Fakti Red Kuan Yin çaj


Kineze asnjë fakt Guan Yin Oolong çaj të zakonshëm. Ajo quhet "perandori e ulunov." Aroma elegante butë i infuzion mjaltë qëndrojnë për shtatë zavarok. Shije e çaj gamë të lavdishme të tërë të shënimeve lules dhe frutave: ka grejpfrut dhe orkide, dhe bajame, fiq dhe lule.

Përmbajtje

  • Adhuronin një perëndeshë e Mëshirës
  • Pijshëm kineze Tea në rusisht
  • Dhurata më e mirë nga Mbretëria e Mesme

Ajo ka një të verdhë-gjelbër ngjyrë delikate dritë mjaltë ose infuzion.
Përkthyer nga kineze që Kuan Yin thotë "Iron Goddess e Mëshirës." Përkrahësit e hyjnive budiste ka qenë prej kohësh jo vetëm banorët e Kinës. Për shkak emëruar në nder pije e saj të mrekullueshme Goddess lindore e lavdisë së shkatërruar të gjithë botën.


Adhuronin një perëndeshë e Mëshirës

Emri i duhur i Goddess - Huanyn, dhe prefiksin "Ata" - që do të thotë hekur. Ajo u shfaq në titullin e çajit, ndoshta për shkak të faktit se gjethet për prodhimin e oolong lartë të keq të marrë të rënda, të forta, me shkëlqim, të padëmtuara.

Çaj fishekëve fort reduktimit të ngurta, me vija të kuqe. Hekuri është gjetur në një shënim atë vend oksiduar lë çaj me ngjyrë kafe, të kujton ndryshk. Në përgjithësi, ajo është aq në kinezisht për të përshkruar gjëra të ndryshme dhe fenomenet mënyrë të veçantë alegorik.

Budiste guaninë adhurimi perëndeshë fituar në të gjitha vendet e Azisë si "bota i dëgjon tingujt." Budiste gjithë botën besojnë se hyjni në formën e grave të bukura të dëgjoni të gjitha kërkesat në adresë të tij. Ajo është gjithmonë i gatshëm për të ndihmuar ata që janë tërhequr nga lutja. Ka shumë legjenda për vepra të mira dhe shërimet e mrekullueshme perëndeshë dashamirëse.

Tea, shpik në nder të Huanyn bujare shfaq gjatë dinastisë Qing dhe është shumë popullor për shekuj. Ai është në kërkesën në tregun kinez dhe të ketë një pije banorët e Kinës. Është kjo shumëllojshmëri e çajit ngre misionet diplomatike si dhurata.

Vendlindja e pije shquar Qarkut Annecy është e vendosur në provincën jugore të Kinës e Fujian. Teknologjia ekzistuese përpunimit të materialeve bimore janë arritur përsosmëri të paparë. Lideri i shitjes prodhimit ulunov një çaj të mrekullueshme Tihuanin.

Ai fillon marshimin e tij triumfale në mbarë botën, ku numri TG madh të tifozëve besnikë. Budiste Goddess fituar zemrat e njerëzve të cilët dikur rozsmakuvavshy çaj të mrekullueshme, duan të gëzojnë atë përsëri dhe përsëri.

Pijshëm kineze Tea në rusisht

Mbledhja fakt varieteteve Tea Kuan Yin bërë katër herë gjatë vitit:

  1. Mbledhja pranverë - në prill, maj.
  2. Summer - në qershor dhe korrik.
  3. Sezoni i "të nxehtit të madh" - Gusht;
  4. Mbledhja Vjeshtë - në shtator dhe tetor.

Më të mirë janë konsideruar të bien dhe kuvendit pranverë. Çaj pranverë të butë, tender, flavorful. Vjeshtë - edhe flavorful, shijen e tij të ndritshme të pasura.

Çfarë Kuan Yin çaj mali, dhe më të larta ajo rritet, aq më mirë shijen e saj. Përveç shije karakteristika Oolong ndikojnë në mikroklimën e rajonit, tokën. Dhe, sigurisht, chayevody aftësi që me dashuri dhe durim rriten shkurre çaj.

Në traditën më të mirë të çajit kinez është të argëtojë mysafirët fakt Kuan Yin. Pasi një person popem këtë çaj, ajo është miqësore, e hapur. Komunikimi është e lehtë, të qetë, të këndshme.

Porosi Magnificent si kultura e përgjithshme e çaj të pijshëm gradualisht duke marrë rrënjë në shtëpitë tona. Kjo vlen të kujtohet se si ata krijoj Kuan Yin mos humbur cilësitë e saj medicinale e aromatike dhe të marrë një pije të shijshme.


