Metodat efektive moderne të trajtimit të sinusit


Me pranishëm trajtimin qasje sinusit përdor një sërë masash për të shtypur xhepat e infeksionit në kullimit nofullës sinus dhe restaurimit. Sinusit akut është përdorur zakonisht trajtim konservativ - duke siguruar përmbajtje të mirë nga sinus daljeve. Sinusit kronik dhe akut shpesh shërohet duke përdorur barëra konvencionale, e cila në varësi të pacientit zgjedh për të konsultoheni me një mjek.

Me sindrom të fortë dhimbje ose shkarkimin e harlisur e qelb shpenzim të sinuseve procedurës larje (jo shpuese). Në mënyrë që të rrisin efektin e drogës dhe eliminuar efektet e inflamacionit duke përdorur terapi lazer. Trajtimi i plotë i sinusit akut, në varësi nga shkalla e merr nga dy javë për dy muaj. Mundshme antibiotikët funksion intramuskular në dehje të rëndë. Për të reduktuar ënjtje e mukozës dhe ënjtje të emërojë instalacioni në vasoconstrictor hundë. Me rëndësi të veçantë janë trajtimet terapi fizike. Efekti i veçantë bëjë antibiotikët inhalimi aerosol. Në raste të rënda, birë sinus dhe larja ajo me zgjidhje antiseptik drogë e ndjekur nga administrata e antibiotikëve.


Trajtimi i para konservatore akute.

Rekomandimet përfshijnë pjesën tjetër shtrat dhe përdorimin e antipyretics në temperaturë të lartë trupore. Nëse temperatura e pacientit ishte mbi 38 ° C, të emëruar analgjezik dhe antipiretik drogës: paracetamol, aspirina 3 herë në ditë për 0.5 g analginum amidopirina 0.25 g 3 herë në ditë, ose ilaçe që përmbajnë tuaj pjesë e mësipërme. Nëse nuk është prania e sekrecioneve të bollshme nga hunda, dhimbje të mprehta dhe dehje të përgjithshme, emërimi do të jetë antimicrobials efektive dhe sulfanilamides (sulfadimezin dhe të tjera 0.5 g 4-5 herë në ditë).

Në trajtimin e sinusit rezultatet më të mira janë arritur duke përdorur gjeneratave të reja të antibiotikëve (azitromicine, augmentin, tsefalosproiny 3 breza). Nëse pacienti ka intolerancën ndaj antibiotikëve të grupit penicilinë, pastaj drejtuar për emërimin e tetracycline (kundërindikuar në fëmijë) ose macrolides (Azithromycin). Kur sinusit të shkaktuara nga klamidia apo mikoplazmike shumë efektive dy barnave të fundit. Aktualisht, raftet farmaci ju mund të gjeni një shumëllojshmëri të antibiotikëve për trajtimin lokal e sinusit (ZOFR, Bioparox). Përdorimi i tyre mundëson lokalizimin e infeksionit për të arritur përqendrime të larta të antibiotikëve dhe për të shmangur reagimet negative nga përdorimi i sistemit të tyre. Sigurisht Designed i antibiotikëve ndihmon për të shkatërruar infeksionit dhe të ndaluar përhapjen e mikrobeve. Luftuar infeksionin duke krijuar inflamacion në vendin e një përqendrim të madh të përdorimit të antibiotikëve ndihmon imunostimulues lokale dhe sprays antimicrobial. Për shkak të agjentit zgjedhur infektive, ju duhet të bëni zgjedhjen e antibiotikëve të bazuar në ndjeshmërinë specifike individuale, ndryshe terapia me antibiotikë nuk mund të sjellë ndonjë dobi, dhe të jetë një humbje e kohës dhe parave. Kjo llogaritet duke përdorur një vlerësim të shpejtë të patogjen, duke ngjyrosur materiale provë dhe Gram shpifjeve.

Më shpesh kjo është Gram florës sinusit. Pra, gëzojnë drogë avantazhe të veçanta: Amoxicillin ose cefuroxime aksetil plus acid clavulanic; Mjetet alternative janë: cefaclor, macrolides, bashkë-trimoxazole, 3 cephalosporin, Amoxicillin. Në proceset akute purulent shënuar përdorimin e drogave të administruara intramuskulare ose vena brenda vendit. Ajo është gjithashtu e mundur përdorimi lokal (futja e një zgjidhje në zgavrën) agjentët antibacterial. Por duhet theksuar se mund të sigurojë një ngacmues të mundshme në mukozën.

Zakonisht efekti pozitiv i antibiotikëve duhet të respektohet në 48 orët e para. Kjo është konfirmuar nga reduktimin e etheve, ndjenjë më të mirë. Duhet të theksohet gjithashtu se kurset e padëshiruar të shkurtër prej 3-4 ditë, dhe kurse shumë të gjata. Në të shkurtër - një rikthim të mundshëm, ndërsa gjatë - gjasat e superinfeksionit (fungale apo bakteriale).

