Recetë mastikë shijshme për dekorimin e tortë për pushime


Nxjerrë në pah të ndonjë festë ka qenë gjithmonë, është dhe do të jetë tortë. Siç e dini, ajo duhet të jetë jo vetëm e shijshme, por edhe e bukur. Kohët e fundit popullor tortë të veçantë mastikë, e cila është e mbuluar, të bëjë shifra, mbishkrime, mjeshtrave të veçanta dhe madje synon vyliplyuyut përbërjen.

Përmbajtje

 • Çfarë është një sealant?
 • Llojet e mastikë
 • Recipes mastikë në shtëpi
 • Si për të pikturuar dhe për të ruajtur mastikë përfunduar?

Çfarë është një sealant?


Kur hasni parë me nocionin e mastikë ose e kanë parë atë mbi tortë, atëherë imagjinoni se si ajo ishte bërë shumë e vështirë. Mastikë - është astringent dhe ngrënshëm substancë ngjitës është uniforme në përbërje, e cila është krijuar në prodhimin ose përgatitjen për të dorëzuar. Gatuar si duhet në masë të ngjashme në cilësi me balte, nga të cilat ju mund të gdhend shifra.

Interesant, të gjitha pjesët e bëra nga ky material nuk është vetëm e bukur, por edhe ushqimor, për përdorim vetëm për gatim ushqim dhe ngjyra natyrore. Në rastin e tortës mastikë plotësisht jo i dobishëm, ajo mund të jetë në frigorifer për 3 muaj, por më e rëndësishmja - para se të vënë në frigorifer, të përfundojë kapem film ose polietileni peshë.

Llojet e mastikë

Mastikë mund të blejnë në dyqan apo bëni vetë tuaj - të gjitha varet nga preferencat dhe dëshirat mësuese. Por është e nevojshme të dinë se ka disa lloje të peshës mistike, baza është e njëjtë - sheqer ose sheqer pluhur, marshmallows butë, dhe komponentëve të tjerë të ndryshojnë.

 • Mjaltë. Kjo tortë paste, si emri nënkupton, është përgatitur nga mjaltë, sheqer është e butë, kështu që është e lehtë për të gdhend figura dhe detajet e tortës, sepse ajo kurrë nuk crumbles dhe nuk shkërmoqet.
 • xhelatinë, quajtur edhe pastilazh. Baza e saj - xhelatinë, në sajë të saj peshë shpejt ndërpreu, bëhet e fortë dhe elastike. Kjo i lejon pjesët komplekse të vogla. Për shembull, petals lule dhe stamens.
 • Baxho. Kjo është një nga llojet më të zakonshme të mastikë. Për gatim përdorim qumështi i kondensuar. Shpesh një bazë të tillë që mbulon në masë, dmth Vetë figurines tortë vyliplyuyut ose të mesme.
 • Marzipan. Kjo sealant ka një cilësi shumë të butë, duke e lejuar atë për të vendosur një shtresë e hollë e disa milimetra dhe ëmbëlsira mbuluar dhe pies. Megjithatë, mbani në mend se çfarë të bëjë me figurën dhe mbishkrimet e saj është e pamundur, ai përmban bajame.
 • Industrial. Karakteristikat e këtij tortë mastikë - ajo nuk mund të bëhet në shtëpi, ajo e krijuar vetëm në vendin e punës. Ajo është e shkathët dhe të përshtatshme për mbështjellës dhe ëmbëlsira ujdisje. Shije dhe pamja nuk është e ndryshme nga shtëpia.
 • lule. Ky lloj - ideale për "bizhuteri gjobë" punë, duke krijuar lule me mastikë. Me peshë mund të prerë petals lule, gjethe, etj Ata do të duket e natyrshme dhe nuk e humbasin formën e tyre.