Më e rëndësishmja - të gjeni një ujë të mirë e cila të shërbejë si bazë për zbulimin e të gjitha avantazhet e gjetheve të çajit. Para se pirja e çajit me ujë të valë shpëlarje të zgjoheni aroma çaj dhe shkatërrojnë bakteret. Në chaynichek nevojë për rreth 500-600 ml e 5 dhjetorit granula Oolong.

Ju mund të organizoni pirja e thatë, ashtu-quajtur banjë në një ibrik çaji. Për ta bërë këtë, të mbushur atë me ujë të nxehtë dhe kthesë përmbajtjen e disa sekonda. Një ceremoni të tilla Oolong lë zgjuar dhe omyyutsya të jetë gati për të shpërthyer.

Për pirja temperatura e ujit duhet të jetë 80-85 (kjo është më e lartë se për pirja çaj jeshil, por me pak se zezë). Hidh e "zgjuar" çaj dhe le të qëndrojë për 1-2 minuta.

Hidh në një gotë, frymë aromë e saj mouthwatering dhe të ndjehen shijen magjike. Këto gjethet mund të brewed të paktën 6 herë, çdo herë duhet të plotësojë ato insistojnë pak më të gjatë (deri në një minutë). Çdo filxhan përsëri do zavarennoy çaj tjetër. Kjo e famshme dhe të dashur nga shumë TG: individualitetit, por në të njëjtën kohë të diversitetit, duke luajtur flavors aftësinë për të magjeps dhe amaze.

Amëz të ndritshme dhe të freskët zgjat gjatë, duke lënë kujtimet e ëmbla të një ceremonie të këndshme që përfshin perandor të gjitha TEAS.

Dhurata më e mirë nga Mbretëria e Mesme

Nga shekulli i VII murgjit budistë kultivuar ato Gun Yin Ansy në qarkun. Chayevody moderne kineze e di shumë hollësitë dhe sekretet e teknologjisë së prodhimit të këtij Oolong famshëm.

Për shkak të fermentimit të dobët në çaj lë të ruajtura të përkryer të gjitha vitaminat dhe tanin, kushtet për shfaqjen e vajrave të reja thelbësore. Ata kanë çaj karakteristike shije të veçantë dhe shije të fortë me shije frute-djegëse.

Të gjitha TEAS ulunski kanë pronat e shërimit. Në fakt Guan Yin ata duket veçanërisht të ndritshme. Tipari kryesor është efekti i tij rinovimin në trup dhe veprimit parandalues ​​për të mbrojtur sistemin kardiovaskular nga probleme të ndryshme. TG ka aftësinë për të reduktuar viskozitetit të gjakut, të stabilizuar presionin e gjakut dhe të bëjë muret e enëve të gjakut elastike, nonbreakable.

Trupat tanë lehtë absorbuar të gjitha mineralet e dobishme dhe vitamina të cilat janë nxjerrë në infuzion çaj. Është me jugore Fujian Oolong veçanërisht të mira për parandalimin e tumoreve, efektiviteti i tyre në luftën kundër kancerit kërkime provuar.

Kjo shumë tërheqës dhe Kuan Yin si zhyroszhyhatel fuqishëm për humbjen e peshës se ai është një mik i vërtetë. Shkatërrimi mbipeshë, ajo në mënyrë aktive heq toksinave nga trupi, i cili është thelbësor për humbje efektive dhe të sigurt peshe.

Femrat duan TG, për shkak të vajrave thelbësore të efektit Oolong dobishëm në lëkurë. Ai mund të marrë një dush. Ajo siguron tonik shkëlqyer, efekt tonik dhe rinovimin.

A do ta besojnë atë - nuk ka, por akoma më mirë të kontrolloni. Mblidhen shokët dhe trajtimin e kompanisë me cilësi fakt Guan Inem. Komunikimi juaj do të jetë një këndshme të freskëta. Çaj elegante krijojnë atmosferë të bukur qetësues harmonizon marrëdhëniet dhe do të shikojmë në mendje të qartë botës.

Por shija e keqe e Oolong Ansy dhe vetëm, në pjesën tjetër të mendojë rrethinat e tyre me ndjenja të reja. Çfarë Kuan Yin - antidepressant shkëlqyer natyror, kjo na duhet tani më shumë se kurrë. Çdo stresi mund të tejkalohen me një mik të mençur me emrin Ti Guan Yin.