Aplikimi Qumësht për trajtim në mjekësi dhe cosmetology


Ajo u rrit, goxha gjemb tërheq vëmendjen. Lule e saj të vogla, por të ndritshme trëndafili përshtatur nga petals delikate gjelbër duken mbresëlënëse dhe madje edhe elegante. Nga fund të verës, kjo barërat e këqija e bukur mbuluar me bar të rriten në mënyrë të konsiderueshme dhe nuk shkaktojnë emocione fillestare. Emri i agresive, por të shkëlqyer bime të pazakontë - carangth qumësht. Por geniuses kanë të drejtë për origjinalitet.

Përmbajtje

 • Dhuratë Thistle ose Virgjëresha
 • Fitolekar gjemba
 • Karakteristikat e bimëve medicinale
 • Get dëmin e përfitimit të përjashtojë


Çfarë bari me lule, gjemb-balls ka aftësi unike të njohur për një kohë të gjatë. Tani dhe flasim për aftësitë e saj super.

Dhuratë Thistle ose Virgjëresha

Emra të tillë ndryshëm përdorur për t'iu referuar Gjembi disi të habitshme. Por të dyja janë arsyetim mjaft të besueshme.

Termi "Gjembi" vlen për të gjitha bimët me gjemba, dhe sornyachok tonë gjemba. Dhe emri është shumë i nderuar. Ajo është simbol heraldikë e Skocisë, dhe kohët e Peter I imazhit "repeyka" flaunted në parulla forcave të armatosura. Pasi një trim Knight Urdhërin e Thistle krenarë për logon e tyre.

Emri i Virgjëreshës është i lidhur edhe me carangth qumësht. Ka një legjendë që është trajtuar në mënyrë të barabartë në shumë vende: të sëmurët një kohë të gjatë për të shërohen nga sëmundje, një ëndërr erdhi tek ai dhe Virgjëresha tha se rruga për shpëtim është e drejtë në vendin fqinj. Pranë shtëpisë u rrit një Gjembi shumë që shëroi të sëmurët. Që atëherë farë e keqe carangth vetëquajtur respekt pagesë Virgin.

Qumësht preferon jetën në rajonet jugore të Rusisë, Siberi perëndimore, për shkak se ajo është shtëpi për Mesdheun ngrohtë dhe Gadishullin Iberik. Ajo është e përhapur në botë dhe një farë e keqe bimore egër mjaltë dhe kultivuar si një bimë medicinale.

Fitolekar gjemba

Për pronat e tij të shquar shëruese të qumështit në mjekësi është përdorur gjerësisht. Cilat karakteristika e ka gjemb thermophilic?

 • Ka njerëzore efekt tonik trupi;
 • Ajo ka aktivitet anti-tumor;
 • Shërimin Excellent dhe agjent anti-inflamator;
 • Ofron hemostatic, diuretik;
 • Mirë antispasmodic.

Veçanërisht e dobishme për të mëlçisë Qumështit. Ajo është e pasur në komponente të vlefshme biologjike që mund të kuruar një mëlçi të sëmurë dhe të mbajë një trup të shëndetshëm personi më i rëndësishëm.

Healers tradicionale duke përdorur këtë barishte shëruese me sukses të trajtuar:

 • Sëmundjet e zemrës;
 • E problemeve të traktit gastrointestinal (kolit, ulcera e stomakut);
 • Sëmundjet e lëkurës dhe nyjeve;
 • Çarje rektumit dhe hemorroide;
 • Hepatiti, kesh, gurëve të tëmthit, cholecystitis;
 • Ftohjet dhe otitis media;
 • Sëmundje të tjera gjinekologjike;
 • Plagët e gjata të pashëruara.

Qumësht efekt pozitiv në gjak, pastrimin e tij nga toksina. Kjo ajo mund rinovimin e trupit, shpëtoj atë prej komponentëve të dëmshme. Dhe që njeriu është i përditësuar, duke përmirësuar tretje e saj dhe metabolizmin është i aktivizuar, ai domosdoshmërisht do të çojë në normalizimin e peshës. Procesi i shkon shumë shpejt, por rezultati është i besueshëm.


