Si për të shpejtuar metabolizmin për humbje peshe - dietë dhe ushtrim ndihmon për të shpërndarë metabolizmin


Pyesin se si për të shpejtuar metabolizmin? Ndoshta metabolizmi distilim keni nevojë të humbni peshë ose thjesht të arritur një përqindje minimale të yndyrë të jetë e mundur. Ky proces është shpallur për ne çdo ditë. "Unë kam një të shpejtë ... dhe ata të gjithë në një rresht," dhe "I ngadalshëm ... kështu që unë pothuajse asnjëherë të rritet hollë", - këto dy fraza që përcaktojnë qëndrimin tonë ndaj problemit.

Përmbajtje

 • Çfarë dietë për të shpejtuar metabolizmin
 • Miti kokë - dietë për të përmirësuar metabolizmin
 • Vetëm trajnim forca!
 • Pilula për të përmirësuar metabolizmin?


Në fakt, pesha varet jo vetëm nga shpejtësia famëkeq, dhe sigurisht jo në të shpërndara "ajo" apo jo. Mbivlerësim Metabolizmi. Në fakt, ajo është - vetëm ritmi me të cilin trupi absorbon energjinë. Dhe ajo kthehet në yndyrë, ose muskujve, apo shpenzuar në jetën mbështetje varet, në vend, në raportin e konsumit dhe të shpenzimeve. Kjo është, kombinimin e duhur të dietës dhe sportive qeverisin harmoni. Ritmi mitik - nr.

Çfarë dietë për të shpejtuar metabolizmin

Në teori, të përshpejtojë metabolizmin mund të:

 • Infektues trajnim forcë;
 • Duke bërë ato me frekuencë të mjaftueshme dhe të përparimit të nivelit të, duke i lejuar punëtorët që të rritet gradualisht peshë dhe të bëjë atë teknikë të vështirë, duke lëvizur nga më të thjeshtë për versionet e lëvizjeve të komplikuara;
 • Mbështetja trajnimin e tij me ushqimin e duhur

Një dietë punëtor për të shpejtuar metabolizmin - 1 g yndyrë për 1 kg të peshës trupore prej 1, 5 gram proteina dhe të mbulojë pjesën tjetër të deficitit përmes karbohidrateve.

Numri i tyre përcaktohet në varësi të nivelit të aktivitetit fizik dhe qëllimet. Është e thjeshtë. Duke kërkuar në formulën llogaritëse internetit Myfflyn Saint Zheora apo ndonjë tjetër për llogaritjen e nevojave energjitike. Dhe pastaj vetëm se sa e matricës të marrë yndyrë (1 gram përmban 9 kalori) dhe proteina (1 g - 4 kcal), tjetri "preferojnë" të karbohidrateve. Në qoftë se nuk ka synime për të humbur peshë, por më e lehtë si karbohidrate do të jetë më.

Të gjitha manipulimet e tjera pa kuptim. Të paktën, shkenca nuk ka provuar efektivitetin e tyre.

Në segmentin rus të internetit shumë mite rreth asaj se si për të përshpejtuar metabolizmin.

Miti më e rëndësishme - dietë për të përmirësuar metabolizmin

Besohet se ushqimi të ndarë do të ndihmojë të përshpejtojë metabolizmin e trupit. Thuhet se, teoria është e bazuar në efektin termik të ushqimit. Sa më shumë që ne hamë, efekti më termike, aq më shpejt energjia është zhytur. Në fakt, kjo është e vërtetë vetëm pjesërisht:

