Ginger çaj - receta e jetëgjatësisë dhe figura të pakta


Nuk janë të njohur dhe të gjithë-fuqishme rrënjë jetën xhensen, dhe kanë - rrënjë xhenxhefil, i cili, edhe pse modeste kushëriri i tij kinez, por popullariteti ajo nuk dha. Çfarë është aq naiv e këtij rrënjë, sidomos çaj, gatuar nga ajo? Para së gjithash ai magjepsur gratë në aftësinë unike për të dhënë të rinjve dhe harmoni. Xhenxhefil çaj recetë e cila ka shumë ndryshime, forcon kujtesën, përmirëson metabolizmin dhe tretjen.

Përmbajtje


 • Pronat e dobishme e çaj xhenxhefil
 • Çfarë kombinuar rrënjë xhenxhefil
 • Si për të bërë çaj xhenxhefil - receta interesante
 • Si për të pirë çaj xhenxhefil për të humbur peshë

Pronat e dobishme e çaj xhenxhefil

Me numrin e madh të shërimit pronat e xhenxhefil të quajtur "ilaç universal". Ajo i ndihmon me simptomat e ftohjet, sëmundjet bronkial-pulmonare dhe të zorrëve, heq dhimbjen, dezinfekton, soothes, warms. Përshpejtohet metabolizmin, metabolizmit lipidik veçanërisht në trup dhe përforcon sistemin imunitar.

Cilësitë shëruese rrënja e tij medicinale është në gjendje për t'i dhënë atij pije të përgatitur. Kështu që ju duhet të dini disa receta të thjeshta se si për të bërë çaj xhenxhefil të përfitojnë nga bujaria e tokës. Ginger - një çelës magjik që natyra ka dhënë për njerëzit, që të jenë të shëndetshëm dhe të bukur.

Çfarë kombinuar rrënjë xhenxhefil

Para së gjithash - xhenxhefil është një nuancë e shkëlqyer që i jep gjellë një lloj bukuri. Kjo është një formë e shijshme ëmbëlsuar në një bllokim apo shtesa në provë për pjekje e Krishtlindjeve. Por këtë herë ne do të flasim për përgatitjen e çajit të veçantë xhenxhefil për humbje peshe. Për të qëndruar jashtë çaj dhe pini atë që të jenë të lumtur, të mësojnë cila përbërësit xhenxhefil kombinuar mirë.

Ju mund të marrë një copë rrënjë si bazë për çaj (rrënjë 4-5 cm në 2 litra ujë), pres atë (integruar apo prerë në feta), derdh ujë të valë dhe të insistojnë në një termos. Pas 2-3 orë ikjen. Kjo është recetë bazë. Pini nga aromatik, ostrenkym edhe djegie. Por si për të përgatitur çaj xhenxhefil që ishte jo vetëm e dobishme, por edhe e shijshme?

 • Mirë "mik" i xhenxhefil - limon. Ajo dilutes mprehtësinë e pije, duke e bërë atë më të freskët dhe vitaminizuye me përkushtim të plotë. Jo keq zëvendëson agrume e tij shokët dhe portokalli. Lëng të freskët portokalli me një infuzion të mrekullueshme xhenxhefil. Më të mirë për të shtuar lëng të shijojnë në pije përfunduar.

 • E madhe në çaj me nenexhik xhenxhefil ose balsam limoni kombinuar. Acarim klasik i këtyre bimëve ka të njëjtin funksion si agrumet, freskuese dhe produkt fisnikëruar përfunduar. Herbs ngjitur së bashku me rrënjë.

 • Honey - një tjetër komponent i dobishëm i çajit xhenxhefil. Ai zgjidh zhguchest, pidsolodyt do të shumëfishohen të mirat dhe vitamina. Shto ajo duhet të jetë e gatshme, pini pak ftohur poshtë për të shmangur humbjen e pronave të çmuara të mjaltit. Ai do të bëjë tastier çaj dhe më shumë tenderit. Një gotë 1-2 teaspoons e mjaftueshme.

