Dietë Paleo - një menu për një javë, dhe rezultatet e shqyrtimeve


Dietë moderne Paleo ndryshoi botën e humbje peshe dhe palestër. Gjithë njerëzimi shekulli i kaluar ka kërkuar një mënyrë për të zëvendësuar të lartë kalori ushqim të thjeshtë me diçka që ka vlerë zero të energjisë. Noodles pa kalori, vaj, e cila nuk është e zhytur, sublimated pastruar ushqim hollim nga një qese. Vetëm po shikoj vajzë racion avancuar në ndjekje të harmonisë në fund të shekullit të 20-të.

Përmbajtje

  • Dietë paleolitit i L. Kordeyna
  • Dietë të shtrenjta dhe komente ... ose paleo
  • Paleo dietë Krossfit: çift i fortë
  • Menu Paleo dhe probleme të lidhura me të


Pra, pse njerëzimi është i shpejt trashet? Rreth kësaj pyetje kërkon fiziolog amerikan L. Kordeyn. Ekzaminimi dietë e amerikanëve të zakonshëm, dhe të paturit e një seri eksperimentesh, shkencëtarët gjetën se për mijëra vjet të metabolizmit të njeriut ka ndryshuar pak. Dhe të gjithë duhet vetëm proteina të kafshëve, yndyrë, fibër bruto dhe sheqer natyror, karbohidratet jo pa yndyrë dhe proteina gruri gluten. Pra, një sistem furnizimi me energji elektrike ", një popull la lashtë" - paleodieta.

Dietë paleolitit i L. Kordeyna

Është ky version i dietës në stilin antik është origjinale. Kordeyn konsiderohet se armiqtë kryesorë të metabolizmit - produktet e qumështit dhe drithëra. Sipas tij, këto dy grupe të produkteve të shkaktojë një varg të reaksioneve alergjike.

Një dietë të ulët kalori, e cila përpiqet të ndjekë Amerikën deri në mes të shekullit të kaluar, vetëm përkeqëson problemin. Sistemi imunitar bie i qumështit dhe thekon përjetuar një ngarkesë të dyfishtë.

Deficiti i energjisë minon aktivitetin e saj. Nevoja për të shtypur inflamacione të brendshme dhe alergjive merr burimet e mbetura. Ajo që ne të merrni si rezultat? Jo, figura të pakta. Një rezultat tipik - një bark topolak, i fryrë nga tretje të vazhdueshme joadekuat të ushqimit, muskujt butë, të cilët nuk kanë proteina të plotë, dhe dhimbje të vazhdueshme të ftohtë dhe në nyje, gradualisht "vras" Fan mënyrë jetese të shëndetshme.

//

Nuk është çudi që tifozët e lehtë dietë të ulët kalori nuk është shumë dhe ajo e ndjekur. Vështirë për të ngrënë në këtë stil, në qoftë se ju vazhdimisht ndjehen të lodhur dhe të dobët. Natyrisht, në rastin vijnë ëmbëlsi dhe energji, dhe ëndrrat e një shifër hollë që ju tani mund të them lamtumirë.

Thyerja rrethin vicioz do të Paleolitit dietë, dmth:

  • refuzimi i plotë i të gjitha që mund të quhet rafinuar rafinuar dhe modifikuar. Paraardhësit tanë hëngrën mish, perime, peshk, arra dhe fruta. Ata milked lopë, dhe, për më tepër, nuk i holluar me valë petë të ujit. Ne duhet të veprojmë si ata, që të bëhen të fortë dhe të shpejtë;
  • të përjashtuar produktet e qumështit. Kordeyn beson se qumështi - ushqim për fëmijët, jo të rriturit, dhe moderne "hormonet përforcuara" industrinë e qumështit - një projekt "minojnë shëndetin e kombit", dhe asgjë më shumë. Sipas shkencëtarëve, në qoftë se ne braktisim qumësht, ju mund të them lamtumirë ënjtje të vazhdueshme, hundë i lëngshëm dhe të fituar peshë në varësi të fazën e ciklit menstrual;
  • refuzimin e grurit. Popularizer e ideve gazetarit Kordeyna G. Taubs shkruan se grurit si bazë e piramidës së të ngrënit shëndetshëm - jo më shumë se lobimi fermerët të cilët kanë nevojë për të shitur grurin e tyre. Dhe në qoftë se ju refuzoni grurin, mund të forcojnë sistemin imunitar dhe të përshpejtojë metabolizmin në një çështje muajsh;
  • Paleo dietë menu me produkte të freskëta organike. Mish rritur në viçat e kompleksit të ushqimit do të bëjë. Vetëm ato lopë që hanin bar për jetën duhet të merren për tryezë paleo-fan. Nëse ju doni të peshkut? Troftë tuaj për të kapur në det dhe jo rritur në puse me ujërat e zeza në jug të Kinës. Perimet dhe frutat gjithashtu duhet të blejnë atë, mos e përdorni herbicideve dhe pesticideve. Në përgjithësi, ky projekt do të nisë "rriten perimet e tyre ose ajo Mbështetje prodhuesit vendorë"

