Përfitimet e çaj jeshil dhe dëmton pije e lashtë


Në pyetjen shumëvjeçare "Për të pirë apo jo për të pirë çaj jeshil?" Secili prej nesh ka përgjigje e tij. Për disa - origjinale ilaçe çaj jeshil për të tjerët - të padobishme, jo pije e shijshme - vetëm një modë kalon. Përfitimet dhe dëmet e çajit të gjelbër duke u hetuar që prej shfaqjes së tij në Kinën e lashtë. Këto mosmarrëveshje të vazhdojnë sot e kësaj dite. Le të përpiqemi të kuptojmë plotësisht.

Përmbajtje

 • Përbërja e çajit të gjelbër
 • Kushtet e çajit të gjelbër pirja
 • Dobishme se çaj jeshil
 • Çfarë dëmi mund të sjellë çaj jeshil

Çaji jeshil - një pije më të popullarizuar dhe të preferuar në botë. Që atëherë, kur kinezët e lashtë pari derdhi ujë të vluar lë bush çaji camellia, kaluar qindra vjet. Dashuria për çaj jeshil, kaloi përmes Murit të Madh të Kinës, shitur nëpër botë. Sot, miliona njerëz pinë mushtin në sasi të mëdha. Çaji jeshil është përdorur në farmaceutike, mjekësi, cosmetology. Prandaj është e rëndësishme të dini: çfarë është më - dobi apo dëm qëndron në këtë pije?


Përbërja e çajit të gjelbër

Bimore çaji ka pronë të mahnitshme. Ajo mund të absorbuar nga toka dhe sintetizojnë të ndryshme dhe të dobishme për substancat e njeriut. Përbërja kimike e gjethe të freskëta çaj dhe lë çaj, gatuar prej saj, shumë e ndryshme. Në gjethe çaji të thatë është shumë më komplekse dhe të ndryshme.

Le shkurtimisht të zhytet në një kimi të saktë të shkencës dhe të përpiqet për të folur në lidhje me përfitimet dhe dëmet e çajit të gjelbër për nivelin e tij të respektuar. Diskutoni komponentët e lë çaj dhe ndikimit të tyre në trupin e njeriut.

Me sa duket, komponentet kryesore të infusions çajit janë taninet. Midis tyre dallojmë tanin. Ai jep çaj jeshil shijen e saj të mrekullueshme.

Paleta mrekullueshëm të vajrave thelbësore, e cila është pjesë e çaj, krijon një buqetë të veçantë për çdo shumëllojshmëri të flavors. Nga vajra esenciale varet nga cilësia e teas.

Një nga komponentët më tërheqëse të çajit të gjelbër është fuqizuar kafeinë Alkaloid, ajo quhet teyin. Ajo është gjetur në kafe. Por çaji caffeine nuk funksionon si kafe. Veprimi i saj është i butë, ai ndikon me kujdes sistemet kardiovaskulare dhe nervor. Çaji caffeine ka një pronë të rëndësishme: kjo nuk do të grumbullohen në trup. Prandaj, mundësia e helmimit atë praktikisht të përjashtuar. Edhe pse çaji jeshil përmban kafeinë se sa në kafe.

Kafeina, vajra esenciale, taninet, çaj jeshil, së bashku, të ndihmojë për të zvogëluar rrezikun e tumoreve, parandalimin mutacionet qelizore dhe proceset aktive oksidimi. Kjo do të thotë që punojnë për të ruajtur shëndetin tonë.

Duket e pabesueshme, por vlera e saj ushqyese nuk është inferiore bishtajore çaj jeshil! Kjo është përmbajtja e proteinave në të. Veçanërisht të pasura me proteina komponimet teas japoneze.

Jo mashtruar natyrën e çajit të gjelbër dhe aminoacidet të dobishme. Funksioni më i rëndësishëm - normalizimi i proceseve metabolike. Aminoacidet të ndihmojë për të rivendosur sistemin nervor rraskapitur. Figurative - rikthen të njëjtat qelizat nervore nuk janë të rinovohet. Një tjetër e rëndësishme amino acidet çaj tipar - presionin e ulët të gjakut, por ka nuanca. Për të bërë atë punë, ju keni nevojë për të pirë çaj shumë të nxehtë.

