Anglisht 21 ditë dietë komente, rekomandime dhe menus


Sot problemi i peshë të tepërt të bëhet shkallë globale. Ushqimi nuk është më thjesht një mjet për funksionimin normal të trupit, shumëllojshmërinë e saj, një numër i madh i stimujve të jashtëm në formën e reklamave, ne kemi shumë shkaqe, shpesh jo si të nevojshme. Dhe kur vjen puna për të kuptuar se është koha për të filluar luftën për shëndetin e tyre dhe një figurë të bukur, njerëzit të kthehet në ditët e sotme popullore dietat mono që premtojnë për të humbur "të shpejtë dhe shumë."

Përmbajtje

 • Parimi i dietës Shqip
 • Parime të tjera që rrisin hollim efekt
 • Lista totale e ushqimeve të pranueshme për dietë Shqip
 • Menu Shqip dietë
 • Mirat dhe të këqijat e dietë Shqip
 • Rezultatet dhe reagime

Po, në shumicën e rasteve ndodh. Por pastaj pesha e vjetër përsëri shpejt, duke marrë një 2-3 kilogram shtesë. Rastet kur pas një cikël dieta të tilla në gratë filluan probleme të mëlçisë dhe stomakut. Prandaj, në qoftë se ka ndodhur nevoja, do të përpiqen për të zgjedhur një dietë të ekuilibruar, të gjatë dhe të moderuar.


Sa më shumë që të mbahem, më të qëndrueshme rezultati merrni. Për shumicën e njerëzve me sukses të humbur peshë në një kohë alternativa më e mirë ishte dietë anglisht. Emri i këtij dietë flet për veten: nutritionists saj britanikë kanë zhvilluar. Sot, kjo metodë e humbjes së peshës është i njohur në mbarë botën për shkak të disponueshmërisë së saj dhe të performancës, konfirmuar nga reagimet e miliona grave.

Parimi i dietës Shqip

Megjithë kohën e ciklit për shumicën e njerëzve për të humbur peshë në këtë dietë është e lehtë për shkak se ajo është aq i balancuar, që është i përshtatshëm për të dy të dashuruar e mishit dhe tifozët perime.

Dietë angleze është projektuar për 21 ditë dhe është e ndarë në faza. Parimi kryesor - një detyrë e proteinave dhe karbohidrateve ditë për skema të ndryshme, të tilla si 2/2 apo 3/3. Gjëja kryesore që do të jetë numri i ditëve në fund të dietës ishte i njëjtë. Dietë angleze është një periudhë përgatitore dhe periudha e tërheqjes. Deri më sot, asnjë nga dietat popullor nuk është e shoqëruar nga këto faza. Për dietë të përshtatshme dhe të shëndetshme janë shumë të rëndësishme.

Për shembull, faza e shkarkimit që i paraprin procesin e humbjes së peshës, ndihmon pastruar traktin e zorrëve e ushqimit, tërheq mur stomak (e cila ndihmon për të ushqyer pjesë më të vogla), dhe ndihmon për të reduktuar stresin e trupit, duke e kthyer në një dietë të re. Hapi nga dietë gjithashtu luan një rol të rëndësishëm në konsolidimin e rezultateve. Faza përfundimtare të pasakta apo të shpejtë mund të rrezikojë të gjitha arritjet tuaja.

Kështu, dietë anglisht e 21 ditëve jo vetëm që promovon humbje peshe, por përmirësim të përgjithshme shëndetësore. Përveç humbjes së peshës në shumicën e presionit të hollë stabilizuar, gulçim ishte zhdukur, ndryshoi çehre, përmirësuar gjendjen e përgjithshme. Sa për komponent psikologjik, gjatë dietë nuk është vërejtur sulmeve morale urisë, depresionit dhe humor swings papritur që në mënyrë të pashmangshme kur bezvuhlevodnyh dietat.

