Krem karamel - një recetë për Napoleonin, dhe Eclair medovyka


Kush prej nesh në fëmijëri nuk e pëlqen eclairs ose rrotullon crispy meshë me krem ​​karamel, dhe nëna ime të "Napoleon" dukej e shijshme më të shijshme Sveti jo, dhe sigurisht ata që nuk janë të menaxhuara, askush nuk e sheh, shije tortë e shijshme me proteina krem ​​në formën dhe troyandochok e curls. Shije e këtij delikatesë nga fëmijëria e krijuar për ne për të mbajtur recetë krem ​​karamel i cili nuk ka ndryshuar për shumë vite.

Përmbajtje

 • Krem karamel klasik
 • Vaj-krem karamel
 • Karamel krem ​​karamel
 • Çokollatë krem ​​karamel për dhëmb ëmbël
 • Recetë krem ​​karamel pa vezë
 • Krem recetë proteina

Ne jemi të gjithë të njohur recetë tradicionale krem ​​karamel që ne i përdorim në gatim Eclair, "Napoleon" dhe ëmbëlsira të tjera. Por kjo rezulton, ka shumë më shumë opsione krem ​​karamel.


Le të llogarisin:

 • Krem karamel klasik për ëmbëlsira, eclairs, ëmbëlsira, etj .;
 • Krem karamel vaj;
 • krem karamel karamel;
 • krem karamel çokollatë;
 • krem karamel pa vezë;
 • krem karamel proteina.

Dhe në qoftë se ju mendoni se secili prej këtyre recetave janë disa opsione për gatim (sepse çdo grua në çdo recetë shton diçka), rezultati ne të merrni më shumë se 10 recetave të ndryshme për krem ​​karamel.
Por le të merret me të gjitha llojet e krem ​​alternuar.

Krem karamel recetë klasike i njohur për shumë

Përbërësit e nevojshme:

 1. Qumësht të ngrohtë - 500 ml.
 2. Sheqer - 200 gram.
 3. Yolks ftohtë - 4 copë.
 4. Miell analizova - 50 gram.
 5. 1 gram vanilje.

Krem gatim:

Vlim qumësht rreth ngrohjes ulët. Më vete të trokas yolks me sheqer, vanilje dhe miell. Vazhdimisht llokoçis yolks derdh atyre qumësht të ngrohtë dhe pastaj të vënë tonë përzierje e verdhë veze, qumësht rreth ngrohjes mesme dhe të sjellë një çiban. Për të bërë pohusche krem, ju duhet të valoj atë (reduktimin e zjarrit) 5 ose 10 minuta deri sa të trashë, krem ​​pastaj të ftohtë dhe të gjithë. Krem karamel klasik është gati!

Vaj-krem karamel - version i recetë klasike

Për shkak të shtimin e një gjalpë, ky krem ​​është shumë i shëndetshëm, mban formën më të mirë dhe të përshtatshme jo vetëm për ëmbëlsira, pasta dhe buns si mbushje, por për dekorimin figural e ëmbëlsira.

Përbërësit e nevojshme:

 1. Ngrohtë Qumësht - 2 gota.
 2. Sheqer - 300 gram.
 3. Ftohtë verdhë veze - 4 copë.
 4. Analizova miell - 3. lugë.
 5. 1,5-2 paketë (200 g) gjalpë.
 6. 1 g të vanillin.
 7. 20 gram e pijeve apo raki.

Krem gatim:

Në një nxehta skuqura pan deri miell artë ngjyrë kafe (kjo duhet të jetë vazhdimisht nxitje miell, të bëjë një zjarr minimale). Më vete, lëvizje yolks vezë me sheqer, vanilje dhe miell ftohur. Kini kujdes të mos të largohen nga gunga, është më mirë për të futur miell gradualisht, në një lugë.

Vlim qumësht dhe gradualisht, në pjesë të vogla, për të hyrë në përzierje verdhë-e qumështit. Përzierje mirë. Nxehtësia krem ​​rreth ngrohjes ulët deri valë, pastaj të ftohtë. Për të arritur krem ​​uniformiteti, ajo mund të sjellë poshtë blender shkurtimisht ose mikser. Në një enë të veçantë për të sjellë poshtë gjalpë zbutur në një masë të bukur. Pastaj pjesë të vogla të shtoni krem ​​karamel në vaj dhe tërësisht nxitje të vazhdueshme, të marrë përzierje vaj-krem karamel. Shto liker ose raki dhe përzierje çdo gjë përsëri.

Karamel krem ​​karamel

Përbërësit e nevojshme:

 1. Qumësht të ngrohtë - 200 ml;
 2. Analizova miell - 3. lugë;
 3. Sheqer - 1 lugë çaji slolovaya;
 4. Qumështi i kondensuar - 1 jar (200 gram);
 5. Krem përmbajtje yndyrë e 35% (përzierjen) ose të butë gjalpë - 200 gram;
 6. 1 gram vanilje.

