Format e sinusit kronik klasifikimit specieve


Simptomet e sinusit kronik konsiderohen subjektive dhe varet kryesisht formën e sinusit blerë. Gjatë undead vetme apo të dyfishtë njëanshëm - një nga ankesat kryesore në forma exudative. Nga format e sinusit varet nga natyra e shkarkimit (shkarkesë i holluar me ujë, mukusit, qelb). Nëse zgjedhja e natyrës purulent (purulent sinusit), atëherë nuk është një erë të pakëndshme; Nëse ndarjen tillë të pakta kohë, ndjenja e erë është e vetmja simptomë. Në raste të tjera, shkarkimi i karakterit mucous, i trashë (formë fytit).


Natyra Fluid i holluar me ujë i lëngshëm në formë. Frymëmarrje Vështirësia hundës është i pranishëm si në forma exudative dhe produktive dhe të përziera.

Mukusit bollshme ose Muco-purulent pështymë gjatë ditës, kollitje, dhimbje të veçantë të thatë, shpesh retching e mundur në dalje të dobët ose të vështirë të sekrecioneve nga sinuseve anteriorly për shkak të pranisë së polyps ose hypertrophy lavaman mesme fund para. Në format kronike të dhimbjes sëmundjes nuk është aq shumë intensive që proceset akute. Dhimbje koke mund të jenë të mungon; me bllokimet e qëndrueshme ata të miratojnë të paqarta, por edhe lokalizimi mund të jetë në anën e humbjeve - në tempujt apo bazat sy, nofulla në sinuseve, edhe më pak në ballë - ose të marrë trigeminal karakter nevralgji.

Inflamacion kronik sigurisht ka ankesa të lodhjes, dobësimin e kujtesës, veçanërisht kur stresi mendor në punë. Sa për erë, ai mund të dobësohet dhe të humbur në të gjitha. Një vlerësim objektiv i simptomave vërejtur ënjtje të qepallave dhe cheeks. Ka Rynoskopichna foto përkatës.

Nëse sëmundja është një butë, trajtim mund të jetë konservative. Ai përfshin larjen pas birë nofullës sinus e kalimit të ulët hundës dhe zgjidhjet e komisioneve prehër antibiotikët, antiseptics, antihistamines dhe drogë antifungal në kombinim me diadynamic terapisë aktuale ose UHF. Pas një operacioni parimi themelor në sinusit - për të krijuar zgavër postime përhershëm gjerë hundës e sinus nofullës. Haute vnutrishnonosovym mundshme apo mënyrë vnenosovym.

Kur ënjtje dhe fytit formon bazën retsidirovaniya pas operacionit mund të përjetojnë origjinën alergjik në zhvillimin e tyre. Pas një operacioni në fashë tij Cheek vënë mbi akull për të reduktuar ënjtje e cheeks për 1-2 ditë me pushimet në 1 / 2-1 orë.

Cakto përdorimin delikate haymorotomiya në pacientët me sinusit ruptured odontogenic nofullës ndjekur nga administrata e hydrogels rehenkura dioksidina.

Brenda 2-3 ditëve pas operacionit pacienti është përshkruar neharyachu dhe ushqim të lëngët. Në sinusit kronik operacioni i tillë radikal në shumicën e rasteve çon në shërimin e sinuseve të tjera. Në zemër të këtij operacioni - ekspozimit kostnolitsevoy murit për shkak të shkëputjes indeve të buta, nëpërmjet të cilit depërtimit të sinus. Buza e sipërme pas prerjes së mukozën e mishrat kryer shkëputje. Që menjëherë të largojë mucous ndryshuar patologjikisht dhe qelb. Për shkak të heqjes së murit të brendshëm në kalimin më të ulët hundës themeluar souste përhershëm me zgavrën e hundës. Me të futur ilaçe të nevojshme.

Haymoroetmoidita kronike mund të vazhdojë me një mbizotërim të ndryshimeve alergjike dhe inflamatore. Në kryerjen e trajtimit kompleks injoron infeksion ose agjent alergjik.