Si për të bërë akullore në recetave shtëpi me krem ​​dhe pa


Akullore është konsideruar si një nga trajton më popullore dhe të preferuara. Shijen e saj është e njohur për të gjithë nga fëmijëria. Por nuk është e detyruar të blej atë në dyqane këtë ëmbëlsirë e shijshme që ju mund të përgatisë veten plotësisht. Pra, si për të bërë akullore në shtëpi - disa recetave të thjeshta.

Përmbajtje

 • Si të gatuaj vetë krem ​​e tyre akull në shtëpi
 • Recipes akullore bazuar në shtëpi
 • Recipes nga shtëpia pa akullore

Ka shumë receta për krem ​​shtëpi akull nga krem, qumësht dhe qumësht edhe kondensuar. Përveç kësaj, tifozët mund të përgatisë sorbets apo ëmbëlsirë kokrra të kuqe fruta. Avantazhi kryesor i akullore, gatuar në shtëpi është përbërja e tij - mund të jetë absolutisht i sigurt se akullore është bërë nga produktet e freskëta dhe me cilësi të lartë, pa ngjyra artificiale dhe preservatives.


Si të gatuaj vetë krem ​​e tyre akull në shtëpi

Për të përgatitur krem ​​në kuzhinë në shtëpi është më e mirë për të përdorur një të veçantë pajisje - akullore, nëse diç e tillë është e ngrirësit jo të përshtatshme konvencionale. Në ëmbëlsirë morozhenytsi do të jetë shije më uniforme dhe e këndshme, pa copa akulli. Por ne nuk duhet të presim që rezultati i shtëpi do të jetë e njëjtë si fabrika blerje akull krem. Në prodhimin në shkallë të gjerë të këtij delikatesë, ajo i nënshtrohet një ngrirje të thellë në -60C, si rezultat ndikon në qëndrueshmërinë e produktit.

Për të bërë akullore në shtëpi, ju duhet së pari të mësojnë se si të përgatisin "krem anglisht", e cila është një bazë klasike e ndonjë akullore. Për ta bërë këtë, shtoni pak sheqer qumështi (rreth 100 g për 1 litër qumësht) dhe ngrohjes derisa sheqeri shpërbëhet plotësisht.

Më vete të trokas 5-6 yolks vezë dhe derdh atyre qumësht të ngrohtë me sheqer. Përzierje rezultuar u nxitën tërësisht dhe të vënë në ngrohje të ulët për të trash. Është e rëndësishme që krem ​​nuk vlim. Pasi krem ​​ka ftohur, ajo është vetëm ftohtë.

Në qoftë se krem ​​të ngrirë në lojë me birila ose tabaka, ajo duhet të jetë trazuar çdo 40 - 60 minuta për të mos formuar në patate të skuqura akull akullore. Por të shpëtoj prej akulli mund të jetë duke përdorur vetëm një pajisje të veçantë - morozhenytsi.

Ky aplikim kuzhinë ka një pajisje shumë e thjeshtë. Pjesa e poshtme e saj është bërë nga termos tipit me mure të dyfishta, në mes e cila është e mbushur me të lëngshme. Dhe ngjashëm me pjesën e sipërme të teh mikser supe që ngadalë rrotullohet dhe mixes krem. Para gatim filxhan krem ​​fund morozhenytsi duhet ftoh fluide në mes të mureve ngrirë plotësisht. Pastaj ftohur dhe i gatshëm krem ​​anglisht derdhur në filxhan dhe kapaku është i mbuluar me një lopatë. Pas kthyer ngadalë morozhenytsa krem ​​vymishuvaty akull.

Recipes akullore bazuar në shtëpi

Më e zakonshme është akullore është bërë nga krem. Për të përgatitur këtë delikatesë nevojë për përbërësit shumë të thjeshtë ka në çdo kuzhinë. Recetë e lehtë për akullore, e cila mund të jetë i gatuar në shtëpi përfshin vetëm katër përbërësit:

 • Krem 3 filxhan;
 • Sheqer 1 filxhan;
 • 3 copë yolks;
 • vanilje;

Për përgatitjen e konvencionale yolks akullore me kujdes bluaj me sheqer dhe vanilje, dhe pastaj në këtë përzierje butësisht injektuar krem ​​të nxehtë. E gjithë kjo duhet të zahusaty trazirë dhe vënë në ngrohje të ulët me nxitje të vazhdueshme. Përzierje është larguar më pas nga të nxehtit, të lejojë të ftohtë dhe të derdh në molds që vënë në frigorifer për ngrirjen e plotë.

Kjo është një recetë bazë për akullore dhe mund të plotësojë një shumëllojshmëri të komponentëve - fruta, manaferrat, çokollatë, arra dhe gjithçka që do të jenë të gëzuar.

Recetë akull krem ​​banane

Në bazë të recetë zakonshme krem ​​mund të jenë të përgatitur jo i shtrenjtë, krem ​​shijshme dhe flavorful akull banane. Sepse do të ketë nevojë krem ​​- 750 ml sheqer - 150 g yolks veze - 3 copë dhe banane - 3 copë. Banane duhet të zgjedhin pjekur dhe të butë për të bërë më të lehtë për të bluaj për pure.

Duke banane aneksuar yolks me sheqer dhe të gjithë përbërësit të përziera tërësisht përsëri. Pastaj krem ​​infused dhe tërë përzierje është vënë në zjarr derisa të trasha. Pas ftohjes në temperaturën e dhomës, akullore duhet të derdh në molds dhe vendin në frigorifer për të paktën 2 orë.