 • Vakt 2-3 orë vetëm të mira që ndihmojnë më mirë asimiluar makronutriyenty ata njerëz që kanë aktivitet të dobët enzimë e traktit gastrointestinal. Njerëz të tillë janë zakonisht në dijeni të problemit të tyre - ata thjesht nuk mund të hanë, të tilla si sallatë të përzier me gjoks pule me bishtajore, ajo është një gur në stomak. Në përgjithësi, enzimat në kapsula -yih miqtë më të mirë dhe më të zakonshme shtesë. Në përgjithësi, nuk ka përfitime të tjera të trupit në pritje të shpeshta atje;
 • Nuk është një reagim i tillë individ në një reduktim të ngrënies shpeshta oreks. Njeriu thjesht e di se në disa orë ai do të jetë në gjendje për të ngrënë përsëri, kështu që mendimi i tij nuk është të ngrënët e zënë, gatim, duke ngrënë dhe dietë. Ose, anasjelltas, të zënë, në qoftë se ai person dje u zhvendos nga normale 3-4 vakte një grumbull mbi enë të ushqimit dhe të mëdhenj.

Ushqim i pjesshëm provuar të jetë i paefektshëm për humbje peshe në rrjedhën e hulumtimit. Sigurisht ju mund të hani dhe kështu, dhe është më i përshtatshëm, p.sh. për atletët e sporteve të energjisë. Kjo është më e lehtë për të ngrënë të gjitha pjesë thelbësore të proteinave, dhe shpërndarjen e energjisë në mënyrë që trajnimi të vijë e fortë dhe të relaksuar, jo të uritur dhe dëshiron të përfundoi shpejt, dhe një do të duhet për të ngrënë.

Për të reduktuar peshën dietë pjesshëm mund të përdoren vetëm nga ata të cilët nuk ndjejnë dëshirën për të nopem në çdo vakt, nuk fiksuar me ushqim, dhe vetëm mund të urdhërojë një limit prej 100 gram djathë. Seriozisht, 100g? Kjo, në përgjithësi, sa?

Pse të përshpejtojë metabolizmin e trupit për të ndihmuar vetëm trajnim forcë

Gjimnastikë në mënyrë që të përshpejtojë metabolizmin për humbje peshe, në vend të pakuptimtë. Arsyeja është e thjeshtë - nuk kardio mund të rrisë nevojën për kalori në pushim. Përjashtim bën ato lloje të veçanta të ngarkesës, trajnimit intervali Sprint dhe plyometryka vysokoyntensyvnyy. Por ata kanë diçka të vështirë për të bërë, madje edhe në një nivel të mirë profesional. Dhe mundësitë e tyre palestër shpesh nuk janë deri në intensitetin e kërkuar për të shpërndarë vlerat.

Më e thjeshtë dhe të përballueshme për gjë amator palestër - kjo është trajnimi forcë. Kjo është arsyeja pse humbjen e peshës në bar dhe në arrati - jo gjithmonë:

 • Pesha e trajnimit rrit kërkesën për energji në pjesën tjetër. Pas një forcë të mirë të trupit stërvitje e nevojshme për të shërohen. Ai i merr ato me ushqim, dhe kur ka një deficit - nga rezervat e veta yndyrë;
 • Trajnimi me pesha në mënyrat e duhura - një mënyrë e madhe për të forcuar skelet. Dhe procesi i "ndërtesës" - është gjithashtu shumë energji intensive;
 • Drejtimin - një mënyrë e mirë për të djegur kalori këtu dhe tani, por për shkak të natyrës së ngarkesës parablerjes, ajo rrit oreksin. Shumë njerëz thjesht nuk mund të trajtojë atë, dhe me sukses të nopem, maskimin gjithë nevojën gjë për të rivendosur. E pra, ju e dini atë. Pobihala, kështu që unë mund të pini një grup me gati një kilogram fruta, arra rostiçeri dobishëm, dhe në përgjithësi të marrin kalori pothuajse të përditshme pas një stërvitje;
 • Ushtron forcë të kontribuojë në rishpërndarjen e trupit. Fat bëhet më pak muskujt më shumë. Më e dendur e kaluar se rezervat tona strategjike. Për shumicën e grave të rritur muskujve do të thotë ulje, nuk rritet e tyre.

Por e gjithë kjo është e vërtetë vetëm për trajnim të vërtetë forcë, jo për pryzhochkov e bodybar, vuajtjet e 1 kg peshë në çdo dorë gjatë sulmeve dhe arsenalit të tjera popullore për ndonjë keqkuptim bëri thirrje për tren gratë forcë për të humbur peshë.


