Për gratë Phytohormones - burimin e rinisë së përjetshme dhe bukuri


Në mënyrë që të ruajë lëkurën të rinj dhe të shëndetshëm, gratë në moshën e rritur të rekomandojë përdorimin e produkteve kozmetike që përmbajnë hormone bimore ose hormonet bimore.

Përmbajtje

  • Hormonet origjinë shtazore
  • Hormonet bimore
  • Aplikimi i phytohormones

Sure, shqetësimet kërkon ndonjë lëkurën, pavarësisht nga mosha. Por me kalimin e kohës, lëkura humbet lagështi dhe bëhet i hollë, rrudhat shfaqen, në fillim i vogël dhe s'bie në sy, pastaj të thellë dhe të dallueshme.

Ndryshimet negative që ndodhin me moshën, mund të përshpejtojë në mënyrë të konsiderueshme nën ndikimin e faktorëve të tillë si dritën ultravjollcë (diellit), ndotja dhe stresi gjithmonë na shoqëron.


Laboratorët Bashkëpunimi, kozmetike dhe farmaceutike, kurorëzua zhvillimin e një brez të ri të barnave që mund të ngadalsojë veçmas procesin e plakjes. Përdorur gjithnjë në cosmetology substancave aktive që mund të kenë një efekt pozitiv në proceset metabolike në qeli, të tilla si vitamina, B-carotene, phytosterols apo hormoneve.

Hormonet origjinë shtazore

Hormonet janë komponimet organike që prodhojnë organizmat e gjallë, ata janë përgjegjës për rrjedhën normale të proceseve fiziologjike që ndodhin në qelizat dhe indet. Ata mund të rregullojë aktivitetet e tyre, përshtatjen e tyre për ndryshimin e kushteve mjedisore.

Gratë ulur aktivitetin hormonal, i cili shoqëron procesin e përshpejtuar e plakjes së trupit, ndodh pas rreth 45 vjetësh. Një rol të rëndësishëm në ruajtjen e lëkurës rinore luajtur nga hormonet, sidomos estrogjenit. Nga ana mjekësore, ne mund të parandaluar shumë ndryshime negative duke ashtuquajturën terapi hormonale për t'ju ndihmuar të lidhur mangësi e hormoneve në trupin tonë.

Bazuar në shumë vite të vëzhgimeve u gjet gjithashtu se shpëtimi për gratë që janë në menopauzë mund të jetë përgatitjet që përmbajnë hormone. Me rëndësi të veçantë për kozmetikë filloi të luajë hormonet e njeriut, kryesisht estrogjenit dhe progesterone. Produkte kozmetike që përmbajnë ato në magazinë e tij, u shpik kryesisht për gratë që duan të mbajnë një sy të ri. Përdorimi i rregullt gjatë një periudhe të gjatë të kategorive të kozmetikës, shkakton lëkurë megjithë rrjedhën natyrore të kohës, bëhet e qetë, e butë dhe elastike.

Por, pavarësisht efektit pozitiv, studime të shumta kanë treguar se përdorimi i barnave që përmbajnë hormonet mund të ketë shumë efekte të padëshirueshme anësore. Sot shumë vende e kanë ndaluar përdorimin e hormoneve në kozmetikë me origjinë shtazore.

Hormonet bimore

Për këtë arsye, ka filluar të shikoni për substancat bimore që veprojnë si estrogjenit dhe nuk kanë efekte anësore shumë të theksuar. Studimet e kryera në Lindje, studiuesit vënë re se gratë që rregullisht konsumojnë ushqime të tilla si tofu, shegë, datat ose flaxseed pa pasur disa simptoma të pakëndshme që shoqërojnë menopauzë.

Lidhshmëria përgjegjës për një veprim të tillë që gjendet në bimë, të quajtur phytohormones. Hormonet bimore rregullojnë proceset kyçe të rritjes dhe zhvillimit të bimëve, të stimulojë ndarja qelizore të ndikojë në proceset e ndryshme fiziologjike ndodhin në to, duke përfshirë farë mbirjes, veshkat e zhvillimit, lulëzuar, rritja fruta, etj

Disa nga phytohormones në aspektin e ndërtimit dhe operimit për një person të ngjashme me hormonet e njeriut, duke përfshirë estrogjenit, është e mundur që të përdorin ato në fusha të ndryshme të jetës. Me njohuritë e shkencëtarëve dhe studimeve të fundit biokimike, sot ne kemi në dispozicion një brez i ri i kozmetikës, i cili përbëhet nga hormonet bimore.

Këto sisteme janë futur për kozmetikë, me shpresën se efekti i tyre në lëkurë, do të ndihmojë të ngadalësojë procesin e plakjes, sidomos në gratë gjatë menopauzës. Ngjashmëria me hormonet e njeriut, bën të mundur përdorimin e phytohormones në të njëjtat parime. Phytohormones gjithashtu kanë efekte antioxidant, duke parandaluar dëmtimin e membranave qelizore. Ata kanë një veprim qetësues dhe anti-inflamator.

Aplikimi i phytohormones

Phytohormones janë të rekomanduara për përdorim në kozmetikë të destinuara për lëkurë të pjekur me elasticitet të reduktuar dhe është e prirur për thatësi. Nën ndikimin e tyre të zgjeruar enët e gjakut, lëkura është e furnizuar mirë me gjak dhe lagur. Phytohormones sigurojë lagështi të mjaftueshme, për të përmirësuar tonin e lëkurës dhe elasticitet, të përmirësuar çehre. Rrudhat gjobë janë më pak të dukshme dhe lëkura bëhet qetë dhe të butë.

Phytohormones janë përdorur edhe në përgatitjet e modelit fytyrë ovale, si ata të parandaluar depozitimin e yndyrës në të ulët qepallë, mjekër dhe cheeks. Disa prej tyre janë përdorur në përgatitjet e veçanta, për shembull, të forcojë në gjoks. Ata mund të përdoret gjithashtu në produktet për trajtimin dhe reduktimin e problemeve puçrra fytyre. Phytohormones në formulimet kozmetike shpesh e kombinuar me faktorë të tjerë, hidratues, ushqyes dhe rigjeneruese përbërës të tillë si vitamina, enzime, proteina apo sheqerna.

Me interes të veçantë për kozmetike janë quajtur phytoestrogens përfshira në shumë bimë. Numri i madh i këtyre komponimeve, në mënyrë të veçantë ajo u gjet në misër papjekur, tërfili, soje, HOPS. Phytohormones gjithashtu të pranishëm në shelg, germinated embrion gruri, oriz.

Phytoestrogens u hap për herë të parë në vitin 1962 dhe ndikimi i tyre në trupin e njeriut ende nuk janë kuptuar plotësisht. Mund të shkaktojë estrogenic si dhe efektin antiestrohennyy. Varësia e phytoestrogens dhe rrezikun e kancerit të gjirit tek gratë.

Hormonet bimore nuk shkaktojnë reagime negative, ato janë të sigurta. Përdorimi i tyre në kozmetikë është shumë i dobishëm, sidomos për gratë që tejkaluar vitin e 45-të të jetës. Në sajë të përparimeve cosmetology, kozmetikë moderne që përmbajnë hormonet bimore, të sigurojë të rinj në kërkim të lëkurës, të rivendosur atë, dhe përmirëson shëndetin.