuar për gratë shtatzëna:

 • Dr mami;
 • Hedeliks;
 • Bronhykum;
 • Evkabal.

Për trajtimin e kollës thatë gjatë shtatzanise në 2 ose 3 terma mund të përdoret:

 • Dyhidrohenotsytratpislya;
 • Libeksin;
 • Falymynt.

Më poshtë janë droga të cilat ndaluar për të marrë shtatzënë për të eliminuar kollë:

 • Hlikodyn;
 • ACC;
 • Kodelak;
 • Hrippeks;
 • Bronholytyn;
 • Pertussyn;
 • Travesil.

Gargling dhe inhalations

Gargling si një shtojcë për trajtimin themelor është treguar për të gjitha gratë shtatzëna. Me këtë qëllim infusions përdorim të mirë dhe decoctions herbs (i urtë, Calendula, kamomil, gjethe delli, etj). Kryen procedurën duhet 5-7 herë në ditë.

Thithja është gjithashtu shumë efektive. Breathe nevojë për çifte concoctions e bimëve (trumzë, gëlqere, delli, Wort Shën Gjonit, Calendula, kamomil).

Ka shumë teknika dhe receta për të trajtuar mjetet juridike popullore kollë e thatë gjatë shtatzënisë. Por, para se të përdorni të paktën një recetë, më mirë të konsultoheni me një mjek. Mos verbërisht besojnë receta nga Interneti.

Si për të trajtuar kollë e thatë në fëmijët?

Shkaku kollitjes në një fëmijë shpesh veprojnë sëmundjeve të tilla si pezmatim i fytit, kollës së mirë, fruthi, tracheitis, faringjit, pleurit, bronkit obstruktive, infeksione të ndryshme respiratore akute virale.

Siç e dini, droga për të trajtuar kollë në fëmijët nën dy vjet kundërindikuar (me rrezik të lartë të depresionit respirator). Si për të trajtuar kollë e thatë në një moshë shkollore të fëmijëve më të rinj?

Kohët e fundit, mjetet më të popullarizuara për eliminimin kollë e thatë në fëmijët mund të quhet robytussyn që bllokon refleks kollë, dhe Dells që mund të lehtësojnë gjendjen e fëmijës për një kohë të gjatë.


Me metodat shtëpi e ka hequr nga simptomat e pakëndshme prindërit shpesh përdorin concoctions thithur e bimëve. Nga mjetet juridike të njohura popullore që përdoren në fëmijët, përfshirë recetë e mëposhtme: lugë gjelle mjaltë të përzier me lëng limoni.

Ne nuk duhet të harrojmë se futje lëngu ndihmon lirimin trupin nga substancat toksike, kështu që fëmija duhet të përgatitet supave, duke i dhënë të pijë çaj të ngrohtë, barishte gargarë, sode. Fëmijët më të vjetër se 5 vjet mund të jepet lozenges kollë.

Trajtimi i kollë tek fëmijët deri në shtatë vjet duhet të bëhet duke marrë parasysh veçoritë e moshës llogari, por ka vështirësi të tilla si fëmijërinë e hershme. Pas shtatë viteve të trajtimit të kollë të thatë pothuajse asnjë të ndryshme nga të rriturit, përveç se vetëm një dozë të mjekësisë.

Getting trajtim duhet të mendojnë jo vetëm për mënyrën se si të shpëtoj nga kollë, dhe mbi të gjitha, si për të eliminuar shkakun e saj. Për ta bërë këtë, të jetë i sigurt për të vizituar mjekun i cili do të vënë një diagnozë kompetent dhe programin e trajtimit, të përshkruajnë medikamente të sigurta, duke përfshirë të gjitha indikacioneve dhe contraindications. Good luck dhe mos sëmuren!