Vitaminat në çaj jeshil gjithashtu bollëk. Përmbajtja e vitaminës P ajo tejkalon portokall dhe limon. Vitamina P forcon efektin e vitaminës C, e cila gjithashtu ka një çaj. Dhe, duke folur me një zë, P + S rritet seriozisht rezistencën për ftohjet, lehtësimin e stresit dhe lodhjes.

Rich gulls gjelbër vitamina B, PP, provitamin A ose carotene (rroftë e flokëve të shëndetshme!). Luftëtar i njohur kundër proceseve plakjen e trupit, I nderuar antioxidant vitaminë E është gjetur edhe vendin e tij në përbërjen kimike të pije çaj. Në çaj jeshil, magnez, mangan, natrium, kalium, fluorit, jod, bakër. Edhe ari! Por në TEAS thatë nuk u gjetën, këto elemente kalojnë në zgjidhje vetëm në shpërthyer çaj.

Nuk është çaj dhe një tjetër grup i vogël i komponentëve kimike. Ajo është një substancë rrëshinor. Deri në fund të rolit të tyre nuk është kuptuar ende, por është e qartë se ata veprojnë si shije transportuesit çaj. Dhe edhe më shumë - si ajo kap.

Ajo mbetet një mister aftësia e jashtëzakonshme në brewing çaji infuzion vetëm ndajë ushqyesve, dhe jo për të lënë formularin panevojshme tretur. Tea, të përgatitura në përputhje me rregullat e materialit të cilësisë brewing është një përqendrim të veçantë të dietë të vlefshme, medicinale dhe substancave aromatizues.

Kushtet e çajit të gjelbër pirja

Për pije të vërtetë të mirë dhe të dobishme, ju duhet të dini se si të krijoj çaj jeshil. Ka rregulla klasike të shpërthyer, në vijim të cilat, të gjitha pronat e çajit të gjelbër do të jenë të hapura për ju.

Le të kujtojmë ato në faza:

 • marrë një çaj të ngrohtë, e thatë (enë prej argjile, porcelani, qelqi);
 • pour çaj lë në shkallën prej 1,5-2 teaspoons në 200 ml ujë;
 • Nëse saldim është përdorur çaj fletë - lugë të mbushur me majë nëse thyer - pa top;
 • Kazani nuk e mbushur me ujë deri në krye, ju duhet gjithmonë të lënë të paktën një centimetër;
 • Jo brewed çaji jeshil me ujë të vluar, uji nuk duhet të jetë më shumë se 70-80 gradë;
 • TEAS veçanërisht delikate gjelbër krijoj temperatura më e mirë e ujit është më e ulët, por më të gjatë;
 • Pas pirja e çajit të mbuluar leckë mbylljes hundëz - kështu që ne të mbajë pije shije, nuk e le të zhduket vajra esenciale të paqëndrueshme;
 • presin për 3 në 7 minuta dhe derdhur pije në gota hyjnore!

TEAS gjelbër mund të përballojë më shumë se një vendas, kështu që nuk nxitojnë për të përfunduar këtë ceremoni. Brewing çaj - një proces krijues dhe shije pije çaj domosdoshmërisht varet nga personi që brewed atë. Në qoftë se çaji është përgatitur me dashuri për çaj, me njohuri të procesit dhe respekt për ju, përfitimet e çaj jeshil shumë herë do të rritet.

Dobishme se çaj jeshil

Nëse ju kujtohet "kimike" komponenti i çajit të gjelbër, të cilën ne e shqyrtuar, pronat e dobishme e çajit të gjelbër nuk do të shkaktojë dyshime. Por ka edhe diçka tjetër ...

Çaji jeshil - një asistent i mirë në luftën për figura të pakta. Parandalon sëmundjeve të shoqëruara me çrregullime metabolike në trup. Përfshira në tanin çaj aktivizon traktin gastrointestinal dhe lehtëson tretjen. Ushqime të ngopura larë poshtë me çaj jeshil, dhe ju shmangur ndjenjën e shurdhim në stomak.

Çaji jeshil pektin janë në gjendje për të thyer yndyrna. Ata vidkladutsya mbi ijët e tua dhe në muret e enëve të gjakut. Do të ulë nivelin e kolesterolit "të keq" në gjak, dhe për këtë arsye rrezikun e arteriosklerozës.