Parime të tjera që rrisin hollim efekt

Kaloni në dietë dha rezultatet më të mira, të ndjekur kushtet e rekomanduara të tjera:

 1. Gjatë dietë angleze është veçanërisht e rëndësishme për të monitoruar ekuilibrin fluide dhe electrolyte. Për të mos ngadalësuar metabolizmin, ju duhet të hani çdo ditë të paktën 2 litra ujë të pastër jo-gazuara.

 2. Është e nevojshme për të reduktuar futje e kripë dhe erëza të përmbajtjes dhe aromë e saj enhancers përjashtuar nga dietë krejt. Fakti është se kripa mban lëngjeve të tepërta në trup, siç është e njohur, dhe vëllimi mbipeshë dhe të tepërta. Amplifiers e shije të përfshira në seasonings, rrisin ndjenjën e oreksit dhe dëshirën për të vënë aditivë do t'ju ndjekin çdo kohë, madje edhe pas një drekë të përzemërt.

 3. Mëso se si të gatuaj ushqim që edhe mish lepuri diete mund të jenë të dëmshme nëse ajo është, për shembull, skuqura në vaj. Pra, të marrë atë një rregull për të vënë ushqim, kuzhinier në një kazan të dyfishtë apo multyvartsi, piqem në furrë.

 4. Shumica e nutritionists këshilluar me forcë që të mos hani pas 18. Në mendimin tonë - kjo është një çështje e diskutueshme. Së pari, për shumë njerëz kjo nuk është e mundur për shkak të orarit të punës. Së dyti, kur e bëri këtë ogurzi "Pas gjashtë mos hani." Sipas fiziologji, ju nuk mund të hani për 4 orë para gjumit, respektivisht vakt e fundit të jetë në orën 20:00, dhe në mënyrë ideale në orën 19:00.

 5. Përmbajtja e lartë e proteinave shkakton kapsllëk përkohshëm. Për të shmangur probleme të tilla para gjumit ose në mëngjes në një stomak bosh është e rekomanduar për të pirë 1 lugë çaji vaj ulliri ose flaxseed.

 6. Edhe një herë, ne kujtojmë se alkooli, kafe, sheqer dhe ëmbëlsirat duhet të përjashtohen nga dietë pavarësisht nga dietë.

Lista totale e ushqimeve të pranueshme për dietë Shqip

Kaloni në dietë për humbje peshe ishte efektive, dhe kjo nuk do të shqetësojnë mundësi, nutritionists britanike rozmezhuvaly rreptësisht e ndaluar dhe ushqime të lejuara.

 1. Nga fryti mund të hahet mollë e gjelbër, kivi, pineapple, rrushi, agrume (limon, portokalli) dhe banane.
 2. Perimet - patate (mundësisht në lëkurat e tyre), karrota, patëllxhan, bishtaja, asparagus, hudhër, selino, piper i ëmbël.
 3. Erëza mund të konsumohet në sasi të pakufizuar, veçanërisht piper i zi, kardamom dhe kanellë. Dhe zarzavate - borzilok, nenexhik dhe trumzë.
 4. Burimi i karbohidrateve që ju duhet të jetë në drithërat, orizi, hikërror, bollgur. Karbohidratet rafinuar fshihen.
 5. Yndyrna vegjetale, lajthi, arra, pisha apo fara luledielli.
 6. Përveç kësaj, ajo është e rekomanduar për të pirë larg një kurs të vitaminave dhe mineraleve.

Menu Shqip dietë

Anglisht menu dietë pikturuar në faza dhe është projektuar për 21 ditë. Pas fazës së parë që ju mund të shkoni në ndonjë nga këta të dy. Pastaj fazat e dytë dhe të tretë të alternativ midis tyre gjatë gjithë periudhës.

