Nyjet limfatike rritur në shkaqet e qafës, simptomat, trajtimin


Në njerëz, janë nga 400 deri në 1,000 nyjet limfatike. Pse kaq shumë? Fakti që këto subjekte të përmbushin një rol shumë të rëndësishëm - të mbrojtur trupin ndaj përhapjes së substancave të dëmshme dhe të huaj. Rritja nyjet limfatike në qafë - është një sinjal i trupit tonë që brenda depërtuar një patogjen dhe sistemi imunitar është në mënyrë aktive duke luftuar me të.

Përmbajtje

 • Çfarë është një nyje limfatike?
 • Nyjet limfatike të qafës
 • Shkaqet e limfadenopati
 • Simptomet e gunga në qafë
 • Programi diagnostike
 • Parimet e trajtimit


Çfarë është një nyje limfatike?

Limfatike nyje - një organet periferike të sistemit imunitar që mbledh limfatike nga zona të caktuara të trupit. Nyjet lokalizuar përgjatë enëve limfatike dhe zbritur, ata nxisin rrjedhjen limfatike nga periferia në qendër. Kjo rrumbullakuar arsimin në madhësi nga disa milimetra deri në 5 centimetra.

Funksioni kryesor i këtyre subjekteve limfatike - filtër biologjik kryen hematopoietic (formimin e qelizave të gjakut), imunitar (prodhimin e antitrupave, maturimin e qelizave të imunitetit) funksion.

Çdo nyje pa pushim me anë të një limfatike filtër nga një rajon të veçantë anatomike. Në qoftë se në këtë fushë nuk është një proces inflamator, bakteret, viruset, parazitët, të dëmtuar (kancer) qelizat, proteinat e huaja me nyjeve limfatike të merrni brenda ku vonuar.

Këtu nënshtruar substancat e dëmshme të sulmuar qelizat e sistemit imunitar dhe shkatërruar, në mënyrë që infeksioni nuk shtrihet më tej. Në qoftë se një peshë të madhe në nyjeve limfatike, ajo rrit në madhësi, bëhet e dhimbshme në disa raste edhe mund të acarohet arsimin limfatike.


Pas eliminimit të procesit inflamator, nyja rimerr madhësi normale. Por ndonjëherë është rritur (nyje mbetur inflamacion).

Pra, shpesh në qafë pas pësimit ftohjet mund të ndjeheni pak të zgjeruar arsimin, të dendura, por pa dhimbje.

Nyjet limfatike të qafës

kliko për të zmadhuar

Vend normal i nyjave limfatike nuk është përgjegjës rajone anatomike qafën e pjesës së trupit. Nuk janë arsimi limfatik sipërfaqësore dhe e thellë.

Interesi Klinike është rritja në njësi të sipërfaqes, pasi është e pamundur që të fut thellë dhe të shohim (rritja e tyre është diagnostikuar me anë të metodave të tilla të ekzaminimit si MRI, CT, X-ray, dhe të tjerët.).

Grupet sipërfaqësore nyjet limfatike të qafës së mitrës:

 • mjekër - mbledhin limfatike nga thellësia e gojës, në krye gjuhën mes të buzën e poshtme;
 • podnizhnechelyustnye - mbledhë limfatike nga indeve të buta të fytyrës;
 • perednoshyyni - mbledhin limfatike nga zona e përparme të qafës, bajamet dhe faring;
 • qafën lateral - mbledhin limfatike nga pjesën e poshtme të veshit dhe zonën, e cila ndodhet nën veshit;
 • pranë veshit - mbledhin limfatike nga lëkura dhe indet e buta e veshit dhe të zonave të përkohshme;
 • zverku - mbledhur limfatike nga indet e buta të rajoneve zverku, tokësore dhe parietal.

Njohja e vendndodhjes anatomike e nyjeve limfatike të qafës karakteristika të ju ndihmojë dhe mjeku shpejt të përcaktojë se ku është e nevojshme për të gjetur shkakun e limfadenopati (gunga). Për shembull, shkaku i limfadenopati përparme nyjet limfatike të qafës së mitrës mund të jetë dhimbje të fytit ose dhëmb karies.

Shkaqet e limfadenopati

Të gjitha shkaqet fryrë nyjet limfatike në qafë mund të ndahet në infektive dhe jo-infektive.

Shkaqet më të shpeshta të limfadenopati:

 • bakteriale, virale parazitare infeksion,, fungale e organeve dhe indeve të qafës, kokës (bajame, kariesit, glossitis, lezione pustular e lëkurës dhe yndyrë, faringjit, pezmatim i fytit, etj);
 • infektive mononukleoza, fruthi, rubeola, dhenve, citomegalovirus dhe infeksioni tjetër përgjithësuar;
 • HIV dhe AIDS;
 • cat sëmundje zeroja, bruceloza, tuberkulozi;
 • toxoplasmosis;
 • kanceret e sistemit të gjakut (limfoma, leukemia, semundja e Wegener Hodgkin, metastatic);
 • sarkoidosis;
 • sëmundje lidhës ind.

