Sinusit Odontogenic - shkaqet, simptomat dhe Trajtimi


Sinusit Odontogenic - inflamacion i mureve të sinus nofullës. Ky lloj i sinusit ndodh nëpërmjet përhapjes së inflamacion infektive të qendrave të odontogenic infeksionit apo sinus infeksionit nofulla e sipërme për shkak se pas nxjerrjes së dhëmbit, nëpërmjet perforating vrimë.

Etiologji

Shkaku e sinusit odontogenic është patogjene ndryshme mikroorganizmave vehetyruyuschye në qelizat e gojës dhe infeksionit odontogenic: streptokok, staphylococci, diplococci, enterokoket, Gram-negative dhe bacil Gram-pozitive, në formën e shoqatave të ndryshme të këtyre mikroorganizmave ose monoculture.


Patogjeneza

Shfaqja e sinusit odontogenic shkak në sensibilizimin (ndjeshmërisë) microflora mukozale nofull sinus për foci kronik odontogenic e infeksionit. Ajo gjithashtu mund të ndodhë depërtimin e mëtejmë të sinus së këtyre lezioneve mikroorganizmave patogjene ose produktet e tyre metabolike me pronat antigenicity. Në molars apikal paradont sipërme, premolars zhvillimin e vatrave të infeksionit kronik shoqëruar me shkatërrimin e indeve të eshtrave. Ky proces çon në kockave hedh lëng shtresa ndan verhnechelyustnuyu laptopëve nga rrënjët e këtyre dhëmbëve. Këto nuanca me karakteristika të veçanta anatomike të strukturës (vystoyanie një prehër i mirë rrënjët, afërsia) është perforations shkaktojnë në fund të nxjerrjes së dhëmbëve sinus. Ka pasur raste shtyjnë rrënjët e dhëmbëve nën mukozën apo sinus. Prania e organeve të huaja në sinusin infektuar të çon në zhvillimin e procesit kronike inflamatore të përhapjes aktive të membranës mukoze, në formën e formimit të polyps. Një rezultat i ngjashëm mund të ndodhë në qoftë se materiali plotësojë merr në sinus.

Shkaqet e sinusit odontogenic:

 • Osteomielit e maxilla
 • Periodontitis
 • Rrënjët, të avancuara në sinus nofullës
 • Në cysts sipërme nofulla nahnoyvshyesya
 • Dhëmbët Retenovani
 • Perforations e zgavrën nofullës
 • Trupat e huaj

Klasifikim

Nuk janë:

 • Natyra e kursit - sinusit kronik odontogenic, sinusit akut odontogenic dhe rëndim i sinusit kronik.
 • Për Patogjeneza - sinusit me vrimë dhe pa vrimë të katit të nofullës sinus.
 • perforations në lezione të natyrës specifike të nofullës së sipërme;
 • Vrimë Odontogenous (heqje e apexes e rrënjëve pranë zgavrën pas nxjerrjes së dhëmbit, operacionet për cysts dhe antritis);
 • kati thyerje sinus përmes tumoreve në rritje;
 • vrimë traumatike.
 • Në mesin e klasifikuar perforativnyh antritis dalluar sinusit me praninë e një trupi të huaj (plotësojë materialet, elementet rrënjë dhëmb implantet intraosseous, instrumentet endodontic) në sinus nofullës.