Si për të ngrënë për të humbur peshë ose jashtë mbipeshë


Sot vetëm fise afrikane rezident nuk e di se dietë duhet të jetë e saktë dhe të balancuar. Kjo jo vetëm që do të qëndrojnë të pakta, por gjithashtu siguron shëndet të mirë, një jetë të gjatë dhe aktive. Megjithatë, kjo marrëveshje e përgjithshme vjen në një fund. Le të kuptoj ende se si për të ngrënë për të humbur peshë?

Përmbajtje

 • Si duhet të hani për të humbur peshë
 • Detyra e vështirë
 • Nga cilësia në sasi

Rekomandime për dietë duket aq kohë sa ka nutritionists, shkollat ​​dhe ushqime të tjera të shëndetshme dhe sistemet jo shumë shkencore. Disa Kujdesi për dietë karbohidrate, përveç dietë proteina të ngjyrave të ushqimit, kalorive, drithëra gjak, pothuajse nga lindja dhe ajo është - vetëm një pjesë e vogël e asaj që bie mbi kokën e tij, ai që ka vendosur për të filluar mbajtjen e hënë mënyrë jetese të shëndetshme.


Vështirësia kryesore është se opinionet mbi këtë publikohen në mënyrë të ndryshme, dhe shpesh kontradiktore, që njerëzit thjesht të papërgatitur humbur në këshillat dhe arrin në përfundimin se më e lehtë ose lënë atë si ajo është apo jo hani asgjë.

Megjithë zhvillimin e farmakologji, fizioterapi, kirurgjikale, kozmetike dhe procedurat e tjera të dizajnuara për të ruajtur harmoninë tonë, mënyra më e natyrshme dhe efektive mbetet një dietë. Si dhe ekuilibër optimal midis kalorive të përthithura dhe kostot e tyre.

Si duhet të hani për të humbur peshë

Çdo ditë trupi ynë ka nevojë për një sasi të caktuar të vitaminave të ndryshme dhe minerale që janë përgjegjës për metabolizmin dhe proceset e tjera. Nervozizëm kronike, lodhje, dhimbje të muskujve - të gjitha këto dhe simptoma të tjera thjesht fiziologjike mund të shfaqen në mungesa të rregullta të vitaminave të caktuara. Edhe me dietë hartuar më me kujdes deri në arritjen e plotë të plotësojë ato praktikisht e pamundur.

Për shembull, në mënyrë që të plotësojë nevojën e tyre për vitaminë A, një i rritur duhet të hani një kile karrota, por ka vitamina të tjera. Kjo është se sa ushqim ju duhet të konsumojnë në ditë? Prandaj, një metodë më racionale do të jetë i balancuar komplekset vitaminë farmaceutike. Kjo është edhe më e rëndësishme kur të humbur peshë kur dietë bëhet më e kufizuar. Le të marrin një vështrim nga afër se si për të ngrënë për të humbur peshë.

Këto karbohidratet të ndryshme

Shumica e thirrjes sistemit të ushqimit për të dëbuar karbohidratet menu si armiqtë më të keq në rrugën për një figurë të pakta. Deri në njëfarë mase kjo është e vërtetë. Jo të gjitha karbohidratet janë të këqija tashmë, ju vetëm duhet të mësojnë për të dalluar që ato janë të dobishme dhe të cilat - jo.

Karbohidratet me indeks të lartë glycemic degraduar me shpejtësi dhe absorbohet nga trupi. Kjo është arsyeja pse ata janë quajtur "të shpejtë". Ato ofrojnë një të fuqishëm, lirimin pothuajse menjëhershëm të sheqerit dhe të njëjtën rrufe të shpejtë rënie në nivelin e tij.

Si karbohidratet gjatë të shpejtë nuk mund të jenë të kënaqur, pengesë është një sulm i ri nga uria.

Por ushqime kalori të pasura në to të lartë se humbje peshe nuk ndihmon.

Sepse çokollatë, jogurtëve ëmbël, lëngje, pije, karamele, pasta dashuroj dhe ëmbëlsira mund të përballojë për pushime dhe pak.

Por ushqime me indeks të ulët glycemic, në të kundërt, të përpunuara ngadalë, gradualisht saturating sheqerit në gjak, të japë një ndjenjë të ngopjes dhe nuk shkaktojnë disponimin dhe formimin e yndyrë. Produkte që përmbajnë "carbs të ngadaltë" janë ideale për një vakt mëngjes. Këto përfshijnë:

 • drithëra;
 • bukë, veçanërisht e dobishme përafërt, thekër ose krunde;
 • perime;
 • zarzavate;
 • arra;
 • patate.

Ne nuk mund të përjashtojë nga dietë krejtësisht të gjitha karbohidratet, pasi ato janë një burim i energjisë. Pjesa e tyre në dietë të saktë duhet të jetë rreth 65% të peshës totale të produkteve të ngrënë.

