Proteina dietë hollim Robert Atkins - komente dhe rezultatet


Kjo temë është aq i vjetër sa qytetërimi njerëzor, por gjithmonë të rëndësishme. Nëse natyra na ka dhënë asnjë harmoninë në nivel gjenetik, të paktën një herë në jetë kemi vendosur se është koha për të humbur peshë.

Përmbajtje

 • E thjeshtë dhe efektive
 • Termat dhe dietë
 • Features
 • Ushqimi Menu
 • Shqyrtime dhe Rezultatet

Modalitetet për këtë është më se e mjaftueshme. Ne duhet të zgjidhni atë që do të arrijë rezultatin e dëshiruar dhe nuk dëmtojnë shëndetin. Një nga opsionet më të njohura është dietë proteina hollim.

Le tullë nga tulla themeli mbi të cilin ajo "ndërtuar" dhe të vendosë: është ajo që ne duam ose vazhdoni të kërkoni për të ri harmoni recetave.


E thjeshtë dhe efektive

Në këtë dietë janë dy pluses mëdha. Me ta dhe të fillojnë. E para - brejtje urie ju nuk e kërcënojnë. Pajtohem se ndërsa fenomen dietë ndjenjë e rrallë e ngopje. Dytë - një humbje të shpejtë dhe të konsiderueshme në peshë: dy javë të kenë mundësinë për të thënë lamtumirë për 5 kg edhe 10-të.

Ju duhet të ndjekim rreptësisht udhëzimet dhe besojnë në rezultate të shkëlqyera. Asgjë e komplikuar, çdo gjë është e thjeshtë dhe të përballueshme. Baza e dietë në parimin e reduktimit në minimum në dietën e karbohidrateve dhe yndyrave, të cilat janë kërcënimi kryesor për bel tonë. Proteinat ligët - blloqet themelore të ndërtimit të qelizave.

Kur të ardhurat bien ndjeshëm karbohidrateve, trupi ynë fillon të shpenzojë rezervat e saj të lënë mënjanë për rezervat e ardhshme. Do të shkojë dhe fluide padëshiruar, i cili gjithashtu shton harmoninë. Drejtpërdrejt yndyrë mund të ndarë vetëm në prani të proteinave, shtyn sintezën e glukozës.

Që ushqime proteinike të përmbajnë një shumë të proteinave nuk vuajnë muskujve. Ata marrin ushqyesve të mjaftueshme për të qëndruar të fortë dhe lehtësim. Ky është një tjetër caktuar plus ky "shpirt" dietë.

Termat dhe dietë

Si në çdo proteine ​​tjetër në dietë duhet të ndjekim rreptësisht rregullat. Kryesore do të hiqen nga dieta e yndyrave dhe karbohidratet. Sipas rënies ndalimit:

 • Ëmbëlsirat;
 • Produktet e miellit;
 • Patate dhe misri;
 • Gjalpë.

Por mungesa e tyre është e lehtë për të lëvizur, për shkak se ata kanë një zëvendësim të mirë:

 • Mishit (ligët)
 • Peshku;
 • Vezë;
 • Produktet e qumështit (të ulët-yndyrë).

Pesha është reduktuar gjithmonë vetëm nëse deficiti i energjisë. Si rrjedhojë, numri i kalorive që rrjedhin nga ushqimi i veshjes Sigurisht prerë. Ju do të duhet për të llogaritur kalori të përditshme në varësi të peshës së tyre dhe moshës. Por uria nuk duhet të ndjehen si një sasi të mjaftueshme të proteinave do të sigurojë një gjendje të rehatshme të ngopje.

Ushqimi gjithashtu duhet të ndjekin. Rregullat janë të thjeshta:

 1. Vakt e parë pas zgjimit në mëngjes duhet të jetë jo më parë se një orë pas shërimit.
 2. Gjatë ditës ju duhet të hani të paktën 4-6 herë në pjesë të vogla.
 3. Vakt e fundit - të paktën 3-4 orë para gjumit.
 4. Gjatë ditës, të pini të paktën 1,5-2 litra ujë ende të pastër.

Ju duhet të një mendje për një regjim të tillë dhe dietë, të ndjekë atë në mënyrë rigoroze dhe rezultati pas 2 javësh ju do të përjetojnë kërkohet. Kjo është sasia e kohës dhe vazhdon dietë më periudha nuk është e rekomanduar, sepse ajo ka veçantitë e veta.

Features

Në Rusi është e njohur nën markë "Kremlinit dietë", por ajo shpesh është e vetëquajtur "dietë proteina Atkins" - në emër të krijuesit të Dr Atkins. Robert Atkins zhvilluar një sistem të ri të ushqimit dhe të provuar efektivitetin e saj në rastin individual, shudnuvshy 28 kg.

Përdorur të ketë një mënyrë për të humbur peshë shumë të famshëm ndërkombëtarë, tifoz më të ndritshëm mund të konsiderohet si Brad Pitt. Në vendin tonë, ai ishte i përkushtuar për një seri të publikimeve në gazetën "Komsomolskaya Pravda". Me të tillë një fuqi të sistemit shumë njerëz kanë bërë harmonike.

Veçanërisht tërheqës në fuqinë e sistemit në Atkinsa se pesha është një kohë e gjatë, por në qoftë se ju ndiqni parimet e ushqim të shëndetshëm rregullisht, ajo nuk do të kthehet kurrë.
Dietë proteina nuk mund të quhet "mono-dietë", por, megjithatë, dietë paekuilibruar është i pranishëm. Kur trupi është i privuar nga yndyrna të aplikimit të saj, vitamina dhe minerale. Kjo mund të ndikojë negativisht në gjendjen e lëkurës, e flokëve dhe madje mund të duket pagjumësi. Si doza rritur proteina rrit ngarkesën mbi veshkat. Ata do të duhet të punojnë në mënyrë më aktive, që do të thotë se trupi do të shkojë të lëngshme.

