Akute odontogenic sinusit - shkaqet, simptomat dhe Trajtimi


Simptomat e para shfaqen fenomene akute inflamatore në kockave alveolar e nofullës së sipërme (fushën e një ose më shumë dhëmbë kanë tendencë dhimbjen që rrit me perkusion dhe presion mbi ta, mishrat infiltrimit, skuqje). Pastaj, nga kalimi hundës anën përkatëse nuk shkarkimit Muco-purulent, një ndjenjë e plotësi dhe shurdhim në nofulla e sipërme. Ka dhimbje koke konvulsiv. Temperatura e trupit mund të rritet brenda 38-40S. Në mënyrë tipike, një pacient ka një ethe, razbytostyu shoqëruar dhe gjendja e keqe e përgjithshme. Nuk ka dhimbje marramendës në anën dhe fotofobi.


Ënjtje mund të gjenden në faqet e ekzaminimit objektiv. Percussion dhe prekje në sinus nofullës shkakton një dhimbje të mprehtë. Kjo mund të vërehet skuqje dhe ënjtje e mukozën e zgavrën e hundës gjysmë në rhinoscopy para përkatëse, dhe ënjtje e në fund të ulët para ose lavaman mesme. Në alokimin mesatar vërejtur qelbëzuese kalimin hundës ose Muco-purulent karakter.

Në analizën e gjakut periferik vëzhgoi përshpejtuar ESR, leukocytosis neutrophilic. Në kryerjen e X-ray eklipset dhe zbuloi dyafanoskopyy sinus. Mund të zbulojë nivelin horizontal e lëngjeve që akumuluar në krahët e tyre, në radiografi. Në kryerjen e birë diagnostike sinus shkarkimin purulent ose për të marrë Muco-purulent karakter.

Trajtimi duhet të fillojë me heqjen apo kullimit të foci odontogenic së infeksionit në nofulla e sipërme, dhe të mbajë të gjitha masat e nevojshme për të hequr lëngun nga sinus nofullës. Shkakësor heqjen ekspozuar dhëmb. Në prani të osteomielit akute qelbëzues, purulent celular periostitis zbulojë qasje intraoral bilyaschelepnyh indeve të buta. Pastaj punktyruyut verhnechelyustnuyu prehër. Nëse ju të zbuluar praninë e lëngjeve, ajo i nënshtrohet thithje me një shiringë, atëherë sinus të lahen me një zgjidhje të antiseptik apo antibiotik. Në prehër përmes gjilpërës mund të hyjë kateter plastik me kullimit saj qëllim dhe larje periodik. Përsëritet birë prodhojnë, në qoftë se nuk është një përdorim të përhershëm kateter. Së bashku me kirurgji përshkruar hyposensitizing, terapi antibiotike, përdorimin e rregullt të vasoconstrictor. Cakto terapi fizike, pas heqjes së lëngjeve nga sinuseve.