Simptomet e sinusit alergjik, simptomat


Sinusit alergjik ndodh për shkak të ekspozimit ndaj alergeneve mukozës. Për simptomat e para të sëmundjes, njerëzit me alergji për të marrë frymë pluhur të mjaftueshme apo ndonjë polen dhe pas disa kohe shenjat e para shfaqet. Sinusit forma akute alergjike manifestohet me temperaturë, shfaqja e dhimbjes në sytë dhe mollëzat. Dhimbje koke, kongjestion i hundës dhe mukusit liruar - simptomat më të zakonshme të sinusit alergjike.

Në sëmundje të ndryshme të hundës dhe të mukusit traktit të sipërm respirator mbledh në sinuseve, të cilat mund të ndodhë bakteret. Nëse alergjen goditi sinuset rajon, kjo do të çojë në një të ftohtë, dhe më vonë për të sinusit alergjik. Simptomet e sinusit alergjik zakonisht manifestohet si kollë gjatë natës. Kjo simptomë është shumë e vështirë për të hequr diçka. Dukuri e mundshme e keratitit, konjuktivit.


Simptomet e sinusit alergjik përfshijnë:
  • Sëmundjet;
  • Kongjestion i hundës vazhdueshme dhe si rezultat, humbja e erë dhe një ndryshim në zërin e tij;
  • Lëngshëm më shumë se katër javësh;
  • Mukusit purulent nga hunda,
  • Dridhura dhe përkeqësimi i përgjithshëm i shëndetit;
  • Dhimbje koke;
  • Temperaturën e trupit në rritje;
  • Dhimbje dhe tensioni në sinuseve;
  • Nuk mund të jetë fotofobi.
  • Në dhimbje alergjik sinusit është përcaktuar në tempuj dhe ballin, dhe nganjëherë dhimbje merr paqartë dhe e pasigurt, më pak ënjtje mund të ndodhë në qepallat ose cheeks, zëri përfundimisht bëhet hundës.
Trajtimi i sinusit alergjike

Trajtimi i sinusit alergjik kërkon birë kirurgji ose kirurgji, ju duhet të shpëtoj veten nga burimi i alergjive dhe simptomat gradualisht do vetë. Në raste të rënda është e nevojshme për të gjetur burimin e alergjisë dhe të kryejë një imunitet të plotë rritet.

Pacientëve sinusit alergjike nuk duhet të jetë për të vendosur një diagnozë dhe të fillojnë antibiotikë. Kjo zgjidhje jo vetëm që mund të shkaktojë komplikime në të ardhmen, por edhe të shkaktojë një tranzicion në formën kronike të sëmundjes.

Për trajtimin e sinusit alergjike dhe simptomat e saj në mënyrë të konsiderueshme reduktuar të nevojshme për të kryer disa procedura hyposensybylyzatsyy - ulur ndjeshmërinë ndaj alergeneve. Një procedurë e ngjashme në trajtimin e sinusit alergjike kryer me injeksion të alergjen në doza të vogla, në mënyrë që të zhvillojnë imunitet ndaj faktorëve alergji-shkaktuar.

Klinika "Astma Ent" sinusit alergjik shërueshme nga trajtimet emërimit dhe mjekësi kompleks bimor. Mjekët specialistë Klinika kanë përvojë të gjerë, dhe trajtimin e sëmundjeve Ent aplikuara në praktikë të gjitha metodat moderne.

Getting në klinikën tonë trajtimin kompleks të sinusit alergjike, shumica e pacientëve të marrë rezultate të shkëlqyera në asnjë kohë. Stafi ynë me kusht seanca diagnostike dhe trajtimi i sëmundjeve të tjera, si të jetë e mundur: rinitit vasomotor, rinitit kronike, astma alergjike, kollë alergjike, grykët kronike, otitis media, faringjit, humbjen e dëgjimit, dhe më shumë.