Mate - ari e gjelbër e Amerikës së Jugut


Shpesh kjo thekshëm, pije pak e hidhur e quajtur çaj. Ngjashmëri me të vërtetë është, por ata janë dy pije të ndryshme. Mate është përgatitur nga gjethet dhe shoots Yyerba Mate bimë me gjelbërim të përjetshëm të ngjashme me shelg tonë. Vendin e tij amtare është Argjentina veriore, Brazil jugore dhe Paraguai në lindje. Pronat e dobishme e pije zbuluar kohë më parë pasardhësit e qytetërimit Inca - Quechua dhe Guarani Indians.

Përmbajtje

 • Çfarë është kjo - një mik i vërtetë
 • Kush çaj të pijshëm pazakontë
 • Si të dobishme mate
 • Si tradicionalisht pirë këtë pije
 • Si të krijoj shoku


Çfarë është kjo - një mik i vërtetë?

Vërtetë mate lirshme thatë ka një ngjyrë të artë e gjelbër dhe është i sigurt nga tre komponentë:

 • lë (të ketë një pije dhe një ngjyrë të bukur tartness);
 • rrjedh (ushqyesve të përqëndrohemi natyrore);
 • Pluhur dritë (prania e tij është një tregues se shoku i tharë siç duhet, traditat e indianëve të lashtë, dhe të gjitha pronat e tij të dobishme ruajtura).

Tipari më i rëndësishëm dhe unik të martohem është përmbajtja e Alkaloid quajtur matein. Substanca është e ngjashme me kafeinë, por më efektive dhe nuk shkakton të padëshiruara "kafeinë" shtete: dridhje dore, rrahje zemre të shpejtë.

Mateina Veprimit për qëllim përmirësimin e kapaciteteve njerëzore për t'u përqëndruar dhe rezistuar sëmundjes. Matein ka aftësinë për të krijuar një efekt psikologjik lehtësi psihomoduliruyuschiy.

Kush çaj pazakontë pije?

Megjithatë, ne të mësuar pije chaepodobnyy, të cilat përfshijnë të martohem Jugut amerikan, i quajtur çaj. Ne nuk do të shkojë kundër traditave të njohin njëri-tjetrin dhe me publikun, një çaj dashur bashkëshortor.

Efektet anësore të qenësishme në çaj dhe kafe, mate atje. Pini atë njerëzit e të gjitha moshave - nga fëmijët për të njëqindvjeçarëve moshuar. Kohët e fundit pije janë përdorur si komponent kryesor në dieta të ndryshme humbje peshe. Doli se ky është një luftëtar i madh kundër celulitit. Pra, tifozët kategori asistent gjelbër marrjen e harmonisë është në rritje.

Duhet të theksohet se pronat e dobishme e çajit mate në çështjen humbje peshe nuk është i kufizuar në përdorimin e pije. Në rastin vijnë dhe të "mbeturinave" matepitiya. Schrot, e cila mbetet në fund si llum, një pastrim të shkëlqyer të trupit. Ai shtoi disa pika të naftës dhe masazh zonat e problemit.

Çfarë dashuria?

Mate është përfitimi i njerëzve kryesorë të një jetë aktive, nga qytetet e mëdha të ndotura klinikat pacientit, rivendosjen e shëndetit pas operacionit, nervor dhe vetëm i lodhur. Për shkak se ajo është një ofrues i palodhur i vitaminave të dobishme natyrale dhe minerale që forcojnë trupin, stimuluar gjendjen psikosomatike. Mate përmban një kompleks të pasura me vitamina A, C, E, një antioksidantë të fuqishëm natyror - polyphenols.

Pije e dobishme vepron në mënyrë aktive dhe me qëllim:

 • përmirëson kujtesën;
 • forcon sistemin imunitar;
 • përmirëson përqendrimit;
 • reduktuar urinë;
 • heq depresioni dhe lodhje;
 • ndihmon prishen ushqim;
 •  pas ushtrimit Flushes trupin e acidit laktik;
 • ndihmon në parandalimin e poshtër.

Sipas legjendës të lashtë, çaji i madh natyror dhënë nga zotat njerëz Indians Guarani (perëndeshë hëna Jari). Ai kishte për të "mbushur zemrat e tyre me dashuri, trupit, energjisë dhe mendimet -. Pastërtinë"

Dhe shumë Tjeter lashtë thënë se mate - shpërblejë njerëzit për mirësinë e tyre, mikpritjen dhe bujarinë. Ai dërgoi se jeta njerëzore është bërë më e lehtë dhe më të lumtur.


Çaj Mate ka disa contraindications. Ata gjithmonë duhet të marrë parasysh të mos errësojnë kënaqësinë e komunikimit me një pije që është karakteristika në mënyrë pozitive.

A nuk merrni njerëzve të përfshirë matepitiya mbi 70, gratë shtatzëna. Për njerëzit Përzgjedhja çekuilibruar mendërisht individ kërkohet volumin e pije. Nëse keni ndonjë sëmundje kronike (hipertension, gastrit, kancerit, etj), më mirë të konsultoheni me një mjek.

Si për të pirë mate?

Mate - pini ngadalë, nemetushlyvyy. Pini atë me anije të veçantë pagur nëpërmjet një kashte me një filtër në fund - bombylyu.

Pagur bërë nga kungull trasha. Mishi i vydovbuyetsya saj, pastaj të thata anije uritur në diell. Boca pagur zbukuruar me piktura, stolitë. Bombyly bërë fillimisht nga rrjedh e bimëve. Sot, ata janë metalike, bambu, argjendi. Ata gjithashtu dekoroj nëse dëshironi.

Ajo kungull pagur është anija më e përshtatshme për një pije ekzotike. Muret e kungull ajrit poroze dhe rrjedhje. Infuzion i ngopur me oksigjen, aromë dhe shijen e saj të hapur veçanërisht të ndritshme.

Si të krijoj shoku?

Procesi i shpërthyer - një ritual, jo të lirë të poezisë: "Gjej disa minuta, plotësoni Mate pagur, thith aromë e artë e gjelbër, për të pirë atë me ujë të nxehtë, dhe ai e zbulon sekretin e tij për ju ...". Porosi e lashtë indian matepitiya ngjashme me pirjen e duhanit një tub të paqes. Pagur e mbushur me pije aromatik, indulged në një rreth të ftuarit. E drejta për të gllënjkë e parë u dha një ftuarit shquar.


"Green Gold", "dhuratë e perëndive" të quajtur pivdennoamerykantsi pijen tuaj të preferuar. Nëse e krahasojmë numrin e pijshëm bashkëshortor në Amerikën e Jugut për frymë në vit dhe numri i çaj të pijshëm në Rusi, figura për të tejkalojnë shoku "çaj" në kohë.

Indianët e konsiderojnë pije relaksuese mjet e tyre "të artë" të shkëlqyer. Por të gjitha varet nga motivimi. Lodhur, duhet pushim - për të pirë mate. Ne duhet të mbledhin forca dhe gëzim - shoku ndihmë. Misteri i natyrës!