Akullore me mjaltë

Në vend të sheqerit që ju mund të merrni mjaltë natyrore, krem ​​shtëpi akull e cila do të japë shije tipike të këndshme dhe aroma. Për këtë mjaltë akullore do të duhet 3 gota krem ​​5 verdhat e vezëve dhe një gjysmë gotë me mjaltë. Yolks mjaltë duhet kile mirë në një tas në një homogjenitet të plotë të përzierje.

Pastaj derdh atë në krem ​​të nxehtë dhe, nxitje të vazhdueshme, të sjellë çdo gjë deri sa të trasha. Shije në akullore mund të shtoni një vanilje pak.

Një krem ​​ngrij rreth 3 orë, dhe ju mund të gëzojnë shije unike e mjaltit në shtëpi akull krem.

Çokollatë akull krem

Shumë preferojnë akullore me çokollatë, të cilat gjithashtu mund të lehtë të gatuaj në shtëpi. Ju do të duhet:

 • 2 gota krem;
 • 3 yolks vezë;
 • 2 pllaka e çokollatë e errët;
 • 1 lugë çaji sheqer pluhur.

Yolks vezë me sheqer dhe përfshijnë rrëshqitje. Atëherë këtë përzierje është shtuar në krem ​​ngrohur dhe kuzhinier rreth ngrohjes ulët deri deri një krem ​​trashë. Çokollatë e nevojshme për të shkrihet dhe derdh në krem ​​thickened. Të gjitha rozmishuyetsya përzierje tërësisht, derisa ngjyra bëhet uniforme kafe. Krem ngrira akull në frigorifer për 2-3 orë.

Shtëpi kokosit akullore

Nëse jeni të vërtetë doni të papritur të dashurit tuaj ëmbëlsirë origjinale, krem ​​shtëpi akull mund të jenë të përgatitur me kokosit, borzilok dhe gëlqere.

Për ta bërë atë të nevojshme për të përgatitur një krem ​​standarde anglisht me 3 gota e krem, yolks vezë 5 dhe 0.5 gota sheqer.

Në krem ​​ftohur është shtuar në lëng dhe qejf e gëlqere, thekon kokosit dhe borzilok copëtuar. Me kërkesë të një krem ​​gjithashtu mund të shtoni cookie imët diced kokosit.

Recipes nga shtëpia pa akullore

Akullore me siguri e shijshme, por si ai përmban më shumë yndyrë dhe kalori përdoret më shumë kohët e fundit recetave nga qumështi, qumështi i kondensuar dhe të lehtë me lëng frutash.

Mënyra më e lehtë për të bërë akullore në shtëpi pa krem, duke përfshirë:

 • 2 gota qumësht;
 • filxhan sheqer;
 • 4 verdhat e vezëve dhe një majë e vanilje.

Ashtu si në recetave të tjera, sheqer dhe vezë yolks përzier me njëpasnjëshëm për formimin shkumë. Kjo përzierje duhet të jetë i holluar me qumësht të nxehtë dhe të vënë në zjarr të vogël. Pas trashje përzierje ftohtë dhe ngrirja për 3-4 orë.

Për akullore doli qëndrueshmëri të butë dhe të qetë, shtoni koll. Krem shtëpi akull dhe niseshte është i përgatitur si më poshtë. 500 ml qumësht është i ndarë në dy pjesë 200 dhe 300 ml.

Në vëllimin më të vogël të qumështit të ndezur 25 g niseshte përzierje dhe të lidheni me pjesën tjetër të qumështit, të nxehtë me sheqer. Niseshte qumështit përzierje mirë dhe të valoj në fazën përfundimtare shtoni 1 vezë e verdhë veze dhe pak sheqer vanilje. Pas ftohjes, përzierje është e ngrirë në frigorifer.

Akullore me qumështin e kondensuar

Nuk është një mënyrë e thjeshtë për të bërë akullore në shtëpi - në qumështin e kondensuar. Për ta bërë këtë, përzierje 2 gota qumësht 1 filxhan sheqer dhe e nxehtë. Në përzierje të nxehtë është futur Bankën e qumështit të kondensuar dhe nja dy yolks. E gjithë kjo përzierje është në një ngrohje të ulët dhe të trazuar vazhdimisht.

Pastaj akullore përhapet moulds dhe vënë në frigorifer për disa orë.

Akull fruta

Për tifozët e ëmbëlsirë të lehta është recetë e përkryer për fruta në familje dhe akull kokrra të kuqe. Për të përgatitur Lemon Sorbet nevojë për 5 limon mesme filxhan sheqer madhësia dhe 0.5 litra ujë. Uji me sheqer nxehtë për të shpërndarë sheqer. Pastaj shtoni gjallëri limon dhe vlim atë për rreth 5 minuta.

Në hapin e fundit është që të shtoni lëng nga të gjitha limon, llokoçis dhe derdh të gjithë përzierje në molds. Lini në frigorifer për ngrirjen e plotë e akull limoni.

Përveç nga të gjitha përfitimet e dukshme e akullore në shtëpi (shije ruajtje të madh dhe të sigurt), gatim këto shijshme në shtëpi mund të ruaj një buxhet, sidomos kur përgatitet shumë opsione goodies. Një shans për të eksperimentuar me përbërësit, duke krijuar një shumëllojshmëri të kombinime shije, bën gatim krem ​​shtëpi akull në një proces të vërtetë krijues. Pra, mos ngurroni të kuzhinës imagjinatën vullnetin tuaj dhe të gëzojnë shije unike e krem ​​shtëpi akull!