Patëllxhan pjekur në furrë - e shijshme dhe e dobishme


Kohët e fundit pjatë e patëllxhan filloi të gëzojnë popullaritet të madh, mënyrë jetese të shëndetshme mbrapa në modë, dhe kështu kërkesën për dhuratat ulët kalori të natyrës. Patëllxhan veten një amtare e Indisë, por popullariteti i tij ka qenë në Kinë, ku është rritur për më shumë se 1500 vjet. Produkt kalori (24 Kcal \ 100 gram) - patëllxhan.

Përmbajtje

 • Options Gatim
 • Recipes

Futje e saj të rregullt ul kolesterolin, normalizes ekuilibër me ujë kripë, përmirëson funksionin e zemrës. Ajo mund të marrë forma të ndryshme, me përjashtim të zarzavate të freskëta. Megjithatë, më të shijshme konsideruar patëllxhan, e pjekur në furrë.


Options Gatim

Me këtë perime të lashtë mund të jetë i gatuar sasi të pabesueshme të pjatave të shijshme. Një profesionistët e vërtetë të punëve të kuzhinës edhe arrijnë të përgatitur enët e ëmbël dhe desserts. Në sajë të shkathtësi e saj e këtij produkti është i mirë në metoda të ndryshme të përgatitjes. Për të thonë se patëllxhan mbushur në furrë shije më të mirë se sa turshi - jo për shkak se absolutisht çdo pjatë një karakteristikë të veçantë aromë.

Këto perime mund të pjekur në skarë, si dhe një tigan të tyre jashtë qebap shkëlqyer perimesh. Cila nga këto perime është që të përgatisë një turshi vjetore dimërore dhe shumë e vështirë për të llogaritur. Është shumë e vështirë për të përjashtuar nga saute, merak dhe enët tjera. Një patëllxhan i pjekur në furrë në të njëjtën kohë e shijshme dhe e tenderit, dhe më e rëndësishmja, krijimi i kryevepër kuzhinës kërkon shumë kohë dhe përgatitje të veçantë.

Recipes

Shënim rrallë mburremi mbushur perime të ulët të kalorive. Megjithatë, në qoftë se ajo nuk do të frikësojë ju, këtu janë disa recetave.

Patëllxhan me djathë dhe domate

Për të përgatitur patëllxhan, pjekur me djathë dhe domate, ju do të duhet komponentët e mëposhtëm:

 • Një blu - 4 copë.
 • Domate - 350 gram.
 • Mocarela djathë - 250 gram.
 • Vaji i ullirit - dy shekuj. lugë.
 • Fresh rozmarinë - 5 gjethe.
 • Kripë dhe piper i zi.

Gatim Sekuenca:

 1. Një blu prerë në dy gjysma bashku. Pastaj butësisht hequr mishin, ajo është shumë e rëndësishme të mos dëmtojë lëkurën. Bëjë atë mirë me një lugë. Pastaj çdo gjysmë spërkatet me kripë dhe është rreth 30 minuta. Kjo është e nevojshme në mënyrë që të hidhërim janë hequr.
 2. Oshparyuyut domate me ujë të valë, pastaj zhvishem tyre hiqet. Dhe pastaj ata duhet të prerë në feta të vogla. Tul laget nga një kripë blu, peshqir të thata dhe të prerë në kube.
 3. Me rozmarinë (3 degë) duhet prerë gjethet, dhe pastaj përzierje e tyre me perime.
 4. Gjysmat e një kripe të blu-larë dhe obsushuyut. Gjysmat brenda është vënë përzierje perimesh. Kati i mësoi feta djathë. Piper shtuar për shije.
 5. Furrë ngrohet deri në një temperaturë prej 200 gradë. Forma lyhet me vaj ulliri. Ne të paraqesë një blu, formë të vendosur për 20 minuta në furrë.
 6. Vetëm para se të shërbejnë rozmarinë dekoruar mbetur.

Perimet me mish

Ka shumë variacione të recetave pjekur perime. Si rregull, komponentët janë gjithmonë në dorë. Është shumë e rëndësishme të mos e teproj me erëza, jo për të vrarë shije.

Për të përgatitur patëllxhan me grirë nevojë për komponentët e mëposhtëm:

 • Ground viçi - 300 gram.
 • Qepë - 1 qepë.
 • Një blu - 2 copë.
 • Mocarela - top.
 • Breadcrumbs - 2 tbsp. lugë.
 • Domate në lëng vet - një gotë.
 • Krem - 50 ml (mundësisht 20%).
 • Thata borzilok -. 1 h lugë, ose 10 gjethe të freskëta.
 • Perimesh ose vaj ulliri.
 • Sheqer dhe piper.

Gatim Sekuenca:

 1. Para-larë një prerje blu në dy gjysma, nëse dëshironi të mbeten bishtin. Në mënyrë për të hequr hidhërim, ata duhet të spërkat me kripë dhe të lënë për 40 minuta.
 2. Pas kohës kripë laheshin me ujë, butësisht hiqni tul nevojën. Korja e sipërme duhet të mbajë trashësinë e saj duhet të jetë rreth 1 cm.
 3. Mishi duhet të jetë një finely copëtuar, pastaj skuqur atë në gjalpë së bashku me mish dhe finely copëtuar qepë blu.
 4. Pas pjekjes shtuar piper i zi, borzilok dhe kripë.
 5. Salcë domate është përgatitur veçmas. Për ta bërë këtë, peeled dhe i copëtuar domate të ziera me sheqer dhe krem. Bashkangjitur me shije kripë dhe piper.
 6. Deco lyhet me vaj, ajo përshkruan "barkë" me një blu dhe pastaj ata farshyruyutsya mbushje mish.
 7. Mbushur tej pjatë të mbushur me salcë domate, krye, sasi e vogël feta nevojë djathë dhe breadcrumbs.
 8. Mundësisht Piqem për 20 minuta në 180 gradë (para kore të artë ngjyrë kafe).
 9. Pas kohës gjellë është hequr nga furra, përkthyer në pjesë të pjatë, spërkatet me opsional hudhër, kaloi përmes shtypit ose zarzavate finely copëtuar.

Ja se si i shijshëm, dhe më e rëndësishmja që ju mund të përgatisë patëllxhan shijshme mbushur, e pjekur në furrë. Kjo pjatë e thjeshtë dhe e shëndetshme do të apelojë për të gjithë tifozët absolutisht si ushqime të shëndetshme.