Përdorimi i pemë çaji vaj për bukurinë dhe shëndetin


Njëherë e një kohë ne e dimë që do të thotë njerëzve për të ndihmuar ruajtjen e bukurisë femërore është shumë më mirë se të gjitha llojet e produkteve kozmetike, një numër i madh janë në raftet. Për shembull, pemë çaji vaj është i njohur për vetitë e saj kuruese dhe kozmetike, dhe është përdorur me sukses në mjekësinë popullore për shekuj me radhë.

Përmbajtje

  • Përdorimi në kozmetikë
  • Aplikime në mjekësi
  • Kundërindikimet për përdorim

Pavarësisht nga fakti se ajo është pemë çaji rritet në të largët Australi, naftës të marra nga gjethet e saj, deri më sot, mund të blihet në çdo farmaci ose dyqan specialiteti.


Përdorimi në kozmetikë

Femrat punojnë shumë me pamjen e tyre, të vetëdijshëm për kontributin që mund të bëjë vajra natyrore esenciale në ruajtjen dhe mbështetjen e bukurisë femërore.
Për shembull, pemë çaji vaj për flokë të ndihmon jo vetëm për të përballuar me dhjamin e kokës (dhe, rrjedhimisht, zbokth), por gjithashtu forcon flokët, duke i bërë ata më të fuqishëm dhe të bindur.

E vetmja gjë - ajo duhet të mbahet mend se në formë undiluted të këtij mjeti nuk është e rekomanduar për të fshij në rrënjët apo aplikuar në flokë, pasi ajo rrezikon shfaqjen e reaksioneve alergjike, acarim apo edhe djegie për lëkurë të ndjeshme.

Mënyra më e sigurt është që të shtoni një vaj esencial në shampoos, balms, conditioners, dhe blerjen ose maskë shtëpi flokët.

Ju gjithashtu mund të përdorni pemë çaji vaj për zbardhjen e dhëmbëve. Besohet se përdorimi i këtij produkti jo vetëm që nuk e dëmtojnë smaltin, në kontrast me të njëjtën sode apo limon, por edhe dezinfekton gojën, parandalimin e kariesit dhe sëmundjeve inflamatore.

Vaj mund të përdoret për zbardhjen e dhëmbëve si të pastër (numri i procedurave në këtë rast duhet të jetë i kufizuar në dy në muaj) dhe një holluar. Në rastin e parë do të thotë të rekomanduar për të vënë dhëmbët furçë dhëmbësh të zakonshëm. Në dytë - të mjaftueshme për çdo ditë për shpëlarje gojën me ujë, i cili shtoi disa pika vaj esencial.

Përsëri, mos harroni se keqpërdorimi i produktit mund të shkaktojë djegie të mukozës. Pra përdorni këtë zbardhje të naftës është e nevojshme në doza të vogla dhe me kujdes të madh.

Për shkak të faktit se mjetet e përshkruara është një antiseptik i madh, ajo mund të aplikohet për të pastruar lëkurën. Për shembull, mund të japin rezultate të shkëlqyera duke pemë çaji vaj të blackheads dhe pimples.


Efekti më i mirë pastrimi ketë maska ​​fytyrë e bëra nga produkte natyrore me vajra esenciale. Për të arritur të pastër, atëherë ju mund të përdorni një maskë që përmban përbërësit e mëposhtme si balta e bardhë dhe kos. Një alternativë është që të marrë balta blu dhe krem. E vetmja gjë që i bashkon të dy maska ​​- një pjesë e detyrueshme të naftës e tyre normale disa pika të pemë çaji.

Varësisht se si lëkura juaj reagon ndaj disa përbërësve natyrore që ju mund të shtoni në fytyrë maska ​​të produkteve të ndryshme të tilla si bollgur, çaj jeshil, miell, etj


Aplikime në mjekësi

Pronat medicinale e pemë çaji janë gjetur më shumë se një mijë vjet më parë, banorët origjinale të Australisë. Ata së pari vënë re faktin çuditshme: paste bërë nga gjethet e pemëve të mrekullisë, të përkryer shërojnë djegiet, plagët dezinfektohen duke penguar depërtimin e infeksioneve të ndryshme në trup.

Duke qenë më të fuqishme natyrore antiseptik, nxjerrë nga gjethet e gjalpë dhe përdoren në mjekësi ende.

Mjekët pohojnë se pemë çaji vaj esencial jo vetëm që mund të dezinfektoj, por edhe për të shpëtuar njerëzit nga lloje të caktuara të kërpudhat. Ky veprim do të thotë shpjegohet kryesisht nga prania brenda saj të substancave të veçanta që mund të vrasin mikrobet patogjene të caktuara.

Për të konfirmuar pronat shërimin e pemë çaji vaj shkenca moderne kryer studime të shumta, të cilat morën pjesë fokus grupe që jetojnë në pjesë të ndryshme të globit.

Gjatë eksperimenteve, është vërejtur një efekt pozitiv në sëmundje të tilla si astma, vaginitis, periodontitis, hyperhidrosis, mëllenjë, herpes, abrasions, ekzemë dhe psoriasis. Ajo u gjet gjithashtu se është e mundur për të aplikuar me sukses pemë çaji vaj për puçrra fytyre.

E çuditshme por e vërtetë: Ky mjet është një ndihmë e madhe për njerëzit që vuajnë nga sëmundjet e sistemit nervor, dhe me atë - një alternativë e madhe për të gjitha llojet e barnave qetësues. Përdorimi i këtij produkti në sasi të vogla ndihmon për të hequr qafe e lodhje kronike dhe sleepiness, rritjen e efikasitetit dhe sfond emocional.

Kundërindikimet për përdorim

Me sa duket, të gjithë e dinë se çdo mjet që ka shërim pronat, ka disa contraindications. Në këtë drejtim, duhet thënë se kërkesa e naftës pemë çaji është bërë menduar, mund të shkaktojë dëme serioze në trupin e njeriut.

Së pari, mos harroni se nafta është rreptësisht i ndaluar ha përshkruar. Përndryshe, ju mund të merrni traktit digjestiv mërzitur ose një dështim në sistemin imunitar.

Pranimi në naftës në sasi të mëdha mund të provokojnë depresionin e sistemit nervor qendror dhe, rrjedhimisht, për të cilin ose vdekje.

Së dyti, ka potdverzhdayuschie dëshmi se pemë çaji vaj është normale në disa raste mund të ndryshojë nivelin e hormoneve në trupin e njeriut. Në këtë drejtim, mjekët ndalojnë përdorimin e saj dhe vizim gra fëmijë pleqsh dhe pacientët me kancer.

Në raste të rralla, përshkruhet me anë të çon në kruarje të rënda dhe blisters. Prandaj, para se të përdorni pemë çaji vaj për person, ata duhet të bëjnë një provë, duke shkaktuar një rënie të naftës në dore. Në qoftë se për orë të tëra në acarim të lëkurës nuk është e qartë, atëherë ju mund të jeni i sigurt se trupi juaj reagon në mënyrë adekuate me këtë ilaç.