Çaji jeshil ndihmon në rastet e helmimit, ai mund të fitojë edhe infeksionet e zorrëve. Nëpërmjet adsorbing çaj infuzion aftësia tregon trupin e substancave të dëmshme. Efekti diuretik i çajit pastron nga toksina dhe kripëra të dëmshme veshkat. Shansi i gurëve në veshka dhe ul fshikëzës.

Ne ndjekur gjithë rreziqet. Ky rrezatim, rrezatimi diellor, ndikimi i televizionit, telefonit, ekologji, trashëgim të keqe ...
Pra, sipas studimeve të fundit, përdorimi i rregullt i çajit rrezikun e kancerit të gjirit tek gratë është ulur me 90% dhe kancerit tjetër me 60%!

Çaji jeshil ndihmon për të menduar. Për shkak se ajo dilates enët e gjakut të trurit, përmirëson qarkullimin e gjakut dhe furnizimit me oksigjen. Ky proces do të reduktojnë ndjeshëm rrezikun e sulmeve në zemër dhe tru.

Ka një anë estetike të ceremonisë çaj. Ky çaj jeshil duket "katër bizhuteritë çaj": butësi dhe tre "freski" - ngjyra, aromë dhe shije. Absolutisht të gjitha avantazhet e çajit të gjelbër organizmin e njeriut nuk llogaritet! Ata të gjithë e kuptuan. Tea na prek tërësisht. Ka efekte të dobishme në sistemin e frymëmarrjes, kardiovaskulare, rrit efikasitetin dhe vitalitet.

Çfarë dëmi mund të sjellë çaj jeshil

Por në çdo, madje edhe vaj i madh, ka një mizë në vaj. Përfitimet dhe dëmet e çajit të gjelbër të vështira për të krahasuar. Kjo krahasohet me një lumë votash fitojë favor. Por le të, megjithatë, të diskutojë dhe lugë tar.

Caffeine gjallërues, e cila na ndihmon për të luftuar lodhje dhe përgjumje mund të provojë mashtrimin. Emocionuese e tij si mund të privojnë ju e gjumit, e bëjnë irrituese ritmin e shpeshta të zemrës. Trupi mund të mësohemi me kafeinë, dhe ju do të duan gjithnjë e më shumë. Në të gjithë duhet të dinë se kur do të ndalet, madje edhe çaj.

Qëndrueshme e padëshirueshme për të pirë çaj jeshil për gastrit, ulçerë stomakut, për të mos provokuar acarim të mukozës dhe dhimbje. Është e padëshirueshme për njerëzit me gurë në veshka, si dhe vuan nga artriti reumatoid.

Urtësi kineze thotë: "çaj perestoyav si helm!". Nëse çaj jeshil qëndruar në formë të mbyllur, kjo është veçanërisht e rrezikshme për pacientët me përdhes, glaukoma dhe hipertensionit. Në se ekstrakte përmbajtjen caffeine dhe rritur komponimet purine. Pini çaj brewed fllad!

Një numër i këshilla për të ndihmuar të shmangur çaj dëm:

 • Mos pini çaj jeshil me stomak bosh;
 • mos pini çaj jeshil vetëm para një vakt, ajo do të zvogëlojë shijen e ushqimit;
 • pini atë dhe menjëherë pas një vakt të mos ngadalësojnë sistemin e tretjes;
 • Mos pini çaj shumë të nxehtë;
 • mos pini çaj i ftohtë;
 • Mos pini çaj shumë të fortë;
 • Mos bëni çaj shumë të gjatë për të mos ulur cilësinë e tij;
 • mos pi ilaç çaj!

Çaji jeshil është konsideruar si një zgjidhje e shkëlqyer për shëndetin. Merrni atë të saktë. Natyra në gjethe çaji krijuar një shëndet të vërtetë laboratorike. Proceset kimike komplekse janë dhe gjethe çaji të freskëta, dhe çdo gjethe çaji shtrirë në mesin e mijëra të tjerëve në shelfin e kuzhinës tuaj. Përbërja e tij ndryshon në mënyrë të vazhdueshme deri në parë infuzion çaj gllënjkë.

Le çdo filxhan ilaç magjik punon mirë. Ne kujtojmë me mirënjohje e panjohur kinez parë derdhur valë lë çaj. Por ai nuk është tjetër i lashtë nuk është edhe i vetëdijshëm për pronat e mëdha të çajit të gjelbër që ne dimë sot. Dhe sa më shumë zbulimet përpara!

Olga Nikitina posaçërisht për ladymadonna.ru