Qumësht çaj kinez Oolong - pronat Brewing rregullat dhe disa fjalë për përfitimet dhe rreziqet


Unë nuk besoj se në të kaluarën e afërt në teapots n zavaryuvavsya çaj kryesisht zi, rritur në malet e Kaukazit, ose jashtë shtetit ", me një elefant." Disa gourmets shtuar bimeve pije, limon, manaferrat dhe disa piu atë në gjuhën angleze me qumësht.


Pak njerëz e dinë se përdorimi kineze për shumë shekuj "Milk Oolong", e cila nuk ka komponentë të qumështit. Por jo gjithmonë. Dhe kjo është "jo gjithmonë" mund të gjenden në raftet tona më shpesh, por kjo është e rrallë Oolong ...
Megjithatë, le të flasim për këtë të bukur teas delikate detaje, ai e meriton atë.


Përmbajtje

 • Qumësht - nuk do të thotë qumësht
 • Pse çaji Oolong quhet e kuqe
 • Çfarë ulunskyy mirë çaji
 • Brewed saktë, për të shmangur humbjen e përfitimeve

Qumësht - nuk do të thotë qumësht

Megjithatë, në shprehjen Qumësht Oolong fjala mbizotërues është "Oolong" dhe "qumësht". Mesëm Por sapo ajo tërheq vëmendjen, të përqëndrohet në e tij "qumësht" esencës.

Mënyra më primitive të dhënë ndonjë çaj tërheqëse qumështi erë karamel është aromatization kimikate të veçanta. Ata janë quajtur "identike me aromatizues natyrore." Kjo teknikë mund të përcaktohet vetëm pas shpërthyer. Nëse Oolong salcë artificialisht, atëherë pas saldim parë erë të bukur delikate zhduket.


Nuk me salcë çaj apo aromatizuese zavarok natyrisht më rezistente dhe shpirti i tij nuk do të zhduket. Edhe shumë herë "pije" mban saldim karakteristike erë butë.

Më se as është e vërtetë, nuk mund të jetë ndonjë përpunimi është TEAS ulunski nga ishullin e Tajvanit. Nuk janë të varieteteve të çaj shkurre, gjethet e të cilave janë natyrore nga natyra shije butë. Kjo pije e shijshme dhe ata të kushtojë shumë të shtrenjta.

Nuk është një tjetër mënyrë për të bërë qumësht Oolong. Çaj korrur lë të prerë steamed mbi dhallë valë. Ata thithin aromë natyrore dhe mban të gjitha pronat e dobishme e Oolong.

Vetëm mos të besoj se nëse dikush do të ju them se të merrni shkurre e saj çaji qumësht qumësht tallaze, krem ​​mbulua dhe më shumë. Ajo lures kursin e marketingut si "live" kafe ose birrë. Buxheti qumësht version Oolong mund të jetë e natyrshme ose aromatyzatsyey, ose artificiale.

Nuk është një çaj dhe një tjetër të quajtur "oolong qumësht." Praktikisht kjo është e njëjta gjë. "Oolong" - version Evropian e shqiptim kineze të fjalës "në-hënave", që do të thotë "Dragon zi".

Pse çaji Oolong quhet e kuqe

Tani përqëndrohet në fjalën "Oolong". Shije e çaj dhe kryesisht ndikojnë në metodën e saj të përpunimit. Oolong Tea, në qoftë se e vërtetë, është vetëm tsilnolystovoho. Ai gjithmonë shkon nëpër fazat e mëposhtme të prodhimit:

 • Tharje lë çaj;
 • Curl;
 • Fermentimi (lëng oksidimi në gjethe çaji);
 • Tharje.

Shije e çaj përcakton shkallën e fermentimit feedstock. Varësisht nga shkalla e saj të TEAS janë të ndarë në:

 • Bardhë (jo i thartuar fare);
 • Gjelbër (thartuar pak, lëng pak okyslyvsya çaj dhe gjethet janë të gjelbër);
 • Black (thartuar shumë, shkallë të lartë të oksidimit, çaj lë pothuajse i zi).

Llojet e mbetura të TEAS janë në mes të gjelbër dhe të zezë dhe kanë karakteristika të ndryshme. Oolong ynë është i thartuar gjysmë. Kjo është e gjelbër ai kishte shkuar, e zezë nuk është arritur. Shkalla e fermentimit është rreth 30-50%. Kjo mund të shihet qartë po të kemi parasysh zbulua pas pirja e lë çaj.

Gjethet Edge kanë ngjyrë kafe të errët, dhe disk njollat ​​e dukshme të errëta. Këto janë fushat ku oksidimi mori lëng çaj. Ajo rezulton një model interesant: çdo letër është përfaqësues i çajit të gjelbër dhe të zi në të njëjtën kohë. Për shkak të paradokseve të tilla kimike të prodhuara shije të pazakontë të këndshme dhe pronat shërimin e infuzion.

Sipas TEAS evropiane Klasifikimi Oolong quajtur kuqe, edhe pse ngjyra e gjetheve të çajit janë mjaft të gjelbër. Kinezët janë quajtur bruz që është më afër me pamjen e tyre të vërtetë. Nga rruga, të njohura për ne në Kinë e quajtur të zezë e kuqe dhe e zezë në to - Puerto.