Përgatitja:

Qumësht përzier me sheqer në një tigan, shtoni miell dhe lëvizje të mirë për të hedh në tokë, për të shmangur gunga. Pyetni përzierje e qumështit në furrë në zjarr minimale dhe, nxitje rregullisht, kuzhinier deri të trasha. Hiq rezulton krem ​​thickened nga të nxehtit dhe të shtoni qumështin gatuar kondensuar. Të gjitha të përziera tërësisht në një gjendje të homogjenitetit dhe pastaj jepni përzierje për të ftohur.

Ndërsa krem ​​fitilin, krem ​​ose mundi zbutur gjalpë në një masë të bukur.
Pjesë të vogla (3-4 qasjet) të shtoni krem ​​karamel vrarë në gjalpë ose krem, nxitje të mirë çdo herë. Karamel krem ​​karamel është gati!

Çokollatë krem ​​karamel për dhëmb ëmbël

Përbërësit e nevojshme:

 1. Qumësht të ngrohtë - 250 ml;
 2. Yolks ftohtë - 2 copë;
 3. Miell analizova - 1 tbsp. lugë;
 4. Niseshte patate - 1 tbsp. lugë;
 5. Bar gjysmë çokollatë, e zezë e mirë e hidhur (50 g);
 6. Kakao - 3. lugë;
 7. 150 gram sheqer;
 8. 100 gram gjalpë të butë.

Përgatitja:

Qumësht me çokollatë të vendosur në një tenxhere dhe vihet në furrë të ngrohtë deri, kështu që të gjitha çokollatë është shkrirë. Më vete të trokas yolks dhe sheqer në një shkumë të trasha, shtoni miell dhe niseshte, përzierje mirë. Në yolks përzierje dhe çokollatë miell qumësht të derdh një lumë të hollë, nxitje të vazhdueshme. Mix mirë, vihet në një pjatë dhe ngrohjes minimale nxitje rregullisht sjellë krem ​​për trashësinë e dëshiruar.

Ftohtë në temperaturën e dhomës dhe përzierje me gjalpë whipped (siç është përmendur në recetë e mëparshme).

Recetë krem ​​karamel pa vezë

Përbërësit e nevojshme:

 1. Qumësht të ngrohtë - 500 ml + 160 ml.
 2. 2 gota sheqer.
 3. Miell sieved - 6 lugë.
 4. Zbutur gjalpë - 1 paketë - 200 g
 5. 1 gram vanilje.

Përgatitja:

Shumica e përzierje e qumështit me sheqer dhe vihet në një zjarr të ngadaltë për të valë.
Disa qumësht përzierje me miell dhe me kujdes, ne do të dridhen mikser ose blender për të marrë një përzierje homogjene pa gunga. Kur qumështi i zier me sheqer, pour atë ngadalë në përzierje miell dhe qumësht, nxitje edhe në të gjithë.

Përzierje rezultuar është vënë në furrë rreth ngrohjes mesme dhe kuzhinier deri në gjendjen e të trasha, nxitje rregullisht. Në fund shtoni vanilje krem. Kur uvarytysya krem ​​për konsistencën e dëshiruar, hiqni atë nga të nxehtit dhe të ftohtë. Krem ftohur përzier me whipped një shumë të lirshme të gjalpë. Krem karamel pa vezë të gatshme!

Proteina krem

Ky është një lloj i veçantë i ëmbëlsirat - i njëjti krem ​​që fëmijët e duan aq shumë për të ngrënë në radhë të parë nga sipërfaqja e çdo tortë. Krem karamel proteina të përshtatshme për ëmbëlsira ujdisje dhe ta përdorin atë si një mbushje.

Përbërësit e nevojshme:

 1. Sheqer - 200 gram.
 2. Uji - një gjysmë gotë.
 3. Proteinat - 4 copë.
 4. Acid limoni - 0,5 lugë çaji.

Përgatitja:

Sheqer dhe acid limoni, të mbuluar me ujë dhe kuzhinier rreth ngrohjes ulët deri në formimin e shenjave të para të valë. Pastaj pak më të rritur ngrohjes dhe kuzhinier deri "teste për topin e butë" (rreth 40-45 minuta). "Testi i topit butë" - një sasi të vogël të shurupit të derdh në një tas me ujë të ftohtë. Nëse shurup ftohur mund ta shkarkoni topin në dorën e tij, atëherë shurup është gati.

Lini shurup të ftohtë pak. Ndërsa shurup është i ftohur, të bardhët ftohtë rrihej në një të bukur, shkumë të qëndrueshme (të fibrave të rrugës më të mirë dhe ka qenë më rezistent shkumë, shtoni proteina pak kripë). Jo ndaluar për të xhiruar poshtë proteina, gradualisht pour atyre shurup sheqeri (nxehtë, por jo të valë) dhe për të sjellë poshtë një tjetër 10-15 minuta. Krem karamel Proteina është gati! Krem duhet të lirohet i shëndetshëm dhe shumë i mbajtur mirë formë.

Këtu ne jemi me ju sot dhe të mësuar për të përgatitur gjashtë opsioneve të ndryshme krem ​​karamel. Por ka gjithmonë vend për imagjinatën tuaj dhe frymëzim krijues. Pra, të punojnë dhe të eksperimentojnë.
Good luck në krijimin e kryeveprat e kuzhinës dhe ëmbëltore! Dhe ju bëftë mirë!