Shkaqet dhe metodat e trajtimit të vitiligo


Në pamjen moderne botërore e personit luan një rol shumë të rëndësishëm. Pra, duket e mirë - është detyrë e çdo grua dhe burrë. Por ka kushtet në të cilat keni lëkurë të bukur vështirë monoton.

Përmbajtje

 • Ngjyra normale të lëkurës dhe shkelja e saj
 • Pse vitiligo?
 • Zvogëlimin e vitiligo

Këto përfshijnë sëmundjet dhe vitiligo. Ajo kishte studiuar sëmundje dermatologjike që sjell shumë siklet estetike dhe psikologjike të pronarit. Prandaj, në këtë artikull ne do të përpiqemi të kuptojmë se çfarë vitiligo nga të cilat duket dhe se nuk ka trajtim.


Ngjyra normale të lëkurës dhe shkelja e saj

Ngjyra e lëkurës njerëzore varet nga sasia e pigment melaninës në të. Melaninës sintetizohet nga qelizat të veçantë të quajtur melanocytes. Ata janë gjetur në shtresa bazë të epidermë të lëkurës. Melanin është depozituar në melanocytes ne formen e granulave nëse është e nevojshme hyjë qelizat e shtresës së sipërme të lëkurës, ku ata kryejnë funksionin e tyre dhe të përcaktuar ngjyra e lëkurën e njeriut.

Melanin është prodhuar nga rrezatim ultravjollcë. Funksioni kryesor dhe shumë i rëndësishëm i pigment është për të mbrojtur lëkurën dhe e trupit të njeriut nga rrezatimi diellor dëmshme.

Dashur Tan - nuk është gjë tjetër veçse një reagim mbrojtës, një lloj të ekranit drejt diellit të dëmshme.

Nëse njerëzit e drejtë-skinned në epidermë janë vetëm disa granula e melaninës, dark-skinned në qelizat epidermik mbushur plotësisht pigment mbrojtëse.
Nuk janë sëmundje që karakterizohen nga një proces të tillë si një shkelje të pigmentim lëkurës - dyshromiyi. Ato mund të ndahen në 2 grupe:

 • hyperpyhmentatsyy (Freckles, nevi pigmentuar, moles, dhe të tjerët.)
 • hypopyhmentatsyy (albinism, vitiligo).

Pse vitiligo?

Ashtu si me të gjitha lezione të lëkurës, vitiligo referohet shteteve misterioze dhe pak të njohura. Deri tani, shkencëtarët dhe mjekët nuk e kanë zbuluar shkakun e vitiligo dhe mekanizmin e formimit të saj. Ka disa hipoteza në lidhje me origjinën e sëmundjes, por pjesa më e madhe e zbulimeve ende për të ardhur.

Faktorët që kontribuojnë në formimin e vitiligo:

 • dështim në sistemin endokrin (mosfunksionim tiroide, gjëndrat seksuale, hipofizë, veshkave dhe të tjerët.);
 • trauma të rënda;
 • dështim në sistemin autonom nervor (dominimi i innervation simpatik);
 • çrregullimet autoimune;
 • mungesë në trupin e tyrosinase enzimë, e cila është përfshirë në sintezën e melaninës;
 • predispozitë gjenetike për dermatosis;
 • Pushtimi hlystnaya;
 • sëmundje gastrointestinale dhe sëmundje të tjera kronike të organeve të brendshme;
 • dehje kronike komponimet e ndryshme kimike.

Si është vitiligo?

Vitiligo - një dermatosis, bazuar në mosfunksionimin e pigmentim lëkurës për të formuar arna depigmented në lëkurë të formave të ndryshme dhe madhësive. Sëmundja ndodh në njerëzit e pothuajse të gjitha moshave, por shpesh bie debutimin vitiligo në moshën 20-30 vjet.

Një dermatosis zakonshme kudo, prek njerëzit e racës të ndryshme, gratë vuajnë më shpesh se meshkujt.

Në literaturën që ju mund të gjeni disa sinonime vjetra vitiligo:

 • PES;
 • spote verbër sëmundjes;
 • lëkurës vrarë lije;
 • leykopatiya.

Edhe pse shkaqet e sëmundjes vitiligo ka shenjat karakteristike të jashtme. Në zhvillimin e lëkurës depigmented spote (të ndritshme, zonat e bardhë). Ata ndryshojnë në madhësi, formë, diametër. Njollat ​​e rrethuar nga zonën periferike të rritur pak pigmentim, e cila ngadalë dhe pa probleme në xhepat e ngjyrës normale të lëkurës.

Spote Depigmented prirur për rritjen periferike dhe bashkimin me njëri-tjetrin, atëherë formuar xhepa të mëdha të formë të çuditshme.

