Si të gatuaj të thata fruta komposto sekretet e pije të shijshme dhe të shëndetshme


Në dimër, kur frytet e zhduket nga raftet e dyqaneve dhe rrit të tjera me kosto në kohë, por trupi i lodhur duhet vitamina për të ndihmuar plotësoj aksioneve të tyre e fruta të thata. Ju mund të përdorni ato në formë të "gjallë", shtohet në qull, desserts dhe madje edhe enët kryesore. Megjithatë, mënyra më e preferuar e gatimit pije frutash të thata janë dhurata e natyrës. Ka shumë receta për pije të shijshme, e konsiderojnë disa prej tyre.

Përmbajtje

 • Komposto klasike e frutave të thata
 • Recetë komposto prej frutave të thata pa sheqer
 • Recetë me kajsi të thata
 • Këshilla dhe nuanca
 • I pyetur? Ne përgjigje!Komposto klasike e frutave të thata

Kajsi të thata, kumbulla të thara, dardha, mollë - ndoshta komposto më të famshme të frutave të thata, recetë dhe shije është i njohur për të gjithë që nga menu kopshtit.

Përbërësit:

 • 50 gram kajsi të thata;
 • 200 gram mollë;
 • 100 gram kumbulla të thara;
 • 50 dardha gram;
 • 2 gram acid limoni;
 • rërë sheqer.

Para komposto gatuaj të gjitha frutat duhet të zhytem në një grimë ujë të ngrohtë zier për 15-20 minuta. Ndërsa vidmokayut fruta, vënë pan në zjarr me ujë. Numri aktual i përbërësit për 3 litra ujë. Ajo duhet të valoj dhe gradualisht të mbushur me fruta të thata: së pari vë mollë dhe dardha - ata janë të ashpër dhe të kërkojnë trajtim më të gjatë ngrohjes. Pas gjysmë ore vënë pjesën tjetër të frutave, acid limoni, sheqer në shije dhe kuzhinier për një orë e gjysmë në ngrohje të ulët.


Recetë komposto prej frutave të thata pa sheqer

Në vijim Recetë - versioni i "thartë" për të shikuar figurën e tyre dhe për të mbajtur të hahet njerëz të shëndetshëm. Kjo komposto pa sheqer, ëmbëlsi dhe dritë merr me atë të komponentëve përbërëse të tij.

Përbërësit:

 • kajsi;
 • Banane të thata;
 • ftua.

Në një tigan të thellë për të hedhur fruta të nevojshme (në pjesë të barabarta). Komponenti vëllimi nuk duhet të kalojë gjysmën e kapacitetit të volumit.

Hidh përmbajtjen e ujë të valë dhe kuzhinier komposto prej frutave të thata në ngrohje minimale për rreth 20 minuta.

Recetë me kajsi të thata

Kjo recetë pije ofron një numër minimal të përbërësve, dhe komposto gatshëm rezulton qelibar-verdhë ngjyrë shumë të bukur, e cila nuk mund, por ju lutem të sezonit të ftohtë.

Përbërësit:

 • 300 gram kajsi të thata;
 • ½ filxhan sheqer pluhur.

Në një tigan pour 1 litër ujë, të sjellë një çiban, shtoni sheqer dhe prisni derisa ajo shkrin. Ndërsa shurup është i gatuar, nuk ka kohë për t'u përgatitur kajsi të thata, të larë ato disa herë në ujë të ngrohtë, të marrë përsipër, hiqni twigs tepërta dhe gurë.

Kajsi pastruar zhytur në valë shurup dhe vlim atë me të thata minuta komposto fruta 5-7.

Këshilla dhe nuanca

Pyetja kryesore që lind në rrjedhën e përgatitjes: sa duhet të gatuaj komposto e frutave të thata me manaferrat dhe zbutur dhe i dha të gjithë aromë të dhe ushqyesve nuk janë të humbur nën ndikimin termike. Gatuan me përvojë këshillojnë recetë e mëposhtme e pije.

Tharë mbrëmje për të zgjidhur, të larë dhe të zhytem në një grimë e ujit të ngrohtë zier. Të lëngshme do të zbutur frutat e shumë e thatë, dhe temperatura të ulëta nuk do të zbutur të tjerët. Në tenxhere në mëngjes e vënë zier në zjarr, të sjellë një çiban dhe menjëherë fikur (kuzhinier komposto prej frutave të thata nuk duhet të jetë!). Insistojnë pije për disa orë. Kjo metodë do të lejojë për të ruajtur deri në 60% të vitaminave që përmban fruta të thata.