Recipes mastikë në shtëpi

Çfarëdo lloji i mastikë ju zgjidhni, ju duhet të merrni para se të marrin mjetet e mëposhtme:

 • Rolling pin;
 • Bordi druri kodrina apo tavolinë të pastër dhe të thatë;
 • Line;
 • Thikë e rrumbullakët;
 • Shirit me ngjyrë;
 • Kapem film.

Produkte për lloje të ndryshme të sealant do të jenë të ndryshme, por ne e konsiderojmë më të thjeshtë dhe të zakonshme

Mastikë me marshmallows

Për përgatitje do të duhet:

 • Sheqer pluhur - absorbohet peshë shumë;
 • Alte (përtypet) - 200 gr .;
 • Uji - 2 tbsp
 • Ngjyrosur ushqim për të ndryshuar ngjyrën e stuko.

Fillimisht, gjellë thellë vënë marshmallows, uji është shtuar (të japin peshë pak shije të thartë e lëng limoni mund të zëvendësohet), të gjitha të vendosura në mikrovalë për 40 sekonda. Mastikë për tortë recetë del e butë dhe plastike. Kur një pluhur pak marshmallows shkrirë bashkangjitur që analizova më parë.

Duhet shtuar deri, deri në përzierje bëhet si plastelinë, dhe të bëjë atë gradualisht në mënyrë që të mos mbushen shumë, përndryshe të punuar me stuko nuk do të jetë - ajo do të jetë i përafërt. Pasi peshë jashtë, të përfundojë atë në kapem film dhe vënë në frigorifer për 30-40 minuta dhe pastaj ju mund të filloni duke punuar me të.

Bakers me përvojë e di se çdo lloj stuko është i përshtatshëm për qëllime të caktuara. Por zonjë, i shtangur nga arti, të gjejnë mënyra të ndryshme për të bërë tortë paste në shtëpi. Shumica kriteret bazë - produktet e lira dhe në dispozicion, lehtësinë e përgatitjes, shkathtësi dhe aftësinë për të pikturuar një shumë pas gatimit.

Mastikë me qumështin e kondensuar

Për një mastikë nevojë për produktet e mëposhtme:

 • Qumështi i kondensuar - 200 gr .;
 • Pluhur sheqer - 160 gr .;
 • Qumësht - 150 gr .;
 • Konjak - 1 lugë (Ju mund të gatuaj pa të);
 • Lëng limoni - 2 lugë

Ju duhet së pari të lidheni pluhur qumësht dhe sheqer pluhur, pastaj të analizoj ato nëpërmjet një sitë dhe të fillojnë gradualisht pour qumështi i kondensuar, shtoni raki dhe lëng limoni. Pasi pesha ka fituar konsistencën e balta, ajo duhet të jenë të përkthyera në kapem film dhe vihet në frigorifer.

Si për të pikturuar dhe për të ruajtur mastikë?

Pikturë mastikë duhet pothuajse çdo gatim. Para se të bëni një tortë paste në shtëpi, ju duhet të mendoni për ngjyrat që janë të nevojshme për dekorimin. Më mirë të shtoni colorants në përgatitjen sesa masë përfunduar - do të ngjyra në mënyrë të barabartë.

Nëse ju ende keni për të pikturuar pas përgatitjes së mastikë, së pari me top e saj pak rrotullon rreth, ajo është thelluar, derdhur disa pika të bojës, atëherë rozmishuyetsya për uniformitetin e ngjyrës dhe pjesë përfundoi në polietileni.

Shitore mastikë dhe figurines prej saj mund të jetë jo më shumë se 3 muaj, dhe të dhënat duhet të përgatisin të paktën 2 javë para pushimeve, në mënyrë që ata të kenë kohë për të thahet dhe mbajtur formën.

Ujdisje tortë stuko - është një art që vjen vetëm me përvojë. Këto ëmbëlsira më të përgatitur, puna e kujdesshme dhe interesante vjen më pas. Gjëja kryesore - dëshira dhe durimi duhet të punojnë!