Delicious Latte kafe - Gatim në shtëpi


E shijshme, të shëndetshëm, i butë, i ajrosur, e bukur joshëse, - gjithë tërësia e këtyre epiteteve mrekullueshme mjaft të përshtatshme për të përshkruar një nga pije të preferuar të njerëzimit. Ju mund të shtoni një të tillë këtu: festive. Nëse për ju një filxhan kafe ose një gotë Latte, dmth garanci të plotë që disponimin tuaj do të përmirësohet.

Përmbajtje

 • Latte - nuk është vetëm kafe me qumësht
 • Përgatisë veten shkumë kafe
 • Diversifikuar klasike

Latte - nuk është vetëm kafe me qumësht


Nëse pragmatike ndiqni përkthim i fjalëpërfjalshëm i emrit të pish prej italiane, ne kemi marrë emrin mjaft prozaik e "kafe me qumësht". Teorikisht, po kjo është e. Latte përbëhet nga kafe dhe qumësht. Por, sikurse është gatuar!

Kur ju shihni një filxhan pije hyjnore, lëshojnë aromë delikate, dhe modelet e ndërlikuar shkumë ajrit sipërfaqe zbukuro master, nuk ka gjasa të duan për të thirrur këtë kryevepër fraza përditshme.

E kënaqësi të veçantë është makyato Latte. Ajo është shërbyer në të lartë-ayrysh syze transparente. Përmes qelqit mund të shihet si kafe ndarë dhe qumësht, dhe në krye të shtresave të dantella stolisur shkumë shijshëm qumështit. Ndryshe Latte klasik në theks makyato në qumësht.

Në shumë bukur Latte të përbashkët me të afërmit e tyre "" kapuçin. Por connoisseurs e hulumtimit kafe të lehtë të përcaktuar dallimin. Latte Kapuçin të ndryshme nga më të lehtë dhe "mjeljes". Në kapuçin dendur shkumë, "melkopuzyrkovaya." Kjo është një jastëk mbi kafe dhe ajo mund të hahet me një lugë, duke marrë në shtresën kafe.

Ka dallime në përmasat e përbërësve. Për të përgatitur ajrin e shijshme qumësht italiane nevojë pak më shumë. Mund të vonë të bërë kafe në shtëpi? I sigurt!

Përgatisë veten shkumë kafe

Për një filxhan kafe kënaqësi qumështi kërkon komponentët e mëposhtëm të thjeshta:

 • shërbejnë kafe ekspres (50 ml) gatuar në Turka dhe tendosura; në mungesë të të dy - ju mund të përdorni fort mbyllur opsion pije shpjegueshëm;
 • volum të freskëta qumështi 3 herë më e madhe se doza e kafesë;
 • sheqer në diskrecionin tuaj dhe shijen;
 • një kanellë pak terren.

Nëse të gjitha produktet në dispozicion, ju mund të filloni për të krijuar veprat e kryevepër kuzhinës mister. Ky proces kreativ dhe qasje të nevojshme për këtë pozicion.

Së pari të përgatisë një ekspres të mirë të fortë. Nëse kjo ju ndihmon për kafe - edhe, rendit atë si coffees, sa njerëz keni ndërmend për të trajtuar. Por Turka vijnë edhe pije të mirë, kështu që ju mund të bëni kafe në Lindore llogaritjes së shumës së duhur. Vendos disa sheqer.


Le qumësht. Nëse makina juaj kafe ka kapuchynator, xhiruar poshtë një avion qumësht të nxehtë me avull, përdorni mjete të tjera. Ju përkryer do blender ose mikser. Ejani dhe frengjisht-shtypit ose lëvizje për fshikullim.

Fresh qumësht me cilësi të lartë me një përmbajtje yndyrë të jo më pak se 2.5% ngrohur rreth ngrohjes ulët për valë të mos provojë. Beat në qumësht të bollshme dhe të dendura shkumë. Ajo duhet të mbajë edhe formën.

Shpërndan qumësht dhe qumësht shkumë në gotë. Shumë kujdes derdh një lumë të hollë ata ekspres. Foam gradualisht ngrihen, dhe të zhvillohet në procesin e xhami formimin mahnitshme shijshme kafe dhe qumësht shtresa.
Në sipërfaqen e pluhur xhami e kanellë jush, duke treguar imagjinatën, të nxjerrë një model, një zemër të thjeshtë, unazat olimpike, grackë, flutur apo lule. Çdo foto është e mirë, sepse ju e krijoni atë me shpirtin dhe dëshirën për të sjellë gëzim.

Kjo është e gjitha urtësia e përgatitjes latte në shtëpi. Por sa do të përjetojnë dhe hobi!

Diversifikuar klasike

Kafe Latte klasik meritave gëzon popullaritet të paparë. Por rigoroz themelore dhe mund të ndryshojnë recetë.

Një mënyrë e përshtatshme është që të përdorin shurupe ndryshme për pije origjinale kafe. Para se të derdh hlyupnit qumësht vrarë në një xhami-fund ayrysh ndonjë shurup të mirë. Ju diversifikuar ngjyra dhe shije Latte tradicionale.

Numri përcaktojë shurup për shije, por ajo nuk duhet të tejkalojë shumën e servings e ekspres. Vetëm një kusht: Mos përdorni shurupe agrume, qumështi prej tyre mund në çast skysnuty. Shije e mrekullueshme hollë i jep shurup nga rrush pa fara e zezë. Provoni këtë shijshme.

Dhe një tjetër origjinale recetë kafe lattes për të rriturit:

 • shërbejnë kafe ekspres (40-50 ml);
 • shërbyer pijeve "Belize" (40 ml);
 • 150 ml Përmbajtja yndyrë qumështi prej më shumë se 3.2%;
 • kallam sheqeri (pjesë të shumta);
 • kanellë.

Gatim Latte tradicionale, por pa sheqer. Në xhami e parë të lartë derdh kafe, pastaj vspenennoy qumësht, pastaj derdh një liker hollë lumë. Duke rezultuar qumësht "cap" lavishly dekoroj model të tokës Korec. Vendos gotë në një disk, të vënë disa gunga ardhshme të sheqerit. Kjo pije e shijshme për të pirë nëpërmjet një kashte.

Dikush mund të pafund të admirojnë dhe të numëroj avantazhet e kafe të bukur shtresa e qumështit. Ose koktej qumësht kafe ... Kjo do të bëjë jetën një, shije të re pozitive, të ngrohtë. Ju mund edhe të lexoni një deklaratë e dashurisë në shkumë ajrit sipërfaqe. Pastaj pije atë në vend se ndjenja me shkumë shkrirë dhe nuk ishin gjithmonë atje.


Ndoshta ju keni një histori interesante lidhur me këtë ilaç magjik? Ose, kujtime të mira? Shkruani, pastaj hahet Latte kafe në lidhje me historinë tuaj do t'i japë një tjetër ëmbëlsirë ndritshme shije të paharrueshme nuancë.