Trajtimet aktuale për venat me variçe pa kirurgji


Venat me variçe mjaft sëmundje të zakonshme, veçanërisht në mesin e grave. Statistikisht ata vuajnë në shkallë të ndryshme ashpërsia deri në 90% e njerëzve 30 vjet dhe më të vjetër. Venat e gjymtyrëve të ulët, për shkak të ngarkesës më të lartë statike dhe dinamike të tyre më të prekur.

Përmbajtje

  • Shkaqet e venat me variçe
  • Çfarë ndodh me venat me variçe venat?
  • Metodat e trajtimit të venat me variçe
  • Metodat tradicionale të trajtimit

Sëmundje variçe - një sëmundje kronike, manifestohet venat e barkut për shkak të lezioneve të tyre valvulare dhe shfaqjes së rrjedhës së kundërt.


Shkaqet e venat me variçe

Duke shkaktuar fillimin faktor i sëmundjes është një predispozitë gjenetike, ngarkesa në këmbët (në këmbë, këmbë zgjatur, ulur, klasa aerobic, peshëngritje), faktor tepruar ngrohjes (sauna, banjo, dush të nxehtë), mbipeshë.

Ne gjithashtu duhet të përmendim shtatzënisë, lindjes dhe laktacionit. Statusi renditur i grave të aftë për të ndryshuar në masë të madhe hormonet dhe negativisht ndikojnë në tonin e murit venoz, viskozitet gjakut, punojnë venat valvulare. Prandaj rrit rrezikun e venat me variçe pas lindjes dhe, ndërsa duke marrë kontraceptivëve oral.


Çfarë ndodh me venat me variçe venat?

Për një kuptim të qartë të trajtimit jo-kirurgjikale e venat me variçe, keni nevojë për një kuptim të mirë të mekanizmit të shkatërrimit venë. Shkurtimisht ajo mund të përshkruhet si më poshtë.

Shkakton të çon në rrjedhën e ngadalshme venoz gjakut, trashje saj dhe inflamacion i murin e enës. Procesi inflamator ndikon në tërë trashësinë e murit venë, duke çuar në një rënie të fibrave muskulore të lëmuara dhe kolagjenit. Kjo redukton ton enëve të gjakut, shkatërron valvola deje dhe duke shkaktuar përsëri rrjedhjen e gjakut nga një mbingarkesë venat jashtme saphenous.

Përfundimisht fundit të zgjeruar dhe defekt të dukshme kozmetike shfaqet: rrjetin përdredhur vaskulare, asterisks zgjeruara kapilar. Me përparimin e sëmundjes lidhur simptoma të tilla si dhimbje, shurdhim në këmbë, dhimbje barku natën, ënjtje dhe më në fund me ulcerat trofike thrombophlebitis.

Metodat e trajtimit të venat me variçe

Deri kohët e fundit, të gjithë trajtimet ishin të kufizuara për heqjen kirurgjikale ose ligation e venave të prekura. Teknikë operativ mbetet kryesor kur drejtimin e theksuar venat variçe, në prani të komplikimeve (thrombophlebitis, ulcerat trofike). Metodë kirurgjike ka meta e saj: përdorimi i anestezi, prania e seams, qëndrimit në spital prej 7 ditësh, periudhë të gjatë rehabilitimit dhe aktivitetit kufi të përditshme.

Kjo është arsyeja pse ajo është e rëndësishme për të filluar për të trajtuar sëmundje është në një fazë të hershme, kur ju mund të mbështetet në trajtimin jo-operative e venat me variçe dhe për të marrë një rezultat të mirë. Duhet të theksohet se teknologjia moderne (trajtimi i venash veins pa kirurgji) mund të shpëtoj të sëmundjes në fazat e avancuara, por efektiviteti i këtij trajtimi do të me siguri më të ulët.


Sot ka disa metoda efektive në të cilën trajton venat me variçe pa kirurgji.