Karakteristikat e bimëve medicinale

Me barishte gjemb gomari mund të jenë të përgatitur:

 • Supë;
 • Pluhur;
 • Infuzion;
 • Fara germinated;
 • Vaj.

Pjesa më e vlefshme e bimës është fara. Prej tyre prodhojë Gjembi mrekullueshme të naftës. Ju mund të bleni në farmaci, por është e vështirë për të përgatitur veten. 10 çaji fara lugë e bimëve pour 1 litër vaj ulliri. Cook përzierje në një banjë me ujë për 15 minuta të ftohtë dhe pastaj shtrydh. Shitore në enë qelqi prej qelqi të errët.

Para çdo vakt për të pirë produkt 2-3 teaspoons vlefshme brenda një muaji. Ky vaj shtëpi natyrore përdoret carangth qumësht për sëmundjet e mëlçisë, venat me variçe, sëmundjet e traktit gastrointestinal dhe në shumë Sëmundjet të tjera.

Vaj të përkryer shërojnë plagët dhe djegiet, ndihmon me stomatiti dhe dhimbje të fytit. Ajo do të jetë shumë i dobishëm për njerëzit që vuajnë nga varësia në alkoolit dhe duhanit. Substancat aktive të përfshira në carangth qumësht, të ndihmuar rivendosjen e mëlçisë vuan, ajo do të kontribuojë në formimin e qelizave të reja të shëndetshme.

Një mëlçi të shëndetshme - është baza për funksionimin e duhur të sistemit të tretjes, zemrën, veshkat, mushkëritë, gjëndra, shpretkë dhe organe të tjera.
Për pronat e pazgjidhura antioxidant vaj carangth qumësht në cosmetology gëzon prestigj të madh. Kjo në mënyrë të konsiderueshme ngadalëson procesin e plakjes. Duke përdorur një vaj perimesh natyrore mund të jetë për vite për të mbajtur vështrim të zgjuar dhe të freskët të lëkurës.


Vaj natyrore kozmetike carangth është i përshtatshëm për çdo lloj të lëkurës, kjo është absolutisht e padëmshme. Ky është një mjet i madh për kujdesin e lëkurës problem. Hydration, të ushqyerit, trajtimin e puçrra fytyre, dermatit, psoriaza, ekzema, reaksionet alergjike - të gjitha këto probleme për të përballuar maslechko mrekullueshme. Dhe për të përmirësuar çehre dhe do të mbrojnë lëkurën nga ndikimet e jashtme negative.

Get dëmin e përfitimit të përjashtojë

Për përdorimin e shërimit vetëm efektin pozitiv të Qumësht carangth shënim që weed përulur është një bimë medicinale me të gjitha përfundimet e saj. Pa dyshim, vaj Gjembi bën më mirë se sa dëm, por contraindication për përdorimin e saj ende është.

Pengesa kryesore për aplikimin mund të jetë origjinalitet njerëzore e uzinës. Për shkak të përmbajtjes së lartë të naftës dhe fluoride kalium nuk është e rekomanduar për të përdorur produktin për ata që kanë sëmundje të zemrës.

Vaj Thistle kundërindikuar për njerëzit me epilepsi dhe çrregullime mendore. Nevojë për këshilla të ekspertëve para se të aplikoni, nëse gurëve të tëmthit. Gjatë shtatzënisë dhe laktacionit është edhe më mirë që të përmbahet nga marrja e drogës.

Nëse ju mund të, të rritet mrekullueshme carangth vetë. Kjo është një bimë shumë pakërkues, por sigurohuni që ajo nuk është e gjitha fushat territorin kapur. Barërat e këqija janë barërat e këqija! Fara gati mban veti të dobishme brenda dy viteve. Me ta ju gjithmonë mund të përgatisë vaj të freskët. Një produkt natyral rritur me duart e tyre, do të jetë gjithmonë e dobishme për të drogës farmaceutike.

Gjeni një vend në jetën tuaj për pakërkues Gjembi. Shëndeti dhe pije alkoolike të merrni nga kjo dobi të madhe. Gjemb i mençur e di se si të lidh ata që bënë miq me pozitive e saj dhe përditësime.