Dietë të shtrenjta dhe komente ... ose paleo

Gjuhët e liga nga bota e kërkesës ushqyerit klasike që paleodieta vepra, por:

  • nga banale reduktuar futje kalori. Tipik amerikan ha rreth 3500 kalori ose më shumë me hamburger saj, patate dhe donuts. Një tifoz i dietës së lashtë - rreth 2,000 kalori, thjesht sepse biftek viçi dhe patate e ëmbël njom më mirë se një listë e panjohur, dhe ndoshta soje mishit. Dhe me këto rregulla do të diktojë madhësinë e llogarive servings madhësi për produktet. Po, kjo është një mënyrë e shtrenjtë për të humbur peshë, madje edhe në Shtetet e Bashkuara;
  • për shkak të nevojës për të pasur vetëm produkte organike, tifozët e sistemit janë të uritur në "zhironakopitelnyh" situata tipike sociale. Ai ka një pickim në kinema, ata nuk mund të ndalet në një stacion gazi për burgers dhe roasts nuk blej rrjet, poshtë lart. Fëmijët e tyre nuk shkojnë në ushqim të shpejtë, dhe një klub sportiv nuk janë sipping band qumësht dhe për të kryer një trajnim me intensitet të lartë të shkurtër

Dhe çfarë një njeri i famshëm? Jack Osbourne thotë paleo ndryshoi jetën e tij përgjithmonë. Jo numërimit kalori, nuk ka ushqim për vajzat sikur bagels pa yndyrë dhe pa probleme. Boy dukshëm humbur peshë, dhe pak e di njeri tani qesharake yndyrë me "Osbournes".

Rastësisht, një rishikim i paleodiete majtë dhe mahnitëse Uma Thurman. Ylli i "Kill Bill", u përpoq një shumë të ngrënies, duke përfshirë vegjetarian, por kurrë nuk ishte në gjendje për të marrë energji të mjaftueshme për të vërtetë të marrë ngacmuar në lidhje. Sot ajo ndjek parimet e Paleo, dhe tha se është përmirësuar jo vetëm shifër, por edhe lëkurën dhe flokët.

Paleo dietë Krossfit: çift i fortë

Krossfit është ndoshta tendenca më popullore sportive e dekadës së fundit. Njerëzit janë të lodhur kilometra era e këngë ndër-vendit, dhe pastaj shyly fshehur ende kofshët voluminoze pantallona bel.

Ata nuk duan të numërimin e kalorive dhe peshojnë ushqim. Dhe edited directory me proteina të gjithë mjaft të lodhur. Intensitet të lartë sekuencë trajnimi të shkurtër përsëritet ushtrime në të cilat jashtëzakonisht i rrallë dhe e mirë e ushqimit të vjetra kalori është e mjaftueshme? Pra, ju lutem, dhe humbje peshe shumë.

Sot Krossfit marrë shok me dietën e njeriut të lashtë. Blogerët e krossfita botërore pas saj. Lose Weight profesione intensive të zgjedhur atë. Ndërkohë, sistemi zyrtar fuqia e sportit është ende "Zona" nga Barry Sears. Një kampion e kampionëve gjë nuk Froninh ndjekin as i pari dhe as i dyti, por vetëm të hani çdo gjë që gjen të dobishme dhe të natyrshme dhe trenat prej 3 deri 6 herë në ditë.

Ndërkohë, paleodieta mund të plotësojnë nevojat e personit që trenat me proteina dhe yndyrna të shëndetshme, dhe karbohidratet jep mjaft në qoftë se një atlet ha fruta. Dhe ajo nuk e bën atë vazhdimisht snacking, siç kërkohet nga dieta klasike "e palestër." Kështu që shumë njerëz zgjedhin thjeshtë është, dhe jo "Zona", ku ju numërimin e kalorive.

Hollim Krossfit të rekomandojë një "sfiduar veten" - për 21 ditë hedh poshtë të gjitha drithëra dhe qumësht, të ndaluar duke pirë kafe me qumësht në të gjitha format, dhe hani ëmbëlsirat. Në vend të kësaj - tre pjesë të arsyeshme të çdo mishi me ndonjë perime dhe 1-2 servings e frutave në ditë. Mos humbni peshë? Do të shkurtojë fruta dhe pini më shumë ujë. Është kjo formulë dhe të përdorura nga miliona njerëz për shkak të thjeshtësisë së tij.

