Simptomet e mëllenjë në gratë se si të njohin dhe trajtuar candidiasis


Ndoshta nuk ka përfaqësues të tillë të seksit të drejtë që gjatë jetës së tyre nuk e kanë përjetuar atë për veten sëmundje të pakëndshme. Simptomet e infeksioneve maja shpesh ndodhin në gratë që kanë arritur moshën riprodhuese, dhe shumë rrallë - në vajzat.

Përmbajtje

 • Shkaqet
 • Cilat janë simptomat e mëllenjë në gratë?
 • Trajtimi i infeksioneve maja në gratë

Mëllenjë vaginale ose candidiasis është shkaktuar nga prishja e microflora normale vaginale dhe është i lidhur me popullsinë e një numri të madh të gjini fungale mikroorganizmave Candida.


Shkaqet

Mikroorganizmave që shkaktojnë simptomat e mëllenjë, gjithmonë i pranishëm në trupin tonë. Ata jetojnë kryesisht në mukozës - vaginë, zorrë, gojë ose në lëkurë. Normalisht kërpudhat është plotësisht i pafajshëm. Megjithatë, ai mund të aktivizohet në disa raste, ato kryesore janë:

 • Dobësuar sistemin imunitar;
 • Pranimi i kontracepsionit, pa këshillën e mjekut;
 • Sëmundjet kronike të natyrës infektive;
 • Shtatzënia;
 • Ndryshimet në nivelet hormonale;
 • Sëmundjet seksualisht të transmetueshme në dispozicion;
 • Antibiotik shfrenuar;
 • Tendenca për të reaksioneve alergjike.

Maja kërpudhat përhapet lehtë përmes kontaktit seksual. Prandaj, në qoftë se ju respektojnë simptomat në veten e tyre, më mirë të përmbahen nga marrëdhëniet seksuale për aq kohë sa ju nuk do të shpëtoj i infeksionit maja jo të infektojnë partnerin e tyre.

Cilat janë simptomat e mëllenjë në gratë?

Kur gruaja sëmundje candidiasis vaginale mund të ndjehen shumë të ngushtë. Simptomat më të zakonshme të infeksioneve maja në gratë janë:

 • Kruhet akute dhe ndjesi djegie në mukozës së organeve gjenitale (I jashtëm). Kjo është më e siklet me këtë sëmundje, ndodh që itches aq shumë sa që mund të ju bëjë acarim nervor;
 • Organet Krem jashtme riprodhuese dhe vaginë;
 • Urinim të dhimbshme apo abuzimi;
 • Në pjesën tjetër mund të jetë e dhimbje të pranishëm në zonën vulvë. Kur inflamacion i mukozës delikate vaginale mund të përjetojnë dhimbje;
 • Shkarkimit të pazakontë nga vagina - është shenja më e zakonshme e infeksionit maja në gratë. Kur mëllenjë sëmundja përgjithësi shkarkimit të qarta, të bëhen të bardhë dhe tvorozhystuyu cilësi, pa erë;
 • Ndjesi të dhimbshme gjatë kontaktit seksual. Kjo është rezultat i inflamacionit të rreshtim të vaginës dhe serbia.


Simptomet e infeksioneve maja shpesh ndodhin javore për gjakderdhje mujore. Gratë që kanë një predispozitë për alergji, djegie dhe kruarje më e theksuar, me mëllenjë. Zakonisht itchy pas një rritje të nxehtë dush dhe pasdite vonë, madje mund të ndërhyjnë me gjumë.

Trajtimi i infeksioneve maja në gratë

Candidiasis vaginale referohet sëmundjeve që vazhdojnë me kalimin e kohës, ose në mënyrë të pavarur. Për të eliminuar patogjene barnave të përdorura spektër të ndryshme. Trajtimi i mëllenjë me metodat konservative, i kryer si metodat e mjekësisë tradicionale e cila rrit efektin e tyre.

Edhe në qoftë se keni arritur të diagnostikuar në mënyrë të pavarur candidiasis vaginale, nuk angazhohen në vetë-trajtimin. Së pari, ju mund të bëni një gabim dhe të ngatërruar simptomat e infeksionit maja me një tjetër sëmundje. Së dyti, mëllenjë mund të konfirmojë vetëm analiza - shtupë nga vagina.

Vetëm gjinekolog mund të përshkruajnë barna që të lehtësojë simptomat e kësaj sëmundje, më e përshtatshme për ju. Përndryshe, në qoftë se trajtimin e gabuar, sëmundja mund të fitojnë kronike. Terapia është një formë e saj është më e gjatë dhe më e vështirë.

Trajtimi i drogës mëllenjë

Trajtimi i kësaj sëmundjeje duhet të jetë i plotë dhe të përfshijë disa faza. Për një fillim aplikohet terapi imunostimulues në formë të shtrëngohen vitamina dhe shtesa. Kjo bën të mundur një luftë më efektive kundër agjent. Megjithatë, ky trajtim përfshin përdorimin e bimëve - kumak, i urtë, kamomil. Nga këto concoctions bëni atë që ju duhet të bëni spryntsyuvatysya ose dush. Një fazë e trajtimit është antifungals veprime të fuqishme, të tilla si Fluconazole.


Trajtim më të zakonshme për mëllenjë është i veprimit lokal. Midis tyre janë vaginale supozitorëve, ointments, krem, kapsula, supozitore. Shpesh ata lehtësuar ndjesi djegie, lehtësimin e simptomave. Ata gjithashtu kanë pronat antifungal dhe antibacterial.

Trajtimi i mëllenjë në shtatzëni

Candidiasis vaginale është përkeqësuar shpesh sidomos kur një grua është shtatzënë. Mëllenjë në shtatzëni duket e njëjtë si në gjendje normale të trupit. Megjithatë, trajtimi i kësaj sëmundjeje është kryer ndryshe. Duhet të theksohet se "situata interesante" e grave nuk lejon që ajo të marrë antibiotikë dhe agjentët antimicrobial, pasi ato mund të dëmtojnë fëmijën. Prandaj, trajtimi zakonisht bëhet vetëm lokale, dhe vetëm droga të cilat nuk janë të zhytur në gjak. Lexo më shumë në lidhje me trajtimin e candidiasis në barrë të lexoni artikullin tonë të veçantë.

Sepse ju nuk jeni të shqetësuar në lidhje me infeksion maja gjatë shtatzënisë, është më mirë për të marrë masa parandaluese. Këto përfshijnë pritjes vitamina komplekse dhe mjete popullore për të forcuar imunitetin. Dhe kur simptomat e para të mëllenjë mirë sa më shpejt të jetë e mundur dhe të konsultohet mjeku rekomandon trajtimin e candidiasis.

Nëse keni pyetje ose receta e mjekësisë tradicionale për trajtimin e mëllenjë, ju lutem shkruani ato në komentet më poshtë.