Çfarë ulunskyy mirë çaji

Për shkak të jashtëzakonshme të teknologjisë prodhuese çaj Oolong ekstrakt ka një befasi, çaj erëz zi dhe, në të njëjtën kohë, aroma, freski e gjelbër. Shije të hollë Oolong i mirë nuk duhet të ngatërrohet me ndonjë gjë. Kënaqësia e këtij çaj të pazakontë. Qumësht dhe krem, shije të butë e ëmbël dhe amëz të gjatë tifozët interesante të reja dhe nuk mund të humbni ato të vjetra.

Pronat e dobishme e qumështit Oolong çaj ka njohur gjatë dhe të mirë. Në ekstrakte të përmbajë më shumë se 400 ushqyesve. Përfitimet e saj të veçanta shëndetësore mund të gjykohet nga tabela e mëposhtme:

Artikujt e përfshira në ekstrakte çaji oolong Veprimi që ata ofrojnë
Bollëku i vitaminave dhe mangan Përforcon sistemin imunitar dhe nervor të trupit të njeriut
Polyphenols Zvogëlon rrezikun e kancerit
Vitamina P Forcon muret e enëve të gjakut, nxit elasticitetin e tyre, kështu heq spazma e dhimbjes që shfaqen për këtë arsye, duke zvogëluar rrezikun e clots gjakut, presion normal të gjakut dhe përmirëson qarkullimin
Antioksidantë Ngadalëson plakjen e lëkurës dhe rrudhat
Flavonoids Substancat që kanë veti antibacterial, për shkak të rrezikut të tyre të reduktuar të problemeve me sistemin e tretjes
Fluor Ofron shëndetin e dhëmbëve
Vitamina A dhe catechins Catechins - bakteret armikut, vitaminë një efekt shërimi në mukozën, së bashku ata të përmirësuar shëndetin oral, të sigurojë frymëmarrje të freskët
Catechins dhe polyphenols Të përshpejtojë metabolizmin, oksidimi yndyrë dhe ngrohjes në trup, djegur dhjamin janë shtyrë dhe për të parandaluar formimin e ri, për këtë arsye, të promovuar humbje peshe
Teyin - si kafeina Alkaloid Heq lodhjen, përmirëson tonin e trupit, invigorates dhe përmirëson aktivitetin mendor

Për të marrë kënaqësi e vërtetë të çajit dhe për të marrë përfitimet e vërtetë duhet të dini se si të krijoj Oolong Qumësht saktë.

Brewed saktë, për të shmangur humbjen e përfitimeve

Nuk ka sekretet dhe as dituri. Gjëja kryesore - për të vëzhguar bote dhe temperatura. Ju nuk mund të derdh lë çaj me ujë të valë. Temperatura e ujit duhet të jetë rreth 80-85, të gjitha ushqyesve mbeten, tufë lulesh dhe shije do të jetë në dispozicion.

Qumësht Oolong brewed kohë, pas 2-3 minuta ju mund të pini infuzion parë. Çdo saldim pasuese do të ketë hije të reja të shijes. Një oolong cilësi mund të përballojë deri në 7 zavarok, çaj me procesin pulëbardhë është e gjatë, e këndshme dhe shumë e dobishme.

Mirë përdorimi porcelani, qelqi ose qeramikë. Për çdo 200 ml ujë merr rreth një lugë çaji me gjethe të thata. Rregullo kështjellë me shije, më e rëndësishmja, për kënaqësinë e konsumit të çajit të mrekullueshme ka qenë më i lartë.

Kur pirja clumps gjelbër reduktim të vogël të shpalosura në gjethe çaji shenjte. Plotësisht "hapur" ndodh vetëm pas saldimit të dytë apo edhe të tretë. Shikojnë këtë proces - një procedurë të vërtetë relaksyruyuschaya. Çaji këputur lë përsëri në jetë në ujë për të hedhur cilësitë e tyre shëruese për shëndetin tuaj. Vërtetë filozofi çaj ...

Përfitimet e përdorimit të Oolong qumështit të madh, dhe dëmtimi mund të jetë vetëm i tepruar përdorimi i saj. Infuzion çaj - mos mbi-ujit dhe përdorimi i saj mund të ndikojë negativisht në shëndetin.

Çfarë nuk Oolong teyin njerëzit dëshirueshme dhe emocionuese që vuajnë nga sëmundjet e sistemit nervor. Gipotonikov ajo mund të ulin presionin e gjakut, të forcojë dhe polyphenols barrë në mëlçi. Ai nuk mund të pini me stomak bosh për njerëzit me sëmundje të stomakut, sepse ky çaj rrit aciditetin e stomakut lëng.

Ju vetëm duhet të mbani mend si e arsyeshme (jo më shumë se 5-8 gota në ditë) dhe çdo gjë do të jetë mirë.

Emri qumësht oolong kineze, Xiang Nai Jin Xuan. Tingëllon si një kumbues zile kristal! Kjo zile shëndetësor të shëndoshë për të gjithë ne, që ne, duke shijuar një pije të mrekullueshme, shumëzuar bukurinë e tyre dhe shëndetin.