Simptomat dhe trajtimi i faringjit në të rriturit


Shpesh ndodh që zgjohen një mëngjes, ju ndjeni dhimbje të tmerrshme të fytit, nuk mund të bëjnë ose të gëlltisë, përveç torturuar kollë e thatë dhimbshme. Ata që kanë jetuar nëpër atë një herë, mund të themi me besim se kjo është simptomat e faringjit. Menjëherë shtrohet pyetja, çfarë të marrë dhe çfarë duhet të bëjmë për të lehtësuar gjendjen e tyre?

Përmbajtje

 • Çfarë lloje të faringjit izoluar?
 • Shkaqet pezmatimi i fytit
 • Simptomet e inflamacion akut të faring
 • Simptomet e inflamacion kronik të faring
 • Parimet e trajtimit të faringjit

Trajtimi i faringjit në të rriturit - një çështje shumë aktuale, sidomos gjatë shpërthimit të infeksionit viral.


Çfarë lloje të faringjit izoluar?

Faringjit quajtur ndryshimet inflamatore në mukozën e faring. Gryka - një trup (bosh), në të cilën traktit CROSSE tretjes dhe frymëmarrjes, një trup të përbashkët dy sistemeve të ndryshme.

Fyt mund të ndahet në 3 pjesë, në varësi të asaj që është në frontin e zgavër pjesën përkatëse:

 • pjesa e sipërme (nasopharynx);
 • pjesa e mesme (orofaringut);
 • pjesa e poshtme (laryngopharynx).

Proceset akute inflamatore që ndikojnë të tashmen e trupit, është e vështirë që të lokalizoni në çdo fushë të veçantë të faring. Fyt strep shpesh shkaktohet nga një infeksion viral, atëherë procesi patologjik është përhapur dhe në rënie. Në plagë kronike faringjit shpesh ka një vend që ju lejon të caktojë formë të caktuar nosological e sëmundjes, të tilla si nasopharyngitis kronike.

Llojet e faringjit:

 1. Strep fyt:
  • bakteriale;
  • virale;
  • fungale;
  • traumatik;
  • alergjik;
  • Efekti irrituese në faktorët e mukozës.
  • Faringjit kronike:
   •  thjeshtë ose fytit;
   • hypertrophic;
   • atrofik;
   • të përziera.

   Shkaqet pezmatimi i fytit

   Më shumë se 70% e formës akute e inflamacionit te fytit shkaktuara nga viruset respiratore (rinovirusëve, coronaviruses, virusi RS, virusi i influencës, adenovirusit, virusit paragripal).

   Shumica virale faringjit shkaktuar rhinoviruset se gjatë epidemisë SARS shkaktuar mbi 80% të faringjit viral. Shpesh, virusi është vetëm faza e parë e sëmundjes me infeksion bakterial superimposition mëvonshëm. Ndër më të zakonshme streptokoket agjentët bakteriale, staphylococci, Pneumokoke, dhe të tjerët.

   Shpesh faringjit në të rriturit, si akute dhe kronike duke shkaktuar faktorë të ndryshëm irrituese - ajër të ndotur ose të ftohtë, inhaling irritues kimike, tymi i duhanit, alkoolit. Ndryshime traumatike inflamator ndodhin pas operacionit, hyrje e trupave të huaj, studime instrumentale (fibrogastroscopy, bronchoscopy, etj).

   Faktorët e rrezikut për faringjit kronike:

   • karakteristika anatomike strukturore të fytit;
   • ekspozimi i zgjatur ndaj faktorëve irrituese jashtme (pluhuri, kimike, të nxehtë dhe ajrit të thatë);
   • predispozicion alergjik;
   • Mungesa e vitaminës A në dietë;
   • vështirësi në frymëmarrje përmes hundës;
   • abuzimi me alkoolin;
   • pirja e duhanit;
   • sëmundjet e sistemit endokrin.


   Simptomet e inflamacion akut të faring

   Pothuajse gjithmonë fyt strep zhvillohet papritmas. Gjendja e përgjithshme në të rriturit është i shqetësuar rrallë, ethe është parë në fëmijët dhe në shoqërues SARS. Ndonjëherë inflamacion akut i fyt është e izoluar, ajo është e kombinuar shpesh me lezione të tjera të traktin e sipërm respirator (pezmatim i fytit, bronkit, sinusit, grykët, rinitit, etj).

   Shenjat tipike të faringjit akute:

   • dhimbje të fytit dhe të ashpër;
   • ndjesi të huaj organ ose gungë në fyt;
   • thatësi dhe parehati kur gëlltitjes;
   • thatë kollë të dhimbshme;
   • dhimbje në veshët dhe bookmarks;
   • rritjen e dhimbje dhe nyjet limfatike të qafës së mitrës;
   • gjatë inspektimit që ju do të vini re skuqje të fytit;
   • Simptomat shoqëruese të SARS-it;
   • gjendja e keqe;
   • ethe;
   • humbja e oreksit;
   • dhimbje në muskuj.

   Simptomet e inflamacion kronik të faring

   Simptomet e fyt strep simptoma kronike të ngjashme me inflamacion akut, por më pak të theksuara dhe pothuajse kurrë nuk ka shkelur kushtin e përgjithshëm njerëzor. Simptomat e faringjit, të karakterizuar nga një kurs kronike, varet formën e sëmundjes.