Venat sclerotherapy te extremiteteve te ulta

Sclerotherapy është përdorur si në mënyrë të pavarur dhe në kombinim me trajtim kirurgjikale. Kushti i vetëm - ruajtjen venat valvulare, e cila mund të kontrollohet me anë të ultrazërit (venat UZDG e ekstremiteteve të ulëta). Zakonisht trajtimi është e mjaftueshme nga 2 në 6 sesione sclerotherapy. Spider veins gjithashtu hequr me sukses këtë metodë.

Metoda konsiston në hyrje të venë prekur substancë të veçantë sclerosing që të çon në muret e enëve të clumping dhe rrjedhjen e gjakut ndalur atë. Përdorur më parë sclerosant lëngët dhe ka marrë efekt të pamjaftueshëm terapeutik. Disavantazhi kryesor i këtyre barnave - rraskapitur shpejtë nga një venë.

Tani të gjitha klinikat flebolohy përpiqen të aplikojnë shkumë. E fundit në mënyrë të barabartë mbush zgavrën e anijes, duke i shtyre atë gjithë gjaku i. Pas hyrjes në zgjidhje shkumë lind djegur kimike pa mikrobe të mureve të venave dhe aderimin e tyre të shpejtë (zbritëse).

Pas një kohë venë zgavrën e indeve lidhës i madh dhe bëhet gërshet i hollë, mezi të dukshme nën lëkurë. Kështu arrihet dhe efekti mjekësore dhe kozmetike.

Sclerotherapy është mjaft e pa dhimbje, është kryer mbi një bazë pacient i jashtëm pa hala hollë anestezi që janë futur në venë. Djegia Ndonjëherë vogël përgjatë venë gjatë procedurës dhe pas saj.


Pas seancës është veshur në çorape compression këmbë (2-3 gradë të stockings compression). Pacienti është kërkuar të mos për të xhiruar çorape rreth 5-7 ditë përpara seancës së ardhshme që nuk të ngrohur gjymtyrë (sauna përjashtuar dhe banjot), mos pini alkool dhe cigare.

Në përgjithësi mund të çojë një jetë normale, të shkojnë në punë. Qëndro në pushim mjekësor nuk është e nevojshme. Për më tepër, pas një sesioni të sclerotherapy rekomandohet ecje të shpejtë për rreth 30 minuta për të parandaluar mpiksjen e gjakut.

Efektiviteti i sclerotherapy, komplikimet e mundshme dhe contraindications

Metoda e përdorur drogë moderne (fibro Wayne dhe etoksisklerola) shumë efektive dhe merr shpëtoj prej 85% nga venat me variçe dhe venat merimangë!

Komplikimet nga procedura janë të rralla dhe janë kryesisht të lidhura me shkumë ekspozimit nën lëkurë (nekrozë), të pamjaftueshme ngjeshur (pamjen e mpiksjen e gjakut), alergji për medikamente.

Të ndryshojë ngjyra e lëkurës së bashku venë (pigmentim dhe bruising) janë të zakonshme dhe në përgjithësi zhduket me kalimin e kohës.

Kundërindikimet mëdha për sclerotherapy është shtatzënisë dhe laktacionit, alergji, infektive lezione të lëkurës gjymtyrë, trombozë dhe thrombophlebitis venoz.

Si një metodë shumë efektive e sclerotherapy lehtë mund të zëvendësojë trajtim kirurgjik.

Trajtimi i venat me variçe me lazer dhe të radiofrekuencave larguarit (RFA)

Këto dy trajtim modern të venat me variçe mund të kombinohen në një grup, sepse natyra dhe mënyra e ekzekutimit të tyre është pothuajse identike.

