Pronat Unique terapeutike e mustaqe ari


Kjo bimë e mrekullueshme nuk është për asgjë quajtur mustaqe Artë apo flokët gjallë. Një numër i madh i njerëzve e bëri të sigurt se përvoja e tij personale se pronat shërimin e mustaqe ari të vërtetë unik. Emri shkencor i kësaj bime Kalliziya aromatik (Callisia aromë), dhe është shtëpi për Amerikën e Jugut.

Përmbajtje

 • Aplikimi mustaqet e artë në mjekësi tradicionale
 • Si të rritet një mustaqe ari
 • Recipes tinctures dhe ointments

Besohet se vetitë shëruese të kësaj bime kanë përdorur Maya. Mustaqe Artë fituar popullaritet të madh në mesin e njerëzve, ajo është vlerësuar, rritur në shtëpi dhe të gëzojnë pronat magjike që kjo fabrikë ka pajisur me bujari nga natyra.


Aplikimi mustaqet e artë në mjekësi tradicionale

Mustaqe Artë përdoret në mjekësinë popullore për sëmundjet e ndryshme: kancer, alergji, dhimbje të fytit, stomatiti, venat me variçe (në lidhje me trajtimet moderne pa kirurgji kemi përmendur tashmë), radiculitis, pancreatitis, astma, diabeti dhe shumë të tjerë. Ajo është përdorur sukses në trajtimin e sëmundjeve të syrit dhe nyjeve, ka anti-inflamator, e sherimit te plages, veti anti-tumor.

Një mustaqe artë efektiv në luftën kundër sëmundjeve të lëkurës, dhe është përdorur gjerësisht në cosmetology. Ajo është përdorur në trajtimin e Spurs thembra, kërpudhat gozhdë, sëmundjet e zemrës dhe mushkërive. Mustaqe Artë forcon sistemin imunitar, enët e gjakut dhe trajton sëmundjet e brendshme të përkryer lëngshëm dhe shumë.

Aplikimi Callisia aromë në kombinim me përbërës të tjerë aktivë natyrore. Për shembull, me bodyaga artë mustaqe përdoret për bruises, çrregullimesh, sprains, abrasions dhe për të ndihmuar në lehtësimin e dhëmbëza postoperativ dhe bruising. Ata që vuajnë nga përdhes dhe dhimbje të përbashkët ndihmon mustaqe artë me kombinimin Shabelnik, i cili nuk lejon depozitat e kripërave dhe përmirëson kërc.

Si të rritet një mustaqe ari

Nëse ju vendosni të provoni pronat shërimin e mustaqe ari, më lehtë do të rritet shtëpi dhe kështu të përgatisë ilaç mbi të.

Bimë është shumë i thjeshtë, me rritje të shpejtë dhe të shërohet e do e ujit dhe të lehta, por nuk i pëlqen rrezet e diellit direkte.

Vendi enët në një vend ku mjaft dritë dhe i dha ujë si tharje, nuk lejojnë fëlliqur apo ujë i ndenjur në një tenxhere.

Pleh Periodikisht mineral. Me kujdes të mirë mund të lulëzim mustaqe të artë. Lule janë si mitelochkoyu me lule të vogla të bardha. Në vivo kalliziya arrin dy metra të lartë, por në shtëpi rrallë arrin metra e gjysmë. Kur bima rritet, ajo do të jetë e nevojshme që të lidhin mbështetje trungu.

Pronat e plotë terapeutike e mustaqe ari ndodhin pas ripening. Side shoots në kalliziyi përbëhet nga kolinets, gjatë maturimit të tyre në-fund fluturimit do të jetë tendrils rozetë me gjethe të reja. Shfaqja e sinjaleve prizë që kanë shpëtuar është pjekur dhe është e mundur për të bërë drogë. Për përgatitjen e ilaçeve të marra dredhë, të cilat 9-12 kolinets. Ndara socket me gjethe të shpëtojnë dhe vendin në ujë. Pas paraqitjes së rrënjëve, fabrikë në një tenxhere mustaqe ri.

Recipes infusions dhe ointments

Në qoftë se ju rritet mustaqe të artë në shtëpi, ju nuk do të jetë e vështirë për të përgatitur nga ointments ose substancave të tretura. Në mustaqe artë receta drogës medicinale që përfshijnë përdorimin e alkoolit (vodka), vaj, vazelinë. Për përgatitjen e barnave të përshtatshme rrjedh, gjethe dhe shoots anësore (mustaqe).

Droga medicinale nga mustaqe artë:

 • Infusions e ujit;
 • tinktura alkoolit;
 • Infusions e naftës;
 • ointments;
 • TEAS;
 • lëng.

Më e lehtë, të kërkesës dhe e përdorur gjerësisht të drogës e mësipërme - tretësirë ​​e mustaqe artë, ajo është marrë me gojë dhe përdoret jashtë. Uji likeret është përgatitur nga gjethet, dhe tretësirë ​​të alkoolit ose vodka për të përshtaten të gjitha pjesët e bimës.


Cila është receta e tretësirë ​​së mustaqe artë ju do të përdorni varet nga sëmundje tuaj dhe mënyrën e aplikimit. Gold mustaqe tretësirë ​​për vodka duke u përgatitur më shumë se tretësirë ​​në ujë apo vaj. Ajo nuk këmbëngul më pak se katërmbëdhjetë ditë, por përgatitja e përgjithshme e tretësirë ​​së mustaqe artë është kompleksiteti i ndryshëm. Këtu janë disa recetave përgatitjet medicinale nga mustaqe ari.