Kur përdoret masa e trajtimit të lokale për të promovuar rezorbimit e infiltrimit ekzistuese mukozale dhe daljeve të lëngjeve nga sinuseve. Përdorimi i spray nazale vasoconstrictor ndihmon për të rivendosur kullimit natyrore të sinus nofullës. Një fakt i njohur - inflamacion i mukozës çon në ënjtje, duke rezultuar në prizë sinus nofull vjen era tape dhe ajo akumulon qelb. Në një rast të tillë, një pacient me rimëkëmbjen e nofullës sinusit nuk do të ndodhë derisa të kullimit normale sinus nuk do të ndryshohet. Për të hapur sinus prizë dhe heqjen e edemës duke përdorur pika hundës dhe sprays përmbajnë drogë vasoconstrictor (otilin, nazyvyn, dlyanos etj). Përdorimi i këtyre barnave kontribuon për të eliminuar menjëherë ënjtje e mukozën e hundës që mirë për trajtimin sinus. Aplikimi në trajtimin e drogës hundës vasoconstrictor nuk duhet të zgjasë më shumë se 5 ditë për shkak të rrezikut të atrofi të mukozën e hundës.

Për të reduktuar ënjtje e mukozës në sinuseve hapjeve prizë dhe për të përshpejtuar shkarkimin daljeve, ju duhet të caktojë swabs garzë ngjyhet në drogë vasoconstrictor ose smearing. Gjithashtu, përdorin mjete të tilla si ointments, bie dhe të brendshëm. Përdorimi i shpeshtë janë lokale alfa-2-adrenolytyky që rrjedhin imidazolinu (ksilometazolina, oksilitazolin dhe nafazolyn). Kohëzgjatja e trajtimit nuk duhet të kalojë 7-10 ditë, duke marrë parasysh rrezikun e rinitit medicinale. Phenylpropanolamine, pseudoefedrinës dhe ephedrine emëruar brendshme. Droga me gojë kombinuara fituar shumë popullaritet në kohët e fundit. Ato përfshijnë: antihistamines selektive (terfenadina) me veprim të zgjatur dhe alfa-2-agonist (pseudoephedrine).

Në alergjik sinusit emëruar antihistamine terapisë (acrivastine, CETIRIZINE, astemizole, loratydynu, etj D.).

Për masat për trajtimin e procesit akut sinus nofull inflamacion trajtime të përdorura me sukses natyrore (SOLLUX, dritë blu). Në ditët e para të sëmundjes, këto procedura janë të lejuara për të përsëritur disa herë në ditë për 10-15 minuta në intensitetin e rrezatimit brenda ndjenjë të lehtë të ngrohtësi. Efekte speciale kanë rrymat e dinamike, UHF-terapi dhe kështu me radhë. P. Në raste të vështira, mungesa e zgjatur e progresit për trajtim dhe me qelb bollshme oozing, ju duhet të caktojë birë sinus dhe Lavage ndjekur nga administrata e ata antiseptics dhe antibiotikët (oktenisept, hinozola, dioksidina ). Nëse ka edemë në sinusit alergjik, tregon futjen e antihistamines në zgavrën e nofullës, të tilla si allerhodyl, levokabastin ose glukokortikoideve.

Nëse lakim e mur ndarës hundës ose dhëmbi është shkaktuar sinusit, trajtimi duhet të fillojë me eliminimin e shkaqeve. Trajtimi i fokus primar i infeksionit (dhëmb pacientit, grykët kronike, rinitit kronike) duhet në të gjitha rastet e karakterit dytësor sinusit dyshuar.

Nëse të gjitha masat e mësipërme të provojë paefektshëm, kjo është shenja e këshillueshme birë, kullimit dhe larja nofull sinus.

Nëse nuk ka rëndim të sinusit kronik dhe mund të përdorin fazë Sinuforte, një ilaç bazuar në ekstraktin e çiklamin, duke kontribuar në forcimin e imunitetit lokale, "detyruar" trupi natyrisht pastruar zgavrën e hundës dhe sinuset paranazale e qelb dhe mukusit. Është e rëndësishme që të drogës nuk është problematike për pacientët me sinusit kronik ose sinusit. Cinuforte të përdoret pa rëndim vetëm apo qark i integruar përdorur në trajtimin e një herë në ditë, gjatë 6-8 ditëve.

Birë (birë) sinus nofull në sinusit

Birë (birë) sinus nofull të përshkruara për trajtimin ose diagnozën e sinusit. Procedura kryhet nën anestezi lokale. Muret sinus birë të bëjë një gjilpërë të veçantë, duke prodhuar thithje qelbi ndjekur nga larë antibiotikët sinus.

Një numër i madh i pacientëve që përjetojnë frikën e "punctures" të tilla shtrëngimin qasje në një mjek kur sinusit, duke dëmtuar shëndetin e tij: një kërcënim të komplikimeve të rënda të sëmundjes të lidhur me përhapjen e mundshme të infeksionit, si dhe kushtet për zhvillim sinusit kronik.