Vaj e venat me variçe lehtë dhe në mënyrë efektive


Jo shumë kohë më parë ke filluar të konstatoj se këmbët tuaja të lodhem më shpejt dhe madje edhe të lënduar deri në fund të ditës, dhe venat ata të bëhen më të dukshme? Përkundrazi, mendoni të njëjtën 70% e grave që kishin për t'u marrë me venat me variçe.

Përmbajtje

 • Si për të parandaluar variçe?
 • Metodat e trajtimit të venat me variçe
 • Vaj e venat me variçe: fuqia shëruese e bimëve

Nëse ju vini në një trajtim të përgjegjshme dhe në kohë, është e mundur për të eleminuar të gjitha simptomat e pakëndshme të sëmundjes. Si një masë parandaluese dhe në fazat e hershme të patologjisë është vaj shumë efektive për variçe bërë nga përbërësit bimor.


Venat me variçe, venat me variçe, venat me variçe - procesi i dobësimit të mureve të enëve, të shoqëruar nga një shkelje e valvulave që rregullojnë qarkullimin e gjakut. Nën presionin e akumuluar venat e gjakut zgjerohet, muret e tyre bëhet më e hollë dhe madje i përflakur. Nëse problemi nuk është duke i kushtuar vëmendje, ajo mund të zhvillohet në një formë të rrezikshme për jetën.

Metoda e parë dhe më efektive që kanë të bëjnë me variçe - Paralajmërimi i tij. A është e rëndësishme, Gjyqtari për veten tuaj: bëhet fjalë për parandalimin e jo vetëm nodules unaesthetic deje, por atrofi indeve paaftësisë, thrombophlebitis.

Si për të parandaluar venat me variçe?

Për masat parandaluese të nevojshme për të menduar çdo grua që planifikon të bëhet nënë. Gjatë shtatzënisë, enët e gjakut dobësuar nga ndryshimet hormonale, janë subjekt i një barrë shtesë në formën e forcimit të qarkullimit të gjakut dhe rritjen e peshës trupore.

Parandalimi është veçanërisht e rëndësishme në qoftë se jeta juaj, ka faktorë të tjerë që kontribuojnë në zhvillimin e sëmundjes.

 • Trashëgim.

Nëse venat me variçe - mallkimin e grave në familjen tuaj, ju nuk duhet të mbështetet në "ndoshta, goditje gjatë." Më herët që ju të filloni të kujdeseni për shëndetin e këmbët e tyre dhe enët, aq më mirë - mjekët thonë se sëmundja është bërë gjithnjë e më të ndikojë në adoleshentët.

 • Stërvitje e madhe për këmbët.

Këto përfshijnë konfiskimin e sporte të tilla si drejtimin dhe peshëngritje. A nuk është e lehtë për të ndjehen këmbët personi në këmbë të punës - shitjes asistent, mësues, floktar. Problemi është i komplikuar dhe të gjatë veshur këpucë me takë të lartë.

Të jetë i sigurt për të rregulluar seanca e relaksimit tuaj anijeve. Ata do të jenë të dobishme, lavazheve vagjinore dush bimor të ngrohtë, dhe pjesa tjetër në një pozicion ku këmbët janë njëzet centimetra mbi zemër.

 • Mënyrë pasive e jetës

Qarkullimi i ngadaltë i gjakut - një mënyrë e sigurt për të dobësuar muret e enëve të gjakut.

Puna ulur, veçanërisht në qoftë se ju janë përdorur për të paraqesin "këmbë për këmbë" duhet të kompensohet nga aktivitetit të moderuar fizik - not, gjimnastikë, pilates, joga, hiking.

 • Adiposity

Përveç faktit se obeziteti është vetë rrënjësisht përkeqësohet gjendjen e sistemit të enëve të gjakut, krijon presion shtesë mbi këmbët. Çrregullime metabolike të provokojë probleme shtesë, për shembull - elementet tretshmërinë përkeqësim të nevojshme për elasticitetin e mureve të enëve.

 • Çekuilibër hormonal

Shpesh venat me variçe përparon pas marrjes së kontraceptivëve oral dhe zhvillimin e sëmundjeve endokrine.

 • Dietë të varfër ose të pahijshme

Mungesa e disa - ose më mirë, shumë substanca mund të çojë në dobësimin e enëve. Dietë duhet të jetë e pasur me ushqime që përmbajnë vitaminë P, C, E, A, B5, dhe minerale - natriumi, kalium, kalcium, mangan, bakër, zink. Po aq e rëndësishme për shëndetin e venave dhe kapilarët polyunsaturated acide yndyrore.

Njerëzit që vuajnë nga venat me variçe, produktet e treguar përmbajnë kumarin, limon, kanellë, qershi, hudhër, qepë, xhenxhefil dhe rrush pa fara e kuqe. Ata të parandaluar formimin e mpiksjes gjakut.
Nëse venat me variçe dhe hemorroide artikuluar këmbët (ata shpesh "ecin një çift," për shkak të paturit e një natyrë të përbashkët), është e rëndësishme për të marrë ushqime të pasura me fibra.

Është e nevojshme për të minimizuar futje kripë që të mos shkaktojnë ënjtje shtesë.
Mirë të dihet: venat me variçe - rast i rrallë kur një filxhan filxhan kafe çikore e preferueshme. Efekti i parë tonik në enët e gjakut, dhe e dyta - relaksuese.

 • Ekspozimi ndaj temperaturave të larta

Tifozët e sauna nxehtë, nxehtë përfundon dhe procedurat e tjera të ngjashme duhet të jetë i vëmendshëm për anijet e tyre. Rrezik të lartë për zhvillimin e venat me variçe vërejtura në banorët e vendeve me klimë të nxehtë.