Në rastin e parë trajtimi është kryer duke përdorur lazer të fundit që përdor rrezatim lazer të energjisë termike. Kur ultratinguj është futur në elektrodes lazer venë veçantë e cila, duke shkaktuar djegur termike, dhe "mbyllur" anijes. Kur Larguarit radichastotnoy (RFA) në muret e brendshme të venë ndikon në valët e radios. Në këtë dhe në një rast tjetër, aderimin e mureve të enëve të prekura dhe të plotë mbylljen e saj të rrjedhjes së gjakut. Procesi i zëvendësimit venat ind lidhës është e njëjtë si për sclerotherapy.

Procedura zhvillohet nën anestezi lokale në vendosjen ambulatore dhe gjithmonë nën kontrollin e ultrazërit. Rehabilitimi më tej si me sclerotherapy, mbathje compression me venat me variçe shkallën e 2-të compression dhe këmbë për parandalimin e clots gjakut. Filloni pacienti mund të punojnë ditën e ardhshme. Avantazhet e trajtimit të tillë - nuk ka përdorimi i sclerosant dhe si rezultat i alergji ndaj tyre.

Trajtim me lazer i variçe venat larguarit radiofrekuencave dhe më të shtrenjta, por më pak të sigurt. Pas procedurës, praktikisht nuk ka pigmentim dhe bruises. Lazer e mirë për të hequr venat e vogla merimangë. Zgjidhni mes trajtimit lazer dhe Mirçea prapa mjeku dhe është i bazuar në peshën e venat me variçe, comorbidities, objektivat e trajtimit dhe gjendjen financiare të pacientit. Në SHBA dhe Evropë trajtim lazer e venat me variçe janë shumë të zakonshme.

Mikroflebektomiya

Kjo metodë është minimalisht invazive operacioni. Në vend të shkurtimeve në lëkurë të bëjë punctures të vogla përmes të cilave grepa tërheqë variçe venë dhe hequr. Kështu, mikroflebektomiya nuk kërkojnë suturing dhe mbetet i durueshëm dobishëm. Një e tërë procedura nën anestezi lokale, pacienti mbetet në spital gjatë gjithë ditës. Bruising pas një operacioni për muaj absorbable 1-2h.

Krahasuar me metodën e jo-kirurgjikale mikroflebektomiya më të lirë, por edhe më traumatike. Mbi efektivitetin - jo inferiore sclerotherapy.

Hirudotherapy

Trajtimi me Leeches praktikuar që nga kohët e lashta dhe mbetet popullor për këtë procedurë ditë. Sekreti është një substancë të veçantë Hirudotherapy prodhuar gjëndrat pështymore të Leeches. Hirudin në natyrë - një antikoagulant natyrore, thins gjakut.

Disa seanca hirudotherapy reduktuar viskozitetit të gjakut, përmirëson qarkullimin e gjakut në rrjet venoz gjymtyrë, të shpërndarë trombeve vogël parietal. Si pasojë e reduktuar dhimbje në këmbë, ndjenja e intensitet dhe lodhje, dhimbje të reduktuara dhe ënjtje.

Efektiviteti i hirudotherapy me venat me variçe do të jetë më i lartë në kombinim me ilaçe. Numri i seancave të emërojë një mjek. Kundërindikimet për trajtim janë mosha e fëmijëve, sëmundje të gjakut me rritjen e gjakderdhje, lezione të lëkurës gjymtyrë. Hirudotherapy me variçe venat nuk është menduar për gratë shtatzëna!

Metodat tradicionale të trajtimit të venat me variçe

Ka shumë receta për trajtimin e mjeteve juridike popullore variçe në shtëpi. A nuk ndalem në to në mënyrë të detajuar, të shpjegojë pse. Të gjitha tinktura, herbs, kremra, fasha të ketë asnjë efekt provuar në trajtimin e venat me variçe! Ata vetëm të shkëpusin nga terapia kryesore. Koha është rënë, sëmundja përparon dhe efekti trajtim nuk arrihet.

Në shenjë e parë e venat me variçe duhet të shkoni te mjeku dhe për të mos u trajtuar veten. Vetëm mjeku mund të vlerësojë shkallën e dëmit venat dhe të jetë një trajtim efektiv.