Prandaj, nuk është e rekomanduar për të ulur proteinave bordit qark mbi 14 ditë (jo më shumë se 1 herë në vit) dhe gjatë respektimin e saj të pini më shumë.

Kjo nuk është e mundur që të përdorin një dietë të ngjashme:

 • Gratë shtatzëna dhe nënat gji;
 • Të moshuarit. Kjo është për faktin që gjatë futje intensive dhe aktive proteine ​​veshkat nga trup është kalcium, i cili me moshën dhe kështu që bëhen më pak. Në konsum të tepërt të proteinave rrit koagulimit të gjakut, duke rritur rrezikun e clots gjakut në enët;
 • Njerëzit të cilët kanë sëmundje të veshkave, traktin gastrointestinal, sistemin kardiovaskular, të mëlçisë;
 • Sistemi i furnizimit me energji Atkins dysbacteriosis padëshiruar dhe përdhes.

Për të përmirësuar rezultatet në vend dietë të dobishme proteina të paktën 3 herë në javë për të vizituar palestër ose ushtrimin, bëni ushtrimet.

Ushqimi Menu

Menjëherë duhet theksuar se dy javë krejtësisht të përjashtuar nga përdorimi:

 • Sheqer dhe kripë;
 • Erëza;
 • Condiments dhe salcat.

Ushqimi duhet të jetë sa më i freskët. Në mungesë të kripës trupi humb një shumë e lëngjeve, e cila gjithashtu promovon humbje peshe.

Çfarë mund të përdoret, por në sasi të kufizuara:

 • Yndyrë perimeve;
 • Perimet (përveç patateve);
 • Frutat.

Ushqime të pasura me karbohidrate eliminuar plotësisht, makarona, drithëra, bukë.
Për enët tuaja dietetike nuk ishin aq të freskët për përgatitjen e tyre mund të përdorin një hudhër të vogël, salcë soje, bimeve. Sezonin sallatë me lëng limoni ose uthull balsamic.

Më të dëshirueshme janë ato produkte (në kllapa tregojnë peshën e konsumit ditor):

 • Bardhë veze (gjatë ditës janë të lejuar për të ngrënë 4 - 6 copë);
 • Mish viçi apo mish ligët (rreth 100 g);
 • Petë të pulave pa lëkurë (150-200 g);
 • Varieteteve Peshku ulët-yndyrë (150-200 g);
 • Durum Cheese (150-200 g);
 • Djathë yndyrë të ulët (180-250 g);
 • Ushqim deti lejoi ndonjë (250-300 g).

Me një varg të tillë të kënaqshme të ushqimit lejuar thjesht nuk qëndrojnë të uritur!
Në internet ju mund të gjeni shumë zgjedhje menu dietë proteina. Ata ndryshojnë në produktet përbërjen, por parimet e mësipërme duhet të konsiderohen në mënyrë strikte. Rekomandohet shpesh për të marrë vitamina shtesë dhe minerale.

Jetë i sigurt që të konsultoheni me mjekun tuaj para se të filloni me kursin dietë.

A të gjithë i pëlqen dietë të proteinave

Në këtë seksion, unë dua të apelojë për kritikat e shumta që u mblodhën sistemin elektroenergjetik Atkins për një kohë të gjatë popullaritetin e saj. Çdo dietë - një barrë për trupin dhe provë e vullnetit.

Secili prej nesh vizionin e tij të problemeve personale dhe burimet personale për t'i zgjidhur ato. Megjithatë, mendimet dhe kritikat e dieta të veçanta proteinave të ndihmojë njerëzit për të zgjedhur metodën e dëshiruar të humbjes së peshës.

Përfshirë profesionalisht në sportet, atëherë kishte një fëmijë dhe në mënyrë dramatike roztovstila. Shumë i shqetësuar. I vendosur për të humbur peshë me "Kremlivka" dhe të shkoni në palestër. A nuk e besojnë atë: minus 21 kg. U deshën 3 vjet, pesha u kthye.

Unë jam një "grabitqar" të vërtetë. Unë e dua mish, dhe të heqin dorë nga ëmbëlsirat dhe bukë për mua nuk është e vështirë. Shumë i kënaqur që ju mund të pini kafe. Lexuar furi komente në lidhje me dietë të proteinave dhe të vendosur për të marrë një shans. Çfarë mund të them, e madhe. Hollë 7 kg.

Sipas "Atkins dietë" Unë kam ardhur, mjeku e lejuar. Filloi, por pjesa tjetër dhe "nuk dosydila" shumë i humbi muffins në javë. Barut nuk ishte e mjaftueshme. Por unë jam ende i lumtur, minus 3 kg!

Gjatë dietë ishte shije të keqe në gojë, pini shumë kafe dhe e zuri gjumi dobët si rezultat i kësaj. Në një kohë të shkurtër harruar candies ëndërruar dhe rrush me banane. Vendosi që 10 ditë është e mjaftueshme, dhe arriti në frigorifer për të shijshme. Por ka humbur 4 kg.

Para se të merrni në këtë dietë, ju lutem vitamina në farmaci. Unë shoi flokët dhe thonjtë ishin shtresohem. Ne kishim pritur. Por, në përgjithësi, edhe, ju mund të durojë, në mënyrë efektive pikë. Hollë në 8 kg.

Mos të jetë një përgjigje të qartë për pyetjen: "Çfarë është dietë më të mirë?". Gjëja kryesore që ajo ishte e saktë. Një duhet atë që i përshtatet mënyra më e mirë për ju. Bëni asnjë gabim me zgjedhjen dhe të përpiqen për përsosmëri!