 • Një tjetër përbërës interesante recetë - hudhër. Ata janë ngjitur së bashku dhe përforcojnë njëri-tjetrin me energji shëruese. Nga recetë origjinale (për 2 litra ujë 4-5 cm rrënjë) 3-4 karafil të mjaftueshme. Përshtypjet e hudhër nuk prishin pije. Ginger është produkt mjaft e fortë për të dominuar aromë. Nëse gulls hani një fetë limoni, frymëmarrje të freskët nuk është prekur. Por recetë e mirë për çaj xhenxhefil humbje peshe nuk është gjetur.

Receta interesante

Ajo shkon mirë me xhenxhefil dhe erëza të tjera. Këtu janë disa receta për mënyrën se si të krijoj çaj xhenxhefil me një shije të ndritshme dhe të paharrueshme.

Ice çaj me xhenxhefil dhe erëza

Merrni 2 lugë çaj (e gjelbër të pastër apo të zi), 1 lugë çaji pluhur të thata xhenxhefil, një pjesë të vogël të kanellë (pluhur ose më pak se gjysmë lugë çaji), 4-5 copa karafil, një sprigs pak e nenexhik (ju mund të zëvendësojnë 1 lugë çaji çaji nenexhik), 0.5 litra ujë të valë, shtrydhur lëng prej 3 limon, akull.

Tea, nenexhik (mente ose çaj), erëza derdh ujë të valë. Mbush 6-7 minuta. Pastaj infuzion i tendosje, shtoni sheqer ose mjaltë për shije, të ftohtë. Përzierje me ujë soda dhe lëng limoni. Në syzet përhapur akull grimcuar. Hidh çaj xhenxhefil në to. Kjo është shumë e shijshme, të freskëta dhe të bukur.

Boronicë-xhenxhefil

Xhenxhefil Muzik (2-3 cm në 1 litër ujë) ose të thata pluhur (0.5 teaspoons), 5 lugë gjethe boronicë. Hidh thata Kastrati bar dhe xhenxhefil zier ujë dhe birrë për 30 minuta, peshqir ukryvshy çaj ose peshqir të madh. Para përdorimit, shtoni një gotë me mjaltë.

Perfectly heq lëngjeve të tepërta nga trupi, në të njëjtën kohë normalizes funksionimin e veshkave dhe fshikëzës. Recetë të mrekullueshme!

Në të mirë të shtoni çaj xhenxhefil dhe u rrit. Brew tharë rose hips dhe xhenxhefil në një termos. Baza Ymbyrnaya si në çaj boronicë, u rrit shtoni në shije dhe të lënë për disa orë.

Dhe xhenxhefil të mirë me kanellë, mollë dhe kardamom. Improvizoj!

Si për të pirë çaj xhenxhefil për të humbur peshë

Gëzojnë pije e shijshme xhenxhefil do të ndjekin rregulla të thjeshta për të marrë humbje peshe më të efektshme. Për ta bërë këtë:

 1.  Është e këshillueshme të pini ishte e nxehtë.
 2. Pini pjesë të vogla, të paktën 3 herë gjatë ditës (jo gjatë natës!).
 3. Më mirë të pini atë para ngrënies, për 20 minuta këtë ju do të ulë oreksin tuaj dhe shtoni "përshpejtim" e proceseve metabolike. Ushqimi do të asimiluar më mirë.
 4. Hani rregullisht, të paktën 2 herë në ditë për të paktën një muaj. Kështu që ju të drejtuar programin "Ginger" përshpejtuar procesin e metabolizmit. Dhe të shohin rezultatin në pasqyrë!
 5. Mos pini më shumë se 2 litra çaj në ditë. A nuk e teproj.

Gjithmonë mbani mend se çaji xhenxhefil ka contraindications! Mos pini fëmijët e tij, nënat pleqsh, gratë shtatzëna. Në të sëmundjeve të traktit gastrointestinal gjithashtu duhet të përmbahen nga një pije të tillë të fortë. Plotëson dhe produkt origjinalitet.

Mos e humb shijen për jetën nuk e le të plotësojnë shijen e çaj xhenxhefil. Me të ju qëndroni përgjithmonë i ri, i hollë dhe tërheqës!