Proteinat - materiale ndërtimi për trup të bukur

Thyerja e deri komponentët (aminoacidet), ata janë përgjegjës për riparimin e indeve organeve të brendshme, të lëkurës dhe muskujt. Ne mund të themi se proteinat janë blloqe ndërtimi në trup. Mungesa e tyre të çon në ton të ulët të përgjithshëm.

Proteinat nuk shkaktojnë ndryshime në insulinë, të japë një ndjenjë të ngopjes, tretje e tyre - shumë energji intensive proces, dhe kështu e kalorive do të shkojnë në asimilimin e produktit. Për të parë proteinat individuale duhet, shumohen peshën tuaj nga 1.2.

Kjo është sasia e proteinave do të aktivizojë mekanizmin tuaj këmbimit. Më të mirë të furnizuesit e tij në trup të njohura:

 • mëlçisë;
 • mish ligët;
 • vezë;
 • peshku dhe prodhimet e detit;
 • produktet e qumështit.

Quite një numër të komponentëve të domosdoshme të ushqimit që përmban hikërror, elbi, meli, bollgur dhe oriz.

Yndyrna - dobi apo dëm

Në dietë për të humbur peshë duhet të marrin pjesë në yndyrna. Kjo tingëllon e çuditshme në shikim të parë. Megjithatë, kur ne shikojmë bëhet e qartë se kjo është kështu. Ajo yndyrna të na mbrojë nga stresi (në atë dorë të shtetit duke arritur për diçka të dëmshme apo shtesë) janë përgjegjëse për shëndetin e zemrës dhe enëve të gjakut, të stimulojë aktivitetin e trurit, të mbajë sistemin imunitar në formë të mirë dhe janë të përfshirë në kontrollin e peshës.

Vetëm yndyrë duhet të jetë e saktë. Acidet yndyrore (omega 3) të përfshira në det të peshkut të guximshëm, vaj vegjetal, basil, arra, blueberries dhe raspberries - zgjidhja më e mirë për ata që kujdesen për shëndetin dhe harmoni.

Sidomos në këto yndyrna Trupi ynë ka nevojë në dimër. Pjesa totale atribuohet yndyrë, nuk duhet të kalojë 25-30% e totalit të kalorive ditore.

Detyra e vështirë

Përgjatë lumit fluturues tulla, qelqi druri. Absurde, apo jo? Rreth të njëjtën përgjigjur sistemin tonë të tretjes për patate me mish, bukë sanduiç, gjalpë dhe jam e ëmbël, pyetje qumësht. Të gjitha këto produkte janë përpunuar në bazë të enzimeve të ndryshme dhe për periudha të ndryshme kohore.

Përveç kësaj, produkti sepse nuk kombinohet formuar dhjamin më të shpejtë. Si për të ngrënë për të humbur peshë? Kombinimet optimale janë të mishit - perime, drithëra - fruta (perime), perimet - yndyrna. Qumësht dhe pjepër kërkojnë një qasje individuale, këto produkte kryesisht me atë përzierje.

Nga cilësia në sasi

Nëse ju të kalojë anijes dy duar, ju do të shihni se sa ka barkun tuaj normale. Të tretet plotësisht ushqimi pa shkaktuar vjellje ose një ndjenjë e trishtim, do të përpiqen për të ngrënë në një vakt jo më shumë se 2/3 e këtij vëllimi. Bëj kujdes, kështu që ju më të kënaqur dhe për të lehtësuar procesin e tretjes, e cila fillon në gojë.

Sipas parimeve të dietë e duhur për të humbur peshë, nuk do të jetë i hutuar gjatë ngrënies. Gëzojnë, shijoj çdo kafshatë. Pas ndjenjë të ngopje, jo vetëm fiziologjike, por edhe psikologjike. Dëgjoni ndjenjat tuaja, mos sjellë veten e tyre deri në pikën ku sytë e errët dhe duan për të ngrënë elefant. Nga uria akute të tillë është e vështirë për të kontrolluar se çfarë dhe sa merr në pjatë.

Megjithatë, ajo është aq e mirë për të mësuar të bëjnë dallimin në mes të urisë dhe ndjesi oreks. Nëse ju shihni se kolegu juaj për të festës mbi çokollatë dhe gjithashtu donte batonchik - këtë oreks. Kjo ndjenjë është shkaktuar nga një stimul nga jashtë dhe është zakonisht drejtuar në një produkt të veçantë ose grup. Në këtë rast është më mirë që të përmbahet nga rostiçeri.

Uria ndodh pa stimuj shtesë në atë, ju jeni gati për të marrë ndonjë ushqim. Ndjeheni të uritur? Pra, është koha për të ngrënë. Trupi juaj është gati për të ngrënë. Marrë shpesh për uria dhe etja, simptomat e para të gjiri stomaku pini një gotë e gjysmë ujë një orë, nëse dëshira për të ngrënë u humbur, të ndjehen të lirë për të dalë nga frigorifer.

Pra, ne ende gjetur se si për të ngrënë për të humbur peshë. Duke miratuar këto rekomandime, ju lehtë mund të them lamtumirë peshë të tepërt. Për më tepër, një qasje e tillë do të shpëtojë jo vetëm formën, por edhe shëndetin.