Metodat e trajtimit të venat me variçe

Njerëzit shpesh nuk e kuptojnë praninë e sëmundjeve të fshehtë para se të bëhet e dukshme. Mungesa e venave të dukshme dhe reticula vaskulare thotë se ju shkoi nëpër anën e problemit. Mbi gjendjen reale mund të gjykohet vetëm pas ultrazërit enëve të gjakut dhe të konsultimit me një mjek-fleboloha.

Më radikal, por shpesh - mënyrë e domosdoshme dhe e vetmja për të trajtuar me variçe është operacioni. Nëse sëmundja është formë e tillë që mjekët të insistojnë në mbajtjen e tij - nuk e injorojnë rekomandimet e tyre. Ndoshta operacion të thjeshtë dhe të shkurtër të ruajnë jo vetëm shëndetin e këmbët tuaja, por edhe jetën.

Lexoni më shumë për metodat moderne të trajtimit të variçe lexoni artikullin tonë trajtim të veçantë jo-operacionale të venat me variçe.

Për fat të keq, madje edhe shenja të dukshme të patologji nuk mund gjithmonë të bëjë një person vizitë tek një specialist. Shumë gra preferojnë të thjesht të fshehur "defekte" nën rroba, dhe në të mirë - të blerë krem ​​e venat me variçe. Problemi është se fondet e jashtme nuk janë në gjendje për të zgjidhur problemin - ata vetëm ngadalësojnë zhvillimin e saj dhe të eliminojë ndjenjën e shurdhim në këmbë. Për më tepër, efektiviteti i tyre zvogëlohet me forcimin e sëmundjes.

Vaj e venat me variçe, përgatitur nga recetë ose farmaceutike kombëtare xhel duhet të zbatohen tashmë kur simptomat e para shfaqen.

Këmbët lodhje e ënjtje (sidomos në të nxehtit), ndjenja "itchy" venat - këto simptoma mund të hiqet lehtë duke përdorur këto barna nëse ata plotësojnë masat e veprimit anti variçe.

Përveç metodave të mësipërme për të lehtësuar këmbët e rënda, ekspertët rekomandojnë përdorimin e brendshme të veçantë compression. Ajo duhet të merren pas matjeve të punës dhe konsultimeve në zyrën e mjekut.

Përgatitjet për përdorim të brendshëm - pilula, tinktura alkoolit, decoctions - mund të caktohet një mjek. Shumë prej tyre kanë një listë të gjatë të contraindications.
Ku metoda mjekësore nuk janë shumë të efektshme, pacienti mund të jetë për qëllim sclerotherapy. Kjo është një administratë injeksion, fjalë për fjalë "bllokimit" anije. Sigurisht, kjo procedurë ka nuanca e veta, por avantazhet e saj të rëndësishme konsiderohen pa dhimbje, nuk ka nevojë për hospitalizim dhe efikasitet të lartë.

Vaj e venat me variçe: fuqia shëruese e bimëve

Tradicionalisht, shenjat e para të variçe përdorur xhel-bazuar ose heparin Troxerutin. Ju mund të telefononi ata i paefektshëm - shumë gra të gjejnë shpëtimin e tyre në këto fonde. Por në qoftë se ju nuk janë aq me fat dhe ilaçe popullore nuk japin rezultatin e dëshiruar, të përpiqet të miratojë vaj për venat me variçe në bazë të vajrave bimore dhe ekstrakte.

Përgatitja e tij do të kërkojë durim, por rezultati do të ju lutem ju gjithmonë.

Përbërësit:

 • Kali gështenjë lule të thata - 30 g
 • Acacia lule e bardhë e thatë - 30 g
 • Shea Butter - 50 ml
 • Lajthi Oil - 100 ml
 • Vaj i detit buckthorn - 10 ml
 • Vaj esencial i nenexhik - 7 pika
 • Cypress vaj esencial - 10 pika
 • Vaj esencial limoni - 10 pika
 • Lavender vaj esencial - 10 pika
 • Helichrysum Essential Oil - 8 pika

Përgatitja:

Gjysma gështenjë dhe akacie lule të vendosur në një kavanoz të vogël qelqi dhe i hedh vaj lajthi. Bëj një vend të ngrohtë të errët dhe të shkundur përzierje përditshme. 10 ditë për të zëvendësuar lule të freskëta. Pas një tjetër 10 ditë, kullimin infuzion të naftës përmes një çorape najloni.

Mix gatuar me gjalpë Shi gjalpë dhe banjë me ujë të ngrohtë deri sa ka shkrirë. Llokoçis mirë. Kur fillon përzierje zahuschayuschye, shtoni buckthorn detit, dhe pastaj - të gjitha vajra esenciale.

Translate vaj në xhami hermetikisht të mbyllur ose jar qeramike. Mbani larg nga temperaturat e larta dhe rrezet e diellit.

Ky vaj për venat me variçe, gatuar në shtëpi, duhet të zbatohen rregullisht - një herë ose dy herë në ditë. Nëse ju nuk jeni të shqetësuar venat fryrë, por lodhje dhe ënjtje e këmbëve, ky mjet mund të kombinohen me masazh. Por mos harroni, të bëjë ndonjë ndikim në anijet nyjë është e ndaluar.

Në verë ajo është më mirë për të përjashtuar nga vaj limon - ajo ka një efekt phototoxic.

A nuk ndalet për të kujdeset për këmbët e tyre edhe me përmirësim të ndjeshëm - mënyra e vetme që ju ruani bukurinë, shëndetin dhe butësi lëvizjet e tyre.