Rekomandime të përgjithshme se si të përgatisin komposto e frutave të thata:

 • Pan përgatitur me uzvar nxehtë rekomanduar përfundojë në diçka të ngrohtë (ju mund të përdorni një peshqir apo batanije) dhe të lënë për disa orë. Kjo pije ndihmon për të absorbuar të gjitha shijet e frutave, duke e bërë atë më të gjallë dhe të ngopur.
 • Rërë Sheqeri do të zëvendësojë mjaltë. Por ajo duhet të shpërndajë tashmë të përfunduar, pije jo shumë të nxehtë. Kjo do të ndihmojë për të mbajtur të gjithë përfitimin e mjaltë.
 • Cook komposto prej frutave të thata duhet me kapak të mbyllur, si dhe kur e ekspozuar ndaj ajrit gjatë avullimit pije humbet ushqyesve.

Zgjidhni recetë tuaj komposto shijshme dhe të dobishme të frutave të thata, gatuaj atë siç duhet. Kënaq veten dhe një pije tuaj të dashurit e shijshme, duke sjellë dobi maksimale dhe kënaqësi!

I pyetur? Ne përgjigje!

Si të dobishme komposto prej frutave të thata?

Komposto e frutave të thata substanca të dobishme që përmbahen në këto berries nga të cilat ajo është e përgatitur. Prandaj, komponentet e ndryshme të pije kanë një ndikim të ndryshëm.

Po, kajsi provitamin A sheqerna të pasur dhe të dobishme dhe rekomandohet për sëmundjet e zemrës.

Prunes - plot me vitamina B dhe substancave çakëll dhe treguar për përdorim në sëmundjet e traktit digjestiv, zemrën dhe veshkat.

Rrush të thatë - burim i domosdoshëm i vitaminës G. famshëm për efektin e saj qetësues dhe të përfitojnë sistemin nervor, zemrën dhe mushkëritë.

Molla - një burim i vitaminave të nevojshme për njeriun: A, B1, B2, C, PP. Ata janë gjithashtu të pasura me fibra, si dhe dardhë. Ky i fundit është i respektuar edhe për atë që kontribuon në heqjen e substancave të rënda dhe toksina.

Si për të ruajtur fruta të thata në shtëpi?

Kjo çështje është shumë e rëndësishme për shkak të ruajtjes së këtyre produkteve varet nga rezultati i përgatitjes të mëtejshëm. Pra, në një rast kur frytet nuk janë palë të jenë të fuqishëm nuhatje produkte. Lagështia duhet të jetë minimal (për të ulur mund të përdorni një qese me kripë, e cila thith një lagështi të tepërt).

Përveç kësaj, fryti duhet të vendosen në paketa të përshtatshme:

 • për kajsi të thata, rrush, kumbulla të thara metali të përshtatshme ose kavanoza qelqi me kapak të mbyllur fort;
 • për dardha dhe mollë - qese prej liri;
 • për fruta ekzotike fiq të tilla dhe datat - qese letre.

Si të gatuaj tharë komposto frutash në Multicookings?

Maskuar larë dhe të thata (rreth 400 gram) vë në filxhan Multicookings (se si të zgjedhin Multicookings mund të lexohet këtu), të mbushur me ujë në lartësinë e duhur, duke shtuar sheqer në qoftë se e dëshiruar dhe zgjidhni programin "dimming", prisni rreth 50 minuta pije gatishmërisë.

Mund Komposto e frutave të thata gjatë shtatzënisë?

Jo vetëm që është e mundur, por edhe e nevojshme! Në fund të zier të përfshira në vitamina dhe ushqyesve nënat në mënyrë të nevojshme në të ardhmen, të cilat trupi hedhur në rritje fruta të shëndetshme. Përveç kësaj, përdorimi i pije ndihmon për të normalizuar proceset metabolike, heqjen e kolesterolit dhe të substancave toksike.

Një pektin, gjendet në sasi të mëdha në fruta të thata, ndihmon zorrët dhe të gjithë sistemin e tretjes, e cila është gjithashtu e rëndësishme në këtë periudhë të jetës së grave.