Tejzanor pastrimin e dhëmbëve disavantazhe, përfitimet dhe komente


Sot, pastrimi tejzanor dhëmbët nuk ishte vetëm një procedurë popullor dentare, por të përfshira në listën e procedurave të nevojshme higjienike. Kjo procedurë është edhe higjienike, terapeutike, parandaluese dhe estetike.

Përmbajtje

 • Shkaqet e gurit
 • Rreziku i pllakatë
 • Metoda
 • A është e sigurt është ajo?
 • Si për të shpenzuar brushing në klinikat moderne
 • Kundërindikimet për dhëmbët tejzanor pastrim
 • Si të kujdeseni për dhëmbët tuaj pas procedurës

Pas pastrimit smalt të ndritshme, zbehet pigmentim, bastisje dhe rritje fryma është i freskët dhe të pastër, dhe një humor të mrekullueshme. Dhe e gjithë kjo është plotësisht pa dhimbje, të padëmshme dhe shpejt.


Shkaqet e gurit

Gurit - një të ngurta (gëlqeror) pllakë që formon në sipërfaqe dhëmbëve, kryesisht në qafën e tij. Arsimimi Stone zhvillohet gradualisht. Kujdesi i pasaktë dhe i papërshtatshëm me gojë në mes dhëmbëve ngjitur grumbulluar mbeturinat e ushqimit, të cilat janë një terren ushqyes për rritjen dhe riprodhimin e baktereve.

Në mikroorganizmave të saj formojnë një pllakë në gojë. Në qoftë se ajo nuk është hequr rregullisht, atëherë ajo depërtojnë kalcium, fosfor, hekur dhe të tjerët.

Megjithatë, mbetjet e ushqimit, qelizat e vdekura, bakteret, këto kripëra formojnë një lloj gungë rreth qafës së dhëmbit - gurit.

Shkaqet e gurit:

 • njerëzit nuk lahen dhëmbët tuaj, ose duke e bërë atë të gabuar;
 • përjashtuar nga ushqimi dietë të ngurta, i cili është një faktor në trajtimin mekanik të pllakë;
 • përtypet në njërën anë (guri i dytë është formuar, pasi kjo anë nuk është pastruar mekanikisht përtypet);
 • përdorni pastë keq dhe brushat;
 •  organizëm sëmundje në shkelje të metabolizmit kripë dhe metabolizmit.
 • Cilat janë gurit?

Ka 2 lloje të gurit:

 • naddesnevoy;
 • poddesnevoy.

Gur Naddesnevoy

Ajo mund të shihet me sy të lirë, është e vendosur në sipërfaqen e dhëmbëve mbi buzë e mishrat. Ngjyra e saj shkon nga e bardhë në të verdhë. Konsistenca mund të jetë hlinoobraznoy ose të ngurta (gur). Në depozitat me ngjyra ndikon e pirjes së duhanit, konsumit kafe - gurë ngrys dhe të bëhet ngjyrë kafe.

Gur Poddesnevoy

Zhvilluar në sipërfaqen e dhëmbëve në diferencë gingival (gingival dhe xhepa periodontale). Ai nuk ishte parë në inspektimin normale, zbulojnë një pllakë guri me një hetim të veçantë të dhëmbëve. Në mënyrë tipike, depozitimi i vështirë, qafës mbështjellë fort, me të zezë dhe të gjelbër ose ngjyrë kafe të errët.


Rreziku i gurit

Përveç siklet dhe fryma, kjo patologji mund të shkaktojë prishjen e dhëmbëve. Bakteret ndjehen shumë rehat gjatë bastisjes strehë e Gurit, ku ata do të kenë asnjë furçë dhëmbësh me pastë dhëmbësh ose fije higjienike.

Gjithashtu, në qoftë se heqja e gurit nuk bëhet në kohë, ajo mund të shkaktojë zhvillimin e sëmundjeve të rënda - periodontitis. Pasojë e cila është humbja e dhëmbëve (humbjen e tyre).

Prandaj, në shenjë e parë e arsimit të nevojshme për ta kthyer pllakë guri tek dentisti për pastrimin parandalues ​​ose profesionale tejzanor e dhëmbëve.

Metoda

Moderne dhëmbët pastrim me ultratinguj - kjo është metoda më efektive dhe të sigurt të pastrimit gojën e depozitave guri.

Hard Rock është e vështirë për të hequr me mjete mekanike dhe kimike të hequr pllakë mund të dëmtojë smalt. Këto të gjitha mangësi nuk kanë ultratinguj.


Pajisja me të cilin schyschaetsya gur quajtur tejzanor Skaylerom. Ajo gjeneron valët ultrasonike që ju lejon të lehtë të pastruar sipërfaqen e depozitave gëlqeres. Pajisja është e rregulluar me frekuencë dhe amplitudë të luhatjet valë mjeku rregullon ato në secilin rast dhe pacientit. Megjithatë, ind tjetër nuk është i ekspozuar ndaj ndonjë efekte negative, smalt nuk vuan.

Me shkatërrimin gurë pidyasnevyh mund të kenë nevojë anestezi lokale.
E gjithë procedura zgjat rreth një orë. Pas pastrimit, ju do të vini re një efekt dritë zbardhjen, i cili sigurisht është një teknikë avantazh.