Njollë e tërë lëkurës është shumë e rrallë. Këto zona nuk ofruar mposhtur pacientit absolutisht asnjë siklet fizike, ata nuk do të dëmtojë dhe nuk shkaktojnë kruamje.

Njollë e flokëve në qendrat shpesh ndryshojnë ngjyrën e tyre - të bëhet gri, funksionin e zvogëluar të sebum arsimit dhe djersë të lëkurës të prekur. Në këtë sëmundje ka një rrezik në rritje për zhvillimin e dermatit diellore dhe djegiet.

Është e rëndësishme të dini dhe mos harroni faktet e mëposhtme:

 • vitiligo - një kusht jo-ngjitëse;
 • depyhmentatsyya dhënë absolutisht asnjë rritje gjasa për të zhvilluar malignancies lëkurës në krahasim me të tjerët;
 • lezione nuk shkaktojnë kruajtje, djegie dhe dhimbje në përgjithësi ato janë të sigurta për shëndetin e njeriut, por negativisht ndikojnë në spote psikologjike sundimtarit shtetërore.

Diagnoza e simptomeve vitiligo, e cila është tipike, ajo nuk është e vështirë të mjaftueshme vetëm për të mbajtur një formacioneve kujdesshëm shqyrtim. Dallojnë me sëmundje të ngjashme kanë nevojë shtetet jashtë: versicolor pityriasis, leukoderma, hipomelanoz, albinism pjesshëm.

Zvogëlimin e vitiligo

Për fat të keq, vitiligo referohet sëmundjet që kokëfortë. Trajtimi i vështirë dhe se çfarë Shkaku është i panjohur dhe mekanizmat e spote depigmented. Në disa raste vetë. Dhe ndonjëherë gamë të plotë të teknikave të njohura për të luftuar dermatosis nuk i ndihmon.

Në arsenalin e mjekësisë moderne është metoda më efektive si shërimit nga vitiligo:

Terapi PUVA

Ky trajtim është i bazuar në rrezatim me rrezet ultravjollcë të zonave të prekura me pritjen e drogës photoactive. Përdorur në trajtimin e psoriasis, vitiligo, dermatitit atopik, mikozë veç e veç sfungjeror.

Metoda është administruar ose topically si krem ​​ilaçe që përmbajnë psoralen (një substancë që ndihmon photosensitivity). Veprimet ultravjollcë nënshtruar disa pjesë ose të gjithë trupin e pacientit (në varësi të zonës së plagë).

Procedura kryhet në një ditë. Nëse teknika efikasitet pas një pigmentim disa seanca fillon të shërohet.

Trajtim me lazer i vitiligo

Trajtimi me depigmentation hundë lazer UV-B promovon regres e njolla të bardha dhe parandalon formimin e elementeve të reja. Laser tregon rezultate të mira në fazat fillestare, kur qelizat ende qeliza të pranishëm pigment.

Zakonisht pas 4-5 seanca reduktuar plagë faqet zonë, shfaqet në qendër të pigmentim. Kursi i trajtimit është 10-20 procedurat (1-2 seanca në javë).

Trajtimi i hormoneve glucocorticoid

Përdorni këto barna sistematikisht dhe në nivel lokal. Ndonjëherë kjo terapi jep rezultate pozitive. Por vazhdoi ky trajtim nuk mund të mbahet sepse kortikosteroidet kanë shumë efekte anësore.

Vitamina terapi dhe trajtimi tonik

Disa herë përdorur në trajtimin e shkaqe vitiligo të cilat janë të panjohur. Cakto vitamina të grupit B (thiamine, tsyankobalamyn, acid nikotine, kokarboksilaza etj), Vitamina A, C dhe të tjerët. Në trajtimin duhet të aplikojë mikro komplekse dhe makro, zink, hekur, bakër, jod dhe të tjerët.

Zbardhjen e lëkurës

Kjo është metoda më radikale e trajtimit kur lezione të lëkurës zonë zë 75% ose më shumë dhe të gjitha trajtimet e tjera kanë qenë të paefektshme. Në fund të fundit është lënë zbardhues pyhmentyrovannoy lëkurës. Për këtë qëllim, përdorin drogë në bazë të monobenzona (hydroquinone). Kjo metodë ka shumë efekte anësore dhe contraindications.


Në çdo rast në mënyrë të pavarur angazhohen ne trajtimin e vitiligo nuk mund, si edhe të vonuar vizitë në një dermatolog. Për vitiligo tenton të një progresion konstant, dhe zona të vogla të kurë është shumë më e lehtë se sa të mëdha. Vetëm një mjek ju shqyrton në temën e sëmundjeve të tjera të ngjashme, një diagnozë të saktë dhe trajtimi do të zgjidhni programin që është e drejtë për ju. Të qëndrojnë të shëndetshme!