Simptomet, trajtimi dhe parandalimi i cystitis në gratë


Cystitis - është proces i infektive dhe inflamatore në muret e fshikëzës, e cila ndikon Mukoza (ndonjëherë mund të përhapet në submucosa ose shtresë muskulare). Kjo është një nga sëmundjet më të zakonshme të traktit urinar, kështu që trajtimi i cystitis në gratë - është një çështje e rëndësishme në mjekësi moderne.

Përmbajtje

 • Pse Cystitis - sëmundjen e një gruaje
 • Shkaqet pezmatimi i fshikëzës
 • Cystitis Klasifikimi
 • Inflamacion klinik i fshikëzës
 • Trajtimi dhe parandalimi masa


Pse Cystitis - sëmundjen e një gruaje

Sipas statistikave, cystitis të paktën një herë në jetën e tyre vuanin nga çdo grua tjetër. Shumica e pacientëve janë femra të moshës riprodhuese (18-45 vjet), por në mesin e vajzave dhe grave në cystitis menopausal - nuk është e pazakontë. Simptomet e cystitis në gratë e grupmoshave të ndryshme nuk ndryshojnë, por ka dallime në etiologji të sëmundjes.

Para së gjithash, tendenca për të fshikëzës infeksioneve për shkak të strukturës anatomike të sistemit urinar femërore të trupit. Uretrës (kanalit urinar) në gratë është më e gjerë dhe më e shkurtër se sa meshkujt, hapja e jashtme e uretrës është afër vaginës dhe anusit, duke krijuar kushte të përsosur për depërtimin e agjentëve infektivë.

Fshikëz Mukoza ka një mekanizëm të mirë të mbrojtjes kundër patogjene. Qelizat epiteliale të prodhojë mukopolisaharydnyh substancë që mbulon Mukoza dhe e mbron atë nga lidhja e baktereve. Sinteza e kësaj substance është proces hormon varur (është nën ndikimin e estrogjenit dhe progesterone).

Kundruall sfondit të çekuilibër hormonal (sëmundje endokrine, menopauza, mosha e fëmijëve), ekziston një rrezik i lartë i mukozale kolonizimit nga bakteret patogjene për shkak të mungesës së mbrojtjes natyrore.

Shkaqet pezmatimi i fshikëzës

Në shumicën e rasteve cystitis - është në rritje e infeksionit (patogjen depërton anusit, vaginë përmes uretrës në fshikëz). Në 80% të pacientëve me studimin bakteriologjike e urinës zbuluar E. coli.

Në vendin e dytë - staphylococci, atëherë Klebsiella, Pseudomonas aeruginosa, Proteus. Patogjene fundit mbizotërojnë në rastet kur sëmundja ndodh pas ndërhyrjeve instrumentale në traktin urinar, administrimin kronike e antibiotikëve për cystitis ose patologji të tjera.

Nëse pezmatimi zhvillohet në infeksionet gjinekologjike, ajo mund të shkaktojë Mycoplasma, klamidia, gardnerellas, candida, Trichomonas, gonococci.
Faktorët që kontribuojnë në rikthim është pyelonephritis kronike, urolithiasis, anomalitë në strukturën e traktit urinar, diverticula, Urethral ngushtim, sëmundje neurogjenik fshikëz.

Cystitis Klasifikimi

Për parimin pathogenetic:

 • Primar (zhvilluar në njerëz të shëndetshëm pa ndonjë faktorë të veçantë).
 • Mesëm (zhvillon kundër anomalitë traktit urinar apo faktorë të tjerë conin drejt kesaj semundje).

Etiologji:

 • Infeksioni (specifike dhe nonspecific).
 • Termike.
 • Toksike.
 • Kimi.
 • Neurogjenik.
 • Rrezatimi.
 • Postoperative.

Gjatë rrjedhës së sëmundjes:

 • Sharp.
 • Kronike (latent dhe të përsëritura).

Ndryshimet morfologjike Mukoza:

 • Sharp - fytit, hemorragjike, ulcerative fibrinës, gangrenizuar, nekrotik, abscesi.
 • Kronike - fytit, ashpërim, ulçerë, polypous, cistike, nekrotik, inkrustuyut.