Shpesh njerëzit ngatërrojnë pastrimin e dhëmbëve çngjyrosje, pra kini frikë për shëndetin e smalt. Ju duhet të mbani mend se ata janë dy procedura krejtësisht të ndryshme.

Me këtë procedurë, shumica e dentistë filloni ndonjë trajtim që përmirëson ndjeshëm rezultatet afatgjata (shkop vula fortë, etj). Dhe zvogëlon nevojën për vizita tek dentisti.

A është e sigurt?

Ajo ka qenë prej kohësh provuar praktikat dentare në mbarë botën që heqja moderne pllakë me ultratinguj është absolutisht e sigurt. Kjo mund të parandaluar një numër të madh të problemeve të dhëmbëve dhe për të zvogëluar nevojën për të vizituar dentistin. Sigurohuni që nuk ka rreziqe mund të lexoni përshtypjet e dhëmbëve tejzanor pastrim.

Në shumë vende ky manipulim higjienik është një listë e procedurat e nevojshme të dhëmbëve. Është e rekomanduar edhe për gratë shtatzëna.

Frekuenca e pastrimit të gurit varet nga individi në individ, metabolizmin e saj, natyrën e pushtetit dhe kujdes me gojë, dhe në make mesatarisht një herë në çdo gjashtë muaj apo një vit, por jo më shpesh se një herë në tre muaj.

Si për të shpenzuar brushing në spitale moderne?

Share në klinikat moderne dentare dhe zyrat e mbajtur jo vetëm nga ultratinguj Skaylera, dhe në kombinim me disa manipulim për efekt maksimal. Terapeutik të tilla komplekse, masat parandaluese të quajtur dhëmbët profesional pastrimi, i cili përfshin 3 faza:

 1. Getting shpëtoj e teknikës gurit Skaylerom të përshkruara më lart.
 2. Largimi i pllakës nga sistemi rrjedhjen e ajrit.
 3. Lustrim dhe veshja paste sipërfaqe fluori dhëmb.

Sistemi i qarkullimit të ajrit

Pas pastrimit formacionet e vështirë është pigmentim në dhëmbë dhe pllakë të butë, e cila lehtë për të hequr ndonjë teknikë të veçantë. Procedura është absolutisht pa dhimbje dhe nuk kërkon anestezi.

Rrjedhjes së ajrit është rrjedha e ajrit, ujit dhe kripës (bikarbonat natriumi - pjekje sode). Kjo përzierje është ushqyer me një hundë të veçantë nën presion dhe me shpejtësi. Me tip formë mund të depërtojnë edhe në vende të largëta (xhepin gingival, dhe të tjerët.).

Si rezultat, pllakë dhe pigmentim hiqet shumë lehtë dhe sode nuk shkakton ndonjë dëm në smalt. Së bashku me pastrimin dhe lustrim është sipërfaqet e dhëmbit.
Pas heqjes gurit dhe Skaylerom pastrimi tejzanor e sistemit pigmentim rrjedhjes së ajrit, të kryer fazën përfundimtare të kujdesit higjienës profesionale.

Lustrim

Lustrim të dhëmbëve lustrim bende gome stërvitje, brushat të veçanta dhe xhel lustrim.

Pas këtij ekspozimi në mënyrë të konsiderueshme rrit ndjeshmërinë e smalt të nxehtë dhe të ftohtë. Për të ulur dhimbjen, sipërfaqja dhëmb mbuluar me xhel fluori.

Kundërindikimet për dhëmbët tejzanor pastrim

Kundërindikimet për tejzanor Pastrimi dhëmbët pak, por megjithatë ato ekzistojnë:

 • veshur implantet;
 • ekzistenca e ndërtimeve të ndryshme ortopedike në gojë;
 • ritëm jonormal të zemrës (aritmia);
 • disa sëmundje kronike të organeve të brendshme (astma, bronkit, endokardit, dhe të tjerët.);
 • SARS;
 • sëmundjet ngjitëse akute;
 • Fëmijët dhe adoleshentët;
 • Don'ts personave që vuajnë nga HIV, hepatitit, tuberkulozi.

Pas procedurës së

Shumë njerëz janë të interesuar në atë se si të kujdesen për dhëmbët e tyre në ditët e para pas spastrimit, çfarë mund dhe çfarë nuk mund të jetë kategorikisht. Që nga ditët e para pas procedurës rrit ndjeshmërinë e smalt, ju duhet të ndiqni disa udhëzime:

 • gjatë javës pas heqjes së një pyhmentyrovannoy guri refuzojnë ushqimin (kafe, lëng, çaj, panxhar, karrota, etj);
 • Dhëmbët duhet të pastrohen pas çdo vakt;
 • pasi të hahet, në qoftë se ju nuk mund të lahen dhëmbët tuaj, ju duhet të hiqni mbetjet e ushqimit me pajisje të veçanta të higjienës (Threads, toothpicks etj);
 • të hyjë në dietë më shumë produkte grubovoloknistye për parandalimin e formimit të gurit (perime dhe fruta).

Getting shpëtoj e gurit - nuk është një luks që pak mund të përballojë, dhe nevoja për çdo person për të mbajtur dhëmbët e tyre të shëndetshëm dhe të bukur. Ndërkohë, çmimi i tejzanor pastrimin e dhëmbëve është e përballueshme për shumicën e pjesëve të popullsisë.