Fibroadenoma e gjirit nuk do të humbasë kërcënim


Aktualisht, gratë e të gjitha moshave regjistruar rritje dhe rritja e numrit të sëmundjeve të gjirit. Ndoshta kjo është për shkak të kushteve të pafavorshme mjedisore, ndoshta me diagnozën e përmirësuar të kushteve të tilla, me vigjilencë dhe ndërgjegjësimin e grave rreth kancerit të gjirit patologji.

Përmbajtje

 • Çfarë është një fibroadenoma dhe fibroadenomatoz?
 • Çfarë duket fibroadenoma?
 • Cili është rreziku?
 • Si për të diagnostikuar tumor beninje
 • Parimet e trajtimit
 • Përgjigjet për Pyetjet më të shpeshta

Shumica e sëmundjeve të zënë tumoreve të gjirit mirë, duke përfshirë fibroadenoma më të zakonshme të gjirit. Ishte Ky formacion femra e gjejnë veten në shpesh.


Çfarë është një fibroadenoma dhe fibroadenomatoz?

Fibroadenoma - një formacione beninje në gji (ënjtje) është një formë e mastitit nyjore, shpesh zhvillohet në ekuilibrin hormonal në trup.

Ky tumor i përbërë nga indeve të gjëndrave dhe lidhës të gjirit, dhe një i rëndësishëm

Një tipar karakteristik i kësaj tumor është se ajo vetëm ndodh në adoleshentët dhe gratë e reja që provon marrëdhëniet e arsimit me ndryshime të hormoneve në fundit orhanizme.preobladaniem.

Pse rriten tumoret është i panjohur. Siç është përmendur tashmë, tregon marrëdhëniet në mes të morbiditetit dhe çrregullime dyshormonal.

Shumë njerëz ngatërrojnë fibroadenomas fibroadenomatoz dhe kancerin e gjirit. Kjo është një sëmundje krejtësisht të ndryshme. Fibroadenomatoz - kjo nuk është një tumor, dhe sëmundje Fibrocystic gjirit ose përhapur.

Sëmundje Fibrocystic gji - një sëmundje beninje të gjirit, e cila është shkaktuar nga një çekuilibër hormonal në trupin e femrës. Në indet e gjëndrave të gjirit zhvillimin e formimit të shumta të vogla cistike dhe fillesat fijor. Kjo sëmundje prek shumë gra pas 30 vjetësh, dhe karakterizohet nga butësi (sidomos para menstrual

gjakderdhje).

Çfarë duket fibroadenoma?

Simptomet kryesore të fibroadenoma gjirit:

 • zhvillim, kryesisht të rinj, vajzat dhe gratë e reja;
 • Shuma e arsimit mund të jenë të ndryshme, resize në varësi të fazën e ciklit menstrual nuk është;
 • ënjtje pa dhimbje, prekje nuk është një dhimbje e rëndë;
 • shkalla e rritjes është e vështirë të parashikohet tumor - dikush po rritet me shpejtësi, dhe në disa kjo nuk është rritur;
 • Preket fëmija thellë në indin e gjirit si plotnoelastichesky, të butë, nyja rrumbullakuar është e lëvizshme dhe nuk është i lidhur në lëkurë;
 • humbjen, zakonisht e njëanshme;
 • është shpesh në kuadratin e sipërm-e jashtme të gjirit;
 • Disa herë, në qoftë formimin e madhe, mund të parë si një zgjatje në gji;
 • Edukimi më të zakonshme sporadike, por nuk janë të shumta.

Në shumicën e rasteve, gruaja është diagnostikuar adenoma ose zbulim aksidental gjatë ekzaminimeve parandaluese.

Cili është rreziku?

Gruaja e parë interesante që gjenden fibroadenomas, se sa e rrezikshme është sëmundja që komplikimet janë të mundshme dhe të rilindur këtë tumor beninje në kancerin e gjirit?


Tumoret e vogla nuk do të bartin rreziqe shëndetësore, ata pothuajse asnjëherë degjenerojë në keqdashje përveç filloidnaya fibroadenoma.

Fletë Filloidnaya apo fibroadenoma - Ky lloj i sëmundjes është e ndryshme nga përhapjen e epiteliale dhe elementet lidhës tumor që mbart një potencial kancerogjene. Frekuenca e shfaqjes së arsimit të tillë është 1-1,2% e të gjithë.

Fletë tumori i gjirit është diagnostikuar sëmundje të vështirë me një dëshirë për rritje intensive dhe të shpejtë, përsëritje pas trajtimit të degjenerimit malinje në sarkomë. Degjenerimi i këtyre subjekteve ndodh në 3-5% të rasteve.

Një rrezik tjetër qëndron në rritjen e shpejtë të adenoma. Kështu, ajo mund të arrijë përmasa gjigande dhe të zëvendësojë të gjitha indet e gjirit zhelezystuyu, shtrembëroj atë.

Si për të diagnostikuar tumor beninje?