Inflamacion klinik i fshikëzës

Në mënyrë tipike, simptomat e cystitis në gratë ndodhin papritmas, disa orë pas ekspozimit ndaj shkakton (hipotermi, seksi, ndërhyrje instrumentale). Simptomat e shkaktuara nga rritja e excitability refleks të fshikëzës kundër një sfond të inflamacionit. Nuk ka urinim i shpeshtë (polakiuriya), çdo 30-40 minuta, pacienti duhet të zbrazët fshikëz.


Në format e rënda të sëmundjes, pacientët mund të urinoj çdo 15-20 minuta gjatë ditës dhe natës. Akti bëhet urinim të dhimbshme (dysuria), ka dhimbje përgjatë uretrës, dhimbje mund të jenë të natyrave të ndryshme në bark të ulët. Akumulimin e madje edhe një sasi të vogël të urinës redukton fshikëz dhe imperativ (mund të zhvillojë mosmbajtjeje urinar). Urina mund të ndryshojë ngjyra dhe transparencë (me re apo të kuqe).

Simptomat dhe trajtimi i cystitis në gratë ndryshojnë në varësi të agjentit që ka shkaktuar infeksionin.

E di se inflamacion akut nuk është shoqëruar me ethe, si Mukoza fshikëzës ka aftësinë për të resorption e urinës infektuar. Nëse ethet cystitis sfond dhe të dridhura duket, kjo tregon zhvillimin e rritëse pielonefrit ose pyrexia për shkak të sëmundjes themelore, kundër të cilit nuk ishte pezmatimi i fshikëzës (gripit, dhimbje të fytit, adnexitis).

Në sëmundje mesatare zgjat 5-8 ditë. Me trajtimin adekuat të dhimbjes dhe urinim të shpeshtë të zhduket në 2-3 ditë.

Trajtimi dhe parandalimi masa

Pacientët nuk kërkojnë shtrimin në spital. Trajtimi në shtëpi i cystitis është e mundur. Të gjithë ata mund të kalojnë provimet në klinikë si një urolog.
Me dietë në acarimin e sëmundjes duhet të hiqen të mprehtë, ushqim skuqur, supë mishi, ushqim të konservuar, erëza, mish.

Silleni cystitis në gratë në shtëpi kanë nevojë për lehtësimin e dhimbjeve dhe urinim i shpeshtë. Kjo mund të ju ndihmojë të menaxhuar trajtimeve termike (lehtësimin e muskujve të butë të fshikëzës dhe për të parandaluar uljen e tyre spastik). Banja të përshtatshme ulur, e ngrohtë shishe me ujë të nxehtë në bark të ulët.

Analgesics dhe hape antispasmodic cystitis duhet të merren nëse procedurat termike nuk janë të mjaftueshme efektive. Për këtë qëllim, përdorni analginum, baralgin, papaverine, jo-kapanoneve.

Më e rëndësishmja kuruar cystitis - është antibiotikët (KUJDES: Gjatë trajtimit të shtatzënisë mund të ketë nuanca e tyre kemi shkruar këtu më http://ladymadonna.ru/цистит-у-беременных). Si trajtim shkakësore e urinar sot grupit të përdorur gjerësisht të fluoroquinolones, të cilat kanë një aktivitet të fortë antibacterial dhe aktivitet të lartë ndaj të gjithë spektrit të agjentëve infektivë (norfloxacin, Ciprofloxacin, ofloxacin). Gjithashtu përdorimi penicilinë. Në cystitis akute drogës efektive nytrofurana (furadonin, furagin), sulfonamides. Kursi i trajtimit me antibiotikë të 5-7 ditë.


Parandalimi i inflamacionit të fshikëzës është një higjienës personale të plotë dhe të duhur, për të shmangur hipotermi, për të parandaluar fshikëz del nga shtrati, normalizimin e stol, pasi marrëdhënia seksuale duhet të urinojë. Gjatë menstruacioneve shpesh duhet të ndryshojë pads sanitare.


Në qoftë se ju ndiqni këto rregulla të thjeshta, atëherë ka shumë të ngjarë që ju do të harrojnë atë që cystitis.