Menu Paleo dhe probleme të lidhura me të

Eksperti i brendshëm Ilya Karyagin shkroi në blogun e tij se e gjithë jeta është paleo bukur lover, pavarësisht nga fakti se supermarket zakonshme për të blerë ushqime dështon.

Amerikane "proceset jetësore Optimizer" Tim Ferris dhe kaloi tërësisht në javët e paleo. Të gjitha të madhe, por ajo ishte e vështirë për të ngrënë sa më shumë fruta të mos Paleo kthyer në një nizkouhlevodku banale me të gjitha pasojat, duke përfshirë shëndetit të dobët.

Grupet (llojet) e produkteve çdo ditë  1-2 herë në javë Ndaluar për të ngrënë
Burimet e proteinave Mishi i freskët i të gjitha llojeve dhe mish të organeve (nga kafshët e ushqyer bari sesa ushqim). Shpendët (kryesisht rurale ose fermë, në vend të pulave) .Ryba kapur në ujërat natyrore. Vezë. Ushqim deti. Bacon, sallam, suxhuk, produktet e proteinave me origjinë të dyshimtë (mishit të ngrirë i kafshëve të ushqyer ushqim të kafshëve, fileto peshk të ngrirë) Marinuar mishin nga supermarket, mishi gjysëm-të gatshme me sheqer, soje, uthull. Gjalpë badiava. Të gjitha llojet e bishtajore, duke përfshirë ushqime soje për VEGJETARIANËT (tofu, qumësht soje)
Burimet e yndyrë Arra dhe fara e të gjitha llojeve, djathë, neobzharennyeAvokado. Të gjitha yndyrna shtazore me origjinë natyrale - derri dhe rosë yndyrë, vaj peshku dhe gjalpë i shkrirë, dhe e gjalpë natyrisht.

Me vajra bimore e naftës kokosit lejueshme vetëm për ushqim dhe macadamia naftës arra dhe të freskët të ftohtë presion vaj ulliri

Almond, kungull, gjalpë, arre dhe gjalpë tjetër arrë Vaj vegjetal Tradicionale - kanolovoe, safflower, luledielli, misri dhe përhapet soevoe.Kulinarnye. Margarinë.
Burimet e karbohidrateve / produkteve bimore Absolutisht të gjithë fruta dhe perime të freskëta Nutovaya dhe miell kokosit, arra të përpunuara dhe fara, gjalpë arrë (bajame, Brazil arrë naftës) Të gjitha kulturat, duke përfshirë drithëra, breakfasts gati, makarona, pica, pasta të çdo lloji, dhe bishtajore
Pije dhe condiments Uji (thjeshtë dhe mineral), çaj, supë nga kockat, të gjithë-natyrore herbs dhe erëza perime Kafe, kakao, çokollatë e errët, e natyrshme, alkooli, gluten-free (verë e thatë zakonisht) Alkooli përmban gluten, lëngje, enhancers shije kimike, sodas

Përdoruesit e zakonshëm janë të mërzitur dietë e komoditet, e cila i jep ushqim të zakonshëm. Prandaj, trendi tani ashtuquajtura "shtatë-paleo" - një grup dietat që ofrojnë produkte natyrore për të ushqyer, por jo edhe aq të rreptë sa i përket qumështit dhe grurit.

Më të famshme "shtatë-paleo" nga kullosa e lashta. Përveç mishit, frutave dhe perimeve dhe arra mund të hahet melekuqe, kinvu, fasule dhe drithëra të tjera që përmbajnë gluten. Ndonjëherë tifozët hani produktet e qumështit me origjinë organike. Për shembull, një fermer qumësht dhe krem, por jo të njëjta, blerë në supermarket.

Gjithsesi, të ushqyerit dietë në bazë të njeriut të lashtë ka jo vetëm mbështetësit por edhe kundërshtarët. Tifozët e dietologji klasike paralajmërojnë se për fat të mirë devouring mish, shumë e lehtë për të marrë të tepërta kolesterol "i keq", dhe fruta dhe perime nuk janë gjithmonë të tretet mirë dhe mund të shkaktojë çrregullime të traktit gastrointestinal.

Dhe dietë nuk është i përshtatshëm për ata që përdoren për të nopem për arsye që nuk lidhen drejtpërdrejt me cilësinë e dietë. Tifozët ngushëlluar darkë të bollshme, të kapur probleme të mëdha drekë pune apo të pushojnë me ëmbëlsirat NUK humbni peshë pa numëruar kalorive, dhe jo kufizimin pjesë.