Shpesh pacienti ndjen atë në kryqëzim të tij gjoks. Për të sqaruar diagnozën dhe zgjedhjen e taktikave të mëtejshme duhet të konsultoheni me një mjek, mammologist. Për të vendosur diagnozë të saktë dhe të përjashtojnë formimin malinje, mjeku

 • ofrojnë metodat e mëposhtme e studimit:
 • inspektimit dhe prekje të gjirit, nyjet limfatike;
 • mamografia (X-ray ekzaminimi i gjirit), gratë kryer pas 35 vjetësh, nëse ka prova, ne mund të vazhdojmë;
 • gjirit ultratinguj (përdoret shpesh në gratë e reja që nuk mund të mbajnë mammograms);
 • Arsimi biopsi aspiratë duke përdorur një shiringë konvencionale dhe gjilpërë për studimet morfologjike e materialit biologjik;
 • Ekstsyziyna biopsi arsimit nën anestezi lokale duke përdorur aparatin për trapan-biopsi ofron një material për ekzaminim histologjik dhe diagnozë të saktë të natyrës së procesit.

Kërkimi kryesor Objektivi diagnostike në qendër arsimor në gji është për të përcaktuar se cila proces është shkaktuar simptoma (malinje ose beninje), të cilat taktika të mëtejshme të trajtimit dhe prognozë.


Parimet e trajtimit

Këto fibroadenoma (mbyllur në kapsulë) nuk zgjidhin, ata mund të reduktohet vetëm pak. Trajtimi i fibroadenoma të gjirit, i cili arriti më shumë se 1 cm në diametër, vetëm kirurgjikale.

Indikacionet për kirurgji:

 • Rritja e qëndrueshme e tumoreve;
 • të mesme dhe të madhësive të mëdha të arsimit (nga 1 deri 3 dhe më shumë se 3 cm në diametër);
 • në përgatitje për shtatzëni;
 • mungesa e rezultateve të trajtimit konservativ (terapi të tilla janë vetëm tumoret papjekur në adoleshentët);
 • dyshohet shumëllojshmëri fletë ënjtur;
 • dëshira për të hequr qafe e pacientit të kërcënimit të mundshëm.

Në të gjitha rastet e tjera, ju mund të përdorni një të presim dhe të shohim taktikat dhe mbikëqyrje klinike në mammologist.

Largimi i Arsimit të mbajtur dy metoda. Në shumicën e rasteve, duke përdorur enucleation (tumor vyluschivanie nga shtrati i saj), me indet ngjitur nuk është prekur, e cila nuk është defekt i rëndësishëm kozmetike pas operacionit.

Nëse dyshoni se një keqdashje, të prodhojë operim sektoriale e kancerit të gjirit, atëherë shumica e grave janë të detyruar të përdorë kirurg plastik për të hequr defekt indeve.

Trajtimi fibroadenomatozu gjirit, për dallim nga fibroadenoma, kryesisht konservatore. Cakto:

 • kontraceptive oral;
 • Përgatitjet progesterone;
 • Droga që bllokojnë estrogjenit (shumë rrallë, vetëm kur simptomat giperestrogenii);
 • multivitamina;
 • Trajtimi i comorbidity;
 • Mjetet juridike homeopatik.

Përgjigjet për Pyetjet më të shpeshta

Çfarë ndodh nëse fibroadenomas zbuluar gjirit gjatë shtatzënisë?

Në përgjithësi, kjo sëmundje është diagnostikuar para shtatzënisë. Nëse në fazën e planifikimit të shtatzanisë keni gjetur adenoma, trajtimi i tumoreve beninje të gjirit nevojshme.

Fakti është se gjatë shtatzënisë, ky tumor sillet paparashikueshme. Në trupin e femrës, rregullimi i rëndësishëm hormonal që ndikon në strukturën e arsimit, e cila fillon të rritet me shpejtësi dhe mund të arrijë përmasa gjigande.

Nëse tumori është zbuluar gjatë shtatzënisë, taktika varet nga mjeku. Mjeku mund të sugjerojë heqjen kirurgjikale nën edukimin anestezi lokale për të shmangur ndërlikimet e mundshme.

Nëse tumori nuk është hequr gjatë shtatzënisë, atëherë, zakonisht pas lindjes redukton madhësinë e saj (ndikimin e progesterone), por ajo kurrë nuk zhduket.

Cilat janë shkaqet e fibroadenoma?

Shkaqet e sakta të formimit të gjirit të tillë beninje ende nuk është gjetur. Faktorët që kontribuojnë në sëmundje përfshijnë:

 • predispozicion gjenetik;
 • çekuilibër hormonal i hormoneve seksuale femërore;
 • lodh mendore dhe fizike;
 • stresi kronik;
 • Përgatitjet estrohensoderzhimyh pritje;
 • shtatzënisë;
 • sëmundjet e sistemit endokrin;
 • pubertet.

A është e mundur për të trajtuar pa kirurgji?

Ka dy lloje të fibroadenoma në varësi të pjekurisë:

 1. Arsimi i pjekur. Kanë kapsulë soedynytelnotkannuyu dendur, e cila arriti në përfundimin vetë tumor. Për shkak të kësaj strukture të zhduket pa heqjen kirurgjikale ata nuk mund të reduktohet - po, por nuk zhduket.
 2. Papjekur Arsimit. Ndryshojnë nga mungesa e një kapsule, e cila lejon edhe regres të plotë të tumorit pa kirurgji. Më shpesh ndodh në adoleshencë.

Prandaj, fibroadenomas shëruar pa ndërhyrje kirurgjikale vetëm mund të papjekur.