Si të gatuaj rrotullon oriz në Esch thjeshtë lehtë


Pavarësisht nga thjeshtësia në dukje të komponentit kryesor i rrotullon dhe sushi, oriz mund të sjellë surprizë e papritur tifozët rishtar të kuzhinës japoneze. Ajo do të duket, asgjë e komplikuar: rregullt miell i bluar trash ju doni të gatuaj në mënyrë korrekte për të vendosur me përbërës të tjerë.

Përmbajtje

 • Si te zgjidhni rrotullon oriz dhe sushi
 • Si të gatuaj oriz për listat e saktë
 • Plotësimi oriz

Nëse dridhë i zhveshur zbrazur papritur i rrotullon, shkopinj të dhëmbëve frustruese dhe nuk e bën një vakt, por vetëm pre atë, atëherë padashur zatsikavyshsya se si të gatuaj rrotullon oriz në shtëpi pa tenxhere të veçantë elektrike oriz. Për të filluar të kthehet në burimet, në vend, arsyet kryesore për dështimin.


Si te zgjidhni rrotullon oriz dhe sushi

Para se të mësoni të duhur gatuaj rrotullon oriz, ju duhet të zgjidhni të drejtën. Në departamentet e veçanta të dyqaneve të mëdha gjenden "oriz për sushi", ju mund të sigurtë të blerë, por në fakt i përshtatet çdo miell i bluar trash që i plotëson kërkesat kryesore.

Rrotullon oriz duhet të jetë:

 • të mbyllur;
 • nuk ka thyer oriz;
 • rrumbullakët;
 • Jo steamed.

Oriz gjatë, nga i cili zbukuroni bukur për oriz ose perime, rrotullon për asnjë të mirë. Tradicionalisht kuzhina japoneze përdor shumë varieteteve të orizit, por rrotullon quhet oriz ngjitës. Ajo mban formë të shkëlqyer, e cila i jep një kuzhinier, e sheh aroma e madhe dhe shije të mbushjes.

Oriz steamed - një kokrra tejdukshëm butë këndshëm, qull nga ajo lirshme, dhe forma ajo nuk do të mbajë.

Rajs, i përbërë nga kokrra të mëdha të ovale të pastër dhe pak formës "puzatenki" - është pothuajse ideale. Nëse në dyshim, kompania e besimit, i cili shkroi mbi paketë "Rajs për sushi dhe rrotullon" më pak gjasa për të bërë një gabim.

Kujdes Rajs çanta gatim nuk do të punojë, edhe në qoftë se ajo rrumbullakët!

Si të gatuaj rrotullon oriz: të fillojë nga fillimi

Një procedurë e rëndësishme në përgatitje për oriz gatim, ajo duhet të marrë përsipër, si gur të rastit mund të rrënojat gjitha ushqimet fun. Zakonisht oriz të kualitetit të lartë të mjaftueshme për të derdh tryezë të pastër dhe me kujdes parë gishtat rozrivnyuyuchy. Të gjitha papastërtitë e huaj të dukshme me sy të lirë.


Atëherë të jetë i sigurt për pije oriz. Mbuluar oriz në një tenxhere të mbushur me ujë të ftohtë, larë disa herë - do të ikjes turbullt bardha Vodicka, këtë niseshte orizi, i cili mbetet në fasule, pasi rëndë.

Oriz lahen të derdh ujë të pastër mund të filtrohen dhe të lënë për një orë.

Pas larë fundit, dele oriz në një tigan me një fund të trashë, mundësisht jo enameled, dhe mbushin ujë në shkallën prej 250 gram ujë në 200 gram oriz.

Nëse keni nevojë për më shumë pjesë, ju mund të merrni vëllim të dyfishtë. Kripë Fig është e nevojshme.

Nga rruga, në vend të një tigan gize është e përkryer për Pilaf kazan!

Vendi tigan rreth ngrohjes mesme, të mbuluar. Kur vlim me ujë, reduktimin e ngrohjes dhe duhet të gatuaj oriz për një tjetër 15 minuta.

Një tjetër tip se si të gatuaj oriz për rrotullon sakta - Mos e hapni kapakun e momentit vënë pan në zjarr.

Skips gjitha pesë minuta më vonë, dhe kjo mund të dëgjohet nga bubbling shëndoshë, të identifikuar të mëtejshme 15 minuta dhe përveç tigan nga të nxehtit.

Një tjetër 15 minuta nuk është e nevojshme për të hequr kapakun, le të ujit të zhytur mbetur dhe me avull të trashë. Nëse ju bëni të gjithë kohës, ju do të mësojnë se si të gatuaj rrotullon oriz - procesi në fazën e ardhshme të gatimit merr vetëm 35 minuta.

Plotësimi i orizit - dallimin kryesor

Jo vetëm të mësojnë se si të gatuaj oriz për sushi dhe rrotullon, ju duhet të duhet të plotësoni, vetëm atëherë mund të supozojmë se orizit është gati.

Ne kemi nevojë për:

 • Uthull Mitsukan oriz 180 ml;
 • 120 g sheqer;
 • 30 Salt dhjetor;
 • tharë alga deti Kombu 3 dhjetor.

Në një tigan, të kombinuar të gjithë përbërësit, ngrohjes në zjarr, por nuk e le vlim. Ju mund të llokoçis në sheqer dhe kripë shpërndajë të shpejtë. Vendi Alga në një stacion gazi vetëm për 10 minuta, atëherë ata duhet të hiqen - ata nuk janë më të nevojshme.

Nëse ju merrni kripë deti në vend të tabelës, ajo do të shtojë orizit mezi nuancë dukshme të vërtetësisë tradicionale japoneze!

Gatuar salcë duhet të ftohtë dhe të shtoni në oriz i gatuar ngrohtë. Ne përshkruajnë këtu numri zgjat rreth një kilogram oriz thatë, por ka preferencat e veta shije! Nëse ju pëlqen oriz me të ëmbël kosi ose anasjelltas një të vogël, të ndjehen të lirë për të përshtatur përbërjen e stacionit të gazit nën vete.

Ju mund të përgatisë salcë për të ardhmen, ajo është ruajtur në mënyrë të përkryer në frigorifer duhet vetëm të ftohur plotësisht dhe i hedh në një pjatë qelqi - pastaj | mbushje merr shijen e huaj ose erë.

Oriz veshur ka një aromë delikate modest, të përsosur për çdo rrotullon, sushi, umeboshi onehiri ndryshme (mbushje). Tani ju e dini se si të gatuaj oriz dhe shpejt të rrokulliset, dhe ju mund të përkëdhel veten ushqime të preferuar!