Faza e parë - Agjërimi për deri në 2 ditë. Këto ditë ju mund të hani produktet e qumështit dhe bukën, për të qenë të saktë, atëherë:

 • Mëngjesi: 200 ml. skremuar qumësht dhe 150 gram. bukë thekre tharë;
 • drekë (në orën 12:00) 200 ml. skremuar qumësht;
 • drekë (në orën 15:00) 200 ml. skremuar qumësht, 150 gr. bukë thekre tharë;
 • Darkë (jo më vonë 19:00) 200 ml. skremuar qumësht.

Nëse uria bën të fle, pini një gotë me lëng domate.

Faza e dytë - Proteina. Kjo periudhë duhet të mbizotërojë ushqime të lartë në proteina:

 • Mëngjesi: kafe me qumësht i skremuar dhe një sanduiç me bukë thekre, mjaltë dhe vaj;
 • Darka: 200 gr. supë apo viçi supë, 200 gr. mish të bardhë pule ose peshk, 2-3 tbsp. l. bizele të njoma dhe një fetë bukë thekre;
 • Rostiçeri: një filxhan qumësht ose jeshile (bimor) çaj me mjaltë;
 • Darka: 2 vezë të ziera ose 50 gram. mish (peshk) ose 200 ml. kos me një fetë bukë thekre.

Faza e tretë - Perime të përfshira në dietë Perimet dhe frutat:

 • Mëngjesi: 2 mollë apo portokall;
 • Dreka: supë perimesh pa merak patate ose perime. Në çdo rast, shtoni një lugë vaj vegjetal dhe një fetë bukë thekre;
 • pasdite: çdo fryt përveç banane;
 • Darka: sallatë perimesh 200-300 gr çaj jeshil me mjaltë..

Faza e katërt - Nga dieta, i quajtur edhe të uritur. Ajo merr vetëm një (21) ditë dietë. Pas kësaj ju mund të kthehet në një dietë më të zakonshme, por gjithmonë kontrolloni për të parë se si ai i përgjigjet parimeve të një dietë të ekuilibruar.

Mirat dhe të këqijat e dietë Shqip

 1. Humbje peshe ndodh gradualisht dhe kjo nuk do të dëmtojë trupin.
 2. Dietë të ekuilibruar ju lejon të humbni peshë me këtë metodë për një kohë të gjatë.
 3. Rezultati është fikse dhe do të mbetet përgjithmonë i nënshtrohen rregullave të thjeshta të një dietë të ekuilibruar.
 4. Gjatë dietë ju nuk keni Haunts uri akute. Kjo është për shkak të faktit se proteinat janë të absorbohet nga trupi ngadalë dhe ka një ndjenjë të ngopjes për një kohë të gjatë.
 5. Disponueshmëria: të gjitha produktet e nevojshme blihen lehtësisht dhe kostoja e tyre është relativisht e arritshme për të gjithë.
 6. E vetmja negative e dietë angleze - është sasia e pamjaftueshme që hyjnë në trupin e vitaminave dhe mineraleve që janë të korrigjohet lehtë, propyl vitaminë komplekse.

Rezultatet dhe reagime

Opinionet Dietë humbur peshë në anglisht ndonjëherë mbresëlënëse: me qasjen e duhur disa fat ra 10-17 kg. Këta janë njerëz trupat e të cilëve janë pranuar me mirënjohje një dietë.

Ka mendime të njëjta dhe të kundërta: pesha shkoi shumë ngadalë dhe humbja e saj nuk do të bëjë edhe 10 kg, por shumë më të përmirësuar shëndetin e përgjithshëm.

Nëse brenda 7 ditëve të para të trupit humbje peshe nuk është përgjigjur, neto dietë angleze nuk ju përshtaten si një humbje peshe opsion, dhe ajo duhet të jetë e kombinuar me aktivitet fizik. Ne rekomandojmë të paktën 6 km ecje gjumit shëtitje të fillojë jo më herët se 1 orë pasi të hahet. Good luck dhe durimi në këtë rrugë të vështirë. Të qëndrojnë të shëndetshme!