Çdo gunga në qafë nuk duhet të injorohen. Në të vërtetë, ajo mund të jetë një shenjë e SARS-it, dhe ndoshta një manifestim i sëmundjes së rëndë të kancerit. Pra, nëse ju gjeni veten në nyjet limfatike zgjeruar në qafë, të jetë i sigurt që të konsultoheni me mjekun tuaj, i cili do të emërojë të gjithë gamën e nevojshme të testeve për të sunduar nga keqdashje dhe të përcaktojnë shkakun e vërtetë të limfadenopati.

Çfarë nyjet limfatike mund të konsiderohet normale?

Në vlerësimin e gjendjes së mjekut strukturat e të dhënave kryen kërkime mbi disa karakteristika:

 • Madhësia;
 • butësi për prekje;
 • mobiliteti;
 • qëndrueshmëri;
 • Kohezioni me njëri-tjetrin dhe përreth indeve;
 • Arsimi karakter sipërfaqe;
 • ndryshon natyra e lëkurës mbi nyjet.

Normal nyjet limfatike të qafës së mitrës mund të konsiderohet në qoftë se ata nuk e tejkalojnë madhësinë e bathë ose lajthi (shpesh ato nuk arrijnë të shqyrtuar), arsimi nuk dhimbshme për prekje, celular, me cilësi elastike, sipërfaqe e lëmuar, konturet e qarta, jo ngjitur mes vete dhe me të tjerët pëlhura. Natyra e lëkurës së "pengesë biologjike" të pandryshuara.

Simptomet e gunga në qafë

Në mjekësi janë dy sindromi, e karakterizuar nga një rritje nodules në qafë:

 1. Lymphadenitis.
 2. Limfadenopati.

Lymphadenitis

Ky inflamacion nyjeve limfatike të shkaktuara nga mikroorganizma që hyjnë direkt në rruzull (plagë e hapur), ose janë të regjistruar këtu me limfatike aktual. Shpesh ka komplikime - ekzemë, kërkojnë heqjen kirurgjikale të qendrës purulent.

Karakteristikat kryesore me lymphadenitis: Njësia e rritur në shkallë të ndryshme, të shkathët, jo ngjitur me indet, cilësi të dendura, lëkura mbi të nxehtë dhe të kuqe. Kur lymphadenitis domosdoshmërisht lënduar nyjet limfatike në qafë.

Limfadenopati

Kjo gjendje, e cila karakterizohet me rritjen e nyjave limfatike të sistemit, është diagnoza juaj paraprak që kërkon studim të mëtejshëm, në të cilin një grup ose limfadenopati etiologji infektive, ose është një shenjë e një sëmundjeje më të rëndë (p.sh. limfoma).

Specifikimet nyje në limfadenopati mund të ndryshojnë (në varësi të sëmundjes themelore). Shpesh ata janë pa dhimbje, të dendura, nganjëherë me cilësi guri, ngjitur me njëri-tjetrin dhe të indeve përreth (konglomerati), lëkura nuk është ndryshuar.

Nëse gunga në qafën tuaj ka vetëm një karakter të tillë, ju me siguri do të duhet për të parë një specialist për të sunduar nga keqdashje.

Programi diagnostike

Nëse limfatike qafë nyjen zemërimit, nuk duhet të prisni derisa çdo gjë shkon në vetvete, duhet të kërkojë ndihmë mjekësore. Mjeku do të përcaktojë shkakun dhe përshkruajnë trajtim të duhur.

Metodat e diagnozës:

 • një pasqyrë të pacientit dhe të identifikojnë kushtet që mund të shkaktojë limfadenopati (pectoris, sëmundjet infektive, dhe të tjerët.);
 • histori të kujdesshëm;
 • Testet laboratorike komplekse (gjak, urinë, zbulimin e infeksioneve);
 • Ultratinguj nyjet zgjeruar e barkut;
 • Radiografi gjoks;
 • dhe Histologji saj nyjen biopsi;
 • Studimi i palcën e kuqe të kockave (shpuese sternal);
 • MRI, CT për të kërkuar për patologji të tjera
  .

Parimet e trajtimit

Parimet e trajtimit të nyjet limfatike fryrë në qafë janë ulur për të eliminuar shkaqet rrënjësore. Nëse kjo sëmundje infektive, ajo kërkon terapi adekuate dhe nyjet limfatike zhduken vetë.

Nëse ju lymphadenitis diagnostikuar, trajtimi mund të përfshijnë:

 • anesthetics;
 • antibiotikët dhe antiviralë;
 • droga anti-inflamator, si brenda ashtu edhe në nivel lokal, si fasha, ointments etj
 • ilaçe të tjera, në varësi të shkakut;
 • fasha të ftohta në zonën e përflakur;
 • heqja kirurgjikale e fokus purulent.

Nëse shkaktojë limfadenopati - sëmundjet e gjakut, hematologist mjeku do të ofrojë ndihmën e nevojshme, e cila është zakonisht në kimioterapia dhe rrezatimi.

Vetëm mos u frikësoni; më shpesh shkaku i fenomenit të rritur rruzull në qafë është rinitit banale, faringjit, herpes dhe si. Por shkaku i mirë shkoni te mjeku dhe pastaj të fle. Vetëm një ekspert mund të vlerësojë me saktësi dhe për të kuptuar të gjitha shenjat, të rrezikshme apo jo sëmundja tuaj për jetën.