Si për të bërë birrë në shtëpi për të pirë usloviyahot eksitohet


Në Rusi historia kvas ka më shumë se 1000 vjet. Nga shekulli XV, pothuajse çdo tavernë ishte receta e përgatitjes së saj. Ndërsa këtë shërim, ndriçues pije për përmbajtjen e alkoolit, para birrë dhe ishte në një premium edhe mbretër. Rastësisht, klasifikimi i organizatave ndërkombëtare BJCP krijoj është një nga birra, por në Rusi ajo është konsideruar të jetë pije pavarur. Si të gatuaj kvas në shtëpi për të marrë më shumë nga kjo pije unike? Kjo shumë ...


Përmbajtje

 • Si të dobishme vendas shërimit
 • Receta për gatim

Si të dobishme vendas shërimit

Sot ishte krijoj pije të ulët alkooli (1.2%), por përmbajtja e vitaminave B dhe E, elementët gjurmë - magnez, kalcium, fosfor, dhe aminoacidet të ndryshme, duke përfshirë gjirit, nuk ka ndryshuar. Ai jo vetëm freskuese në të nxehtit e verës, por edhe ndihmon me mangësi vitaminë, dysbiosis, imunitet të reduktuar, efekt i dobishëm për sistemin kardiovaskular.

Para se të krijoj revolucion shërbyer në një spitalet detyrueshme dietë, ushtrisë dhe marinës. Në 1913 ajo u provua se maja vrau tifos dhe paratifoznye patogjene.


Recipes birrë në shtëpi

Ky ilaç shërimi bërë nga komponentët më të zakonshme: bukë, manaferrat, perime, fruta (dhe në fillim të shekullit të 20 ishte kvas shumë popullor dardhë) dhe fruta të thata, malt (embrion gruri tharë).

Recipes krijuar një pije të preferuar në shtëpi, ka shumë, e konsiderojnë një çelës pak.

Kvas në shtëpi

Ajo mund të jetë aq e errët dhe të lehta. Errët - në dispozicion përmes bukë thekre dhe të lehta - në sajë të përbërjes së thekër dhe grurë.

Birrë të errët

Për të përgatitur kvas errët ne kemi nevojë.

 • gjysma copë bukë thekre;
 • sheqer - 50 g;
 • 0.5 lugë maja.

Para se të bëni një maja të maja bukë duhet të prerë në copa të vogla dhe të thatë në furrë deri në ngjyrë kafe të errët intensive. Ajo shton një të ardhme ngjyrë të bukur karamel produkt. Por ju duhet të shikojnë me kujdes për të krisur nuk djegur, ose pije do të marrë një shije të hidhur.

Starters Përgatitja

Feta bukë të thata derdh në një enë gjysmë kuart. Të mbushur me ujë të valë dhe të shpërndajë në të një çift i lugë sheqer. Kur përzierje ka ftohur në 36-38 gradë, ju duhet të shtoni majë e maja. Lini përzierje përgatitur në një vend të errët për 2-3 ditë të eksitohet.

Në shënim. Përgatitja kvas në shtëpi është bërë më së miri në një xhami ose smalt tenxhere.

Në enë tre-litër të derdh një pjesë të vogël të krisur thekër 3-4, 100 gram sheqer dhe derdh të valë ¾ ujë lartësi. ¼ e mbetur e hapësirës për të mbushur enët para-gatuar për përzierje zakvashuvannya. Vendi bankën e përmbajtjes së ngrohjes në një ose dy ditë.

Kur do procesi i fermentimit, tendosje nëpërmjet një sitë dhe napë. Hushcha të shërbejë si një maja në të ardhmen, dhe të lëngshme do të shtojë një grusht rrush të thatë dhe, nëse është e nevojshme, të tretur në ujë të ngrohtë dhe sheqer (në shije). Gjatë ditës ende lënë një pije të ngrohtë dhe pastaj rozillyemo në një enë qelqi, të mbuluar atë fort dhe vënë produktin përfunduar në frigorifer.

Birrë e ndritshme në shtëpi me krisur gruri

Bright krijoj vjen nga një përzierje e thekër dhe buke grurit (mundësisht tharë në dielli). Tre grushta e feta përgatitura buke fle në tre-litër enë (kavanoz).

Shkrihet 3 lugë sheqer në pak ujë, pour shurup në bankë. Mbushur me ujë 2/3 lartësia e konteinerit. Për të vendosur në krye të starters gjysmë gatuar. Ne lënë në ditën - dy në një vend të ftohtë të errët. Nëse jo të ëmbël rrush krijoj dhe sheqer në shije, atëherë ky produkt është e përkryer për hash gatim.

Faqja birrë birrë

Recetë malt shtëpi. Ushqim gruri apo ushqim larë plotësisht, ngjyhet për tri ditë. Pasi fasule të fillojnë për të thyer lakër Eggshell, ndalet procesi dhe të thata e tyre në diell ose në një tigan, nxitje, derisa të artë ngjyrë kafe.

Në pranverë ose çiban pastrohet me ujë deri në malt tenderit grurit. Pastaj bashkojë supë për referencë në të ardhmen, dhe për të hequr fara.


Në supë të ngrohtë ngjyhet breadcrumbs thata (më shumë të shijshme), sheqer, komponenteve natyrore - fletë rrush pa fara, oreks limon, rrush, rrikë integruar ose lë. Plotësoni të pastër (pranverë) ujë dhe të lënë për fermentim për dy apo tre ditë. Të gatshëm për të pirë shishe në shishe qelqi, tape dhe për të mbajtur për një javë në frigorifer.

Recetë boronicë kvas

Dy gota e manave fshij, derdh tre litra ujë dhe të sjellë një çiban (por nuk vlim!).

Pastaj filtruar, tretur filxhan sheqer, llokoçis dhe të ftohtë për dy orë.

Katër lugë miell përzierje me 10 g maja dhe transformimin e tyre në një masë homogjene në ujë të ngrohtë. Në ftohur poshtë një supë pak kokrra të kuqe pour këtë përzierje. Insistojnë përzierje për të filluar fermentimi, kujdes Tendosje atë dhe të vënë në një vend të errët për 3-5 ditë.

Recetë Spiced karrota kvas

 • 2 kg karrota;
 • ¾ filxhan sheqer;
 • 200 g biskota thekër;
 • 40 g maja;
 •  . karafil ½ lugë h;
 • 5 g acid citrik;
 • qimnon - çikë;
 • uji - rreth 4.5 litra.

Karrota pastruar imët shinkuem apo fshij në rende, e vënë atë në një tenxhere të madhe dhe të mbushur me ujë të ngrohtë. Shto crumbs bukë thekre, qimnon dhe buds karafil.

Cover pan me një kapak dhe të lënë për 8-10 orë në një vend të freskët. Pastaj në tendosje përzierje, i përzier me holluar një sasi të vogël të ujit, maja.

Në ½ filxhan ujë i shpjegueshëm acid limoni, sheqer dhe kripë këtë shurup në një tigan. Krijoj ardhmja e karrota vënë në një vend të ngrohtë të eksitohet për 10-12 orë. Të gatshëm për të pirë rozillyemo një shishe dhe të vënë në frigorifer.

Gjyshja ime i pëlqente për të mbajtur duke thënë - ". Ushqimi duhet të jetë ilaç jo, helm" Gëzojnë verë tradicionale freskuese, pije e shijshme dhe freskuese - kvas. Përgatitja duart e tij dhe këtë e shëndetit lagështi të qëndrueshme dhe ju sjell humor të mirë!