Shikoni se si shumë kalorive në një vezë të zier


Mbi gjatë një dekadë dhe vezë në dietë të zë një vend të veçantë. Dietitians dhe ekspertët e të ushqyerit kanë përcaktuar se produkti është një shtesë e shkëlqyer për çdo dietë. Pra, pse si këtë produkt? Sa kalorive në një vezë të zier dhe perepylyanoyu mënyrë të dobishme ose, siç thonë ata?

Përmbajtje

 • E vërteta dhe gënjeshtra në lidhje me vezë
 • Pak në lidhje me kalori
 • Përfitimet trembem vezë

E vërteta dhe gënjeshtra në lidhje me vezë


Ju mund të jetë i sigurt se komponenti proteina vezë është jashtëzakonisht e dobishme. Asimilimi i saj është në 100 për qind, e cila nuk është peshk, mish dhe qumësht. Ky material gjithanshëm ndërtesë për muskujt e përdorur në mënyrë aktive nga atletët gjatë ndërtimin e muskujve.

Në atë kohë, informacioni i shpërndarë e verdhë veze është i mbushur me një përqindje të lartë të kolesterolit të keq, dhe për këtë arsye shumë e rrezikshme. Një informacion i tillë promovohet nga nutritionists amerikanë, ata e quajti të ndaluar duke e përdorur atë në ushqim, siç është e mundshme, shkakton kancerin, sëmundjet autoimune dhe probleme me mbipeshë. Por hulumtimet më tej tregoi se mjekët e kishin gabim. Verdhë veze nuk shkakton rritje të kolesterolit në gjak dhe nuk ndikon në rrezikun e kancerit.

Pak në lidhje me kalori

Vezë mund të hahet në shumë mënyra: djathë, të ziera ose të skuqura.
Përgjigja në pyetjen e ditës: Sa kalorive në një vezë të ziera?

Mesatarisht, vezë të papërpunuara rreth 70 kalori. Nëse është i gatuar, shifra është e njëjtë - rreth 70 kalori për shtëpi dhe pak më poshtë - për 50-60 e dyqan. Kalori ziera vezë është si para, por nuk gjeti se kolesterolit të papërpunuara pothuajse tërësisht mungon.

Nëse ju jeni një tifoz i vezëve, edhe kilogramë të ardhur keq nuk do të së shpejti. Kalori rropulli pulë tiganisje rritet në 350 kcal.

Vlen të përmendet në të dhënat e mësipërme - për madhësinë mesatare vezë, në qoftë se ajo është më shumë kalori në një vezë të zier pule, dhe i skuqur dhe djathë rritur.
Si mund të keni kohë për të kuptuar se për të humbur peshë, ajo është e rekomanduar për të ngrënë vezë të ziera. Gjëja kryesore nuk është që të harrojmë, komponenti proteina - e kalori të ulët dhe të verdhë në këtë drejtim më të pasur.

Një vezë e zier përmban:

 • Uji 75%
 • Proteina 12.5%
 • Yndyrë 10%
 • Karbohidratet 1.2%
 • Kolesteroli 0.5%

Pothuajse të gjithë e verdhë veze përmban kolesterol. Në mbrojtje të verdhë veze veze duhet theksuar se ai përfshin vetë lecithin. Ky element gjurmë parandalon depozitat e kolesterolit në muret e enëve të. Ky produkt mrekulli parë, kalori, së dyti, është mbrojtëse për të parandaluar malignancies.

Përfitimet trembem vezë

Për shumë vite, dyqane mund të gjenden vezë trembem. Besohet se ato janë të dobishme për njerëzit, vlerën e tyre më të lartë të energjisë se pule. Ndoshta të gjithë veten se si shumë kalorive ziera vezë trembem. Ja përgjigja: 100g korrespondojnë me 168 kalori, ndërsa pule - 160 kalorive. Dallimi është edhe në interes të proteinës: Përmbajtja e vezëve trembem - 14%.

Kështu, trembem-produkteve mund të ofrojë trupin tonë një shumë të substancave biologjikisht aktive. Me fjalë të tjera, enët janë - një alternativë e mirë në humbje peshe. Vezë trembem janë jashtëzakonisht kalori - të mjaftueshme për të ngrënë disa ditë për të marrë normën e përditshme të fibër.

Pronat e dobishme e vezë gatuar:

 1. Faktori i parë dhe më bindëse për shumë - kalori ziera vezë. Rastësisht njohin mjet e saj unik kundër urisë.
 2. Ky produkt stimulon trurin më aktiv, funksionimin efikas. Kjo ndihmon atij choline përfshira në verdhë veze. Për të plotësuar kërkesat e përditshme të këtij elementi në vend të hani 1-2 copa.
 3. Antioksidantë verdhë veze, lutein dhe zeaxanthin mbrojtur retinën dhe lentet e syrit nga ekspozimi dëmshme ultravjollcë të diellit.
 4. Enët me vezë të ruajtur ekuilibrin e energjisë, përveç kësaj, bardhë veze të përfshira në formimin e lëkurës, flokëve, muskujt, enzimat, hormonet.

Me pak fjalë, menu e përditshme të përfshijë jo më shumë se tre vezë si mjekët, nutritionists rekomandojmë, ju jo vetëm që do të pakta dhe elegante, por edhe plot energji dhe forcë për karrierën, familjen dhe hobi të preferuar.