Nëse ju doni të vërtetë të përshpejtojë metabolizmin? Heqin diçka e rëndë, dhe jo vetëm valëzim duart dhe këmbët. Po, duhet të mësojnë për të bërë atë dhe të shpenzojnë një shumë përpjekje, por ju mund të hani si një person normal dhe jo si një dietë të sakrificës. A nuk më besoni? Shikoni në internet, edhe pse, racionet bikini atletët pro-amerikane. Më pak se 2200 kalori në ditë ju nuk e shihni atë.

A ka në pilulë natyrës për të përmirësuar metabolizmin?

Nga pilula për të përmirësuar metabolizmin - një mit. Ju ende gjallë? Pra, metabolizmin tuaj - mirë. Ajo siguron trupin tuaj me energji, ndihmon të konvertohet ushqim në të, dhe në fakt, duke punuar. Dhe palosje në bark që ju annoys, në fakt, nuk ka asnjë lidhje me metabolizmin. Kjo është për shkak se ju jeni shumë i vogël dhe veprim i gabuar, dhe hani shumë dhe e gabuar.

Kur droga të tilla shpesh kanë në mendje:

 • Tonics ndryshme bimor - ashvanahanda, ekstrakte hartsynyy, kafe e zakonshme dhe të gjelbër, të gjitha llojet e çajit dhe Acai dhe goji famëkeq. Kjo ose mund të stimulojë sistemin nervor (kafeinë dhe tanin) ose të na ushqyer me vitamina (manaferrat dhe bimëve të tjera) dhe minerale. Nuk ka lidhje me normën e metabolizmit nuk është. Një efekt të vogël termal i çajit të gjelbër të lehtë "kapërcyer" cookie gjysmë-sanduiç, kështu që pushojnë tashmë në përpjekje për të humbur peshë me ekstraktet e diçka;
 • T3 - hormon sintetike tiroide në formë tabletash. Përdorimi i saj është i dëmshëm për shëndetin e njeriut, gjëndër tiroide funksionon normalisht. Përdorni sasi të mëdha të hormoneve mjet të jashtëm shpesh bllokojnë funksionin natyrore të trupit. Sepse metodat distilim njerëzve të tilla si "të humbur peshë Eutiroksom" duhet lënë autorin e tyre. Ata pastaj le dhjamin dhe duke luftuar me probleme hormonale;
 • Bandë injeksione njeriut hormon të rritjes dhe T3 - Kursi për metabolizmin u bë popullor joreale në një epokë kur çdo trap tretë ngre 3 herë në javë ndjen bikini yll. Arsyeja për këtë - dëshira shalturyt disa "atletët" (bikini të mundshme për përgatitjen e pa këtë totale, dietës dhe stërvitjes), dhe një dëshirë për të pasuruar veten hibride do të jenë trajner dhe tregtari në rrugë. Kështu, "atletët" është vënë në trajnerëve dhe lover zakonshëm, të angazhuar në shëndetësi kjo nuk është e nevojshme. Pas shpërbërjes së shkëmbimit në këtë mënyrë vjen "riktheje". Në të cilën sapo rekrutuar amtare yndyrë të tepërt. A ju pëlqen kjo?
 • Pseudoephedrine dhe ECA stimulues i sistemit nervor dhe blockers, shumë të rrezikshme për shëndetin e zemrës dhe sistemit nervor. Një person normal ka mjaft nga këto dy fakte, për të nuk le ta prek. Na vjen keq, por ju nuk do të mendojnë e shtypit zare, atëherë në qoftë se ju keni për të kandiduar përreth dhe të qëndrojnë kardiologë në spitale.

Në përgjithësi, si në çdo gjë tjetër, "rrugë të shkurtër" nuk është gjithmonë e më efektive dhe të vini mirë për një dietë të arsyeshme humbje peshe dhe të njëjtin plan maj