   Forma Bluetongue

   Pacientët ankohen për ndjesi të trupit të huaj në fyt, mukusit, ndjesi djegie në fyt. Kur shihet Mukoza e kuqe, i fryrë, të mbuluara me mukozë ngjitet (ndonjëherë një karakter sekret purulent).

   Forma hypertrophic

   Pacientët në fjalë fyt nuk akute të fytit, ata mukusit gjithmonë vidkashlyuyut trashë. Në ekzaminimin membrana mucous thickened, e kuqe, të mbuluara me ishujt trasha mukusit, ju do të vini re hypertrophied (zgjeruar) formimin limfoid në muret e pasme dhe anësore të faring.

   Forma atrofik

   Shpesh ndodh me rinitit atrophic dhe karakterizohet nga hedh lëng i mukozës, zëvendësimi i epitelit kolone (është normale), në një banesë multilayered. Komponent i detyrueshëm i kësaj forme të faringjit po vdes gjendra mukoze, e cila çon në thatësi të rëndë.

   Në ekzaminimin mukoza membranës është shkëlqim, e thatë, lacquered, ndonjëherë ju mund të shihni qelb dhe kafe të tjera. Pacientët ankohen për ndjesi gërvisht, thatësi, djegie, Arsim crusts thatë.

   Shpesh faringjit kronike zhvillohet në çrregullime kronike të etiologies të ndryshme të frymëmarrjes hundës. Ju luajnë rolin e dy faktorëve - e tranzicionit për të marrë frymë përmes gojës dhe abuzimi vasoconstrictor pika.

   Si diagnozën?

   Në simptomat tipike të diagnozës së sëmundjes vështirë. Kjo është më e vështirë për të identifikuar shkakun e saj. Ju mund të dyshoni në fytin e tij për simptomat karakteristike, por për të vendosur një diagnozë përfundimtare duhet vetëm mjeku Ent.

   Inspektimi i detyrueshëm është farynhoskopyya - Rishikimi Mukoza fyt duke përdorur pasqyra të veçanta ose Laryngoscopes (për hulumtim fyt shpesh më të ulët).
   Gjithashtu në shqyrtimin komplekse duhet të përfshijë studimin bakteriologjike ose virologjike (strishoja e grykës).

   Parimet e trajtimit të faringjit

   Shpesh trajtimi i faringjit në të rriturit nuk është nën kontrollin e specialistit, dhe caktoi pacientët e tyre. Prandaj, të gjithë duhet të kenë informacion mbi parimet kryesore të terapisë së kësaj sëmundjeje mund të bëjë dhe çfarë e ndaluar.

   Në rëndim akute të procesit kronike ose që nuk përfshijnë një shkelje e gjendjes së përgjithshme të pacientit është trajtimi shpesh simptomatike dhe të kursyer disa rekomandime:

   • Dietë dritë: përjashtimi nga ushqime dietë nxehta, ushqimet pikante dhe acid, ushqim i fortë;
   • Banja e nxehtë këmbë (si procedurat e shkëputur);
   • Ngrohja fasha sipërfaqen e përparme të gjoksit dhe qafës;
   • Avulli barishte mbytje;
   • gargling me antiseptik;
   • pije të bollshme të ngrohtë;
   • nëse pini duhan, atëherë sëmundja duhet të heqë dorë nga cigaret.

   Trajtimi shpesh tillë i faringjit në shtëpi është i mjaftueshëm dhe efektiv dhe nuk kërkon përdorimin e ilaçeve.

   Në qoftë se mjaft prej këtyre masave, është e nevojshme për të aplikuar antibacterial dhe antiseptik.

   Zbatojë ilaç me grupet e mëposhtme:

   • antiseptik (CHLORHEXIDINE, benzydamin, Hexetidine, timol, jod, alkooli);
   • vajra esenciale (mente);
   • anesthetics lokale për të eliminuar parehati në fyt (lidocaine);
   • antibacterials;
   • imunomodulues agjentët;
   • Medikamente antivirale;
   • multivitamina.

   Të gjitha medikamente të dhënave të prodhuara në forma të ndryshme, të cilat janë shumë të përshtatshëm për t'u përdorur në vend - si ynsuflyatsyy, rinses, Inhalations, tableta, lozenges, candies për gjiri. Këto barna duhet të kenë kërkesat e mëposhtme:

   • duhet të kenë një veprim spektër të gjerë antibacterial;
   • alergjeniteti ulët;
   • mungesa e toksicitetit;
   • nuk duhet të irritojë mukozën e fytit.

   Në emërimin antibacterials lokale, mos harroni se shumica e tyre kanë një lloj hlorheksedyn që është toksike në përdorim të pakontrolluar, kështu që është mirë që të caktojë terapinë Dr. Është e nevojshme për të mbajtur sistemin dhe përdorimin e antibiotikëve, pasi ky trajtim mund të bëjë më shumë dëm sesa dobi.

   Për të hequr qafe nga simptomat e dhimbshme e faringjit duhet të bëni parandalimit: Trupi shkop të eliminuar faktorët e dëmshëm të mjedisit, të heqin qafe e zakone të këqija, fix thyer frymëmarrje të hundës, të rritur mbrojtjen e trupit.