Tretësirë ​​me vodka ose alkool

Shpëtuar nga dymbëdhjetë kolinets derdh gjysmë litër vodka apo alkoolit holluar. Nëse infuzion ka për qëllim vetëm për të rëndë, ajo mund të jetë i holluar alkool, dhe në antenat mund të shtoni gjethe copëtuar dhe trungu. Mbush në një vend të errët, të errët për dy javë, çdo trazim ditë.


Gjatë infuzion dhe dyqan tretësirë ​​mund të blej purple, ndonjëherë me një ngjyrë kafe. Mos u shqetësoni, kjo është normale dhe nuk ndikojnë në vetitë.

Brenda: për të gjitha sëmundjet dhe për parandalimin e tyre dhe për të përmirësuar imunitet. Merrni një lugë ëmbëlsirë përpara se të hahet (gjysmë ore), një ditë tri herë, nuk e pi. Vlerësoj një periudhë prej dhjetë ditëve të pushimit javor alternativ.

Jashtë: me bronkit, dhimbje të nervit shiatik, sëmundjet e nyjeve, Spurs thembra, kërpudhat gozhdë, hematomas dhe bruises. Fasha dhe fërkim.

Tretësirë ​​e ujit

Supë. Një fletë e madhe (jo më pak se njëzet centimetra), ose e lë më të vogla të krijoj një litër ujë në një termos dhe këmbëngulin natën (për supë nuk krijoj dhe të ziej për pesë minuta).
Brenda: ulçerë stomakut, diabeti, inflamacion të zorrëve, pancreatitis. Merrni një njëqind miligram para ngrënies (gjysmë ore) një ditë tri herë.

Sëmundjet nga pamja e jashtme, puçrra fytyre, lëkurë. Konvencionale, fasha.

Tretësirë ​​të naftës

Bluarje gjethet, rrjedh dhe Filizat në një përzierje, pour vaj vegjetal të nxehtë në një raport prej një (brumi), te dy (vaj). Mbush në një vend të errët, të errët dhjetë ditë.

Vaj me mustaqe ari

Muzik gjethet, rrjedh dhe fidaneve në një blender. Llokoçis në krem, vazelinë ose yndyrë të kafshëve. Më të mirë, sigurisht, përdorni yndyrë si ajo nuk përmban papastërti.

Së jashtmi, sëmundje të përbashkët, dhimbje të ulët mbrapa, dhimbje të nervit shiatik, venat me variçe, bruises, shëmbjet.

Fshij në zonat e prekura. Kur variçe venat është rubbed lehtë me kujdes, sidomos gratë shtatzëna.

Pronat e dobishme lëng

Muzik gjethet, rrjedh dhe fidaneve në një blender, pastaj shtrydh.

Jashtë: sëmundjet e syve dhe rinitit (pikoj dy ose tre pika), djegiet, plagët dhe sëmundjet e lëkurës (lubrifikuar ose bëjnë aplikime), stomatit dhe dhimbje të fytit (pije apo përtyp një copë letër).

Lëng mustaqe artë ka një veti të larta plagë-shërimit. Lëng plagët trajtohen forcuar pothuajse para syve tanë. Ju vetëm mund të pure fletë dhe fshij zonën e prekur.

Në angina dhe stomatiti është një mjet i përsosur, sidomos kur fëmija i sëmurë.

Shumë e vështirë për të marrë fëmija merret në mënyrë të sigurtë për përpunimin e gojës tuaj dhe gargarë, për më tepër, se është e nevojshme për të udhëtuar sa më shpesh të jetë e mundur, por ju mund të zëvendësojë këtë procedurë të pakëndshme për shumë të pranueshme "përtypet" lë mustaqe të artë. Gjethet nuk janë të hidhura dhe kanë një shije të pakëndshme, lëng i tyre është shumë herë më efektive se çdo rinses dhe trajtimet.

 • Ne trajtimin e cdo sëmundjes nuk duhet plotësisht të mbështeten në mjete popullore. Para së gjithash, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj dhe të përdorin mustaqe e artë si një shtojcë për trajtimin themelor.

 • Përkundër të gjitha vetitë terapeutike ekzistojnë për përdorimin e mustaqeve artë Kundërindikimet BPH dhe sëmundje të veshkave.

 • Mos harroni se çdo gjë është e mirë në moderim. Përdorimi i tepruar (abuzimi dozë ose formulim) mustaqe ari mund të ndikojë negativisht në litarët vokale, mund të shkaktojë dhimbje koke dhe reaksione alergjike.

Pas përzjerë problemin dhe dispenzim, duke ndjekur të gjitha udhëzimet dhe në sajë të pronave të mahnitshme dhe unike e mustaqe ari, ju mund të merren me shumë Sëmundjet, imunitetit të rritur dhe parandalimin e sëmundjeve të reja. Grow mustaqe të artë në shtëpi, të kujdeset për atë, duan atë dhe të kujdeset për të dhe ai në këmbim të ju jap shpresë dhe gëzim të shërimit. Good luck dhe shëndet shumë të mirë!